Stellar

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Stellar — платформа для валютних операцій, що працює в режимі реального часу (система валютних розрахунків в режимі реального часу) [1]. Вона була заснована на початку 2014 року Джедом МакКалебом і Джойсом Кімом, як відгалуження від системи Ripple і перший час працювала на одноіменному протоколі. У подальшому було розроблено власний open-source протокол Stellar [2]. В процесі роботи використовується власний вид електронної валюти, який раніше називався стелларом (stellar) [3] або зіркою (star) [4], а тепер називається люменом (lumen)[5].

Для підтримки платформи був організований некомерційний неакціонерний фонд Stellar Development Foundation [6]. Фінансування фонду було отримано від компанії Stripe [7][8].

Оновлена мережа Stellar (на власному протоколі) почала роботу в листопаді 2015 року [9]. І в момент першого виходу, влітку 2014 року[10] [11][12] [13], і протягом 2015 року Stellar отримувала доброзичливі відгуки в пресі.

Станом на 11 січня 2018 року Stellar займає 9 місце в списку криптовалют з найбільшою капіталізацією, обсяг капіталізації становить 9 130 804 932 USD.[14]

  Заснування платформи: причини і наслідки[ред. | ред. код]

Причини відокремлення від Ripple[ред. | ред. код]

Попередня система платежів — Ripple — і її валюта XRP піддавались критиці з декількох причин. Більша частина з них була пов'язана з підозрами по відношенню до керівництва фірми Ripple Labs, що керує мережею.

… Я вважаю, що XRP — повністю централізована та контрольована деякою структурою «валюта», що виглядає як «піраміда», де засновники і перші власники XRP, які отримують її безкоштовно від Ripple Labs, роблять все можливе, щоб просувати цю «валюту», зробити її популярною і заробити на різниці в ціні…

— Повідомлення учасника zeroday на форумі bitcointalk.org 2013-05-20 18:19

… Bitcoin розподіляється математикою. XRP розподіляється трьома хлопцями, за їхніми власними примхами…

— Повідомлення учасника canth на форумі bitcointalk.org 2015-01-18 14:52

Як видно, з плином часу ці підозри не розвіюються.

Основні претензії, висунуті фахівцями[15], звучать так:

 1. Ripple Labs — комерційна фірма, і повинна, за визначенням, керуватися поняттям особистої вигоди власників;
 2. Вся валюта системи Ripple належить Ripple Labs. На момент появи Stellar існували тільки плани щодо розподілу коштів. При цьому значна частина внутрішньої валюти повинна бути розподілена між першими інвесторами і власниками компанії;
 3. Управління мережею сильно централізовано (авторитарно). Програмний код системи довгий час був закритим. Ripple Labs могла змінити який-небудь важливий параметр мережі в один момент, ні з ким не радячись.

Таке становище не влаштовувало в першу чергу користувачів. Після короткого зльоту, ціна XRP стала падати[16]. У вересні 2013 року Лабораторія нарешті зробила код Ripple відкритим. Коментатори одразу ж заявили, що одним з можливих способів виправлення недоліків мережі буде форк системи[15]. Через 10 місяців з'явилася платформа Stellar.

Наслідки відділення для Ripple[ред. | ред. код]

Графік валютної пари XRP/USD за травень 2014 року

Очевидно, що платформа Stellar була задумана як «вбивця» Ripple: повний клон системи, але без її корінних вроджених вад. Така внутрішньовидова конкуренція часто носить запеклий характер. Взаємне невдоволення[17][18] колишніх соратників виплеснулося назовні, коли 22 травня 2014 року Джед МакКалеб опублікував на сторонньому (неофіційному) форумі, присвяченому валюті XRP, повідомлення про продаж своєї частки монет в розмірі близько 9 мільярдів[19]. Відразу ж після цього повідомлення ціна XRP на біржах впала більш ніж на 40 % (див. графік).

Керівництво компанії Ripple, в особі одного із засновників, Артура Брутто, постаралося заспокоїти громадськість, виступивши на офіційному форумі мережі[20]. У цьому виступі, між іншим, було сказано, що давно існує певний обмежувальний план для трьох засновників системи. Двоє з них готові дотримуватися його і надалі. Що ж стосується Джеда МакКалеба, то керівництво компанії Ripple Labs ніяк не може вплинути на нього, оскільки Джед вже не бере участь ні в розробці, ні в управлінні мережею.

