Undertale

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Undertale
Undertale cover.jpg Логотип Undertale
Загальне
Розробник Тобі Фокс
Видавець Тобі Фокс
Жанр(и) Рольова відеогра, головоломка
Платформа Windows, OS X, Linux
Творці
Композитор(и) Тобі Фокс
Технічне
Дата випуску 15 вересня 2015 року
Версія v1.0.3 (від 09 березня 2016)
Українська Немає
Рушій Game Maker: Studio
Режим гри однокористувацька гра
Носій Цифрова дистрибуція
Вимоги

Операційна система: Windows XP, 7 або 8.1 Процесор: Pentium 4 або еквівалент Оперативна пам'ять: 512 Мб Відеокарта: 128 Мб

Вільного місця на жорсткому диску: 200 Мб
Керування клавіатура, геймпад
Посилання
Сайт undertale.com
Undertale у Вікісховищі?

Undertale (також записується як UnderTale і UNDERTALE; «Долішня казка») — рольова відеогра, розроблена американським композитором Тобі Фоксом (англ. Toby Fox) і випущена 15 вересня 2015 року в сервісі цифрової дистрибуції Steam. Сюжет і саундтрек писав сам Тобі Фокс, дизайном, крім нього, також займалася Теммі Чанг (англ. Temmie Chang). Undertale виконана в ретро-стилі з чітко видимою піксельною графікою.

У Undertale гравець керує дитиною, яка впала в Підземелля (англ. Underground) через діру в горі Еботт (англ. Mount Ebott), населене чудовиськами, з якими мусить вибудувати відносини, щоб вибратися. Вибір гравця дуже сильно впливає на кінцевий результат гри, в залежності від його рішень змінюються діалоги та фінальні сцени.

Гра отримала позитивну критику, особливо її сюжет і персонажі. Критики високо оцінили інтуїтивно зрозумілу бойову систему, контраст між дотепним гумором і похмурим сюжетом, ламання четвертої стіни, а також відсилання до старих рольових ігор 1980-х.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Основи[ред. | ред. код]

Гравець керує маленькою дитиною неназваної статі, яка досліджує підземний світ, населений чудовиськами, маючи змогу як знищити їх, так і подружитись. Ігровий світ зображується зверху, основна його карта називається Зовнішнім світом, в якому є окремі місця, як магазини чи житла чудовиськ. Гравцеві слід вирішувати різного роду головоломками, а також взаємодіяти з неігровими персонажами для просування сюжетом. У зовнішньому світі зустрічаються точки збереження, в яких записується прогрес і відновлюється здоров'я героя. Існує єдиний слот збереження, тобто нове збереження перезаписує старе і змінити раніший вибір в сюжеті у рамках того самого проходження неможливо.

У разі боротьби з противником герой отримує досвід (EXP), що накопичується і з досягненням певного рівня (LV) збільшує здоров'я (HP), силу атаки (AT) і захист (DF).

Битви[ред. | ред. код]

Під час бою гравець за допомогою клавіатури керує маленьким серцем, яке символізує ДУШУ дитини. ДУША може рухатися тільки в межах виділеної арени. Вона повинна при цьому уникати атак супротивника кулями, променями чи відповідними йому предметами в міні-іграх у стилі «Bullet Hell». Колір ДУШІ сигналізує про особливі умови, накладені противником. Зазвичай серце червоне і може вільно рухатися ареною. Синє зазнає впливу сили тяжіння, падаючи вниз арени. Зелене серце не може рухатися, а тільки спрямовувати в різні боки захист. Пурпурове здатне переміщуватися тільки вздовж намічених ліній. Жовте має здатність стріляти в русі.

Різняться кольором і атаки противників, що позначає їхній вплив. Наприкад, білі завдають ушкоджень, зелені навпаки − лікують, помаранчеві можуть зашкодити тільки нерухомомій ДУШІ, а блакитні — рухомому.

Кожне враження серця відбирає частину очок здоров'я. Якщо їхня кількість знижується до нуля, ДУША розбивається і гра завершується, продовжуючись з точки збереження. Виняток становлять тільки особливі сюжетні бої, за яких здоров'я після смерті відновлюється автоматично.

Впродовж бою супротивник час від часу коментує події, а гравець може відповісти на них. Чудовиська розмовляють, наприклад, насміхаються чи осуджують, а текстові повідомлення будуть підказувати, що вони відчувають і що роблять. Натисканням кнопок, які спливають на певний час, виконується атака, відмова боротися або використання предметів з інвентаря, заздалегідь куплених чи знайдених. Так, морський чай збільшує швидкість руху ДУШІ, монстро-цукерка відновлює частину очок здоров'я, ніж дозволяє сильніше атакувати, а різного роду броня збільшує опірність до атак противника.

