TARDIS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ТАРДІС Доктора

ТАРДІС (англ. TARDISTime And Relative Dimension(s) In Space) — машина часу та космічний корабель з британського телесеріалу «Доктор Хто». Будучи живою істотою, росла на рідній планеті володарів часу, Галіфреї, до її знищення у Війні Часу. ТАРДІС може перенести своїх пасажирів у будь-яку точку часу і простору. Вона могла набувати якої завгодно форми для мімікрії, але одного разу цей механізм зламався. Тепер зовні ТАРДІС Доктора завжди має вигляд поліцейської будки зразка 1963 року, проте всередині вона значно більша, ніж зовні. Під час зльоту та приземлення видає характерний, ні на що не схожий звук ( Wroomp Wroomp ).

ТАРДІС у класичних серіях також називали просто «корабель», «ТТ капсула », «поліцейська будка».

Доктор Хто став настільки значною частиною британської поп-культури, що не тільки форма синьої поліцейської будки стала асоціюватися з ТАРДІС, а й саме слово «ТАРДІС» вживається для опису чогось більшого зсередини, ніж зовні. ТАРДІС є зареєстрованою торговою маркою BBC.

На честь 50-річчя серіалу у Новій Зеландії було випущено двохдоларову монету із зображенням ТАРДІС.

У липні 2013 року в лондонському аеропорті Хітроу з'явилася ТАРДІС, а також кіберлюди.

У картах «Google Maps» є великоднє яйце, котре дає змогу подивитися на внутрішню частину ТАРДІС, що стоїть у Лондоні.

Історія появи[ред.ред. код]

Першу появу ТАРДІС можна побачити вже в першому епізоді серіалу Доктор Хто - «Неземне дитя», що вийшов 1963 року. Сам Доктор стверджує, що позичив застарілу машину, коли покидав рідну планету Галіфрей. Як виявилось у серії "Ім'я Доктора" Перший Доктор хотів вибрати іншу ТАРДІС, та супутниця Одинадцятого Доктора Клара Освальд вказала йому на потрібну. Четвертий доктор, на пропозицію замінити свою ТАРДІС на новішу модель, відмовляється з причини «відсутності душі» у нової моделі. Справна ТАРДІС здатна маскуватися під будь-що із зовнішнього середовища (наприклад, машина Майстра набувала безліч образів: підлоговий годинник, фургон для перевезення коней, залізна діва, колона, частина комп'ютера тощо), та у ТАРДІС Доктора зламалася система маскування — буквально «пристрій-хамелеон» і вона застрягла у формі громадської поліцейської телефонної будки (у найпершій серії Сюзен Форман згадує, що вона набувала вигляду ялинки і сидіння седана). У чому конкретно полягає поломка, ніколи не уточнювалося. ТАРДІС уже була старою, коли Доктор уперше взяв її, але наскільки вона давня, незрозуміло. Дев'ятий Доктор стверджує, що в нього за спиною «900 років подорожей у телефонній будці», маючи на увазі, що його ТАРДІС, принаймні, настільки стара (а судячи з усього, і ще старіша) .

Пристрій ТАРДІС[ред.ред. код]

ТАРДІС вирощують, а не будують. Вони беруть енергію з декількох джерел, проте перш за все з ядра штучної чорної діри, Ока Гармонії, створеного легендарним Володарем Часу Омегою. Джерело сили ТАРДІС («серце ТАРДІС») міститься під консоллю, а саме під центральною колоною, підйомом і опусканням якої показує, що корабель функціонує. Інші елементи, необхідні для якісної роботи ТАРДІС і потрібні час від часу — рідкісна руда «Цейлон-7» та «артронна енергія». Остання являє собою форму темпоральной енергії, винахід Володарів Часу.

Перш ніж ТАРДІС почне повністю функціонувати, її треба з'єднати з біологією Володаря Часу. Це заслуга пристрою Расилона, що дає симбіотичний зв'язок із ТАРДІС і можливість протистояти фізичному стресу під час мандрівки в часі. Без цього пристосування результатом буде молекулярна дезінтеграція; це слугує гарантією відсутності зловживань під час подорожі в часі, навіть якщо технологію ТАРДІС буде скопійовано.

ТАРДІС Доктора під час переміщень сильно трясе, він пояснює це в серії «Кінець подорожі»: нею мають керувати 6 пілотів, але він усе робить сам. Проте, у серії «Час янголів» Рівер Сонг керує нею плавно, користуючись стабілізаторами (Доктор називає їх «нудьгозаторами», англ . Boringers). До того ж, Рівер здійснює приземлення абсолютно беззвучно, пояснивши, що Доктор забуває відпускати гальма. У відповідь Доктор заявляє, що йому просто подобається звук. Це не пояснює того факту, що ТАРДІС Майстра видає такі самі звуки, хоча він керує нею набагато вправніше, аніж Доктор.

Двигун ТАРДІС — зірка, яку було поміщено у спеціальний відсік у момент вибуху зірки (за словами Доктора вона не вибухне, тому що застигла в часі — технологія володарів часу).