Однак збиток був в наявності, і компанія все-таки знайшла важелі тиску на колишнього співзасновника. В результаті їх застосування, в серпні 2014 року, з'явився перший обмежувальний договір[21]. Вісім місяців потому, у квітні 2015 року, Ripple Labs ініціювала судовий розгляд з приводу можливого порушення МакКалебом обмежувального договору[22]. Ще 10 місяців потому сторони прийшли до думки, що пора закінчувати судитися і укладати новий обмежувальний договір, що і було зроблено[23].

Нескладний розрахунок показує, що за новим договором, у цінах на 11 лютого 2016 року, на довірчому рахунку Ripple заморожено XRP МакКалеба на суму, еквівалентну 40,5 млн дол.

Правила платформи Stellar[ред. | ред. код]

При організації платіжної мережі Stellar були здійснені дії і прийняті правила, які повинні допомогти уникнути проблем, властивих мережі Ripple[1].

 1. Був організований Stellar Development Foundation — некомерційний і неакціонерний фонд. Таким чином, засновники фонду не можуть отримати вигоди від його функціонування і від продажу його акцій.
 2. Вся програмна реалізація платформи спочатку була відкритою. У момент запуску вона працювала використовуючи open-source протокол Ripple, а потім був створений відкритий протокол Stellar. Фонд розвитку Stellar взяв на себе відповідальність за те, що протокол платформи завжди буде відкритим.
 3. Stellar відмовилася від інституту привілейованих учасників.
 4. Платформа зобов'язалася публікувати різні звіти, які висвітлюють її діяльність. Наприклад, звіт про зарплату співробітників; звіт про люмен-гранти співробітників; бюджетний розпис; кількість розподілених люменів; механізм розподілу люменів тощо. У даний момент на сайті можна знайти статистику по люменам. Там же можна бачити кількість користувачів, що прийшли з Facebook. Також є фінансовий звіт за II квартал 2014 року[24].
 5. Спочатку було сказано, скільки створено люменів при утворенні платформи (100 млрд.), скільки буде генеруватися щотижня (для створення штучної інфляції 1 % в рік), скільки буде витрачено на розвиток фонду (5 % від загальної кількості).
 6. Велика частина люменів повинна бути розподілена безкоштовно (крім 5 % на операційні витрати). Важливим завданням фонду є розподілити їх більш-менш рівномірно.
 7. 25 % всіх люменів має відійти некомерційним організаціям.
 8. Існує обмежувальний договір, згідно з яким сторони, що мають великі суми люменів, не можуть продавати їх протягом 5 років.

Можна сказати, що організатори платформи Stellar зробили все можливе, щоб виключити будь-яку азартну складову цього проекту.

Фонд підтримки Stellar[ред. | ред. код]

Фонд підтримки Stellar (Stellar Development Foundation) створений влітку 2014 року[6]. Його членами правління в даний момент є: Кіт Рабоіс, Джойс Кім, Шівані Сироя і Грег Брокман[25]. Джед МакКалеб вказаний як співзасновник фонду і розробник Stellar, але в правління не входить.

За час роботи складу правління доволі серйозно змінився, оскільки спочатку в ньому були Рабоіс, МакКалеб і Патрік Коллісон. Останній з перерахованих є співзасновником фонду і до недавнього часу, поряд з Кітом Рабоісом[26], був ветераном правління Stellar[27], проте в січні 2016 року перейшов в консультанти. Грег Брокман, навпаки, перейшов з консультантів в члени правління[28].

В якості консультантів фонду вказані відомі в світі IT люди: Метт Малленвег[29], Грег Стейн, Джої Іто, Сем Альтман, Навал Равикант та ін. У цілому колектив консультантів фонду стабільний.

Команда фахівців, навпаки, мала сильні зміни. Зокрема, за рік, з березня 2015 року, вона була скорочена майже на 40 %, в основному за рахунок розробників.

Фонд фінансується приватними пожертвами і 5 % люменів, відкладених на операційну діяльність. Із зазначеної суми люменів 2 % вже викуплені компанією Stripe за 3 млн дол.[7].

Завданнями фонду є: підвищення цифрової фінансової грамотності, розробка інструментів і сервісів для мережі і управління протоколом Stellar.

