UEFI

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Логотип UEFI

UEFI (англ. Unified Extensible Firmware Interface — інтерфейс розширюваної «прошивки») — інтерфейс між операційною системою і мікропрограмами, які керують низькорівневими функціями комп'ютерного обладнання.

Основне призначення UEFI: коректно ініціалізувати обладнання при увімкненні системи та передати управління завантажувачу операційної системи. UEFI призначений для заміни BIOS — інтерфейсу, який традиційно використовується всіма IBM PC-сумісними персональними комп'ютерами. Перша специфікація UEFI (тоді ще просто «EFI») була розроблена компанією Intel, пізніше від першої назви відмовилися й остання версія стандарту має назву Unified Extensible Firmware Interface (UEFI). Наразі розробкою UEFI займається Unified EFI Forum.

TianoCore[ред. | ред. код]

TianoCore — це реалізація UEFI від Intel з відкритим програмним кодом.[1][2]

CSM[ред. | ред. код]

CSM (англ. Compatibility Support Module) — спеціальний компонент UEFI, що забезпечує зворотну сумісність з традиційними x86-системами, і надає можливість завантаження операційних систем за допомогою класичного методу MBR. У цьому режимі файлові системи на дисках ігноруються, і початкове завантаження починається, як і у BIOS-системах, з boot-сектору (перший сектор на диску). Такий режим завантаження, як правило, називається BIOS-MBR, незалежно від того, чи здійснюється він традиційним BIOS, чи UEFI. Деякі BIOS-реалізації дають можливість завантаження і з дисків, розбитих за стандартом GPT; така схема зазвичай називається BIOS-GPT.

Загрози[ред. | ред. код]

У вересні 2018 року компанія ESET оприлюднила доповідь про LoJax — перший відомий руткіт для системи UEFI помічений у реальному вжитку. Інженерами компанії було виявлено один випадок успішного ураження підсистеми SPI та збереження руткіту у флеш-накопичувачі цієї підсистеми. Завдяки цьому шкідливе ПЗ могло залишатись в комп'ютері не лише при переформатуванні жорсткого диска, а навіть при заміні жорстких дисків. Єдиний шанс позбутись його — перезапис флешпам'яті вбудованого ПЗ системи UEFI. Цей руткіт є частиною інструментарію підрозділу ГУ ГШ ЗС РФ типу розвинена стала загроза - Sofacy Group[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. TianoCore - coreboot. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 10 грудня 2016.
  2. Офіційний сайт tianocore. Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 10 грудня 2016.
  3. ESET Research (27 вересня 2018). LoJax: First UEFI rootkit found in the wild, courtesy of the Sednit group. We Live Security. Архів оригіналу за 11 жовтня 2018. Процитовано 10 жовтня 2018.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "understanding", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Посилання[ред. | ред. код]