Supraphon

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Supraphon (в радянських джерелах вживалася транслітерація - "Супрафон") - Чеський лейбл звукозапису, що спеціалізується на академічній музиці, особливо чеських та словацьких композиторів.

Історія[ред. | ред. код]

Назва Supraphon, (початково так називався електричний програвач, технічне диво свого часу), була зареєстрована як товарний знак в 1932 році. У повоєнні роки "Супрафон" був лейблом вітчизняних альбомів, вироблених на експорт, відігравав значну роль в розповсюдженні чеської класичної музики в кінці 1940-х. [1]

В тогочасній Чехословаччині Супрафон був одним із трьох найбільших лейблів (поряд із Panton і Opus).

Wiener Flötenuhr 1971

Каталог[ред. | ред. код]

Напрямком творчої діяльності лейблу було планування великого каталогу творів  Берждихa Сметани, Aнтоніна Дворжака, Леоша Яначеkа, Бoгуслава Мартіну і Яна Дісмаса Зеленки, та інших представників чеської та світової культури. Значні вітчизняні та зарубіжні солісти, камерні ансамблі, оркестри і диригенти брали участь у створенні цих записів.

Архіви "Супрафон" містять аудіозаписи оркестру Чеської філармонії під орудою таких диригентів як Вацлав Таліх, Карел Анчерл, Карел Шейн, Вацлав Невманн та інші, а також артистів із закордону, зокрема Святослава Ріхтера, Eміля Гілельса, Mстислава Ростроповича, Iди Гендель, Генрика Шеринга та Андре Гертлера. Багато записів були перевидані у виданнях Archive, Ančerl Gold Edition, Talich Special Edition.

З 1959 неодноразово була удостоєна міжнародних премій за найкращі записи. За заслуги в розвитку музичної культури ЧССР і пропаганду чехословацької музики за кордоном фірма "Супрафон" нагороджена Орденом Праці (1967).[2]

В 1970-х роках "Супрафон" зробив кілька квадрофонічних  записів використовуючи систему SQ. Зокрема: комплект з двох платівок Берджиха Сметани: Má Vlast. Czech Philharmonic Orchestra, Conductor: Václav Neumann. Supraphon Stereo/Quad 1410 2021/2 P 1976.

В 1988, лейбл "Супрафон" співпрацював з американським лейблом Lamon Records при створенні альбому Friends гурту The Moody Brothers, що були номіновані на преміб Греммі.[3]

Станом на 2013, "Супрафон" є офійійним дистриб'ютором Warner Music Group в Чехії. Чеська філія Warner Music відродилась після того, як компанія придбала EMI Czech Republic.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Supraphon Classical Music Catalogue 2008
  2. Музыкальная энциклопедия : [в 6 т.] : [рос.] / гл. ред. Ю. В. Келдыш. — М. : Советская энциклопедия : Советский композитор, 1973—1982. — (Энциклопедии. Словари. Справочники).
  3. Morris, Edward "Moodys Play With Czech Mates" Billboard Magazine.

Посилання[ред. | ред. код]