Схема роботи[ред. | ред. код]

Stellar є протоколом з відкритим кодом, і призначений для валютних операцій. Сервери виконують програмну реалізацію протоколу і використовують Інтернет, щоб з'єднуватися і обмінюватися даними з іншими серверами Stellar, утворюючи глобальну мережу обміну валюти. Кожен сервер зберігає записи про «рахунки» в мережі. Ці записи зберігаються в базі даних під назвою «гросбух». Сервери заявляють зміни в бухгалтерській книзі (гросбух), пропонуючи «угоди», які переводять рахунки з одного стану в інший, витрачаючи баланс облікового запису або змінюючи його властивості. Всі сервери намагаються прийти до угоди, яка дозволить застосувати до поточного гросбуху певний пакет угод, за допомогою процесу, який називається «консенсус». Процес консенсусу запускається через регулярні проміжки часу, як правило, через кожні 2-4 секунди. Це зберігає копію бухгалтерської книги кожного сервера в синхронізованому і ідентичному стані.[30][31][32] [33]

При запуску Stellar був заснований на протоколі Ripple. Після того, як були виявлені системні проблеми, пов'язані з існуючим алгоритмом консенсусу, Stellar створив оновлену версію протоколу з новим алгоритмом досягнення консенсусу, що заснований на абсолютно новому коді. Код та технічна документація для цього нового алгоритму були випущені в квітні 2015 року, а оновлена мережа почала функціонувати в листопаді 2015 року.[34][35] [36] [37][38]

Практичне застосування Stellar[ред. | ред. код]

Кілька некомерційних організацій і підприємств застосовують Stellar, як фінансову інфраструктуру, особливо в країнах, що розвиваються. Одним з таких прикладів є Фонд Praekelt, який буде інтегрувати Stellar в Vumi. Vumi — це додаток для обміну повідомленнями, з відкритим вихідним кодом, що дозволяє молодим дівчатам у країнах Африки південніше Сахари економити гроші на послугах зв'язку.[39] [40][41][42]


Oradian, компанія, що розробляє банківське програмне забезпечення на основі хмарних технологій, також планує використовувати мережу Stellar для підключення мікрофінансових організацій (МФО) в Нігерії.[43] [44]

Протокол консенсусу Stellar[ред. | ред. код]

