Систем кепітал менеджмент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з System Capital Management)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ПрАТ «Систем Кепітал Менеджмент»
Тип інвестиційна компанія
Форма власності акціонерне товариство
Галузь гірничо-металургійна, енергетична, телекомунікаційна, банківська, страхова, транспортна, нерухомість, медіа та інші
Засновано 2000
Штаб-квартира Донецьк
Ключові особи Попов Олег Миколайович (керівництво)
Ахметов Рінат Леонідович (акціонер)
Власник(и) Рінат Ахметов
Співробітники 200 тис.
Дочірні компанії Метінвест, ДТЕК, ПУМБ, Укртелеком, UMG, МГУ, Лемтранс, ЕСТА Холдінг, ЦУМ Київ, Портінвест, HarvEast Holding, АСКА
scm.com.ua
CMNS: Систем кепітал менеджмент у Вікісховищі

System Capital Management (SCM) («Систем Кепітал Менеджмент», англ. System Capital Management, SCM) — інвестиційна група в Україні. Її підприємства та холдинги працюють в Україні, на Кіпрі, у Нідерландах, Італії, Болгарії, Швейцарії, Британії та США.

SCM інвестує в гірничо-металургійну галузь (Metinvest B.V. (Нідерланди)), енергетику (DTEK B.V. (Нідерланди)), видобуток корисних копалин, банківський та фінансовий сектор (ПУМБ), медіабізнес (Медіа Група Україна), телекомунікації (Укртелеком), нерухомість (ЕСТА Холдінг), роздрібну торгівлю (ЦУМ Київ), сільське господарство (HarvEast), а також сферу транспорту та логістики (Лемтранс і Портінвест).

Власник і керівництво[ред. | ред. код]

Єдиним власником та інвестором SCM є український олігарх Рінат Ахметов. Олег Попов здійснює управління всією інвестиційною групою SCM з 2006 року та очолює з листопада 2018 року її основну інвестиційну компанію — SCM Holdings Limited. Олег Попов та інші члени інвестиційної команди представляють інтереси SCM як в інвестиційних комітетах компаній SCM, так і в наглядових радах бізнесів.

Історія[ред. | ред. код]

Компанію засновано 15 листопада 2000 року у Донецьку[1].

У ході розпочатої у 2006 році програми корпоративної реструктуризації окремі операційні активи SCM були об'єднані у галузеві холдинги, яким було передано права на володіння та управління ними. Так було сформовано два основні холдинги — Метінвест (гірничо-металургійний бізнес) та ДТЕК (енергетичний бізнес). Також змінилася роль SCM у системі управління компанії: від операційного управління окремими активами вона перейшла до стратегічного управління сформованими галузевими холдингами чи напрямками бізнесу.

Діяльність компанії[ред. | ред. код]

СКМ володіє контрольними пакетами акцій понад 100 підприємств, що працюють у гірничо-металургійній, енергетичній, телекомунікаційній галузях, у банківському, страховому, медіа-бізнесі, у сфері нерухомості й інших галузях економіки.

Структура[ред. | ред. код]

Корпоративне управління SCM виконують Україна ПрАТ Систем Кепітал Менеджмент (стратегічне управління), Кіпр SCM Holdings Ltd. (володіння корпоративними правами активів SCM), та Велика Британія SCM Advisors (UK) Limited (інвестиційний радник групи СКМ поза межами України).[2][3]

Список підприємств, в яких СКМ є мажоритарним акціонером та володіє 50 % чи більше відсотками компанії:

Також до групи СКМ входить футбольний клуб «Шахтар». На українському ринку венчурного капіталу SCM діє через UMG Investments, яка відкриває та допомагає розвивати нові бізнеси з високим потенціалом зростання.

Реструктуризація СКМ[ред. | ред. код]

У ході розпочатої в 2006 році програми корпоративної реструктуризації окремі операційні активи групи СКМ були об'єднані в галузеві холдинги, яким було передано права на володіння і управління активами. Так було сформовано основні холдинги групи СКМ — Метінвест (гірничо-металургійний бізнес), ДТЕК (енергетичний бізнес), ЕСТА (нерухомість), Сьогодні-Мультимедія (видавничий бізнес), Гірничі машини (машинобудування) та інші. Останніми у 2011 році у групі СКМ з'явилися холдингові компанії Портінвест (транспортний бізнес) [6] та Harveast Holding (сільськогосподарський бізнес у партнерстві з групою Смарт-Холдинг)[7]. Також змінилася роль компанії СКМ в системі управління групою: від операційного управління окремими активами вона перейшла до стратегічного управління сформованими галузевими холдингами або напрямками бізнесу групи.

