Tsuga caroliniana

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Tsuga caroliniana
Tsuga caroliniana Rogów.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Тсуга (Tsuga)
Вид: T. caroliniana
Біноміальна назва
Tsuga caroliniana
(Engelmann 1881)
Tsuga caroliniana range map.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tsuga caroliniana
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tsuga caroliniana
EOL logo.svg EOL: 991432
IPNI: 264006-1
ITIS logo.svg ITIS: 183399
IUCN logo.svg МСОП: 34200
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 224733

Tsuga caroliniana (Тсуга каролінська, англ. Carolina hemlock) — вид хвойних рослин родини соснових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Сполучені Штати Америки (Джорджия, Північна Кароліна, Південна Кароліна, Теннессі, Вірджинія). Росте на висоті від 600 м до 1500 м над рівнем моря (зазвичай 750 м — 1200 м), на скелястих, вологих північних чи східних схилах або скелястих грядах, також уздовж струмків в прохолодних ярах. Клімат вологий і прохолодний, відносно теплий на більш низьких висотах, річна кількість опадів перевищує 1000 мм і падає протягом усього року; є багато хмарної погоди у будь-який час року. Це рідкісне і розсіяне дерево, яке росте поодинці, змішується з широколистяними дерев і чагарниками, або в невеликих майже чистих гаях на лише кілька особин.

Морфологія[ред. | ред. код]

Дерева до 30 м заввишки, до 150 см діаметра на рівні грудей. Крона конічна, сплощена на старих деревах; гілки першого порядку довгі, стрункі, поширюються по горизонталі. Кора гладка, червоно-коричнева з жовтими бульбашками смоли, з віком стає грубою, лускатою і потрісканою, з фіолетово-сірою зовнішньою корою і червоно-коричневою внутрішньою корою. Вегетативні бруньки довгасті, 3-4 мм. Листки довжиною 10-20 мм, плоскі, але трохи донизу; нижня поверхня сизо, з 2 широкими, помітними смугами, верхня поверхня блискуча зелена. Насіннєві шишки від яйцеподібної до довгастої форми, розмір 2,5-4 × 1,5-2,5 см, вершини округлі, зелені, після дозрівання через 6-7 місяців після запилення від світло- до серединьо-коричневі. 2n = 24.

Використання[ред. | ред. код]

Деревина T. caroliniana має аналогічні властивості, що й Tsuga canadensis, але вид набагато рідший, так що його комерційна цінність обмежена. Як декоративне дерево він також менш широко використовується, бо з насіння вирощується досить повільно. Кілька сортів були вирощені, в основному компактні або карликові.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Цей вид живе розрізненими, невеликими підгрупами на прохолодних, вологих або скельних ділянках, де більшість інших (покритонасінних) дерев і чагарників процвітають менш. Вид може бути в небезпеці, якщо зміна клімату змінить ці місця зростання до більш теплих і сухих умов у майбутньому. Цей вид зустрічається в кількох охоронних територіях.

Посилання[ред. | ред. код]