Universal Pictures

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Universal Pictures
Universal City Studios LLC
Тип Дочірнє підприємство
Форма власності акціонерне товариство
Галузь Кіновиробництво
Попередник(и) Independent Moving Pictures
Засновано 30 квітня 1912; 112 років тому (1912-04-30)
Засновник(и)
Штаб-квартира 10 Universal City Plaza
Територія діяльності Весь світ
Попередні назви
 • Universal Film Manufacturing Company (1912–1923)
 • Universal Pictures Corporation (1923–1936)
 • Universal Productions, Inc. (1936–1937)
 • Universal Pictures Company, Inc. (1936–1946)
 • Universal-International Pictures Inc. (1946–1963)
 • Universal City Studios, Inc. (1964–1999)
 • Universal Studios Inc. (1999–2014)
Ключові особи
Продукція Кінофільми
Виторг 4.239 мільярди доларів США (2011)
Операційний прибуток (EBIT) 27 мільйони доларів США (2011)
Власник(и) Comcast
Холдингова компанія NBCUniversal Film and Entertainment
(NBCUniversal (Comcast))
Дочірні компанії
 • Структурні підрозділи
  universalpictures.com (англ.)
  universalstudios.com (англ.)
  CMNS: Universal Pictures у Вікісховищі

  Universal Pictures (юридично Universal City Studios LLC[2], також знана як Universal Studios або просто Universal; поширений метонім: Uni, раніше називалася Universal Film Manufacturing Company та Universal-International Pictures Inc.) — американська компанія з виробництва та розповсюдження фільмів що належить Comcast через підрозділ NBCUniversal Film and Entertainment транснаціональної корпорації мас-медіа та розваг NBCUniversal.

  Заснована в 1912 році Карлом Леммле, Марком Дінтенфассом, Чарльзом О. Бауманном, Адамом Кесселом, Петом Пауерсом, Вільямом Свонсоном, Девідом Хорслі, Робертом Х. Кокрейном і Жюлем Брулатуром, Universal є найстарішою збереженою кіностудією в Сполучених Штатах; п'ятий найстаріший у світі після Gaumont, Pathé, Titanus і Nordisk Film; і найстаріший член голлівудської «Великої п'ятірки» студій з точки зору загального кіноринку. Його студії розташовані в Юніверсал-Сіті, Каліфорнія, а корпоративні офіси розташовані в Нью-Йорку. 1962 року студію придбала MCA, яка була перезапущена як NBCUniversal у 2004 році.

  Universal Pictures є членом Асоціації кіно (MPA) і була однією з «Маленьких трьох» спеціальностей у золотий вік Голлівуду[3].

  Історія[ред. | ред. код]

  Ранні роки[ред. | ред. код]

  Марк Дінтенфасс, співзасновник Universal

  Universal Studios заснували Карл Леммле, Марк Дінтенфасс, Чарльз О. Бауманн, Адам Кессел, Пет Пауерс, Вільям Свонсон, Девід Хорслі, Роберт Х. Кокрейн[a] і Жюль Брулатур. В одній історії Леммле годинами спостерігає за касовими зборами, підраховуючи відвідувачів і підраховуючи доходи за день. Протягом кількох тижнів після своєї поїздки в Чикаго Леммле відмовився від галантереї, щоб купити перші кілька нікелодеонів. Для Леммле та інших подібних підприємців створення в 1908 році підтримуваної Едісоном Motion Picture Patents Company (або «Edison Trust») означало, що учасники виставки повинні були платити гонорари за фільми, зроблені Trust, які вони показували. На основі Latham Loop, що використовується в камерах і проєкторах, разом з іншими патентами, Траст збирав плату за всі аспекти виробництва та показу фільмів і намагався встановити монополію на розповсюдження.

