Taniwhasaurus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Taniwhasaurus
Період існування: 84.9–70.6 млн р. т. пізня крейда
Taniwhasaurus Antarctic Dinosaurs.jpg
T. antarcticus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Надродина: Mosasauroidea
Родина: Мозазаврові (Mosasauridae)
Підродина: Tylosaurinae
Рід: Taniwhasaurus
Види
Commons-logo.svg Вікісховище: Taniwhasaurus

Taniwhasaurus (від маорійського taniwha — надприродна водна істота та грецького σαυρος (sauros) — ящірка) — вимерлий рід мозазаврів (хижих морських ящірок), який населяв прибережні води Нової Зеландії, Японії та Антарктиди. Рід був сестринською кладою до Tylosaurus.

Види[ред. | ред. код]

Taniwhasaurus

T. oweni[ред. | ред. код]

Taniwhasaurus oweni був названий і описаний 1874 року Джеймсом Гектором на основі викопного зразка, знайденого в Новій Зеландії. Скелетний матеріал складався з черепа, хребців та лопатей, які траплялись у трьох окремих секціях, але вважалося, що всі вони належать до одного виду. Подальший черепний матеріал та хребці були зібрані в 1999 році[1].

T. capensis[ред. | ред. код]

Tylosaurus capensis був описаний 1912 року Брумом з Південної Африки, на основі кількох фрагментарних шматочків щелепної кістки та одного хребця. У 2019 році повторне дослідження таксонів виявило, що зразок голотипу більш характерний для Танівхазавра, ніж Тилозавра, але також виявив, що скам'янілості були занадто погано збережені, щоб їх можна було точно ідентифікувати. Тим не менше, дослідження перемістило таксон T. capensis до Taniwhasaurus[2].

T. antarcticus[ред. | ред. код]

Рід Lakumasaurus був описаний 2002 року з викопного зразка, знайденого у формації Санта-Марта на острові Джеймса Росса, Антарктида. Коли типовий матеріал було переглянуто 2007 року, то Lakumasaurus визначено молодшим синонімом Taniwhasaurus, а вид Lakumasaurus antarcticus як T. antarcticus[3].

T. mikasaensis[ред. | ред. код]

«Єзозавр» — так називали неописаний рід доісторичних морських плазунів. Спочатку його зазначили як сестринську кладу до тиранозавра, пізніше його визначено як мозазавра або іхтіозавра, який мешкав у теперішній Японії. Назва Yezosaurus mikasaensis була придумана 1977 року, але формально вид не був описаний до 2008 року, коли був описаний як T. mikasaensis. Jimenez-Huidobro & Caldwell (2019) стверджували, що недостатньо достатньо викопних доказів, щоб розрізнити T. mikasaensis та T. oweni[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hector J. On the fossil Reptilia of New Zealand // Transactions and Proceedings of the Royal Society of New Zealand. — 1874. — Вип. 6. — С. 333–358.
  2. а б Jimenez-Huidobro P. & Caldwell M. W. A new hypothesis of the phylogenetic relationships of the Tylosaurinae (Squamata: Mosasauroidea) // Frontiers in Earth Science. — 2019. — Вип. 7. — № 47. — DOI:10.3389/feart.2019.00047.
  3. Martin J. E. & Fernández M. The synonymy of the Late Cretaceous mosasaur (Squamata) genus Lakumasaurus from Antarctica with Taniwhasaurus from New Zealand and its bearing upon faunal similarity within the Weddellian Province // Geological Journal. — 2007. — Вип. 42. — № 2. — С. 203–211. — DOI:10.1002/gj.1066.