StarCraft II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
StarCraft II

StarCraft2logo.png

Розробник Blizzard Entertainment
Видавець Blizzard Entertainment
Геймдизайнер Дастін Броудер
Семуайз Дідьє
Роб Макнотон
Попередня гра серії StarCraft
Дата випуску 27 липня 2010
Версія 1.5
Жанр(и) RTS
Платформа Microsoft Windows і macOS
Рушій гри Havok
Режим гри одиночна гра і багатокористувацька гра
Носій DVD-DL, цифрова дистрибуція
Керування Клавіатура, мишка
Сайт starcraft2.com

StarCraft II: Wings of Liberty — відеогра жанру стратегії в реальному часі, продовження StarCraft і перша гра в трилогії Starcraft II, анонсована 19 травня 2007 року на фестивалі Blizzard Worldwide Invitational в Сеулі (Південна Корея). Wings of Liberty вийшла 27 липня 2010 і була запланована як перша частина трилогії. Наступна під назвою Heart of the Swarm вийшла 12 березня 2013. В листопаді 2015 була випущена третя частина, Legacy of the Void.

На відміну від попередньої гри серії, StarCraft II має тривимірну графіку, а також використовує фізичний рушій Havok, при цьому зберігаючи традиційний ігровий процес.

StarCraft II продовжує історію StarCraft: Brood War, її сюжет починається через 4 роки. Події відбуваються в XXVI столітті у віддаленому секторі нашої галактики, де стикнулися три раси: террани — люди, нащадки землян-колонізаторів (більшою частиною в'язнів), зерги — комахоподібна колоніальна раса, та протосси — потужна технічно та телепатично розвинена раса гуманоїдів. StarCraft II: Wings of Liberty зосереджена на Терранах в цілому та на постаті Джиммі Рейнора, зокрема. Також тут уперше (не враховуючи секретної місії в англ. StarCraft: Brood War) з'являються гібриди зергів та протоссів, які відіграють значну роль у загальній історії.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Приклад ігрового процесу: база терранів і війська

Як і в першій StarCraft, основний акцент в грі робиться на видобутку ресурсів і численних битвах. Добуваючи ресурси, гравець отримує кошти для будівництва споруд, які можуть виробляти бойові одиниці й надавати вдосконалення для них. Мета гравця — знищити всі будівлі противника (але необов'язково всі бойові одиниці), або виконати сюжетне завдання в кампанії. Для досягнення мети гравець може використовувати як наземні, так і повітряні війська. Набір військ кампанії та багатокористувацького режиму різниться. Герої наявні лише в кампаніях і користувацьких картах.

Ресурси представлені у вигляді мінералів і газу веспену та служать для будівництва, замовлення військ, впровадження нових технологій. Мінерали виглядають як сині кристали та добуваються робітниками безпосередньо з родовищ. Газ потрібний для створення деяких юнітів та особливо цінний для вивчення вдосконалень. Для його видобутку слід будувати спеціальні споруди на газових гейзерах. На відміну від мінералів, запаси веспену невичерпні.

В режимі кампанії значна частина гри відбувається на борту космічного корабля «Гіперіон». З багатьма членами екіпажу можна поспілкуватися між місіями. Наприклад, в кают-комапанії знаходиться чоловік, який пропонує послуги найманців. В арсеналі корабля механік Свонн допомагає у вдосконаленні армії, а в лабораторії відкриваються спеціальні можливості та нові юніти, в міру знаходження і дослідження іншопланетних зразків. Кампанія має розвилки сюжету в кількох місцях і побічні завдання, які не обов'язково виконувати, але які можуть принести вигоду.

Для новачків докладна інформація про юнітів і будівлі всіх рас викладена в розділі допомоги в меню Battle.net. Також наявний режим навчання, який поступово розкриває основи ігрового процесу.

В багатокористувацькій мережевій грі гравці поділяються на ліги (срібну, золоту, платинову, алмазну) — відповідно до рівня майстерності, який визначається протягом п'яти відбіркових боїв. Кожна ліга складається з безлічі дивізіонів, по сотні чоловік в кожному. Перемігши досвідченішого противника, гравець отримує більшу винагороду. Вправні гравці можуть перейти у вищу лігу, але в разі програшів — так само і понизитися. В рейтингових боях діє автопідбір, де гра автоматично підшукує близького за рівнем опонента.