  Незабаром Леммле та інші незадоволені власники нікелодеонів вирішили не платити Едісону, створюючи власні компанії кінематографії. У червні 1909 року Леммле разом із партнерами Ейбом Стерном та Джуліусом Стерном заснував кінокомпанію Yankee Film Company[5]. Ця компанія швидко перетворилася на Independent Moving Pictures Company (IMP) зі студією у Форт-Лі, штат Нью-Джерсі, де на початку 20-го століття було знято багато ранніх фільмів у першій американській кіноіндустрії[6] [7] [8] [9]. Леммле порушив звичай Едісона відмовлятися надавати рахунки та покази на екрані виконавцям. Назвавши зірок кіно, він залучив багатьох провідних гравців того часу, зробивши внесок у створення зоряної системи. 1910 року він просував Флоренс Лоуренс, раніше відому як «Дівчина-біограф»[10], і актора Кінга Баггота, що може бути першим прикладом студії, яка використовує зірок у своєму маркетингу.

  Плакат Айвенго (1913)

  Компанія Universal Film Manufacturing Company була заснована в Нью-Йорку 30 квітня 1912 року[11] Леммле, який став президентом у липні 1912 року, був основною фігурою в партнерстві з Дінтенфасом, Бауманом, Кесселем, Пауерсом, Свонсоном, Хорслі та Брулатуром. Компанія була заснована 8 червня 1912 року в результаті злиття Independent Moving Pictures (IMP), Powers Motion Picture Company, Rex Motion Picture Manufacturing Company, Champion Film Company, Nestor Film Company та New York Motion Picture Company[12]. Зрештою все було викуплено Леммле. Нова студія Universal була вертикально інтегрованою компанією, з виробництвом фільмів, розповсюдженням і виставковими майданчиками, пов’язаними в одну корпоративну структуру, центральний елемент ери студійної системи.

  Мелодрама «Велика любов» (1916) Кліффорда С. Елфельта для Universal Big U. Dutch intertitles, 12:33. Колекція EYE Film Institute Netherlands.

  Слідуючи західній тенденції галузі, до кінця 1912 року компанія зосередила свої виробничі зусилля в районі Голлівуду.

  Оголошення Universal, яке рекламує переваги короткометражних фільмів студії для операторів театру[13]

  15 березня 1915 р.[14] :8Леммле відкрив найбільший у світі завод з виробництва кінофільмів Universal City Studios на переобладнаній фермі площею 230 акрів (0,9 км2) прямо над перевалом Кауенга з Голлівуду[15]. Управління студією стало третім аспектом діяльності Universal, коли студія була створена як окрема дочірня організація. На відміну від інших кіномагнатів, Леммле відкрив свою студію для туристів. Universal стала найбільшою студією в Голлівуді і залишалася такою протягом десятиліття. Проте він шукав глядачів переважно в невеликих містах, випускаючи переважно недорогі мелодрами, вестерни та серіали. 1916 року Universal сформувала трирівневу систему брендування своїх продуктів. Universal, на відміну від студій вищого рівня, не володіла жодним кінотеатром, щоб продавати свої художні фільми. Заснувавши свій продукт, Universal надала власникам театрів і глядачам короткий довідковий посібник. Брендинг допоміг власникам кінотеатрів приймати рішення щодо фільмів, які вони збиралися взяти в оренду, і допоміг шанувальникам вирішити, які фільми вони хочуть подивитися. Universal випустила три різні типи художніх фільмів:[16] [17]

  • Red feather Photoplays – малобюджетні художні фільми
  • Bluebird Photoplays – реліз основної функції та амбітніші роботи
  • Jewel – престижні кінофільми з високим бюджетом з використанням видатних акторів

  Режисерами були Джек Конвей, Джон Форд, Рекс Інгрем, Роберт З. Леонард, Джордж Маршалл і Лоіс Вебер, одна з небагатьох жінок-режисерів у Голлівуді[14] :13.