Проте гравець може також взаємодіяти з чудовиськами, використовуючи і ненасильницькі методи вирішення конфлікту, які варіюються в залежності від типу противника. Якщо під час бою гравець старатиметься не шкодити противнику і обере правильну відповідь або дію, у дитини з'явиться можливість помилувати чудовисько, або й помиритися з ним.

Просування сюжетом[ред. | ред. код]

Залежно від вибору гравця, сюжет розвивається за одним з трьох основних шляхів: Нейтральний, Мирний (Пацифіст) чи Геноцид.

У грі наявні розгалуження сюжету і різні кінцівки (у цілому 3 головні), які залежать від того, вбиває дитина чудовиськ, або щадить їх; гру можна пройти, не вбивши жодного противника.

Агресивність атак чудовиськ змінюється в залежності від того, як гравець взаємодіє з ними: якщо не застосовувати насильства, то ухилятися від атак стане простіше, і навпаки. Якщо гравець проходить гру вдруге, то під час бою з босами їхні діалоги відрізнятимуться від первісних в залежності від того, як поводив себе гравець при першому проходженні, а деякі боси можуть і зовсім не з'явитися. Фінальний бос гри різниться в залежності від того, чи обирає гравець вбивати всіх чудовиськ, окремих, або ж вирішує все мирним шляхом.

Сюжет[ред. | ред. код]

Передісторія[ред. | ред. код]

В давнину Землею нарівні правили дві раси: люди і чудовиська. Одного разу між ними спалахнула війна і після довгої низки битв люди здобули перемогу. Сім найбільших магів серед людей запечатали чудовиськ під землею, використовуючи заклинання бар'єру. Відтоді чудовиська більше не можуть прорватися до світу людей. Проте бар'єр не є повсюдним, і єдиним шляхом у Підземелля є діра в горі Еботт. Легенда свідчить, що люди, які на неї сходять, ніколи не повертаються назад.

Дія[ред. | ред. код]

Через багато років після закінчення війни (точна дата не вказана. відомо лише, що це 201X рік) маленька дитина падає через діру в Руїни (англ. Ruins), що є частиною Підземелля. Хоча до героя практично не звертаються по імені впродовж гри, в кінці з'ясовується, що керованого персонажа звуть Фріск (англ. Frisk), проте його стать все одно залишається неназваною. Незабаром дитина зустрічається з Флаві (англ. Flowey), розумною квіткою, який намагається вбити Фріска. Йому перешкоджає добра й турботлива Торіель (англ. Toriel), яка потім розповідає Фріску, як вирішувати головоломки і вирішувати конфлікти в Підземеллі. Проте пізніше також з'ясовується, що вона має намір усиновити/удочерити дитину і не давати їй залишити Руїни. Після битви з Торіель Фріск йде з Руїн.

Фріск подорожує по Підземеллю в пошуках виходу (бар'єру), який знаходиться в замку короля чудовиськ: Азґора Дрімурра (англ. Asgore Dreemurr). Дитина дізнається, що король прагне зруйнувати бар'єр і звільнити чудовиськ, для чого йому потрібно сім людських душ. Він вже володіє шістьма і лишається лише добути душу новоприбулої дитини (Фріска). Протягом гри герою зустрічається безліч чудовиськ, яких може вбити, або помилувати. Серед монстрів зустрічаються такі персонажі, як Напстаблук (англ. Napstablook, відсилання до пірингової мережі Napster) — меланхолічний привид; скелет-жартівник, відомий серед чудовиськ як Санс (англ. Sans). Його молодший брат Папайрус (англ. Papyrus) — скелет, повний ентузіазму, котрий намагається стати популярним серед чудовиськ і потрапити в королівську гвардію; Андайн (англ. Undyne, «русалка»), несамовита голова королівської гвардії; Альфіс (англ. Alphys), замкнута королівська вчена, яка фанатіє від японської мультиплікації; і Меттатон (англ. Mettaton) — робот, що мріє стати суперзіркою, та насправді є привидом в роботизованому тілі і є двоюрідним братом Напстаблука. Від вибору гравця залежить хід подій і їх кінцевий підсумок.

