Stellaris

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Stellaris
Stellaris boxart.jpg
Постер гри
Загальне
Розробник Paradox Development Studio
Видавець Paradox Interactive
Дистриб'ютор Steam
Жанр(и) глобальна стратегія
Платформа M box.svg Microsoft Windows
MacOS logo.svg macOS
Tux.svg Linux
Xbox one logo.svg Xbox One
PlayStation logo.svg PlayStation 4
Мова англійська, французька, італійська, німецька, іспанська, російська, польська і португальська
Технічне
Дата випуску 9 травня 2016
Версія 2.4 Lee [1]
Вік. обмеження PEGI: 7
Рушій Clausewitz Engine
Режим гри однокористувацький, багатокористувацький
Носій цифрова дистрибуція
Керування мишка і клавіатура, геймпад
Офіційний сайт(англ.)

Stellaris — відеогра жанру глобальної стратегії, розроблена Paradox Development Studio і видана Paradox Interactive 9 травня 2016 року для Microsoft Windows, OS X і Linux.

Гравець керує обраною космічною державою, розбудовує її, захищає від ворогів та досліджує галактику з метою привести державу до поставленої мети. Періодично гра оновлюється, в неї додаються нові можливості, або видаляються старі, змінюються принципи, завдання оформлення тощо.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Карта галактики: володіння гравця біля сусідньої цивілізації

Цивілізації та галактика[ред. | ред. код]

На початку гравець обирає вид істот (з-поміж яких є й людство планети Земля) із наперед визначеними притаманними їм філософією, формою правління, правителем, рідною планетою, технологіями або починає гру за випадковими параметрами. Також можливо налаштувати всі особливості цивілізації вручну: вигляд істот, їх назву, рідну планету, геральдику, лідера, спосіб життя, переконання і т. д. Важлива роль надається філософії, яка визначає подальші схильності та обмеження і дизайн, складаючись із поєднання переконань щодо релігії, свободи волі, агресивності й таке інше. Потім визначаються тип і розмір галактики, складність гри, дати початку кризових явищ.

Гра починається в умовному 2200 році з однієї системи, звідки відправляються розвідувальні, будівельні та колонізаційні кораблі до сусідніх зір. Час рахується за роками, місяцями і днями, плинучи в обраному масштабі до реального часу. За нормальної швидкості гри один ігровий день дорівнює одній секунді реального часу.

Міжзоряні подорожі відбуваються спочатку з допомогою технології викривлення простору вздовж ліній, котрі поєднують зорі. Пізніше відкриваються польоти крізь червоточини та міжпросторові брами колишніх цивілізацій, телепортація. Для експедицій, колонізації, оборони й військової експансії на орбітальних портах будуються флоти. Кораблі проектуються в особливому редакторі, де до базових моделей додають потрібне озброєння й обладнання.

У космосі будуються станції з метою добування ресурсів, досліджень, оборони. Біля кожної зорі може бути побудовано одну зоряну базу, яка розбудовується і з часом слугує для оборони, конструювання, ремонту й переоснащення кораблів, та впливає на економіку чи науку. Кордони визначаються зонами впливу навколо зоряних баз. Коли кордони двох цивiлiзацiй межують, переважає та, що має бiльше планет.

З численних планет лише окремі придатні для колонізації, але на багатьох можна виявити цінні ресурси, корисні або небезпечні аномалії чи місцеву цивілізацію. Із часом планети можна терраформувати в більш-менш підходящий тип, що дозволяє колонізувати її. Наприклад, льодяну планету можна перетворити на океанічну або тундрову.

Перемога в колишніх версіях досягалася колонізацією/завоюванням 40 % усіх придатних для життя планет, або асиміляцією/знищенням усіх інших космічних держав або входженням до федерації, яка володіє 60 % галактики. З версії 2.2 перемога присуджується тій незалежній державі, котра набирає до встановленого року (стандартно 2500-го) найбільше очок. На рахунок впливають успіхи держави в різних сферах аспектах, таких як розмір, кількість населення, розвиток технологій і т. ін.