  Попри роль новатора, Леммле був надзвичайно обережним керівником студії. На відміну від конкурентів Адольфа Цукора, Вільяма Фокса та Маркуса Лью, Леммле вирішив не розвивати мережу театрів. Він також фінансував усі свої фільми, відмовляючись брати борги. Ця політика ледь не збанкрутувала студію, коли актор-режисер Еріх фон Штрогейм наполягав на надмірно високих цінах виробництва для своїх фільмів «Сліпі чоловіки» (1919) і «Дурні дружини» (1922), але Universal спритно отримав віддачу від деяких витрат, запустивши сенсаційну рекламу кампанію, яка привернула увагу глядачів. Персонажний актор Лон Чейні став візитною карткою для Universal у 1920-х роках, постійно з'являючись у драмах. Двома його найбільшими хітами для Universal були «Горбун із Нотр-Дама» (1923) і «Привид опери» (1925)[18]. У цей період Леммле довірив більшість рішень щодо виробничої політики Ірвінгу Тальбергу. Тальберг був особистим секретарем Леммле, і Леммле був вражений його переконливими спостереженнями про те, наскільки ефективно можна керувати студією. Підвищений до керівника студії, Тальберг надавав продуктам Universal відтінок класу, але керівник виробництва MGM Луї Б. Майєр відманив Тальберга від Universal, пообіцявши кращу платню. Без його керівництва Universal стала студією другого рівня і залишалася такою протягом кількох десятиліть.

  У 1926 році Universal відкрив у Німеччині виробничий підрозділ Deutsche Universal-Film AG під керівництвом Джо Пастернака. Цей підрозділ знімав три-чотири фільми на рік до 1936 року, мігруючи до Угорщини, а потім до Австрії перед обличчям зростаючого панування Гітлера в Центральній Європі. З появою звуку ці постановки створювалися німецькою мовою або, зрідка, угорською чи польською. У США Universal Pictures не займалася розповсюдженням жодного з фільмів цієї дочірньої компанії, але принаймні деякі з них виставлялися через інших незалежних іноземних кінопрокатників у Нью-Йорку, без англійських субтитрів. Переслідування нацистами та зміна власника материнської організації Universal Pictures призвели до ліквідації цієї дочірньої компанії.

  У перші роки Universal проводила політику «чистої картини». Однак до квітня 1927 року Карл Леммле вважав це помилкою, оскільки «нечисті кіноматографії» інших студій приносили більше прибутку, а Universal втрачала гроші[19].

  Освальд — щасливий кролик[ред. | ред. код]

  На початку 1927 року Universal вела переговори з виробниками мультфільмів, оскільки вони хотіли повернутися до їх виробництва. 4 березня Чарльз Мінц підписав контракт з Universal у присутності її віце-президента Р. Х. Кокрейна. Компанія Мінца, Winkler Pictures, мала створити 26 мультфільмів «Освальд, щасливий кролик» для Universal[20]. Волт Дісней та Аб Айверкс створили персонажа, а Walt Disney Animation Studios забезпечила анімацію для мультфільмів під наглядом Вінклера.

  Фільми мали успішний театральний показ, і Мінц підписав контракт з Universal, який забезпечив ще три роки мультфільмів про Освальда[21]. Однак після того, як Мінц безуспішно зажадав від Disney знижувати гонорар за виробництво фільмів, Мінц взяв більшість аніматорів Уолта працювати у його власній студії. Дісней та Айверкс створили Мікі Мауса таємно, поки вони закінчили решту фільмів Освальда, які вони зобов’язані були закінчити за контрактом. Згодом Universal розірвала зв’язок з Мінцем і створила власну анімаційну студію для виробництва мультфільмів про Освальда під керівництвом Волтера Ланца.

  У лютому 2006 року NBCUniversal продала всі мультфільми Діснея про Освальда разом із правами на самого персонажа The Walt Disney Company. У свою чергу, Disney звільнив спортивного диктора ABC Ела Майклза від його контракту, щоб він міг працювати над нещодавно придбаним NBC у футбольним пакетом NFL «у неділю ввечері». Universal зберегла право власності на решту мультфільмів Освальда.