Технічна документація і код для Протоколу консенсусу Stellar (SCP) були опубліковані 8 квітня 2015 року. В документації вводиться поняття інтегрованого візантійського договору (FBA), новий підхід до консенсусу, для якого SCP є першим втіленням. Для визначення надійності системи FBA спирається на кворумні зрізи — коли кожен вузол вибирає, яким іншим вузлам довіряти. Разом кворумні зрізи визначають кворум на системному рівні. SCP дозволяє відкрите членство.[36][45] [35][2][46]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Mandate : [арх. 10.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — 2014. — 31 July. — Дата звернення: 23.03.2016.
 2. а б Stellar core : [арх. 11.04.2015] / Джед МакКалеб // GitHub. — 2015. — 30 September. — Дата звернення: 24.03.2016.
 3. Архівна сторінка статистики Stellar // Wayback Machine. — 2014. — 1 August. — Дата звернення: 25.03.2016.
 4. A distributed network for moving money : [арх. 31.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — Дата звернення: 02.04.2016. — Цитата: «… Зірки не є головним в Stellar: головне це мережа. Ви не повинні використовувати зірки, щоб використовувати Stellar, і ми думаємо, що цінові спекуляції призвели до проблем Bitcoin. Ми зосереджені на мережі, а не на монетах, і ми розробили схему розподілу, яка, як ми сподіваємося, допоможе мережі рости настільки швидко, наскільки це можливо ..».
 5. Статистика електронної валюти люмен : [арх. 21.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — Дата звернення: 25.03.2016.
 6. а б Свідоцтво про реєстрацію Фонду розвитку Stellar в якості неакціонерної організації : [арх. 24.06.2015] // Stellar : офіційний сайт. — 2014. — 2 липня. — Дата звернення: 21.03.2016. — Цитата: «… Я, Джеффрі В. Баллок, державний секретар штату Делавер, цим підтверджую, що документ, що додається, є достовірною і точною копією скоригованого свідоцтва про реєстрацію "Фонду розвитку Stellar", поданої в цьому кабінеті в другий день липня 2014 р. після Р. Х., в 1:42 після опівдня ..».
 7. а б Stellar Development Foundation Mandate : [арх. 21.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — Дата звернення: 25.03.2016.
 8. Stripe Backs Non-Profit Decentralized Payment Network Stellar, From Mt. Gox’s Original Creator : [арх. 03.03.2016] / Ким-Маи Катлер (Kim-Mai Cutler) // TechCrunch. — 2014. — 31 липня. — Дата звернення: 21.03.2016. — Цитата: «… на відміну від біткоїна, у економіки Stellar є вбудована інфляція з постійним рівнем 1 відсоток ..».
 9. Stellar Releases Major Upgrade that Runs Faster, Uses Less Memory & Stores Data Better : [арх. 04.03.2016] / Ганс Ломбардо (Hans Lombardo) // AllCoinsNews. — 2015. — 5 November. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Модернізований код ядра Stellar став більш зрозумілим і елегантним. Він наполовину менше попереднього варіанту, працює швидше і використовує менше оперативної і дискової пам'яті ..».
 10. New Digital Currency Aims to Unite Every Money System on Earth : [арх. 04.03.2016] / Cade Metz, Marcus Wohlson // Wired. — 2014. — 8 червня. — Дата звернення: 18.03.2016. — Цитата: «… Stellar - це спроба виправити деякі проблеми, які притаманні Ripple, не кажучи вже про проблеми, якими обтяжені багато інших проектів електронних валют, в тому числі Bitcoin ..».
 11. Mt. Gox, Ripple Founder Unveils Stellar, a New Digital Currency Project : [арх. 04.03.2016] / Michael J. Casey, Paul Vigna // The Wall Street Journal. — 2014. — 31 липня. — Дата звернення: 18.03.2016. — Цитата: «… мережева система під назвою Stellar ... обіцяє бути мостом між віртуальним і традиційним валютними світами ..».
 12. What you need to know about Stellar, the new open-source solution to international currency exchange : [арх. 04.03.2016] / Roberto Baldwin // The Next Web. — 2014. — 1 August. — Дата звернення: 18.03.2016. — Цитата: «… Незважаючи на те, що грошова система зроблена "для людей", дуже важливо, щоб ви довіряли платіжному шлюзу, який використовуєте, - говорить Кім ..».
 13. Stripe takes on bitcoin with rival digital currency Stellar : [арх. 17.03.2016] // The Irish Times. — 2014. — 5 серпня. — Дата звернення: 18.03.2016. — Цитата: «… Stripe, що базується в Сан-Франциско, інвестував 3 млн дол. в Stellar, в обмін на 2 % всіх віртуальних монет - стеларів ..».
 14. Cryptocurrency Market Capitalizations // CoinMarketCap.com. — Дата звернення: 11.01.2018.