Ігровий процес отримав низку нововведень, порівняно з оригінальною StarCraft. У грі використовується бібліотека «реалістичної фізики» Havok для зображення взаємодії об'єктів, динамічних тіней. Було додано новий тип родовищ — золоті мінерали, з яких робітники приносять за раз не 5 одиниць мінералів, а 7. Також було подвоєно кількість веспенових гейзерів на всіх локаціях, проте з одного гейзера видобуток газу відбувається повільніше, ніж в першій частині. Робітникам тепер можна задати чергу завдань, включаючи і будівельні. З'явилася можливість виділяти декілька будівель і набагато більшу кількість бойових одиниць, а також відразу будівлі разом з одиницями. Максимально можна виділити до 255 об'єктів (починаючи з версії 1.5.0 — до 500 об'єктів). Було введено п'ять рівнів складності ШІ[1].

Раси[ред.ред. код]

Террани — нащадки землян, висланих на колонізацію інших планет з політичних цілей (злочинці та дисиденти). В ході польоту кораблі збилися з курсу і опинилися в секторі Копрулу, де колоністи заснували три поселення. Згодом з них розвинулися три держави: Конфедерація, Келморійський синдикат і Умоджанский протекторат. У період загального хаосу, спричиненого навалою зергів, корумпований уряд Конфедерації було повалено терористом-революціонером Арктуром Менгском. Він заснував нову державу — Домініон терранів, і став її імператором.

Террани можуть будувати споруди на будь-якій рівній території, а багато споруд крім того здатні перелітати в інше місце. Вдосконалення броні і зброї досліджуються окремо для кожного з родів військ.

Юніти: КСМ, Морпіх, «Мародер», «Головоріз», «Привид», «Гелліон», Облоговий танк, «Тор», «Вікінг», Медевак, «Ворон», «Баньші», Крейсер.

Протосси — древні жителі сектору, які володіють розвиненими технологіями і потужними психічними здібностями. Хоч вони і відносно малочисельні, це компенсується за рахунок різноманітних бойових машин. Протосси покладаються на мобільність і раптовість нападу. Багато бойових одиниць і будівель оснащені енергетичними щитами, які дають захист і поступово відновлюються після виснаження.

Будувати споруди протосси можуть тільки в радіусі дії Пілонів, які живлять споруди енергією.

Юніти: Зонд, Зилот, Сталкер, «Спостерігач», «Безсмертний», Призма викривлення, «Колос», «Фенікс», «Випромінювач Порожнечі», Вищий тамплієр, Темний тамплієр, Архонт, Авіаносець, Материнський корабель.

Зерги — органічна раса, що має колективну свідомість, раніше керовану істотою Надрозумом. Через ієрархічну структуру менш розвинених свідомостей Надрозум керував діями кожного зерга. Захопивши наділену видатними психічними здібностями терранку Сару Керріган, Надрозум переродив її на Королеву Клинків, котра стала правити зергами після загибелі Надрозуму. До зергів належать різноманітні істоти, спеціалізовані для виконання певної функції. Окремі бойові одиниці зергів не є витривалими, як відповідні в інших рас, що компенсується чисельністю. Живі споруди зергів розповсююджують навколо слиз, який дає переваги військам і на якому можна вирощувати інші споруди. Всі наземні загони зергів можуть закопуватися, влаштовуючи засідки.

Юніти: Личинка, Робітник, Наглядач, Зерглінг, Королева, Гідраліск, Гіблінг, Владика (створює Мімікрідів), «Тарган», Заразитель, Муталіск, Губитель, Черв Нідуса, Ультраліск, Хазяїн зграї (створює Симбіонтів)[2].

Сюжет[ред.ред. код]

З часу подій Brood War минуло чотири роки. Зерги на чолі з Керріган зникли з поля зору — жодний розвідницький корабель не повернувся з їхньої головної планети Чар, протосси зайняли звичну для них нейтральну позицію, і таким чином террани стали головною силою в Секторі Копрулу. Арктур Менгск повністю зосередив агітаційні та воєнні сили в своїх руках, проте колишній старший офіцер Конфедерації на планеті Мар Сара Джим Рейнор, пішов в підпілля, щоб протистояти жорстокому правлінню Менгска. Як наслідок Джима було оголошено терористом та злодієм. Рейнор за чотири роки сформував свою невеличку армію, але за браком грошей армія перетворилася на найманців, які назвалася «Рейдери Рейнора», і якщо не займаються зароблянням грошей то здійснюють партизанські диверсії та вилазки супроти Домініону.