  Зберігання керівництва студією в родині[ред. | ред. код]

  Бела Лугоші в Дракула (1931)
  Борис Карлофф у фільмі «Наречена Франкенштейна» (1935)

  У 1928 році Леммле-старший зробив свого сина Карла-молодшого головою Universal Pictures як подарунок на 21-й день народження. Universal вже мала репутацію кумівства — свого часу 70 родичів Карла-старшого нібито були на зарплаті. Багато з них були племінниками, внаслідок чого Карл-старший був відомий в студії як «дядько Карл». Огден Неш жартівливо сказав риму: «Дядько Карл Леммле/Має дуже велику особу». Серед цих родичів був майбутній лауреат премії Оскар режисер/продюсер Вільям Вайлер.

  «Молодший» Леммле переконав свого батька оновити Universal. Він купував і будував театри, переобладнав студію на звукову продукцію і зробив кілька вилазок на високоякісну постановку. Його ранні спроби включали критиковано розгорнуту версію роману Едни Фербер «Шоу-човен» (1929), розкішний мюзикл «Бродвей» (1929), який включав сцени «Техніколор»; і перший (для Universal) повнокольоровий музичний фільм, Король джазу (1930). серйозніший фільм «Все тихо на західному фронті» (1930) отримав «Оскар» за найкращий фільм року.

  Леммле-молодший створив нішу для студії, розпочавши серію фільмів жахів, які поширювалися на 1940-ті роки, ніжно охрестили «Фільми жахів Universal». Серед них Дракула (1931), Франкенштейн (1931), Мумія (1932) і Людина-невидимка (1933). Інші постановки Леммле цього періоду включають Імітація життя (1934) та Мій чоловік Годфрі (1936).

  Леммлі втрачають контроль[ред. | ред. код]

  Набіги Universal на високоякісне виробництво ознаменували кінець ери Леммле в студії. Взятися за завдання модернізації та модернізації кіноконгломерату в глибинах депресії було ризиковано, і на деякий час Universal потрапила під контроль. Театральна мережа була ліквідована, але Карл-молодший тримався розподілу, студії та виробництва.

  Кінець Леммлі прийшов з розкішною версією Шоу-човен (1936), рімейку його попередньої 1929 року частково-розмовної постановки, яка була створена як високоякісний, високобюджетний фільм, а не як B-кінематоргаф. У новому фільмі зіграли кілька зірок з бродвейської сценічної версії, виробництво якої почалося наприкінці 1935 року, і на відміну від фільму 1929 року він був оснований на бродвейському мюзиклі, а не на романі. Витратні звички Карла-молодшого стривожили акціонерів компанії. Вони не дозволять розпочати виробництво на Show Boat, якщо Леммлі не отримають позику. Universal була змушена отримати виробничий кредит у розмірі 750 000 доларів США від Standard Capital Corporation, передавши контрольний пакет акцій родини Леммле в Universal як заставу. Це був перший випадок, коли Universal позичила гроші на виробництво за свою 26-річну історію. Виробництво перевищило бюджет на 300 000 доларів; «Стандарт» попросив позику, «Юніверсал» не зміг заплатити, «Стандарт» вилучив і захопив контроль над студією 2 квітня 1936 року.

  Хоча Шоу-човен 1936 року, який випустила Universal (вийшов трохи більше ніж через місяць) став критично і фінансово успішним, цього було недостатньо, щоб врятувати участь Леммлів у студії. Їх безцеремонно виключили з компанії, яку вони заснували. Оскільки Леммлес особисто керував виробництвом, Шоу-човен вийшов (попри поглинання) з іменами Карла Леммле та Карла Леммле-молодшого в титрах та в рекламній кампанії фільму. Дж. Чивер Каудін із Standard Capital обійняв посаду президента та голови ради директорів і ввів серйозні скорочення виробничих бюджетів. До нього приєдналися британські підприємці Ч. М. Вулф і Дж. А. Ранк, які купили значну частку в студії[22]. Зникли великі амбіції, і хоча у Universal було кілька відомих імен за контрактом, ті, які вона культивувала, як-от Вільям Вайлер і Маргарет Саллаван, залишилися.