Розвиток цивілізації[ред. | ред. код]

Цивілізація потребує певних ресурсів для свого розвитку. Енергія необхідна для діяльності машин; Мінерали використовуються для будівництва; Їжа потрібна для підтримання життя та зростання населення; Вплив потрібен для політичних дій; Єдність слугує для відкриття «традицій», що дають загальнодержавні бонуси. Крім них існують стратегічні ресурси, потрібні для створення особливо потужних і складних будівель, космічних кораблів, і дають бонуси в різних сферах життя. До прикладу, темна матерія збільшує видобуток енергії та розвиток науки, а екзотичні гази пришвидшують польоти кораблів. Ресурсами можна торгувати з іншими цивілізаціями та обмінювати одні на інші.

Кожна з колонізованих планет має загальні райони та комірки, де зводяться унікальні споруди. Райони поділяються на міські (збільшують комерційну цінність планети, надають послуги), генераторні (виробляють енергію), гірничодобувні (виробляють мінерали) та агрокультурні (виробляють їжу). Споруди дають особливі переваги: виробляють рідкісні ресурси, просувають науку, зменшують злочинність і т. д. Також кожен район надає житло. Населення поділяється на класи: правителів, спеціалістів (вчені, правоохоронці, медіафігури тощо) і робітників (клерики, фермери, шахтарі тощо). Що більше населення, то більше районів і споруд може звести гравець, максимум обмежений тільки розміром планети та шкідливими факторами, які за певну плату можна усунути. Планета може володіти унікальними характеристиками, що роблять її більш чи менш вигідною в різних аспектах. Населення зростає, коли має надлишок їжі та не обмежується в правах і потребах. В раніших версіях поверхня поділялася на комірки, діяльність яких потребувала заселення, а населення зростало при надлишку їжі.

Щомісяця держава отримує певну кількість очок науки, що залежить від кількості дослідних станцій, і додаткові очки від наукових установ. Розвиток технологій поділено на три напрями: Фізика (добування енергії, зброя, сенсори, комп'ютери тощо), Соціологія (колонізація, управління, адаптація), Інженерія (добування ресурсів, космонавтика, робототехніка). Вивчаючи в кожному з них якусь галузь за очки науки, держава отримує кілька конкретних розробок, які може впровадити. Розробки обмежуються типом цивілізації та даються випадково. Деякі можна отримати шляхом зворотного інженерингу зі знайдених уламків чи решток споруд.

Населення планет має рівень щастя, який визначає продуктивність. Щастя залежить від забезпечення потреб населення, політичної ситуації, слідування обраній філософії. В мiру розвитку науки, можна вдосконалювати населення, даючи йому новi риси, створювати пiдвиди i надiляти їх на свiй розсуд правами.

Коли космічна держава розростається, об'єднуючи багато колоній, її подальше розширення починає негативно впливати на різні сфери життя. Гравець мусить впроваджувати поділ на автономні регіони, доручаючи управління ними штучному інтелекту. Можливо задати основні параметри регіону, такі як спеціалізація на чомусь чи розмір податків. Розвиваючи «традиції», гравець отримує бонуси та нові можливості для своєї держави. У кожному напрямі розвитку існує кілька «традицій», де одні відкривають інші.

Для виконання конкретних завдань наймають лідерів: губернаторів, адміралів, генералів, дослідників. Усі лідери мають певну тривалість життя, можуть помирати від старості або гинутти через внутрішні й зовнішні конфлікти. Ці лідери мають як позитивні, так і негативні риси (наприклад, шкідливі звички, що зменшують тривалість їх життя). Гравець здатний підтримати когось із лідерів та привести його до влади. Деякі галузі діють і без лідерів, однак гірше, інші — перебувають у застої. Так, дослідження відбуваються й без керівників у цій галузі, але обстеження планет без них неможливо.

Із часом космічна держава так розростається, що в різних її регіонах формуються різні менталітети. Можуть початися сепаратистські рухи, а нові технології здатні спричиняти лиха. Так, на пізніх етапах ігрової партії можливі повстання створеного штучного інтелекту або вторгнення прибульців із паралельних вимірів, викликані надмірним використанням гіперпросторових двигунів. Кілька держав можуть сформувати альянс і вирішувати якісь проблеми разом.

