Stephanoaetus coronatus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Stephanoaetus coronatus
Crowned Eagle.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Рід: Stephanoaetus
Вид: S. coronatus
Біноміальна назва
Stephanoaetus coronatus
(Linnaeus, 1766)
Stephanoaetus coronatus distribution map big.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Stephanoaetus coronatus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Stephanoaetus coronatus
EOL logo.svg EOL: 1048944
ITIS logo.svg ITIS: 563141
IUCN logo.svg МСОП: 22696201
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 252802

Stephanoaetus coronatus (африканський коронований орел) — великий хижий птах родини Accipitridae, що мешкає в лісах на південь від Сахари. Це єдиний живий вид роду Stephanoaetus, після вимирання коронованого орла Мадагаскару. Вони харчуються в основному ссавцями, особливо мавпами, будучи єдиним африканським хижаком спеціалізованим на полюванні на них.

Зовнішні характеристики[ред. | ред. код]

Довжина: 80-90 см, розмах крила: до 180 см, вага самців: 2,7-4,1 кг, вага самиць: 3,1-4,7 кг. Досить барвистий птах: голова, спина і крила чорні або темно-коричневі, груди кремові або червонуваті з відмітним чорними плямами і є довгий гребінь на голові, який можна піднімати. Хвіст довгий, відмічений трьома чорними смугами. У польоті широкі, округлі крила показують червонувату нижню сторону з білим маховим пір'ям, яке чітко позначене трьома чорними смугами у дорослих самців і двома у дорослих самиць. Лапи великі, жовті і дуже потужні з величезними кігтями; лапи з перистими "чоботами" аж до кісточок. Дзьоб також великий і сильний. Очі блідо-жовті. Самиця більша за самця і має більші маркування на грудях і менший гребінь. Неповнолітні відрізняються від дорослих, будучи блідо сіро-коричневими вище, з білими краями пір'їн і сіро-коричневим хвостом. Пташенята мають сірі очі, які стають коричневими, а потім жовтий. Молодь досягає оперення дорослих на 4 або навіть 5 рік. Вокал птаха гучний.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Коронований орел є грізним хижаком, здатним убити жертву у кілька разів більше власної ваги. Примати зазвичай складають основну частину раціону. Також вживає антилоп, гризунів, даманів і мангустів, а також великих ящірок, птахів, таких як птахи-носороги, цесарки і голуби, а іноді падло. Найбільший видобутком може бути розчленований на землі й частини можуть перебувати в схованці на найближчих деревах і споживатись протягом декількох днів. Пари іноді полюють на основі співробітництва і мають спільне сховище. Гніздо зазвичай будується в основному на розгалуженні гілок великого дерева, хоча рідко може бути побудоване на скелі, коли великі дерева не доступні. Пара може використовувати те ж гніздо протягом багатьох років. Відкладаються від одного до двох яєць. Інкубаційний період від 48 до 51 днів. Коли покладено два яйця, старше пташеня завжди вбиває свою молодшого брата протягом декількох днів. Оперення відбувається через 90—125 днів, але молодь залежить від батьківських птахів на строк до 350 днів, тобто коронований орел, як правило, розмножується раз на два роки.

Середовище проживання[ред. | ред. код]

Населяє ліси, рідколісся, савани, деревно-чагарникові формації, а також модифіковані середовища проживання, такі як плантації і вторинного зросту ліси, може жити в невеликих лісових фрагментах. Це показує високу стійкість до важких збезлісення і деградації в деяких областях, хоча такі зміни передбачають зниження щільності населення. Мешкає як у прибережному лісі так і гірському лісі, до висот, принаймні 3000 метрів.

Джерела[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]