  Тим часом продюсер Джо Пастернак, який успішно продюсував легкі мюзикли з молодими сопрано для німецької дочірньої компанії Universal, повторив свою формулу в Сполучених Штатах. Співачка-підліток Дінна Дурбін знялася в першому американському фільмі Пастернака «Три розумні дівчини» (1936). Фільм став касовим хітом і, як вважають, вирішив фінансові проблеми студії. Успіх фільму змусив Universal запропонувати їй контракт, який за перші п'ять років її кар'єри створив її найуспішніші картини.

  Джеймс Стюарт і Марлен Дітріх на кадрі з фільму Дестрі знову у сідлі (1939)

  Коли Пастернак перестав знімати картини Дурбін, і вона переросла свою екранну персону і шукала драматичніших ролей, студія підписала контракт з 13-річною Глорією Джин для її власної серії мюзиклів Пастернака 1939 року; вона знялася з Бінгом Кросбі, В. К. Філдс і Дональдом О'Коннором. Популярним фільмом Universal кінця 1930-х років був «Дестрі знову у сідлі» (1939), з Джеймсом Стюартом у ролі Дестрі та Марлен Дітріх у її ролі повернення після відходу з Paramount.

  На початку 1940-х років компанія зосередилася на малобюджетних постановках, які були основним продуктом компанії: вестерни, мелодрами, серіали та продовження фільмів жахів студії, останні тепер лише B. Студія сприяла розвитку багатьох серіалів: бойовики та серіали «Діти з глухого кута» та «Маленькі жорсткі хлопці» (1938–43); комічні пригоди немовляти Сенді (1938–41); комедії з Г'ю Гербертом (1938–42) і «Брати Рітц» (1940–43); мюзикли з Робертом Пейджем, Джейн Фразі, The Andrews Sisters і The Merry Macs (1938–45); і вестерни з Томом Міксом (1932–33), Баком Джонсом (1933–36), Бобом Бейкером (1938–39), Джонні Маком Брауном (1938–43); Род Кемерон (1944–45) і Кірбі Грант (1946–47).

  Universal рідко міг дозволити собі власну стайню зірок, і часто позичав таланти в інших студіях або наймав позаштатних акторів. На додаток до Стюарта і Дітріха, Маргарет Саллаван і Бінг Кросбі були двома основними іменами, які зробили пару фотографій для Universal у цей період. Деякі зірки прийшли з радіо, зокрема Едгар Берген, В. К. Філдс і комедійна команда Еббота і Костелло ( Бад Ебботт і Лу Костелло). Військова комедія Еббота і Костелло «Рядові» (1941) надала колишнім бурлескним комікам національний та міжнародний резонанс.

  Під час війни Universal уклала угоду про спільне виробництво з продюсером Уолтером Вангером та його партнером, режисером Фріцем Лангом, надавши студії певну кількість престижних постановок. Основна аудиторія Universal все ще була в сусідніх кінотеатрах, і студія продовжувала радувати публіку низько- та середньобюджетними фільмами. Безіл Ретбоун і Найджел Брюс у нових таємницях про Шерлока Холмса (1942–46), підліткових мюзиклах з Глорією Джин, Дональдом О'Коннором та Пеггі Райан (1942–43) та екранізації радіостанцій Таємниці внутрішнього святилища з Лоном Чейні-молодшим. (1943–45). Альфред Хічкок також був запозичений для двох фільмів від Selznick International Pictures: Диверсант (1942) і Тінь сумніву (1943).

  Оскільки основним продуктом Universal завжди були фільми з низьким бюджетом, це була одна з останніх великих студій, які мали контракт з Technicolor. Студія не використовувала трисмуговий процес Technicolor до Аравійських ночей (1942) з Джоном Холлом і Марією Монтез у головних ролях. Technicolor також був використаний для студії рімейку їхньої мелодрами жахів 1925 року Привид опери (1943) з Клодом Рейнсом та Нельсоном Едді. З успіхом їхніх перших двох картин створили регулярний графік високобюджетних фільмів Technicolor.

