Stratfor

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Stratfor[1]
Тип Приватна компанія (корпорація)
Галузь розвідка
Засновано 1996
Засновник(и) Джордж Фрідман
Штаб-квартира Остін (Техас), Flag of the United States.svg США
Територія діяльності планета
Ключові особи Джордж Фрідман (англ. George Friedman, засновник, голова та CIO)
Фред Бартон (англ. en:Fred Burton, Віце-президент із розвідки)
Продукція глобальна стратегічна розвідка
тактична розвідка
приватна розвідка
письмова та мультимедійна аналітика
копоративна безпекова аналітика
геополітика
Співробітники 70 (2004)
Сайт Офіційний сайт Stratfor (англ.)]

Stratfor, або Strategic Forecasting, Inc. (укр. Корпорація «Стратегічне прогнозування») — американська приватна розвідувально-аналітична організація глобального радіусу дії, що була заснована американським політологом (родом з Ужгорода) Джорджем Фрідманом 1996-го року. У жовтні 2001-го року газета «Barron's»[неавторитетне джерело] назвала Stratfor «Тіньовим ЦРУ»[2].

Мета та діяльність[ред.ред. код]

Заявлена мета Stratfor: зробити складність світу зрозумілою для освіченого читача — без ідеології, порядку денного, національних упереджень[3].

Stratfor виробляє і публікує аналітично-розвідувальну інформацію щоденно з моменту створення в 1996 році. Він став відомим після випуску свого «Кризового Центру Косово» під час авіаударів НАТО по Косово 1999-го року, що привернуло увагу громадськості завдяки публікаціям у журналі «Time», Texas Month та інших виданнях[4]. Наприкінці 1999 року компанія запропонувала передплату послуги з надання більшості із своєї аналітики. Під час терористичних атак 11 вереcня 2001 року, Stratfor створив розділ «Гарячі новини».

Ситуація із витоком персональних даних[ред.ред. код]

Хакерська атака 2011 року[ред.ред. код]

24 грудня 2011 року група хакерів Anonymous здійснила атаку на сайт Stratfor та викрала дані (електронні пошти, кредитні картки) його користувачів. Дані кредитних карток було використано для перерахування 1 млн. доларів США на благодійність[5].

Витік даних 2012 року[ред.ред. код]

26 лютого 2012 року WikiLeaks оголосив про опублікування 5 млн електронних адрес компанії[6]. Група Anonymous заявила, що надала ці дані WikiLeaks[7].

Прогнози[ред.ред. код]

2011—2021[ред.ред. код]

Прогноз на 2011—2021 роки викладений в окремій книзі керівника організації Джорджа Фрідмана«Наступні 10 років».

2015—2025[ред.ред. код]

Прогнрогноз на 2015—2025 роки бува опублікований окремою статтею «Decade Forecast 2015-2025»[8][9].

Аналітика щодо України[ред.ред. код]

Україно-російська війна 2014—2015[ред.ред. код]

У березні 2015 року Stratfor у серії публікацій розглянула теоретично можливі сценарії військових операцій, які Росія може провести на території України. Висновок: російська армія технічно може здійснити будь-який із варіантів, але жоден з них не забезпечує досягнення мети обмеженими та розумними силами та засобами[10][11][12]. В серпні 2015 директор організації заявив, що Росія, насправді, не така сильна, якою її вважали, а аналітики ФСБ зазнали невдачі у прогнозуванні рівня проросійських настроїв в Україні та ймовірності їх зростання з початком вторгнення російських військ. Насправді, рівень проросійських настроїв в Україні виявився значно нижчим, а кількість прибічників Росії після вторгнення зменшилась[13].

Stratfor вважає, що «нинішній конфлікт з Росією за Україну буде залишатися в центрі міжнародної системи в найближчі кілька років, але не думає, що Російська Федерація здатна проіснувати в своєму нинішньому вигляді ще десять років.Прогнозується помітне ослаблення влади Москви, що призведе до формального і неформального роздроблення Росії»[14].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Офіційний сайт Stratfor (англ.)
  2. STRATFOR, the Shadow CIA, on Afghanistan (англ.)