 15. а б Ripple is Officially Open Source : [арх. 08.03.2016] / Vitalik Buterin // Bitcoin Magazine. — 2013. — 27 September. — Дата звернення: 26.03.2016. — Цитата: «… Коли генерального директора Ripple Labs, Кріса Ларсена, спитали про [модель розповсюдження XRP] на біткоїн-конференції в Сан-Хосе, він просто відповів, що компанія выбрала цю модель, щоб краще залучати інвестиції і таланти Силіконової долини — навряд чи сильный аргумент для тих, хто вважає, що основні проблеми теперішньої фінансової системи пов'язані з нерівністю і жадністю…».
 16. График ціни XRP відносно долара США : [арх. 28.03.2016] // ripplecharts.com. — 2016. — 27 March. — Дата звернення: 27.03.2016.
 17. The Race to Replace Bitcoin : [арх. 19.03.2016] / Michael Craig // The Observer. — 2015. — 5 February. — Дата звернення: 28.03.2016. — Цитата: «… Міжособистісна історія Stellar і Ripple Labs є символом безпорядків, що охопили всю промисловість. Тут є все: секс, величезні гроші, шахрайство, геній, зрада, інтриги і міжнародні урядові рейди ..».
 18. 'Bad Blood' Between Ripple and Stellar Aired in Tell-All Report : [арх. 11.03.2016] / Pete Rizzo // CoinDesk. — 2015. — 5 February. — Дата звернення: 28.03.2016.
 19. Selling my XRP : [арх. 23.06.2015] / Джед МакКалеб. — 2014. — 22 May. — Дата звернення: 24.03.2016.
 20. Re: Jed's Message at XRPTalk : [арх. 23.06.2015] / Arthur Britto // Jed's Message at XRPTalk. — 2014. — 22 May. — Дата звернення: 28.03.2016. — Цитата: «… Ми чуємо і поділяємо вашу стурбованість з приводу часток засновників валюти XRP. Задовго до сьогоднішнього дня ми розробили обмежувальний план для нас, в якому ми з Крісом досі беремо участь. Ви можете бути впевнені, що таких демпінгових подій ніколи більше не трапиться з іншими співзасновниками ..».
 21. Settlement of Jed's XRP : [арх. 23.11.2015] / monicalong // rippleForum. — 2014. — 14 August. — Дата звернення: 28.03.2016. — Цитата: «… Після заявленого наміру Джеда продати його XRP, Ripple Labs відновила Джеда на посаді, щоб забезпечити відповідальний розподіл його частки XRP таким способом, який допоможе рости екосистемі Ripple ..».
 22. $1 Million Legal Fight Ensnares Ripple, Bitstamp and Jed McCaleb : [арх. 02.02.2016] / Stan Higgins // CoinDesk. — 2015. — 2 April. — Дата звернення: 28.03.2016. — Цитата: «… Згідно зі скаргою, Ripple Labs довелося використовувати [більше мільйона] доларів, щоб викупити [понад 96 млн.] XRP, виставлених на продаж з рахунку, яким, нібито, керує МакКалеб ..».
 23. Final Settlement with Jed : [арх. 27.03.2016] / monicalong // rippleForum. — 2016. — 11 February. — Дата звернення: 28.03.2016. — Цитата: «… Всі XRP Джеда і його дітей, що залишаються, - приблизно 5.3 мільярдів, - будуть розміщені на довірчому рахунку Ripple ..».
 24. Предварительная и неаудированная отчётность за II и III квартал 2014 года : [арх. 19.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — 2014. — 30 September. — Дата звернення: 31.03.2016.
 25. About : [арх. 21.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — Дата звернення: 02.04.2016. (Персоналии платформы Stellar.)
 26. PayPal's Cofounder Is Supporting A New Non-Profit That Will Tackle The Vision PayPal 'Never Accomplished' : [арх. 15.03.2016] / Jillian D’onfro // Business Insider. — 2014. — 31 липня. — Дата звернення: 21.03.2016. — Цитата: «… Ми так ніколи і не досягли нашого початкового бачення PayPal. Пора виправити це [зі Stellar] ..».
 27. New Bitcoin challenger launches : [арх. 20.02.2016] / JP Mangalindan // Fortune. — 2014. — 31 липня. — Дата звернення: 21.03.2016. — Цитата: «… Коллісон говорив про багаторічне бажання зробити онлайн-платежі універсальними і повсюдними, і про почуття, що криптовалюти можуть здійснити цю мрію ..».
 28. Digital Currency Startup Stellar Adds Ex-Stripe CTO Greg Brockman To Board : [арх. 04.03.2016] / Mario Cotillard // Brave New Coin. — 2015. — 5 серпня. — Дата звернення: 18.03.2016. — Цитата: «… Цифрові валюти продовжують з'являтися, і мої надії на них залишаються незмінними. Зокрема, нам потрібні протоколи електронних валют, такі як Stellar, які працюють з існуючими фінансовими системами і концентруються на нерозривній взаємодії з користувачами ..».
 29. Matt Mullenweg: bitcoin only used twice a week in 2014, offers free subscriptions if you do[недоступне посилання з 21.03.2016] : [арх. 17.03.2016] / Michael del Castillo // Upstart Biz Journal. — 2015. — 27 February. — Дата звернення: 21.03.2016. — Цитата: «… Я вважаю, що Bitcoin або якась інша blockchain-подібна система стане основою більшості фінансових операцій в майбутньому, від невеликих грошових переказів до багатомільярдних корпоративних придбань ..».
 30. Learn : [арх. 05.03.2016] // Stellar : офіційний сайт. — Дата звернення: 25.03.2016. (Розділ сайту Stellar, з поясненням принципу роботи мережі і протоколу. Є презентація «Як працюють електронні валюти» на 11 мовах.)