В кінці свого шляху Фріск добирається до замку Азґора і дізнається, що йому доведеться його вбити, оскільки для того, щоб перетнути бар'єр, потрібна душа людини і душа чудовиська. Перед тим, як Фріск зустрічає Азґора, Санс зупиняє його в останньому коридорі, де персонаж з'ясовує, що «LV» чи «LOVE» («кохання») в дійсності абревіатура, яка розшифровується як «Level Of ViolencE» («рівень жорстокості»), а «EXP» («досвід») означає «EXecution Points» («очки страти»). Потім Санс підраховує, якого рівня жорстокості гравець досяг і убитих босів. На подальше проходження необоротно впливають попередні, в грі присутні відмінності в діалогах в залежності від прийнятих раніше рішень.

Фінали[ред. | ред. код]

Нейтральний[ред. | ред. код]

Нейтральний — якщо гравець вбивав не усіх чудовиськ, то незалежно від кількості вбивств Санс пропустить Фріска далі. Потім настає бій з Азґором, після якого гравець вирішує, забрати його душу і покинути Підземелля, чи помилувати його. Незалежно від вибору гравця з'являється Флаві і вбиває Азґора, після чого забирає зібрані ним людські душі й перетворюється на потвору, звану Фотошоп Флаві (англ. Photoshop Flowey) або ж Омега Флаві (англ. Omega Flowey), з яким дитині доводиться битися. Флаві позбавляє гравця можливості зберігати і скидати гру, при чому з'ясовується, що це властивість внутрішньоігрового всесвіту, а не просто функція, якою може скористатися гравець. Фріск здобуває над Флаві перемогу, скориставшись допомогою ув'язнених у ньому людських душ, але самі душі втрачаються. Фріск вибирається на поверхню у свій світ, після чого прокидається від дзвінка Санса, який розповідає про ситуацію в Підземеллі після відходу Фріска, яка залежить від стосунків з кожним підземним жителем.

Мирний (Пацифіст)[ред. | ред. код]

Мирний (Пацифіст) — якщо дитина не вб'є жодного чудовиська на своєму шляху, відповідно не отримуючи досвіду, і подружиться з усіма ключовими персонажами, то з'явиться Флаві й відкриється можливість отримання «істинної» кінцівки. Дія перенесеться до часу перед боєм з Азґором Дріммуром. Якщо піти по світу, то буде дано нове завдання, після якого можна буде потрапити у Справжню Лабораторію Альфіс, в якій розкриються причини її ставлення до себе, як вона проводила дослідження заради руйнування бар'єра (експерименти з РІШУЧІСТЮ), і до чого це призвело. Після таємничого дзвінка (натякається, що від Азріеля), дитина швидко віправляється в замок і знову йде до Азґора. Але цього раз на допомогу в битві приходить Торіель, як і на початку гри. Сюди ж приходять і інші друзі. Але Флаві нападає на головних персонажів і поглинає ДУШІ шести людей і всіх чудовиськ у Підземеллі. З'ясовується, що Флаві — загиблий син Азґора і Торіель на ім'я Азріель (англ. Asriel), ненароком відроджений Альфіс в її спробах наділити волею до життя бездушне тіло, в даному випадку, квітку. Знову набуваючи форми Азріеля, завдяки поглинутим душам він отримує величезну силу. Фріск звертається до душ друзів і ті опираються Азріелю, який переймає їхню любов до Фріска. Відроджений Азріель визнає, що маніпулював сценаріями світу в прагненні бути зі своїм єдиним другом Чарою, але тепер використовує свою силу для знищення бар'єру та звільнення чудовиськ, а потім перетворюється назад на Флаві. Чудовиська не пам'ятають, що відбулося, але вдячні Фріску за те, що він став їхнім другом і відкрив шлях на поверхню. В кінці гри чудовиська знову починають жити на поверхні серед людей, а біля квітів на початку можна буде зустріти відродженого Азріеля. Після закінчення цієї кінцівки з'являється Флаві й говорить, що гравець може маніпулювати часом. Отже, цим він «підкидає» гравця на Геноцид.

Геноцид[ред. | ред. код]

Геноцид — якщо гравець вирішить вбити всіх чудовиськ на своєму шляху (після Мирної кінцівки), Фріском заволодіває зла істота, чиє ім'я насправді (а не своє) обирає на самому початку гри (за каноном її звуть «Чара» (англ. Chara)), також людської дитини невідомої статі, яка так само колись впала у Підземелля (це перша людина, а Фріск — восьма) і була усиновлена Дріммурами. Чара свого часу познайомився/-лась з рідним сином Дрімуррів, Азріелем, і підбурював його скористатися душами обох, щоб пройти крізь бар'єр і захопити ще шість людських душ, які б знищили бар'єр. Перед смертю Чара хитрощами переконав/-ла Азріеля поглинути його душу і вийти у світ людей, начебто щоб востаннє побачити квіти. На поверхні люди смертельно поранили Азріеля, випадково відродивши його як Флаві. В такій формі Азріель набув здатності керувати плином подій, намагаючись зробити всіх щасливими, поки не випробував усі сценарії та вирішив, що світ нудний, що озлобило Флаві.