Військова справа[ред. | ред. код]

Битви відбуваються в реальному часі, але гравець не має безпосереднього контролю над військами (крім наказу відступати). Подібним чином відбувається завоювання та оборона планет, результат визначається складом армії, її озброєнням і наявністю фортифікацій. При цьому фортифікації вразливі для бомбардування з космосу, інтенсивність якого обирає гравець. Гравець може засилати на інші планети шпигунів і диверсантів, котрі при цьому можуть перейти на бік ворога. Розмір флоту автоматично впливає на ризик появи піратів, які можуть нападати на зоряні бази, шахти й дослідні станції.

Зоряні бази можуть оснащуватися оборонними платформами, що автоматично атакують ворогів. Дизайн оборонних платформ, як і кораблів, задається в спеціальному редакторі і вони можуть переоснащуватися.

Іноді в космосі з'являються вороже налаштовані флоти, які не належать конкретним гравцям (зграї космічних тварин, пірати чи дрони зниклих цивілізацій). Якщо гравець зуміє перемогти їх, то отримає корисну технологію. До прикладу, перемігши космічних амеб, держава отримає технологію регенерації корабельної броні.

Дипломатія[ред. | ред. код]

Права на планетні системи заявляються будівництвом зоряних баз, які поширюють зону впливу. З часом держава знаходить інші цивілізації різного рівня розвитку, з якими рано чи пізно мусить налаштовувати відносини — дружні або ж ворожі. Ставлення вимірюється в очках та може бути позитивним і негативним. Гравець знаходить як старші держави, зазвичай сильні, але ізольовані, так і бачить зародження молодих. Налаштування стосунків з ними, так само як і внутрішня політика та встановлення баз, вимагає очок впливу, генерованих столицями, успішними діями й суперництвом. У початкових версіях гри існували посольства. Заснувавши посольство, держава отримувала доступ до торгівлі, укладення коаліції, оголошення війни. Недоброзичливі сусіди могли відкликати посольство та висловлювати своє презирство до інших держав, особливо якщо їхні переконання протилежні одні одним. Із виходом оновлення «Азімов» дипломатичні дії перестали потребувати посольств, на відносини стали впливати безпосередньо дії держав і їх переконання. Так, мілітаристи зневажатимуть пацифістів, так само як спіритуалісти — матеріалістів.

Давні держави, звані «Занепалими імперіями» вирізняються обширними володіннями й надзвичайно високим рівнем розвитку. Вони володіють астроінженерними спорудами, а флоти мають технології, доступні гравцям лише на найвищому рівні розвитку. З уламків їхніх кораблів можливо добути певні корисні знання. «Занепалі імперії» не розширюють свого впливу й не будують нових флотів, лише відновлюючи втрачене. Кожна з них має свої обов'язки. Наприклад, існують імперії, що не допускають колонізації священних для них місць, або ж не дозволяють молодшим державам розвивати технології, які вважають небезпечними. Втім, такі держави можуть «пробудитися», відновивши експансію.

На деяких планетах мешкають дикуни або істоти, що тільки еволюціонують у розумні форми чи ще не опанували надсвітлові польоти. Залежно від світогляду, розвиненіша цивілізація може пасивно чи активно досліджувати їх — спостерігаючи на віддалі чи викрадаючи представників. Гравець може допомогти їм у розвитку і цим забезпечити вхід молодої цивілізації до складу своєї держави (зробити васалом), так само як і поневолити, таємно впливаючи на уряд.

Розробка[ред. | ред. код]

Про розробку гри стало відомо на виставці Gamescom 6 серпня 2015 року, коли Paradox Interactive опублікували тизер-трейлер, присвячений дослідженням планет[2]. Paradox Interactive вирішили, після історичних відеоігор (Crusader Kings, Europa Universalis, Victoria і Hearts of Iron), охопити всю людську історію, створивши гру про майбутнє. Основна ідея описувалася як «Галактика давня й повна чудес», що передбачало різноманітність у всьому, від вигляду істот, які її населяють, до можливостей гравця[3]. Дизайнер Томас Йоханссон на Gamescom зауважив:  «Ми не намагаємося створити якийсь конкретний Всесвіт. Це може бути будь-який науково-фантастичний Всесвіт»[4].

