Tapinella atrotomentosa

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Не плутати зі Свинухою тонкою!

Tapinella atrotomentosa
Зображення
Наукова назва таксона Tapinella atrotomentosa Šutara, 1992[1]
Таксономічний ранг вид
Батьківський таксон Tapinellad
Вернакулярна назва cantel mewndro melfed[2], Балагушка, Samtfußkrempling, velvet rollrim, Samettijalka, Paxille à pied noir, ニワタケ, Juodkotė meškutė, Krowiak aksamitny, Sammetsfotad pluggskivling, 黑毛樁菇[3], čechratka černohuňatá[4], samettijalka[5] і 黑毛樁菇
Синонім таксона Paxillus atrotomentosusd
Базіонім Agaricus atrotomentosusd
Тип гіменію lamellad
Форма грибної шапки depressed mushroom capd
Тип прикріплення гіменію decurrent hymenium attachmentd
Тип грибної ніжки гола ніжкаd
Колір спорового порошку buffd
Екологічний тип гриба Сапротрофи
Їстівність неїстівний грибd
CMNS: Tapinella atrotomentosa у Вікісховищі
Paxillus atrotomentosus 2.JPG

Tapinella atrotomentosa, Свинуха товста, Свинуха чорна[6] — шапинковий гриб класу базидіоміцетів, що входить в рід тапінелла (Tapinella) родини тапінеллові (Tapinellaceae).

Шапинка 5-15 (30) см у діаметрі, опукла, напівшаровидна, пізніше лопатоподібної або язиковидної форми з утисненим центром, з підвернутим краєм, м'ясиста. Поверхня суха, часто оксамитова, іржаво-коричневого або вохристо-бурого відтінку.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки прирослі, низько спускаються на ніжку, з перетинками, спочатку охряно-жовті, з часом коричневі, в місцях дотику темніють.

Ніжка 2-7 (12,5) см завдовжки і 1,5-3,5 (5) см в діаметрі, центральна або майже бічна, часто занурена в субстрат, циліндрична або розширюється донизу, шерстистого-оксамитова, темно-коричнева до майже чорної.

М'якуш від білуватого до охристого, на повітрі може темніти, сильно гігрофанний, без особливого запаху, іноді з гіркуватим смаком.

Свинуха товста відноситься до умовно-їстівних грибів — може вживатися в їжу в смаженому вигляді після попереднього відварювання. Вважається грибом низької якості. У зарубіжних джерелах зазвичай вказується як неїстівний гриб або гриб з невивченими токсичними властивостями.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]