Коли Фріск приходить в замок Азґора, Санс намагається його зупинити, але після важкого бою Фріску вдається вбити Санса, а потім Асґора і Флаві, котрий впізніє в дитині частку Чари і намагається знову з ним подружитися. Після цього з'являється сам Чара, відроджений ненавистю Фріска до чудовиськ, і пропонує «стерти» світ. Незалежно від вибору гравця, Чара сам стирає світ, після чого гра вимикається. Після наступного запуску Чара здивується, що гравець продовжує повертатися у світ, який сам же і знищив, а потім пропонує скасувати наслідки «стирання» в обмін на його душу. Якщо гравець погодиться, в наступних проходженнях, Чара буде кілька разів з'являтися в грі, а також змінитися «істинна» кінцівка, вносячи в неї моторошні деталі.

Персонажі[ред. | ред. код]

 • Фріск (англ. Frisk) — основний персонаж гри. Виглядає як дитина невизначеної статі із каштановим волоссям середньої довжини, вдягнена у синій светр із двома вузькими темно-рожевими смугами та сині штани. Його характер залежить від дій гравця: на Мирному шляху інші герої характеризують його як доброго та справедливого, тоді як на шляху Геноциду він представлений як похмурий та безжалісний. Протягом гри не змінює виразу обличчя, але час від часу коментарі гри дають знати, що він все ж таки проявляє емоції.
 • Флаві (англ. Flowey) — перший, кого Фріск зустрічає після падіння. Виглядає як жовта квітка із шістьма пелюстками та обличчям посередині. Його основний принцип — «вбий або будь вбитий». Не здатен відчувати емоції, оскільки в нього відсутня душа, але присутня величезна жага до життя. Так само, як і Фріск, здатен зберігати та завантажувати гру, змінюючи хід подій. Слідкує за Фріском протягом всього процесу.
 • Торіель Дрімурр (англ. Toriel Dreemurr) — хранителька Руїн, колишня дружина Азґора. Схожа на антропоморфну козу. За характером добра та турботлива, але при цьому спершу намагається не випускати Фріск із Руїн, пояснюючи це тим, що «хоче зберегти його». Володіє магією вогню.
 • Санс (англ. Sans) — скелет, старший брат Папіруса. Невеликого зросту, ширококостий, носить синю куртку, чорні штани та білі капці. Лінивий та розслаблений, любить поспати, має специфічне почуття гумору. При цьому дуже уважний та підмічає всі деталі. Саме він судить Фріск перед тим, як пустити його до короля. Працює вартовим у лісі Сноудіну, при цьому ще й продає хот-доги. Його зброя — кістки.
 • Папірус (англ. Papyrus) — скелет, молодший брат Санса. За зростом набагато вищий за брата, носить «бойовий костюм» (насправді карнавальний), який ніколи не знімає. Всіма силами намагається довести, що він «крутий», але виходить це не дуже добре. Його часто дратують жарти Санса, та він і сам деколи видає каламбури. Мріє стати учасником королівської гвардії, обожнює готувати спагетті та видумувати головоломки. Як і брат, використовує для атак кістки.
 • Напстаблук (англ. Napstablook) — привид-меломан, завжди ходить у навушниках. Надзвичайно сором'язливий та меланхолічний.
 • Меттатон (англ. Mettaton) — робот, сконструйований Альфіс, «головна зірка Підземелля». Веде різноманітні телепередачі. Самовпевнений та хвалькуватий, його кредо: «Ну то й що, що кілька людей загинуть? Це шоу-бізнес, лялю!». Спершу виглядає як класичний прямокутний робот, далі стає схожим на кіборга.
 • Андайн (англ. Undyne) — голова королівської гвардії, виглядає як антропоморфна риба. Надзвичайно вперта та ні за що не зверне назад; єдиний спосіб знайти з нею спільну мову — це кинути їй виклик. Навчає Папіруса готувати. Її зброя — спис.
 • Альфіс (англ. Alphys) — королівська вчена, зовні схожа на жовту рептилію. Колись експериментувала із Рішучістю, але після провалу стала надзвичайно замкнутою, боячись, що правда про неї відкриється. Обожнює аніме та мангу. Єдиний з основний персонажів, з яким не доведеться битися.