Візуальний стиль гри значною мірою визначив художник Кентаро Канамото, який створив ілюстрації для різних подій, таких як колонізація, життя міст, дослідження планет. Як розповідав арт-директор Фредрік Толл, розробники прагнули досягнути якомога більшої реалістичності, від деталізованих ілюстрацій до моделей кораблів, де кожну встановлену гармату гравець зможе побачити, розглядаючи їх зблизька. Разом із тим, зважаючи на розміри галактики, деякі аспекти довелося спростити. Так, типи планет залежать від свого розташування біля зір (наприклад, льодяні розташовані далеко, а пустельні — близько), але вони нерухомі на своїх орбітах[5]. Анімовані портрети, які стали примітною особливістю Stellaris, складалися з окремих елементів, мальованих у Photoshop і анімованих у Maya. Тобто, технічно вони є тривимірними моделями з кількох площин, на кожній з яких розташовані відповідні елементи. Paradox Interactive передбачили можливість модифікації гри самими гравцями, від створення власних портретів до галактик для розігрування конкретних сценаріїв[6].

Stellaris стала доступною для попереднього замовлення 14 квітня 2016 року. Для тих, хто оформив його, стали доступні додаткові портрети, рінгтони й аватари для форумів[7]. Тоді ж вийшов новий трейлер, який демонстрував ігровий процес[8]. Після виходу Stellaris 9 травня стало відомо про роботу над значними оновленнями (крім патчів). Оновлення назвають за іменами відомих письменників-фантастів, що писали про космос або на тему, якій присвячено оновлення: «Кларк», «Азімов», «Гайнлайн» і т. д.[9].

Оновлення «Кларк» (Clarce, 1.1., на честь Артура Кларка) вийшло 1 червня 2016. Воно виправило помилки, внесло численні зміни в баланс і додало дрібні вдосконалення. Зокрема, гравці отримали змогу написати історію своєї цивілізації на етапі її створення, налаштувати агресивність противників, вільно користуватися емблемами й портретами, які раніше були бонусними. Контакти з новими державами стали приносити вплив, технології почали дорожчати з кожним новим поселенням і планетою. Збільшилися швидкість руху й стрільби авіації, а також радіус атаки. Гравці змогли бачити населення колонізаційних кораблів, розширилися можливості до моддингу. Було оновлено текстури і введено додаткові ілюстрації подій[10].

Оновлення «Азімов» (Asimov, 1.2., на честь Айзека Азімова) стало доступним для завантаження 27 червня. Додало численні вдосконалення дипломатії, візуальної складової та змінило етику фракції, виправило баланс і помилки. Було скасовано посольства, тепер вплив безпосередньо залежить від дій держави, а дипломатія урізноманітнилася періодичними інцидентами. Кордони за замовчуванням стали відкритими, щоб не допускати блокування молодих цивілізацій сусідами. Перелік вимог до противника в разі оголошення війни розширився й став конкретнішим (так само, як і для укладання пактів). Завдання війни поповнилися такими пунктами як примусово відкрити кордони і принизити ворогів, наклавши негативні ефекти. Було перероблено діяльність федерацій, утримання її флоту стало відокремленим від економіки держав-учасників, але вони мусять віддавати частину власного флоту. Стало можливим визначати свій кодекс поведінки у війнах: які засоби держава вважає прийнятними й гідними. Зоряні системи отримали додаткові фони. Поведінка флотів оптимізувалася для більшої видовищності, а дальність дії зброї зросла. Додалися цивілізації-кочівники, які подорожують галактикою, спричиняючи різноманітні події. Кризи кінцевих етапів гри стали більш жорсткими, з сильнішими ворогами. Також розширилися можливості до моддингу[11].

12 липня було анонсовано DLC «Plantoids», яке мало додати новий тип істот — рослиноподібних. Ці створіння отримали крім портретів також свій дизайн кораблів і архітектуру, як мали всі інші типи. Випуск відбувся 4 серпня[12]. 15 вересня стало відомо про підготовку доповнення «Leviathans», який надасть нові пригоди в галактиці. Серед них Стражів — охоронців загадкових скарбів, анклави торговців і війни «Занепалих імперій» між собою. Воно стало доступним для завантаження 21 жовтня[13][14].