 31. Tom Simonite (8 April 2015). A New Competitor for Bitcoin Aims to Be Faster and Safer. Процитовано 20 November 2015. 
 32. The New Stellar Consensus Protocol Could Permit Faster and Cheaper Transactions : [арх. 15.01.2016] / Giulio Prisco // BitcoinMagazine. — 2015. — 17 April. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Два незалежних рецензента, зі Стенфордського і Корнельського університетів, погоджуються, що нова технологія може зробити електронні платежі і інші операції дешевше, безпечніше і простіше ..».
 33. Could Stellar be the answer to enable financial inclusion around the globe? : [арх. 10.03.2016] / Jacques Coetzee // Memeburn[en]. — 2015. — 4 May. — Дата звернення: 23.03.2016.
 34. Safety, liveness and fault tolerance—the consensus choices : [арх. 05.03.2016] / Joyce Kim // Stellar : офіційний сайт. — 2014. — 5 December. — Дата звернення: 23.03.2016.
 35. а б An Algorithm to Make Online Currency as Trustworthy as Cash : [арх. 03.03.2016] / Кейд Мец (Cade Metz) // Wired. — 2015. — 4 August. — Дата звернення: 24.03.2016. — Цитата: «… Вся заковика в тому, що ця система не заохочує людей додавати комп'ютери в мережу Stellar, на відміну від Bitcoin ..».
 36. а б Jed McCaleb Talks Stellar's New Protocol for Consensus : [арх. 04.03.2016] / Stan Higgins // CoinDesk. — 2015. — 14 April. — Дата звернення: 24.03.2016. — Цитата: «… Починаючи з грудня [2014 р.] мережа опираєтьтся на єдиний вузол підтвердження, і так буде до тих пір, поки [новий] протокол не буде готовий до розгортання ..».
 37. The Stellar Consensus Protocol: A Federated Model for Internet-level Consensus : [арх. 05.03.2016] / David Mazières // Stellar : офіційний сайт. — 2015. — 14 July. — Дата звернення: 24.03.2016.
 38. Stellar Network Fork Prompts Concerns Over Ripple Consensus Protocol : [арх. 03.03.2016] / Stan Higgins // CoinDesk. — 2014. — 9 December. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Недавнє непередбачене розщеплення бухгалтерської книги платіжної мережі Stellar призвело до тимчасового порушення її системи транзакцій і обширної дискусії про цілісність протоколу консенсусу Ripple ..».
 39. Stellar, South African nonprofit to bring digital savings to young girls : [арх. 21.03.2016] / Biz Carson // Gigaom[en]. — 2015. — 5 February. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… При додаванні Stellar як платіжної платформи, Vumi вперше отримує спосіб обробки платежів ..».
 40. Platforms, not products, are the way to bring financial services to the poor : [арх. 05.03.2016] / Leo Mirani // Quartz. — 2015. — 6 February. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Мобільні гроші від одного провайдера рідко можуть бути перенесені в іншу мережу, не кажучи вже в іншу країну в іншій валюті ..».
 41. Bitcoin-Inspired Digital Currency to Power Mobile Savings App / Tom Simonite // MIT Technology Review. — 2015. — 20 February. — Дата звернення: 23.04.2015.
 42. Non-Profit Foundation Uses Stellar Protocol to Improve Economic Security of South African Girls : [арх. 04.03.2016] / Hans Lombardo // AllCoinsNews. — 2015. — 5 February. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Коли Stellar почав розбиратися в цьому питанні, ми зустрілися з командою Фонду Praekelt, дивовижною некомерційною організацією, що базується в Південній Африці, яка вже давно використовує технології з відкритими вихідними кодом, щоб доставити необхідну інформацію і інклюзивні послуги мільйонам людей, що живуть в бідності ..».
 43. Stellar And Solving The Unexpected Tragedy Of The Financial System : [арх. 24.03.2016] // PYMNTS.com. — 2015. — 2 March. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Несподівана трагедія нашої фінансової системи полягає в тому, що чим менше у вас грошей, тим дорожче їх куди-небудь відправити ..».
 44. BitBeat: Stellar Takes a Step Into the Microfinance World : [арх. 18.09.2015] / Paul Vigna, Michael J. Casey // The Wall Street Journal. — 2015. — 28 February. — Дата звернення: 25.03.2016. — Цитата: «… Stellar… оголосила про партнерство з виробником банківського програмного забезпечення компанією Oradian, з метою використовувати платформу Stellar в ядрі програм для мікрофінансових організацій (МФО), з прицілом на використання платіжних мереж, заснованих на електронних валютах, для розширення можливостей фінансистів працювати один з одним ..».
 45. Stellar Consensus Protocol White Paper / David Mazieres // Stellar : офіційний сайт. — 2015. — 14 July. — Дата звернення: 14.09.2015.
 46. A New Competitor for Bitcoin Aims to Be Faster and Safer / Tom Simonite // MIT Technology Review. — 2015. — 8 April. — Дата звернення: 23.04.2015.

Посилання[ред. | ред. код]