Берест (дерево)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ulmus carpinifolia)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Берест
150-літній берест (Ulmus campestris) у місті Торунь, Польща
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: В'язові (Ulmaceae)
Рід: В'яз (Ulmus)
Вид:
Берест (U. minor)
Біноміальна назва
Ulmus minor
Синоніми

Ulmus carpinifolia Suckow
Ulmus diversifolia Melville
Ulmus foliacea sensu Hayek
Ulmus stricta (Aiton) Lindl.
Ulmus campestris auct., non L.
Ulmus glabra Mill., non Huds.

Бе́рест (Ulmus minor Mill.) — листяне дерево з родини в'язових (ільмових) заввишки до 30 м. з характерним крилатим насінням.

Назва[ред. | ред. код]

Берест[1], або в'яз граболистий[2] (U. carpinifolia), польовий (U. campestris), листуватий (U. foliacea), карагач. «Флора Європи» як прийняту назву наводить саме U. minor, всі інші подаючи як синоніми.

Опис[ред. | ред. код]

Ілюстрація береста у книзі Отто Вільгельма Томе «Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz» (укр. «Флора Німеччини, Австрії та Швейцарії») 1885, Gera, Germany
Берест взимку (Біскарросс, Франція)

Берест виростає заввишки до 30 м. і до 1,5 м. в діаметрі. Кора коричнево-сіра, у старих дерев розтріскана. Листя зубчасте, овальне, подовжене, на верхівці пригострене.

Відрізняється від в'яза гладкого тупими чорно-бурими бруньками, дрібнішими листками, які зісподу вздовж усіх жилок, крім волосків, вкриті ще й дрібними червоними залозками. Бічні жилки вилчасті. Дрібні двостатеві квітки зібрані в густі головчасті суцвіття. Плід — крилатка. Цвіте в березні-квітні, до розпускання листя. Бджоли охоче відвідують зарості, збирають нектар і пилок.[3] Плоди (крилатки) дозрівають у травні-червні. Крилатки на коротких плодоніжках, горішок розміщений у верхній частині крилатки, поблизу виїмки. Живе до 300 років.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширений в Західній Європі, в Україні та в Передній Азії. Росте по низинних лісах Південної і Середньої Європи, поширений на більшості території України. Росте по широколистяних лісах, часто у другому ярусі, також у байрачних лісах і чагарниках, в степу. Теплолюбна, тіньовитривала рослина.

Використання[ред. | ред. код]

Деревина береста тривка, еластична, міцніша від деревини інших видів в'язових, жовтаво-брунатного кольору, використовується у будівництві, возівництві, токарстві, для виготовлення музичних інструментів, фанери тощо.

Кора цього дерева насичена дубильними та фарбувальними речовинами. Рослина придатна для зміцнення схилів. Берест часто насаджується в парках та вздовж вулиць, особливо його культурну форму (var. umbraculifera) з дуже густою кроною. Берест прищеплюють і на штамб інших видів дерев. Використовують для створення живоплотів та полезахисних лісових смуг.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ulmus minor // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н. и др. Определитель высших растений Украины. — Київ: Наук. думка, 1987. — С. 58.
  3. Алексєєнко Ф. М.; Бабич І. А.; Дмитренко Л. І.; Мегедь О. Г.; Нестероводський В. А.; Савченко Я. М. (1966). Кузьміна М. Ф.; Радько М. К. (ред.). Виробнича енциклопедія бджільництва (українською) . Київ «Урожай». с. 46.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]