  Universal-International і Decca Records беруть під контроль[ред. | ред. код]

  У 1945 році Дж. Артур Ранк, який уже володів часткою студії майже десять років тому, сподіваючись розширити свою американську присутність, погодився на чотиристороннє злиття, Universal з незалежною компанією International Pictures, і продюсером Кеннетом Янгом. Новий комбінат United World Pictures зазнав невдачі і був розпущений протягом одного року. Rank and International залишалися зацікавленими в Universal, що призвело до реорганізації студії в Universal-International; про злиття було оголошено 30 липня 1946 року[23]. Вільям Гетц, засновник International разом з Лео Шпіцем, був призначений керівником виробництва в перейменованій компанії Universal-International Pictures, дочірній компанії Universal Pictures Company, Inc., яка також виконувала функції імпортно-експортної дочірньої компанії та власника авторських прав на виробництво плівки для мас. Гетц, зять Луї Б. Майєра, вирішив привнести «престиж» у нову компанію. Він зупинив студією малобюджетне виробництво фільмів категорії B, серіалів і згорнув цикли жахів Universal і Аравійські ночі. Він також скоротив продукцію студії з середньої 50 фільмів часів війни на рік (що майже вдвічі більше, ніж у основної студії) до тридцяти п’яти фільмів на рік[24]. Розповсюдження та контроль авторських прав залишалися під назвою Universal Pictures Company Inc.

  Universal-International Studio, 1955

  Гетц склав амбітний графік. Universal-International стала відповідальною за американське поширення британської продукції Ранка, включаючи такі класики, як Великі сподівання Девіда Ліна (1946) та Гамлет Лоуренса Олів'є (1948). Ще більше розширюючи сферу своєї діяльності, Universal-International розгорнулась у прибуткову нетеатральну сферу, купивши мажоритарний пакет акцій дилера домашнього кіно Castle Films у 1947 році та повністю перебравши компанію у 1951 році. Протягом трьох десятиліть Castle пропонував ентузіастам і колекціонерам домашнього кіно фільми з фільмотеки Universal. Гетц надав ліцензію на кінотеку Universal до Universal-International для перевидання в кіно Джека Бродера Realart Pictures, але Realart не було дозволено показувати фільми на телебаченні.

  Виробнича частина студії все ще боролася. Хоча мало бути кілька хітів, як-от Убивці (1946) та Голе місто (1948), нові театральні фільми Universal-International часто зустрічали невтішну реакцію в прокаті. Наприкінці 1940-х Гетц вийшов, і студія повернулася до низькобюджетних і серійних фільмів, таких як Ма і Па Кеттл (1949), спіноф хіта студії Яйце і я (1950), перший фільм із серії про мула, що як говорить, став опорою компанії. І знову фільми Еббота і Костелло, в тому числі Ебботт і Костелло зустрічають Франкенштейна (1948), були одними з найбільш касових фільмів студії. Але в цей момент Ранк втратив інтерес і продав свої акції інвестору Мілтону Рекмілу, чия Decca Records отримає повний контроль над Universal у 1952 році. Крім Еббота і Костелло, у студії залишилася студія мультфільмів Волтера Ранца, продукт якої вийшов разом із фільмами Universal-International

  У 1950-х роках Universal-International відновила серію фільмів «Арабські ночі», багато з яких зіграв Тоні Кертіса. Студія також мала успіх у фільмах про монстрів і науково-фантастичних фільмах, які продюсував Вільям Алланд, багато з яких зняв Джек Арнольд і знявся Джон Агар. Іншим успіхом були мелодрами режисера Дугласа Сірка та продюсера Росса Хантера, хоча для кінокритиків вони не були так добре подумані на першому екрані, як відтоді. Серед зірок Universal-International були Рок Хадсон, Тоні Кертіс, Джефф Чендлер, Оді Мерфі та Джон Гевін.