Дія гри розпочинається на Мар Сарі, яку у попередніх частинах гри атакували зерги. Там Рейнор зустрічається зі своїм старим бойовим товаришем Тайкусом Фіндлі, який сам знаходить Рейнора у його улюбленому барі. Тайкус розповідає Джиму про неназваних працедавців, які заплатять великі гроші, якщо їм допомогти знайти якісь таємничі артефакти.

Невдовзі на планету нападають зерги, тож Рейнор мусить рятувати людей та майно. Він евакуюється зі своїми бійцями на кораблі «Гіперіон». Згодом з новин стає відомо, що зерги почали широкомасштабний наступ на Домініон.

Рейнор починає збирати таємничі артефакти та виконувати інші місії, які б дали йому достатньо грошей задля продовження боротьби проти Домініону. Потім він знаходить старий комп'ютер зі штучним інтелектом, у якому містяться записи наказів Менгска ввімкнути псі-еміттери, що спровокували атаку зергів на Тарсоніс, колишню столицю Конфедерації. Це змінює хід гри і тепер Рейнор бачить ціль та знаходить шлях до її виконання — він планує захоплення головного офісу телеканалу UNN, звідки можливо розпочати трансляцію скандального запису на весь Домініон.

Якось, ідучи по одному з коридорів «Гіперіона», Рейнор зустрічається з протоссом Зератулом, який невідомим чином з'являється на кораблі. Зератул знесилений і майже без слів передає Рейнору кристал із записом своєї пам'яті, використавши який, Рейнор дізнається чим той займався паралельно з подорожами Джима.

Тут відкривається міні-кампанія за протоссів, де головним героєм виступає Зератул. Він подорожує планетами в пошуках храмів прадавньої раси зел'наґа, котра колись створила протоссів і зникла. Зератул стикається з Сарою Керріган, котра прагне йому завадити, а потім з тал'дарімами, протоссами-сектантами, вороже налаштованими до решти свого народу. Їм допомагають досі небачені істоти, подібні на гібриди протоссів із зергами. Далі Зертал вирушає на планету Айюр, де досліджує залишки пам'яті в трупі Надрозуму зергів. Завдяки їй він розшифровує пророцтво, добуте в храмі нел'наґа, яке показує майбутнє сектора Копрулу. В ньому зерги і гібриди під проводом невідомої сили знищили терранів, а останні сили протоссів опинилися в оточенні. До того часу з'ясувалося — поворотним моментом стала смерть Королеви Клинків, Сари Керріган. Протосси вирішують померти гідно і стримують навалу ворогів, поки сховище з їхніми знаннями для прийденшіх цивілізацій не буде запечатане. Врешті всі вони гинуть.

Зібравши докупи Артефакт, Рейнор зустрічається з представниками таємничого Фонду Мебіуса, керівником яких, як з'ясовується, є син Арктура Менгска — Валеріан Менгск. Валеріан пропонує Рейнору об'єднати зусилля супроти зергів заради людства та для підняття політичних рейтингів Валеріана, який збирається зайняти трон. Після деяких роздумів Рейнор вирішує трохи відкласти революцію. Наляканий видіннями Зератула він розуміє, що якщо не врятувати Керріган то революція і повалення Менгска не матиме сенсу.

Зібраний Артефакт після напруженої та виснажливої битви за Чар повертає Керріган людську подобу, що послаблює зергів, як того домагався Валеріан, та робить її придатною для адекватного спілкування. Проте Тайкус збирається вбити Керріган, виявляється, він був звільнений з довічного ув'язнення, щоб в підходящий момент вбити Королеву зергів за наказом Менгска. Проте Рейнор захищає її своїм бойовим костюмом та застрелює Тайкуса.

Епізод Wings of Liberty закінчується тим, що Рейнор несе олюднену Керріган на руках по поверхні Чару.

Секретне завдання

Якщо гравець в місії «Зірка екрану» відшукає та знищить в правому нижньому кутку карти лабораторію, стане доступним секретне завдання. В ньому Джим Рейнор дізнається місцерозташування секретної бази Домініону. На ній він знаходить гібридів зергів з протоссами, таких самих, яких бачив в кристалі Зератула. Рейнор вирішує знищити лабораторію підірвавши її реактор, проте вибух замість знищення відключає стримуючий купол супергібрида і той прокидається. Гібрид виявляється непереможним, Рейнор зі своїми бійцями тікає від чудовиська, користуючись експериментальними пристроями з лабораторії. Коли Джим врешті рятується, лишивши переслідувача на базі, Хорнер зауважує — террани не володіють технологіями для створення гібридів зергів та протоссів, отже, за подіями в секторі Копрулу стоїть якась ще невідома сила.