Екстер'єр[ред.ред. код]

TARDIS BBC Television Center

Екстер'єр поліцейської будки практично не змінювався, окрім деяких косметичних змін. Наприклад, знак, що приховує телефон на двері змінювався — замість чорних літер на білому тлі з'являлися білі на чорному і білі на синьому. Змінювалося і написання слів на панелі: від «Термінові дзвінки» до «Усі дзвінки». Напис «Поліцейська будка» не змінювався від 18 сезону. У якийсь момент на дверцятах з'явилася аптечка, однак проіснувала вона недовго.

У більшості серій зовнішні двері будки діють окремо від серйозних внутрішніх дверей, хоча іноді обидва комплекти можуть бути відчинені однаково, дозволяючи пасажирам виглядати назовні і навпаки. Зовні вхід до ТАРДІС відчиняється й зачиняється ключем, який Доктор зберігає у себе, зрідка даючи копії супутникам. У серіях 2005 року ключ також пов'язаний з ТАРДІС — він здатний сигналізувати (нагріванням і світінням) про присутність корабля або затримку його прибуття. Десятий та одинадцятий Доктор здатні відчинити двері клацанням пальців.

Інтер'єр[ред.ред. код]

Навіть крізь двері будки видно, що ТАРДІС величезна. Місткість ніяк не уточнювалася у цифрах, але корабель вміщує окрім житлових частин художню галерею, бібліотеку, басейн, медичний відсік, кілька складів із цегляними стінами, а також багаторівневу гардеробну кімнату зі спіральними сходами. Інші кімнати включають житлові приміщення для супутників Доктора, при цьому спальня самого Доктора не згадувалася і не показувалася. Є й Нульова кімната, захищена від решти Всесвіту забезпечуючи спокійну обстановку. Частини ТАРДІС можуть бути ізольовані одна від одної або змінені. Деякі "круглячки" на стінах приховують пристрої та механізми ТАРДІС, їхній дизайн варіюється від основ, вирізаних на чорному тлі до фотографічних зображень, надрукованих на стінах і прозорих дисків, які світяться, у пізніших серіях. У серії «Подорож до центру ТАРДІС» Одинадцятий Доктор каже, що корабель нескінченний. У серії «Ім'я Доктора» Доктор, виявивши на планеті Трензалор величезну ТАРДІС, пояснює це тим, що якщо ТАРДІС зламана, «більша всередині ніж зовні» починає проявлятися зовні.

З приміщень корабля найчастіше показується кімната управління, де містяться консолі управління. В оригінальних серіях у ТАРДІС є щонайменше дві кімнати управління: головна, з білими стінами, футуристичного виду, дуже часто використовувалася протягом усієї історії серіалу, і друга, що використовувалася під час 14 сезону, на вигляд давніша, з дерев'яними панелями.

Функції[ред.ред. код]

  • Переміщення в часі та просторі.
  • Телепатичні функції.
  • Комп'ютерні функції. Здатність перекладати всі існуючі мови, окрім давньогаліфрейської (Пасажири ТАРДІС можуть не тільки розуміти всі мови, але й розмовляти ними; ця здатність може залишитися на все життя: у серії «Янголи захоплюють Манхеттен» Рорі Вільямс зумів прочитати ієрогліфічний напис на вазі, перебуваючи дуже далеко від ТАРДІС); але є й винятки: у серії «Неможлива планета» ТАРДІС не зуміла перекласти напис на уламках вази. Також у серії «Час янголів» напис на «рідному ящику» так і залишається нерозшифрованим, поки Доктор сам його не перекладає, оскільки він був написаний давньогаліфрейською — «забутою мовою Володарів Часу».
  • Захист від зовнішніх ворогів під час зачинення дверей.
  • У вакуумі ТАРДІС створює повітряне поле.

Жива ТАРДІС[ред.ред. код]

2011 року вийшла серія «Дружина Доктора» (The Doctor's Wife), в якій Одинадцятий Доктор зустрічає свою ТАРДІС в образі жінки. Доктор одержує послання з якоїсь планети, яку називають «Дім». Такі послання могли відправляти тільки Володарі Часу, і Доктор вирушає їх шукати в товаристві своїх супутників, але знаходить лише двох дивних істот: Уда і божевільну жінку на ім'я Ідріс, яка називає Доктора своїм викрадачем. Доктор розуміє, що матриця ТАРДІС перемістилася в Ідріс. Йому подобається, що він може розмовляти зі своєю улюбленою машиною, але тіло жінки не здатне витримувати таку енергію, і матриця повертається назад e корпус машини. Доктор називає ТАРДІС «старенькою» і «сексі», вона назавжди залишиться його вірною супутницею, але ті дні, коли вони могли розмовляти, більше не повторяться. Згодом Доктор марно намагався встановити з ТАРДІС голосовий контакт, а контакт телепатичний у них був завжди. У деяких серіях було показано голосовий інтерфейс ТАРДІС, що заснований на спогадах Доктора і з'являється у подобі людей, які зіграли особливу роль у його житті.

Актриса, що зіграла живе втілення ТАРДІС — Сюранна Джонс, відома у Великобританії своїми ролями на телебаченні і в театрі.

Посилання[ред.ред. код]