 • Маффет (англ. Muffet) — людиноподібна павучиха, захисниця всіх павуків Підземелля. Продає випічку та сидр за неймовірно високими цінами, намагаючись накопичити грошей та допомогти павукам із Руїн приєднатися до інших, оскільки самі вони вибратися не можуть. Жадібна та єхидна, але у душі добра, тому що відповідає за своїх підопічних. Має домашню тваринку — Павукекса (щось середнє між павуком та кексом).
 • Азґор Дрімурр (англ. Asgore Dreemurr) — король Підземелля, добродушний та дещо неуважний. Вважає, що лише він один винен у тому, що чудовиська застрягли під землею, та намагається знайти спосіб знищити бар'єр між Підземеллям та зовнішнім світом. Як і Торіель, володіє магією вогню; озброєний тризубом.
 • Азріель Дрімурр (англ. Asriel Dreemurr) — син Торіель та Азґора, названий брат Чари. До подій гри був вбитий людьми, випадково повернутий до життя Альфіс під час її експериментів із Рішучістю та перетворений на Флаві. Протягом гри приймає Фріск за Чару. У відродженій формі виглядає як людиноподібне козеня з деякими рисами дракона (має кігті замість копит).
 • Чара (англ. Chara) — перша дитина, що впала у Підземелля; зовні дуже схожа на Фріск за винятком рум'янцю на щоках та посмішки, носить зелений светр із однією широкою жовтою смугою. Найкращий друг Азріеля, приймачка Торіель і Азґора. За словами Азріеля, «ненавиділа людство» і тому відправилася до Підземелля. Загинула від серйозної хвороби до початку подій гри, але на шляху Геноциду заволоділа Фріск. Саме їй гравець дає ім'я на початку гри.
 • Теммі (англ. Temmie) — група істот, що живуть у прихованій локації Село Теммі. Схожі одночасно на кішок та собак, носять сині светри. Майже всі вони перекручують слова та називаються іменем Теммі, крім одного на ім'я Боб, який розмовляє звичайною мовою (але продавець Теммі також може заговорити у звичайний спосіб за певних умов).
 • Монстреня (англ. Monster Kid) — маленький безрукий монстр із шипами на голові, носить смугастий светр. Пустотливий та легковажний, фанат Андайн. Намагається подружитися із Фріск. Часто падає, оскільки погано держить рівновагу через відсутність рук.
 • Бретті та Кетті (англ. Bratty and Catty) — дві подруги, що торгують всіляким мотлохом із звалища. Часто закінчують фрази одна за одну та підкреслюють, що є «найкращими подругами в світі». Раніше жили по сусідству із Альфіс, з якою дуже добре ладили («вона була нам як старша сестра»). Фанатки Меттатона. Бретті — монстриня, схожа на крокодила, має жовті спіральні коси і носить рожеву шаль; Кетті — товстенька лілова кішка, носить джинсовий комбінезон.
 • Герсон (англ. Gerson) — торговець у локації Водоспаддя, черепаха. Є одним із найстарших персонажів гри. Знає багато різних фактів, але іноді не може їх згадати повністю. Сліпий на праве око, вдягнений як археолог.
 • Бургерпентс (англ. Burgerpants) — оранжевий кіт, працює на курорті МТТ продавцем брендової їжі. За власними словами, йому 19 років. Єдиний з торговців, який відмовляється говорити із гравцем, якщо той в нього нічого не купить. Мріє стати актором. За характером дещо цинічний, недовірливий та песимістичний.
 • Продавчиня Сноудіну (англ. Snowdin Shopkeeper) — антропоморфна крольчиха, власниця магазину у локації Сноудін; її сестра тримає невеликий готель по сусідству. Відрізняється оптимістичним поглядом на життя.
 • Човняр (англ. River Person) — загадковий персонаж, вдягнений у плащ із капюшоном. Може швидко перевезти Фріск до обраної локації. Весь час щось наспівує («Тра-ла-ла...») і кожного разу під час поїздки дає який-небудь коментар, іноді ламаючи четверту стіну («Не забудь піти погуляти») або натякаючи на майбутні (можливі) події сюжету гри і секретні місця («Люди, монстри... Квіти», «Село Теммі... Кімната перед найтемнішим приміщенням»).