Розробка[ред.ред. код]

StarCraft II було анонсовано 19 травня 2007 року на заході Blizzard Worldwide Invitational в Сеулі[3]. За словами виконавчого віце-президента Роба Пардо і продюсера Кріса Сігаті, розробка гри, хоча спочатку була відкладена на рік з причини перерозподілу ресурсів компанії Blizzard для World Of Warcraft, почалася 2003 року, незадовго після випуску Warcraft III: The Frozen Throne[4]. StarCraft II планували зробити сумісною з DirectX 10, але без додавання спеціальних ефектів DirectX 10. Mac-версія отримала використання OpenGL.

На Blizzard Worldwide Invitational в червні 2008 Роб Пардо повідомив про трилогію StarCraft II, де перша частина, Wings of Liberty, отримає два доповнення — Heart of the Swarm, сконцентроване на зергах, і Legacy of the Void, сконцентроване на протоссах[5]. 25 лютого 2009 Blizzard анонсували захід Blizzard Theme Park Contest, де призами стануть ключі для бета-тестування StarCraft II[6]. Найкращі 20 гравців у Warcraft III: The Frozen Throne з кожного «царства» і було обрано першими бета-тестерами[7].

Бета-тестування[ред.ред. код]

Blizzard згодом повідомили про вихід бета-версії влітку 2009, проте він був відкладений. В листопаді 2009 Кріс Сігаті оголосив про вихід закритої (не публічної) бета-версії в наступному році[8]. Тестування розпочалося 17 лютого 2010 року для Windows і 12 травня для Mac OS X[9]. Blizzard також випустили редактор карт як частину патчу № 9. На 23 липня 2010 до бета-версії вийшло 18 патчів (17 для європейських серверів). Завершилося тестування 19 липня 2010 року. Остаточний реліз StarCraft II відбувся 27 липня 2010 року, супроводжуючись тематичними заходами у вибраних містах по всьому світу[10].

StarCraft II Starter Edition[ред.ред. код]

В серпні 2011 року стала доступна безкоштовна версія StarCraft II з обмеженим функціоналом, покликана ознайомити гравців з цією грою. Вона вимагає лише облікового запису на Battle.net і підключення до мережі Інтернет.

У ній доступні перші 4 місії кампанії (3 на Мар-Сарі та, на вибір, перше завдання Тайкуса або доктора Хенсон), перші 2 випробування («Тактика і стратегія» і «Секретна операція») і багатокористувацькі карти з можливістю грати проти ШІ на складностях «Дуже легко» і «Легко».

Зі стартової версії потім можна перейти на повну, купивши її. Всі отримані досягнення переносяться у повну версію[11].

Оцінки[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
CVG 9.3/10[14]
Eurogamer 9/10[15]
Game Informer 10/10[16]
Game Revolution B+[17]
GameSpot 9.5/10[18]
GameSpy 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[19]
GamesRadar 10/10[20]
GameTrailers 9.5/10[21]
IGN 9/10[22]
X-Play 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[24]
Joystiq 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[25]
Giant Bomb 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[26]
NZGamer.com 9.8/10[27]
Softpedia 9/10[28]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 92.39%[12]
Metacritic 93/100[13]

StarCraft II: Wings of Liberty отримала схвальні відгуки ще до свого офіційного релізу. Гра зібрала в сукупності 92,39% на агрегаторі GameRankings[12] та 93/100 на Metacritic[13]. Особливо відзначалося збереження традиційного ігрового процесу RTS зі StarCraft, при цьому з новими можливостями та продовженням перерваної історії. GamesRadar зазначили, що «багато в чому, StarCraft II: Wings of Liberty виглядає як StarCraft 2.0 — і це добре», заявивши, що це «розкривається по всіх фронтах»[20]. NZGamer.com сказали, що гра є «найкраща RTS випущена за останні роки і одна з найкращих ігор на ПК»[27]. Щодо її історії, GameTrailers постановили, «Якщо є дещо одразу помітне в історії Wings of Liberty, то це те, що оповідна структура розвинулася набагато далі брифінгів між вилазками», назвавши це «епічним і захоплюючим прядивом оповіді»,[21] тоді як Eurogamer критикували діалоги як «плоскі» і персонажів як «клішованих, банальних, або і тих і тих»[15]. Giant Bomb поділяли цю точку зору, також зауважуючи щодо частин на «Гіперіоні» між місіями, які вони знайшли такими, які мають «більшу глибину персонажів, більш правдоподібний пафос, більш несподівані повороти, аніж я по правді очікував від історії»[26]. IGN в той же час зазначили, що «немає сумнівів, фанати франшизи „з'їдять“ це, але новачки будуть здивовані всій цій суєті, яка відбувається з ранніх місій, та не має досить терміновості, на яку ви можете сподіватися, коли доля цивілізації під загрозою»[22].

