Synodontis nigriventris

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Synodontis nigriventris
Synodontis.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Сомоподібні (Siluriformes)
Родина: Пір'явусі соми (Mochokidae)
Рід: Synodontis
Вид: S. nigriventris
Біноміальна назва
Synodontis nigriventris
David, 1936
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Synodontis nigriventris
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Synodontis nigriventris
IUCN logo.svg МСОП: 182250

Synodontis nigriventris — вид риб родини Пір'явусі соми (Mochokidae). Мешканець прісних водойм тропічної Африки. Тримають також ув акваріумах. Відомий під назвою «сом-перевертень» завдяки особливостям поведінки — значну частину часу ця риба плаває догори черевом.

Опис[ред. | ред. код]

Тіло коренасте, дещо сплющене по боках. Профіль черевця вигнутий менше за профіль спини. Очі великі. Рот нижній із трьома парами вус. Хвостовий плавець дволопастний. Спинний плавець трикутної форми та має потужний перший промінь. Наявний великий жировий плавець. Забарвлення сірувато-бежеве з розкиданими по тілу і плавцях чорно-коричневими плямами. Черевце темніше за спину. Статевий диморфізм виражений слабко: тіло самки у більших плямах, самець дрібніший та стрункіший за самку (самці виростають до 6 см завдовжки, самки — до 9,5 см).

Поведінка[ред. | ред. код]

Особливостям пересування сома-перевертня присвячено чимало спеціальних досліджень. Молоді соми плавають у нормальному для більшості риб положенні — черевом донизу, перевертання відбувається лише через два місяці[1]. Дорослі соми віддають перевагу плаванню догори черевом у товщі води, а також біля дна; причому у такому положенні вони плавають швидше. Під час плавання догори черевом він може також живитися, ловлячи здобич з поверхні води. Дослідження впливу гравітації на цього сома показали, що він має високу здатність підтримувати положення тіла «догори черевом» та відчуття сил тяжіння швидше за все сприяє тому, що у нього відрізняється контроль положення тіла від багатьох інших риб.[2] [3] Такий спосіб плавання призводить до збільшення витрат енергії, проте воно компенсується більш успішним здобуванням їжі на поверхні води. «Перевернутий», спосіб плавання, ймовірно, розвинувся у зв'язку з нічним способом життя.[4]

Існування в природі[ред. | ред. код]

Поширений у середній течії басейну річки Конго, охоплюючи озеро Малебо та р. Касаї і Убангі. Також є повідомлення про мешкання виду в р. Куілу[en] у Республіці Конго. Інтродуковано на Філіппіни. Бентопелагіальна риба. Досягає у довжину 9,6 см. Живиться переважно вночі комахами, ракоподібними та рослинною їжею.[5][6]

Утримання в акваріумі[ред. | ред. код]

Сом-перевертень в акваріумі

Це зграйна миролюбна риба. Активність проявляє з настанням присмерків, у денний час ховається в укриттях. Для утримання сома-перевертня необхідний акваріум від 50 літрів із різноманітними укриттями (гроти, корчі тощо). Ідеальний ґрунт — гравій або обкатаний пісок.

Оптимальні параметри води: температура 24—26 °C, pH 6,5—7,5, твердість 4—15°dH. Потрібна фільтрація, аерація та щотижнева заміна води.

Цей сом може живитись як живими (мотиль, креветки, артемія), рослинними так і комбінованими (гранули, пластівці) кормами. Можна додавати у меню овочі — огірки, кабачки. Слід врахувати, що ці соми схильні до переїдання.

Розведення[ред. | ред. код]

Статевої зрілості досягає у 2-3 роки. Для розведення потрібен акваріум об'ємом від 50 л з різноманітними укриттями і плавальними рослинами. Параметри води: температура 24—27 °C, pH близько 7, твердість близько 10°dH. В умовах акваріума нерест відбувається рідко, тому для стимуляції розмноження застосовують гормональну ін'єкцію. Перед нерестом плідників (1 самець і 1 самка) відсаджують окремо та добре годують. Самиця відкладає понад 450 ікринок. Мальки починають плавати на 4-ту добу та спочатку мають нормальне положення тіла і починають перевертатися через 7-8 тижнів.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  1. Sanford, Gina (1999). Aquarium Owner's Guide. New York: DK Publishing. ISBN 0-7894-4614-6. (англ.)
  2. Ken Ohnishi; Akihisha Takahashi; Hiroaki Tanaka; Takeo Ohnishi (1996). Relationship between frequency of upside-down posture and space size around upside-down catfish, Synodontis nigriventris. Biological Sciences in Space 10 (4): 247–251. PMID 11540345. doi:10.2187/bss.10.247. 
  3. K. Ohnishi; T. Yamamoto; A. Takahashi; H. Tanaka, M. Koyama, M. Masukawa, T. Ohnishi (2000). Unique postural control of upside-down swimming catfish, Synodontis nigriventris, not affected by the change of gravity. J Gravit Physiol 7 (2): 97–108. PMID 12697555. 
  4. Robert W. B.; K. H. S. Chan (2007). Swimming in the upside down catfish Synodontis nigriventris: it matters which way is up. Journal of Experimental Biology 210: 2979–2989. doi:10.1242/jeb.006437. 
  5. Synodontis nigriventris in FishBase. December 2016 version(англ.)
  6. Moelants, T. 2010. Synodontis nigriventris. The IUCN Red List of Threatened Species 2010: e.T182250A7842677. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2010-3.RLTS.T182250A7842677.en. Downloaded on 09 December 2016(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]