Розробка[ред. | ред. код]

Розробка Undertale була профінансована через сервіс Kickstarter з ціллю набрати необхідний мінімум у 5000$. У підсумку було зібрано 51124$, а кількість тих, хто пожертвував гроші, склала, 2398 осіб. У жовтні 2015 року в інтерв'ю журналу Game Informer Фокс заявив, що він відповідав за всі аспекти гри, крім деяких дизайнів, оскільки не хотів покладатися на когось іншого. Він також заявив, що на розробку гри пішло майже три роки. Спочатку він планував зробити гру прохідною за дві години, проте це число збільшилося втричі.

Крім того Також Фокс розповів, що не замислюється над тим, що послужило натхненням для створення гри, і що написання сюжету увібрало в себе поєднання всього, що він колись читав. За його словами, на нього вплинула дурість інтернет-культури, а також телекомедій, таких як «Містер Бін». За його словами, на нього дуже вплинула гра EarthBound через її незатишну атмосферу. В інтерв'ю журналу «The Escapist» Фокс перерахував джерела натхнення: «Систему розмов я запозичив з Shin Megami Tensei. Я вважаю, що важливо дати зрозуміти монстрові, що його сприймають як особистість. Якщо подумати, то всі монстри в іграх на кшталт Final Fantasy однакові, не рахуючи графічної складової. Вони атакують тебе, ти лікуєшся, ти атакуєш їх, вони вмирають. У цьому немає ніякого сенсу».

Фокс не хотів робити гриндинг важливою складовою гри, а лише просто дати таку можливість людям, яким все ж захочеться зайнятися цим. Також Фокс не бажав додавати в гру квести, в яких потрібно віднести куди-небудь якийсь предмет, пояснюючи це тим, що в них часто потрібно повертатися в попередні локації, що Фоксу не подобається. Він зізнався, що йому подобаються Super Mario RPG і Mario & Luigi: Superstar Saga, і бойова система в останній є однією з його улюблених в RPG, тож він хотів, щоб в Undertale було щось подібне.

Саундтрек[ред. | ред. код]

У жовтні 2015 року в інтерв'ю журналу Game Informer Фокс обговорив деякі аспекти офіційного саундтреку. Він заявив, що відповідальний за всю музичну складову, зізнавшись, що є музикантом-самоучкою. За його словами, він спеціально не опрацьовував саундтрек, а відразу писав те, що приходило в голову. Місцями він надихався саундтреками рольових ігор консолі Super Nintendo і веб-коміксу Homestuck, до якого Фокс також писав музику. Весь саундтрек був написаний спеціально для Undertale, за винятком композиції «MEGALOVANIA», яка спочатку була створена Фоксом для хака гри EarthBound в 2009 році і веб-коміксу Homestuck, і «Fallen Down», спочатку створену для альбому I Miss You — EarthBound 2012. Також Тобі написав ще кілька саундтреків для «RPG, яка вже ніколи не вийде в світ», але і їх включив в Undertale. Цими саундтреками були: Heartache, Bonetrousle і Another Medium.

Майбутні перспективи[ред. | ред. код]

Фокс висловив інтерес щодо портування гри на платформи крім ПК. Він також заявив, що особливо хотів би перенести її на платформу Nintendo, але не може цього зробити, оскільки рушій GameMaker: Studio її не підтримує, через що йому довелося б повністю переписати код гри. Не дивлячись на це, 18 вересня 2018 року UNDERTALE з'явилася на Nintendo Switch; придбати її можна за 14,99$.[1]

У відповідь на питання про можливе створення нової гри, Фокс відповів, що він був би не проти, але при цьому розуміє, що вона не досягне такої ж популярності, як у Undertale. Він також сказав, що вихід прямого сиквелу малоймовірний. Проте, 30 жовтня 2018 року, напередоді Хеллоуіну на офіційній cторінці UnderTale у твіттері[2] з'явилося повідомлення[3][4] про те, що хтось невідомий[5] хоче показати нам щось, ще не дороблене, проте цікаве, а ще через 24 години там з'явилося посилання на скачування гри "DELTARUNE". Гра і досі знаходиться у вільному доступі[6].