Нагороди[ред.ред. код]

 • Стратегія/симулятор року (Academy of Interactive Arts & Sciences)
 • Видатна гра (багатокористувацький режим) (Academy of Interactive Arts & Sciences)
 • Найкраща гра року для ПК (IGN, Gamespot, Cheat Code Central)
 • Найкраща змагальна багатокористувацька гра (IGN, GameSpot, Giant Bomb)
 • Найкраща гра жанру стретегії (GameSpot, G4TV)[29]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Докладний опис ігрового процесу на ЛКИ(рос.)
 2. Starcraft II: GAME GUIDE
 3. BLIZZARD'S WORLDWIDE INVITATIONAL BEGINS
 4. STARCRAFT 2 PANEL DISCUSSIONS
 5. BlizzCon 2008: Starcraft II split into trilogy
 6. lizzard Theme Park Contests
 7. Warcraft III 2009 Tournament FAQ (англ.)
 8. No StarCraft II BETA Happening In 2009
 9. Blizzard's StarCraft II wings into beta
 10. Blizzard Press Releases
 11. StarCraft 2 Starter edition
 12. а б Starcraft II: Wings of Liberty (PC). GameRankings. Процитовано 2010-08-05. 
 13. а б StarCraft II: Wings of Liberty for PC - Reviews at Metacritic. Metacritic. Процитовано 2010-08-05. 
 14. Wooden, Andrew (2010-07-30). Review: StarCraft 2: Wings of Liberty Review. Computer and Video Games. Процитовано 2010-08-03. 
 15. а б Welsh, Oli (2010-08-03). StarCraft II: Wings of Liberty PC Review. Eurogamer. Процитовано 2010-08-03. 
 16. Beissener, Adam. StarCraft II: Wings of Liberty Review. Game Informer (GameStop Corporation). Процитовано 2011-01-29. 
 17. Hunt, Geoff (2010-08-02). StarCraft II: Wings of Liberty Review for PC. Game Revolution. Процитовано 2010-08-20. 
 18. VanOrd, Kevin (2010-08-02). StarCraft II: Wings of Liberty Review for PC. GameSpot. Процитовано 2010-08-03. 
 19. Neigher, Eric (2010-08-04). GameSpy: StarCraft II: Wings of Liberty Review – Page 1. GameSpy. Процитовано 2010-08-05. 
 20. а б Tyler Nagata (2010-07-30). StarCraft II: Wings of Liberty super review, StarCraft II Review, PC Reviews. Games Radar.com. Процитовано 2010-08-04. 
 21. а б StarCraft II: Wings of Liberty Video Game | Reviews, Trailers & Interviews. GameTrailers.com. Процитовано 2010-08-04. 
 22. а б Onyett, Charles (2010-08-03). StarCraft II Wings of Liberty Review. IGN. Процитовано 2010-08-03. 
 23. Gaston, Martin (2010-07-30). Starcraft 2: Wings of Liberty Review for PC. Videogamer.com. Процитовано 2010-08-03. 
 24. Webb, Morgan (2010-07-29). X-Play Review. X-Play. Процитовано 2010-08-05. 
 25. Review: StarCraft 2: Wings of Liberty. Joystiq. Процитовано 2011-01-29. 
 26. а б StarCraft II: Wings of Liberty. Giant Bomb. Процитовано 2011-01-31. 
 27. а б StarCraft II: Wings of Liberty. NZ Gamer. Процитовано 2011-01-29. 
 28. Andrei Dumitrescu (2010-07-30). Starcraft 2: Wings of Liberty Review. Softpedia. Процитовано 2010-08-01. 
 29. Blizzard Entertainment:Awards. us.blizzard.com. Процитовано 2015-08-16. 

Посилання[ред.ред. код]


Танк Це незавершена стаття про стратегічну відеогру.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.