Оновлення «Гайнлайн» (Heinlein, 1.3., на честь Роберта Гайнлайна) було випущено 20 жовтня, як і доповнення «Leviathans». Воно додало автоматичні дослідження (як вдосконалення держави), точки збору для флотів, планування експансії держави і її секторів. Було перероблено систему стратегічних ресурсів у бік більш глобального їх впливу, уточнено спеціалізацію кораблів, додано нові налаштування галактики при новій грі. Федерації отримали змогу досягати спільної перемоги, заволодівши 60 % галактики. «Занепалі імперії» тепер змогли пробуджуватися, відновлюючи експансію на галактику, а також давати завдання й винагороджувати за їх виконання. Придатність планет до життя стала оцінюватися скоріше за подібністю клімату (до рідної планети цивілізації), а не за її орбітою. Також додалися два нових типи планет: альпійські та саванні. Оновлення урізноманітнило портрети гуманоїдних істот[15].

Невелике грудневе доповнення «Horizon Signal», створене за участю письменника Алексиса Кеннеді, внесло нове завдання. У ньому гравець отримує загадковий сигнал з чорної діри і має дослідити її таємниці[16]. 5 грудня відбувся вихід оновлення «Кеннеді» (Kennedy, 1.4., на честь Дугласа Кеннеді), воно змінило ігровий баланс, передусім в економіці, і вдосконалило ШІ[17].

На початку лютого 2017 було анонсовано доповнення «Utopia», а реліз відбувся 6 квітня. Воно дозволяє будувати астроінженерні споруди, космічні поселення, якщо досягнуто високого рівня розвитку технологій та етики. Впроваджує систему очок єдності, які дають бонуси до розширення володінь, окремі права для кожного виду істот у державі гравця та традиції. Використання ресурсів стало більш спільним для держави, наприклад окремі неродючі планети більше не потерпають від голоду. Розвинена цивілізація може здійснити «вознесіння» шляхом вдосоконалення своєї природи: розвиватися біологічно, технологічно чи соціально[18]. Паралельно базова гра оновилася до версії «Бенкс» (Banks, 1.5., на честь Ієна Бенкса). У ній стали доступні нові етики, вдосконалення інтерфейсу, унікальні розфарбовування кораблів, щоб візуально відрізняти флоти держав однакового типу істот. Туди ж увійшли окремі права груп населення та вдосконалене управління ресурсами[19].

9 травня вийшло «Адамс» (Adams, 1.6., на честь Дугласа Адамса), що додало покинуті астроінженерні споруди, які можна відновити, вдосконалену систему податків, нові фони, детально відповідні світогляду цивілізацій. Людям було надано характеристик «адаптивні», «мандрівники», «марнотратні» замість «швидке навчання», «мандрівники». Сила ворожих флотів у часи криз стала залежати від розмірів галактики. До переліку типів істот додалися створіння з колективним розумом[20].

Червневе оновлення «Бредбері» (Bradbury, 1.7., на честь Рея Бредбері) вийшло 15 числа і вдосконалило багатокористувацький баланс Stellaris та виправило деякі помилки попередніх версій[21].

З оновленням «Чапек» (Čapek, 1.8., на честь Карела Чапека) від 21 вересня додалася можливість конструювати роботів різних модифікацій та призначати на кожну клітинку населення різні їх моделі. Вигляд роботів став більш різноманітним, крім того унікальні портрети отримали підвиди, що відрізняються від панівного в державі[22]. Було внесено стародавніх синтетичних істот, нащадків зниклих імперій. Кількість придатних для життя планет зменшилася[23]. 3 серпня відбувся анонс[24], а 21 вересня вихід доповнення «Synthetic Dawn», що дозволяє грати за цивілізації роботів, переважно ворожі до органічного життя. Такі істоти не потребують їжі, натомість більше залежні від енергії, та не можуть тримати в державі органічне населення. Їм доступна здатність перетворювати планети на цілком забудовані «машинні світи»[25].

Оновлення «Буль» (Boulle, 1.9., на честь П'єра Буля) від 7 грудня 2017 виправило помилки попередніх версій. Доповнення «Humanoids Species», видане того ж дня, додало нові портрети істот, моделі кораблів, голоси озвучення подій та музику[26].