Секрети[ред. | ред. код]

Undertale має низку секретів (так званих "великодніх яєць" або "пасхалок") в ігровому процесі:

 • Вийшовши з Руїн, можна побачити тінь скелета, який пересувається за персонажем (між двома деревами на передньому плані; також після цього, якщо повернутися назад, палиця, що валялася на дорозі, буде зламаною).
 • Гравець неодноразово зустрічає білого маленького собачку, який є розробником гри. У грі названий як Набридливий Пес.
 • Маленька пташка (качка) у локації Водоспаддя (або Водоспад) відмовляється перевозити гравця з парасолькою.
 • Персонаж Теммі символізує художника гри Теммі Чанг.
 • Якщо гладити Меншого Пса, то його шия буде видовжуватись.
 • У одній з локацій можна знайти секретну кімнату з персонажем на ім'я В. Д. Ґастер.
 • Якщо на початку вводити ім'я одного з персонажів, то гра буде видавати оригінальні відповіді.
  • Якщо назвати персонажа «Фріск», то гра відповість: «Це перетворить твоє життя на пекло. Ти впевнений?» і запуститься у складному режимі.
  • Якщо назвати персонажа «Чара», то відповідь буде: «Це істинне ім'я».
 • Протягом всієї гри, якщо час від часу повертатися назад, можна помітити Флаві, який ховається під землю.
 • Якщо в самому початку гри купити на розпродажі павучої випічки сидр або пончик, а потім з'їсти його під час битви із Маффет, то вона вибачиться і відпустить гравця. Якщо ж купити щось безпосередньо у Маффет, то вона подякує гравцю за щедре пожертвування і не стане на нього нападати.
 • Якщо під час битви з Азґором з'їсти ірисково-коричний пиріг, то він про щось згадає, і сила його атаки зменшиться.
 • Напстаблук пропонує гравцю полежати на підлозі. Якщо лежати більше 20 секунд, то фон перетвориться на космічний пейзаж.
 • Всього існує 12 версій Нейтральної кінцівки в залежності від того, кого саме гравець вбивав або відпускав.
 • У локації Хотленд (Hotland) є секретна кімната із табличкою з написом: «Художній клуб. Наступна зустріч: 10 жовтня о 20.00». Якщо змінити системні налаштування дати та часу згідно з цими показниками, то можна буде зустріти секретного персонажа на ім'я Вибачте (So Sorry).
 • Якщо не зачепити жодного імені під час Титрів Пацифіста, то у локації Сноудін (Snowdin) відкриються секретні двері.
  • Якщо довго ходити взад-вперед у кімнаті з цими дверима, то можна буде зустріти секретного персонажа на ім'я Глайд (Glyde).
 • Серед речей, які Бретті та Кетті пропонують продати гравцю, є Таємничий Ключ. Якщо його купити та використати на будинку поруч із будинком Напстаблука, то можна буде зайти всередину та прочитати щоденники Меттатона, в яких він описує свої відношення з Альфіс.
 • Звуки, які видає Меттатон — це насправді сигнали азбуки Морзе, за допомогою яких зашифрований код зображення (Флаві та напис «Ти наївний ідіот»).
 • Кожна душа має свою основну рису (одну із семи чеснот) та асоційовані предмети:
  • Червона — Рішучість; предмети — Палиця та Пластир на початку гри, Старий ніж та Кулон-серце у кінці гри;
  • Помаранчева — Хоробрість; предмети — Жорстка рукавиця та Чоловіча бандана;
  • Жовта — Справедливість; предмети — Порожній пістолет та Ковбойський капелюх;
  • Зелена — Доброта; предмети — Горіла сковорідка та Брудний фартух;
  • Блакитна — Терпіння; предмети — Іграшковий ніж та Стара стрічка;
  • Синя — Порядність; предмети — Балетні туфлі та Стара пачка;
  • Фіолетова — Наполегливість; предмети — Драний зошит та Мутні окуляри.
 • Серед записів Альфіс у Реальній лабораторії відсутній запис № 17. У грі можна знайти секретне повідомлення «Запис № 17», написане символьним шрифтом Wingdings, на яке до цього натякає Човняр: «Бережись того, хто говорить руками» (серед символів цього шрифту присутні руки, складені у різні жести).
 • Існує вірогідність, що під час проходження локації Сноудін гравцеві помилково зателефонує Альфіс, щоб замовити піцу із зображенням аніме-персонажа.
 • У Реальній лабораторії можна лягти на одне з ліжок. Якщо пролежати досить довго, то з'явиться привид, прикриє гравця ковдрою та погладить по голові, після чого зникне.
 • Човняр — своєрідне посилання на Рівер Сонг (River Song — буквально «ріка-пісня») із серіалу «Доктор Хто»: в оригінальній версії його звуть River Person («річкова людина»), і він весь час щось наспівує.

