Агентство США з міжнародного розвитку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агентство США з міжнародного розвитку
(USAID)
Дата заснування 1961
Засновники Джон Фітцджеральд Кеннеді
Голова Раджив Шах
Положення Вашингтон
Адреса Вашингтон
Офіційний сайт usaid.gov
CMNS: Агентство США з міжнародного розвитку на Вікісховищі

Агентство США з міжнародного розвитку (англ. United States Agency for International Development, USAID) — незалежне агентство федерального уряду США. Відповідає за невійськову допомогу США іншим країнам. Адміністратор Агентства та його заступник призначаються президентом за згодою Сенату і діють в координації з Державним Секретарем США.

Основні напрями роботи Агентства включають в себе підтримку торгівлі, сільського господарства, економічного зростання, охорони здоров'я, екстрену гуманітарну допомогу, сприяння у запобіганні конфліктам та підтримку демократії в більш ніж 100 країнах світу.

Опис[ред. | ред. код]

З 1961 року Агентство США з міжнародного розвитку є провідною установою Уряду Сполучених Штатів Америки з виконання програм міжнародної економічної та гуманітарної допомоги. Штаб-квартира USAID знаходиться у Вашингтоні, округ Колумбія; Агентство також має регіональні Місії у: Центральній та Південній Африці, Азії та на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі та Євразії.

Акт про створення USAID був підписаний президентом Джоном Кеннеді в листопаді 1961 року. Вперше один з державних інститутів США цілком зосередився на довгостроковій допомозі в економічному і соціальному розвитку інших країн, об'єднавши в собі функції декількох раніше існуючих організацій. [1][2] На фінансування програм цієї організації щорічно виділяється близько 1% федерального бюджету США. USAID має свої представництва в більшості країн світу. Створення Агентства стало результатом роботи по впорядкуванню розрізнених програм американської міжнародної допомоги, в основі яких лежав План Маршалла, за яким США надавала допомогу післявоєнній Європі і який завершився в червні 1951.

Діяльність в Україні[ред. | ред. код]

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров'я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,7 мільярда доларів.

Секретні операції[ред. | ред. код]

Через свій OTI агентство фінансує підривні операції, наприклад, ZunZuneo проти уряду Куби [3], про які не оповіщається навіть Конгрес США (у 2009 році звіт Конгресу згадав, що робота OTI часто призводить до політичних наслідків, які можуть породити дипломатичні неприємності [3]). Витрати на ці цілі маскуються в інших статтях бюджету — так, фінансування ZunZuneo оформлялося як витрати на проект в Пакистані.

Після того, як статті про ZunZuneo з'явилися в газетах, деякі конгресмени відреагували негативно. Патрік Льохи сказав, «секретна операція для зміни уряду не повинна проводитися через USAID» [4].

Черговий скандал в кінці 2014 року був пов'язаний зі спробою створення молодіжного антиурядового руху на Кубі з використанням кубинських реперів, які й не підозрювали, що працюють на США. Операція використовувала сербських підрядників, найнятиx через англ. Creative Associates International у Вашингтоні. Фінансування проводилося через підставну компанію в Панамі і банк в Ліхтенштейні. Складність схеми призвела до того, що Казначейство США заблокувало банківські операції, визнавши їх спробою підірвати кубинське ембарго [5].

Вільям Блюм зазначав, що в 1960-х і 1970-х роках АМР США тісно співпрацювало з ЦРУ — агенти ЦРУ часто діяли за кордоном під прикриттям АМР [6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Про USAID
  2. Офіційний веб-сайт USAID
  3. а б { {cite news | title = US secretly created 'Cuban Twitter' to stir unrest|url=http://www.washingtonpost.com/politics/us-secretly-created-cuban-twitter-to-stir-unrest/2014/04/03/8a2dc77c-bafa-11e3-80de-2ff8801f27af_story.html%7Cnewspaper=Washington Post | date = April 3, 2014 | archiveurl = https: //archive.is/qnObK | archivedate = April 3, 2014 | deadlink = 404}}
  4. Desmond Butler, Jack Gillum, Alberto Arce. US secretly created 'Cuban Twitter' to stir unrest. Ассошіейтед прес, 4 квітня 2014 року.
  5. The Associated Press. 5 Things to Know About USAID's Cuban Hip-Hop Plan. // ABC News 11 грудня 2014.
  6. William Blum, Killing hope: US military and CIA interventions since World War II Zed Books, +2003, ISBN 978 -1-84277-369-7 pp. 142, PA200 200, 234.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]