Діяльність в умовах російської воєнної агресії[ред. | ред. код]

З початку війни SCM з БФ Фонд Ріната Ахметова і ФК «Шахтар» спрямували 2,1 млрд грн допомоги для українців[8].

 • SCM виділила 100 млн грн на допомогу Києву;
 • Метінвест придбаває засоби захисту для ТрО на 330 млн грн; металургійні підприємства групи Метінвест надали метал і виготовили для потреб оборони 35 тис. протитанкових їжаків і шипованих ланцюгів проти колісної техніки.
 • ПУМБ спрямував на допомогу ЗСУ і ТрО 62,4 млн грн;
 • YASNO виділило 5 млн грн на гуманітарну допомогу;
 • ДТЕК безоплатно електроенергію лікарням, військовим, рятувальникам і пекарням у трьох регіонах приблизно на 50–60 млн грн на місяць. Компанія надала 1,05 млн грн на потреби ТрО й дитячих лікарень. Здійснює постачання пального, засобів захисту і зв'язку для сил ТрО. Крім того, для відновлення електропостачання мобілізовані всі наявні ремонтні бригади енергетиків у режимі 24/7. За місяць від початку війни енергетики компанії повернули електроенергію понад 300 тисячам українських сімей.
 • «Укртелеком» виділив 18,4 млн грн на допомогу ЗСУ і ТрО;
 • HarvEast Holding надав допомогу ЗСУ на суму 500 тис. грн;
 • «Лемтранс» виділив 20 млн грн допомоги ЗСУ і 650 тис. грн для ТрО[9].

SCM створювали мережу перевізників для постачання гуманітарної допомоги[10].

Постраждалі через війну активи[ред. | ред. код]

Луганська ТЕС. Напередодні вторгнення під час ескалації в ОРДЛО 22 лютого була обстріляна Луганська ТЕС ДТЕК. ЛуТЕС є основним джерелом тепло- і та електроенергії в області[11] [12].

Заводи «Азовсталь» і «ММК імені Ілліча». Обидва підприємства тимчасово зупинені[13].

Завод АКХЗ. 13 березня Авдіївський коксохімічний завод піддався масованому обстрілу. Снаряди пошкодили два коксохімічні цехи й деякі об'єкти на території підприємства. Потерпілих немає[14].

Соціальна відповідальність[ред. | ред. код]

Додаткова інформація[ред. | ред. код]

6 квітня 2006 р. на чергових загальних зборах акціонери ЗАТ «Систем Кепітал Менеджмент» ухвалили рішення створити Наглядову раду, яка представлятиме їхні інтереси. Планувалося, що контроль над діяльністю компанії збережеться за сім'єю Рината Ахметова, членам якої буде передано право голосу по 90 % акцій, що належать йому в ЗАТ «СКМ». Така можливість передбачена для реалізації наміру основного акціонера ЗАТ «СКМ» Р. Ахметова відійти від участі в управлінні ЗАТ, зберігши за собою право власності на акції компанії.

Також було ухвалене рішення про внесення відповідних змін до Статуту товариства. Водночас у СКМ зазначили, що внесені зміни не торкнуться норм Статуту, пов'язаних із посадою президента компанії — згідно з діючою редакцією Статуту, президент компанії не є її посадовцем.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. [Систем Кэпитал Менеджмент https://lb.ua/file/company/3459_sistem_kepital_menedzhment.html]
 2. http://www.scm.com.ua/uk/business/sectors/ [Архівовано 27 січня 2016 у Wayback Machine.] Напрямки бізнесу СКМ
 3. http://www.scm.com.ua/uk/about-us/structure/ [Архівовано 27 січня 2016 у Wayback Machine.] Структура групи СКМ
 4. Ахметов об'єднує свої портові активи
 5. Лемтранс увійшла до складу СКМ. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 17 січня 2013. 
 6. news.ub.ua. Ахметов створює новий холдинг "Портінвест". Архів оригіналу за 24 червня 2013. Процитовано 3 липня 2011. 
 7. Економічна правда. Ахметов і Новинський створили агрохолдинг. Архів оригіналу за 24 червня 2013. Процитовано 3 липня 2011. 
 8. Ахметов передав на допомогу Україні з початку війни 2,1 млрд грн
 9. EVERYONE FOCUSED ON ONE THING. HOW BUSINESSMEN FROM THE FORBES LIST HELP THE ARMY
 10. В Украине заработал Логистический фронт
 11. Луганскую ТЭС снова отключили из-за обстрелов
 12. Power Station In Flames Amid Intensive Shelling Near Separatist Areas In Ukraine
 13. Ukrainians Flee Mariupol as Russian Forces Push to Take Port City
 14. Ukraine's largest steel firm says shells hit Avdiivka coke plant