Сприйняття[ред. | ред. код]

Оглядач сайту mrpl.city Іван Синєпалов назвав «Долішню казку» найкращою грою, яку можна пройти за один вечір. На його думку, «це досконалий приклад мета-мистецтва, а до того ж іще й дуже цікава історія з унікальною системою бою та несподіваними сюжетними поворотами, сповнена дотепних каламбурів, яскравих персонажів та шедевральної майже-восьмибітної музики». Він також стверджує, що «маючи вдосталь ліні» можна перемогти «Долішню казку», але практика свідчить, що вона завжди виявляється сильнішою: вона затягує, захоплює і не відпускає гравців.[7]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Undertale for Nintendo Switch. www.nintendo.com. 
 2. UNDERTALE / DELTARUNE (@UnderTale) | Твіттер. twitter.com. 
 3. WELCOME. HAVE YOU BEEN LOOKING FOR ME? HOW WONDERFUL. I HAVE BEEN LOOKING FOR YOU AS WELL. I HAVE SOMETHING. SOMETHING I WANT TO SHOW YOU. SOMETHING I THINK YOU WILL FIND VERY, VERY, INTERESTING. BUT IT IS NOT COMPLETE YET. NO, IT IS FAR FROM COMPLETE. THUS, I HAVE A SMALL FAVOR TO ASK OF YOU. RETURN HERE IN 24 HOURS. AT THAT TIME, I WILL ASK YOU A FEW QUESTIONS. THEN, USING YOUR RESPONSES, WE WILL APPROACH ITS REALIZATION. THANK YOU VERY MUCH FOR YOUR TIME. I WILL BE IN CONTACT AGAIN SOON. THANK YOU FOR WAITING SO LONG. AFTER ALL YOU AND I, WE HAVE BOTH BEEN WAITING SUCH A VERY LONG TIME. SO TO BE HERE, FINALLY, ON THE VERGE OF CONNECTION IS QUITE EXCITING. I LOOK FORWARD TO CREATING A NEW FUTURE WITH YOU. NOW ! SHOW YOURSELF ! DELTARUNE !  
 4. Переклад: ЛАСКАВО ПРОШУ. ВИ ШУКАЛИ МЕНЕ? ЯК ЧУДОВО. Я ТАК САМО ШУКАВ ВАС. Я МАЮ ДЕЩО. ДЕЩО, ЩО Я ХОЧУ ПОКАЗАТИ. ЩОСЬ, ЩО ВАМ ЗДАСТЬСЯ ДУЖЕ, ДУЖЕ ЦІКАВИМ. АЛЕ, ВОНО ЩЕ НЕ ЗАВЕРШЕНО. НІ, ВОНО ЩЕ ДАЛЕКО ВІД ЗАВЕРШЕННЯ. ОТЖЕ, Я ХОЧУ ДЕЩО ПОПРОСИТИ У ВАС. ПОВЕРНІТЬСЯ СЮДИ ЧЕРЕЗ 24 ГОДИНИ. ТОДІ Я СПИТАЮ У ВАС ДЕКІЛЬКА ЗАПИТАНЬ. ПОТІМ, ВИКОРИСТОВУЮЧИ ВАШІ ВІДПОВІДІ, МИ ПРИБЛИЗИМО ЙОГО РЕАЛІЗАЦІЮ. ДУЖЕ ДЯКУЄМО ВАМ ЗА ВАШ ЧАС. ВИ СКОРО ЗНОВУ ЗМОЖЕТЕ ЗВ'ЯЗАТИСЯ ЗІ МНОЮ. СПАСИБІ, ЩО ЧЕКАЛИ ТАК ДОВГО. ВСЕ Ж ТИ І Я, МИ УДВОХ ЧЕКАЛИ ДУЖЕ ДОВГО. НАРЕШТІ БУТИ ТУТ, НА КРАЮ ЗВ'ЯЗКУ (?) ТРОХИ ЗАХОПЛЮЮЧЕ. Я ЧЕКАЮ З НЕТЕРПІННЯМ ДО СТВОРЕННЯ НОВОГО МАЙБУТНЬОГО З ТОБОЮ. ЗАРАЗ ! ПОКАЖИ СЕБЕ ! ДЕЛЬТАРУН !
 5. За манерою розмови та характерними виразами було зроблено припущення, що з нами розмовляв сам В.Д.Ґастер.
 6. DELTARUNE. www.deltarune.com. 
 7. Іван Синєпалов (20 березня 2019). Лайфхак для маріупольців: 5 ігор, які можна пройти за один вечір замість перегляду кіна. mrpl.city. Процитовано 27 травня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]