Наступним стало оновлення «Черрі» (Cherryh, 2.0., на честь Керолайн Черрі) 22 лютого 2018. У базовій версії гри відбулися значні зміни: запроваджено новий інтерфейс керування флотами, кожен адмірал отримав обмеження на розмір флоту; скасовано вибір технології надсвітлових польотів на початку гри (початковою технологією стали польоти вздовж гіпертунелів між зорями), з'явилися природні червоточини, що будучи розвіданими, поєднуються з іншою червоточиною; туманності стало неможливо сканувати з-поза їх меж; технології поділено на 5 рівнів; запроваджено зоряні бази, що поєднують функції форпостів і космопортів із раніших версій, їх можна розбудовувати модулями; оборонні армії тепер створюються автоматично. Також доповнення додало більш організованих космічних піратів. Тоді ж відбувся вихід доповнення «Apocalypse», присвяченого будівництву надпотужної космічної зброї, а саме установок для руйнування планет або масового впливу на їх населення, надвеликих військових кораблів і засобів оборони проти них. У галактиці з'явилися імперії, що можуть формувати орду та тероризувати інші цивілізації[27].

Доповнення «Distant Stars», видане 22 травня, було присвячено дослідженням нових аномалій. Зокрема в ньому додано мережу прадавніх брам, які відкривають шлях до зір за межами галактики. У боротьбі за доступ до цих брам цивілізаціям належить дізнатися, що там перебуває й чому його було приховано[28]. В базовій версії гри, що отримала оновлення «Нівен» (Niven, 2.1., на честь Ларрі Нівена) додалися подвійні та потрійні зоряні системи, нові типи зірок. Було впроваджено технології реактивації давніх брам і будівництва власних, що на відміну від таких з доповнення, переносять тільки в межах галактики. Вони діють подібно до червоточин, але ведуть до будь-якої іншої подібної брами у володіннях гравця та не можуть бути використані ворогами. Дослідження аномалій з оновленням не може провалитися, але час дослідження став залежати від різниці між рівнем аномалії та ученого. Стратегічні ресурси стали видимі на карті відпочатку, але й надалі потребують відповідних технологій для добування[29].

20 серпня 2018 відбувся анонс версії Stellaris для консолей Xbox One та PlayStation 4[30].

Доповнення під назвою «MegaCorp» від 6 грудня додало новий тип організації цивілізацій — мегакорпорацію, що може поєднувати недоступні іншим риси та отримувати більше вигоди з торгівлі. Стало можливим перетворювати планети на надзвичайно продуктивні та густонаселені екуменополіси (або світи-вулики для істот з колективним розумом). В галактиці з'явились каравани мандрівних торговців, прибуття яких надає планетам бонуси. Додався ринок рабів. Було розширено набір перків «вознесіння» та астроінженерні структури. Ксенофільні раси отримали змогу вивчати здатність схрещуватися з іншими видами й отримувати від них гібридів. Випущене одночасно оновлення «Ле Ґуїн» (Le Guin, 2.2, на честь Урсули Ле Ґуїн) сконцентрувалося на вдосконаленні розвитку планет і економіки. Систему комірок на планетах було замінено на райони, споруди й професії. Що більше населення планети, то більше можна розбудувати районів, звести унікальних споруд. Загальне населення стало поділятись на соціальні класи, що мають різні потреби. На зростання населення почав впливати його статус у державі. Було додано новий ресурс — сплави. З'явився ринок, де можна обмінювати одні ресурси на інші. Було впроваджено торгові шляхи та способи їх охорони. Збагатився набір указів, подій, квестів, стратегічних ресурсів тощо. Також було перероблено інтерфейс, додано нову музику, голоси коментаторів подій[31].

Версія для Xbox One та PlayStation 4 була видана 26 лютого 2019 року. Вона має адаптований для керування з геймпада інтерфейс, а доповнення для неї видаються пізніше, ніж для ПК[32].

Доповнення «Ancient Relics», видане 4 червня 2019, розширило археологічний аспект гри. Воно додало більше завдань і подій, пов'язаних зі знаходженням слідів давніх цивілізацій. Зокрема з цивілізаціями, котрі раніше правили галактикою, і спадок яких може суттєво посилити державу гравця. Космічні держави отримали змогу користуватися артефактами, що дають суттєві бонуси в різних сферах життя. Артефакти при цьому можуть як бути знайдені, так і виготовлені, та складаються до колекції, звідки не можуть бути забрані іншими державами. В той самий час лише один артефакт може бути активним. Було впроваджено новий ресурс — малі артефакти, що можуть витрачатись для отримання державою бонусів, або бути предметом торгівлі. З'явився новий тип планет — Релікварні світи, що є покинутими екуменополісами та особливо багаті на стародавні реліквії. Оновлення «Вулф» (Wolfe, 2.3, на честь Джина Вулфа) розширило набір археологічних подій та завдань, вдосконалилося автоматичне управління секторами й планетами. Космічні станції почали отримувати різні бонуси від планет, біля яких розташовані, а світи-кільця отримали нові спеціалізовані квартали. З цим оновленням гра стала виключно 64-ибітою[33].

З патчем до версії 2.4 «Лі» (Lee, 2.4) гра отримала новий лончер, було оновлено візуальні ефекти, додано хмарні оновлення для версій, поширюваних через GoG і Paradoxplaza, та виправлено помилки[34]. 19 жовтня 2019 відбувся анонс доповнення «Federations», зосередженого на більшій унікальності цивілізацій. Членство в федерації зокрема надаватиме вагомі бонуси і всі типи федерації (торгівельна, військова тощо) будуть рівноправними за значенням. Цивілізації зможуть голосувати в галактичному сенаті. На початку гри додасться вибір походження цивілізації, що визначає її схильності. Також будуть додані нові астроінженерні споруди[35]. Крім того було анонсовано новий тип істот — каменеподібних літоїдів з відповідними портретами, кораблями, спорудами та озвученням[36].

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
Eurogamer70/100[37]
IGN6,3/10[38]
PC Gamer (US)70/100[39]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
Metacritic78/100[40]

Stellaris зібрала здебільшого схвальні відгуки, отримавши на агрегаторі Metacritic 78 балів зі 100 від критиків і 8,8/10 від гравців. За першу добу було продано 200 000 копій гри, максимум одночасних гравців склав 68 000 чоловік. Цим Stellaris встановила рекорд серед ігор Paradox, випередивши успіх її попереднього творіння Cities: Skylines[41]. У лютому 2018 продажі склали 1,5 млн копій[42].

Найвище гру оцінили в IGN Italia, давши 92 бали зі 100. Відзначалося багато нововведень для жанру глобальної стратегії та багаті можливості до створення власної науково-фантастичної історії в рамках гри. Разом з тим зауважувалося, що гра має пасивний ШІ, проблемний баланс і надто велику масштабність[43].

PC World дали Stellaris 80/100, похваливши її зрозумілість для новачків, розвиток ідеї попередніх ігор Paradox, але розкритикувавши відсутність гнучкості у стратегії в деяких ситуаціях та повільність гри в середині партії[44].

3DNews назвали цю гру непередбачуваною, цікавою та придатною для багаторазового проходження. Відзначалися глибокі можливості налаштування цивілізацій, зручний інтерфейс і підтримка користувацьких модифікацій. Негативні відгуки отримали музичний супровід, відсутність очевидної для гравця системи розвитку технологій і періодичні гальмування гри в битвах[45].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Patch 2.4 "Lee" and a new Launcher (uk). 2019-10-09. Процитовано 2019-10-10. 
 2. Paradox Interactive (2015-08-06). STELLARIS - Reveal Teaser - GAMESCOM 2015. Процитовано 2016-05-19. 
 3. Stellaris Dev Diary #1 - The Vision. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-05-19. 
 4. Stellaris Dev Diary #5 - Empires and Species. Paradox Interactive Forums. Процитовано 19 травня 2016. 
 5. Stellaris Dev Diary #2 - Art Vision. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-05-19. 
 6. Stellaris Dev Diary #32 - Modding art. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-05-19. 
 7. Stellaris is now available for pre-order! Information + FAQ. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-05-19. 
 8. Paradox Interactive (2016-04-14). Stellaris - "Tour of the Galaxy" Pre-order Trailer. Процитовано 2016-05-19. 
 9. Stellaris Dev Diary #33 - The Maiden Voyage. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-05-19. 
 10. Update 1.1 (Clarke) Released [checksum ed47] - Not For Problem Reports!. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-06-04. 
 11. Asimov update (1.2) Released [checksum 2352] - Not For Problem Reports!. Процитовано 2016-08-03. 
 12. Stellaris Turns Over a New Leaf With Plantoids Species Pack. Процитовано 2016-08-03. 
 13. Stellaris: Leviathans announced!. Процитовано 2016-09-18. 
 14. Stellaris: Leviathans Story Pack Released. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-10-22. 
 15. Heinlein update (1.3) Released [checksum 56ad] - Not For Problem Reports!. Paradox Interactive Forums. Процитовано 2016-10-22. 
 16. Stellaris update 1.4 paves the way for free Horizon Signal DLC, out today. pcgamer. Процитовано 2016-12-06. 
 17. Patch 1.4.0 - Full Patchnotes. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2017-07-21. 
 18. Stellaris: Utopia у Steam. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2017-02-03. 
 19. Banks update (1.5) Released [checksum d050] - Not For Problem Reports!. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2017-07-21. 
 20. Спільнота Steam :: Оголошення групи :: Stellaris. steamcommunity.com (uk). Процитовано 2017-07-21. 
 21. Bradbury update (1.7.2) released [checksum 5030]. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2017-07-21. 
 22. Stellaris Dev Diary #78: Robomodding & Robot Changes. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2017-07-21. 
 23. Stellaris Dev Diary #75: Fallen Machine Empire. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2017-07-21. 
 24. Stellaris: Synthetic Dawn lets you play as Skynet, the Borg, and other space robots. pcgamer (en). Процитовано 2017-08-03. 
 25. Stellaris: Synthetic Dawn | Paradox Interactive. www.paradoxplaza.com (en). Процитовано 2017-09-27. 
 26. Stellaris: Humanoids Species Pack у Steam. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2017-12-07. 
 27. Smith, Adam (2018-01-11). Stellaris: Apocalypse will let you kill planets. Rock, Paper, Shotgun (en-US). Процитовано 2018-01-14. 
 28. Stellaris unveils Distant Stars story DLC with gentle giants and angry space neighbours. pcgamer (en). Процитовано 2018-04-25. 
 29. Stellaris :: Distant Stars: Patch Notes (uk). 2018-05-22. Процитовано 2018-05-26. 
 30. Stellaris: Console Edition announced for PS4, Xbox One - Gematsu. Gematsu (en-US). 2018-08-20. Процитовано 2018-08-20. 
 31. Stellaris Dev Diary #136 - 2.2 'Le Guin' patch notes. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2018-12-07. 
 32. Stellaris: Console Edition. Stellaris (en). Процитовано 2019-06-05. 
 33. [Dev Team] Wolfe Update (2.3.0) Released [checksum e100). Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2019-06-05. 
 34. Спільнота Steam :: Stellaris :: Заходи. steamcommunity.com (uk). 2019-10-09. Процитовано 2019-10-09. 
 35. Stellaris: Federation. Paradox Interactive Forums (en-US). Процитовано 2019-10-19. 
 36. Stellaris: Lithoids - Species Pack #PDXCON2019 (uk-UA). Процитовано 2019-10-19. 
 37. Stellaris - recensione. Eurogamer.it. Процитовано 13 травня 2016. 
 38. STELLARIS REVIEW. IGN. Процитовано 13 травня 2016. 
 39. STELLARIS REVIEW. PCGamer. Процитовано 13 травня 2016. 
 40. Stellaris for PC Reviews. Metacritic. Процитовано 13 травня 2016. 
 41. Latest News - Stellaris Day One Sales Breaks Paradox Records - Paradox Interactive. www.paradoxplaza.com. Процитовано 2016-05-13. 
 42. Stellaris celebrates over 1.5 million copies sold - Apocalypse DLC available today - Paradox Interactive - Global Games Publisher. Paradox Interactive - Global Games Publisher (en-US). Процитовано 2018-09-11. 
 43. Stellaris - La recensione. IGN Italia. 2016-05-09. Процитовано 2016-05-13. 
 44. Stellaris review: Etch your stories across the stars in Paradox's latest grand strategy game. PCWorld. Процитовано 2016-05-13. 
 45. Stellaris — твой космос, твои правила. Рецензия. 3DNews - Daily Digital Digest. Процитовано 2016-05-13. 

Посилання[ред. | ред. код]

 • Stellaris Wiki[недоступне посилання з серпня 2019]

Джерела[ред. | ред. код]