  Хоча Decca і надалі тримала бюджети на фільми невеликими, цьому сприяла зміна обставин у кінобізнесі, оскільки інші студії відпустили своїх акторів за контрактом після протистояння США проти Paramount Pictures та інших 1948 року. Головні актори стали вільні працювати там, де і коли забажали, і в 1950 році агент MCA Лью Вассерман уклав угоду з Universal для свого клієнта Джеймса Стюарта, яка змінила правила бізнесу. Угода Вассермана дала Стюарту частку в прибутках від трьох картин замість великої зарплати. Коли один з цих фільмів, Вінчестер '73 (1950), виявився хітом, аранжування стала правилом для багатьох майбутніх постановок на Universal, а згодом і на інших студіях.

  MCA бере на себе[ред. | ред. код]

  Церемоніальні ворота до теметичного парку Universal Studios Hollywood, приєднаного до майданчика студії Universal

  На початку 1950-х років Universal заснувала власну дистриб'юторську компанію у Франції, а наприкінці 1960-х років компанія також заснувала в Парижі виробничу компанію Universal Productions France SA, хоча іноді її зараховують за назвою дистриб'юторської компанії Universal Pictures France. За винятком двох перших фільмів, створених ним, Le scandale Клода Шаброля (англійська назва The Champagne Murders, 1967) і Les oiseaux vont mourir au Pérou Ромена Гарі (англійська назва Birds in Peru), він був задіяний лише французькою або інші європейські копродукції, зокрема Лакомб Люсьєн Луї Малля, Les Valseuses Бертрана Блієра (англійська назва Going Places, 1974) і День шакала Фреда Ціннемана (1973). Він був задіяний лише у приблизно 20 французьких фільмах. На початку 1970-х років підрозділ було включено до підрозділу French Cinema International Corporation.

  До кінця 1950-х років кінобізнес знову змінився. Поєднання розпаду ланцюга студій/театрів і розквіту телебачення призвели до зменшення кількості аудиторії для кінопродукції. MCA, найбільше в світі агентство талантів, також стала потужним телевізійним продюсером, орендувавши приміщення в Republic Studios для своєї дочірньої компанії Revue Productions. Після періоду повної зупинки, відмираюча компанія Universal погодилася продати MCA свої 360 акрів (1,5 км 2 ) студійної ділянки в 1958 році за 11 мільйонів доларів, перейменована в Revue Studios . MCA володіла студією, але не Universal Pictures, та дедалі більше впливала на продукт Universal. Студію було оновлено та модернізовано, а клієнти MCA, такі як Доріс Дей, Лана Тернер, Кері Грант та режисер Альфред Хічкок, підписали контракти з Universal.

  Довгоочікуване поглинання Universal Pictures компанією MCA, Inc. відбулося в середині 1962 року в рамках злиття MCA і Decca Records. Компанія повернула назву до Universal Pictures з Universal-International. В якості останнього жесту перед тим, як покинути бізнес агентства талантів, практично кожен клієнт MCA підписав контракт з Universal. 1964 року MCA заснувала Universal City Studios, Inc., об'єднавши кінематографічні та телевізійні підрозділи Universal Pictures Company і Revue Productions (офіційно перейменовані в Universal Television в 1966 році). І так, під керівництвом MCA, Universal стала повноцінною кіностудією A-класу з провідними акторами та режисерами за контрактом; пропонування гладких комерційних фільмів; і дочірня компанія Studio Tour, заснована в 1964 році.

  Телевізійне виробництво становило більшу частину продукції студії, причому Universal, зокрема, брав участь у угодах з NBC (яка набагато пізніше об’єдналася з Universal і утворила NBC Universal; див. нижче), забезпечуючи до половини всіх шоу в прайм-тайм протягом кількох сезонів. Нововведенням у цей період, яке відстоювала Universal, був фільм, зроблений для телебачення. 1982 року Universal стала студійною базою для багатьох шоу, які були продюсовані Tandem Productions/Embassy Television Нормана Ліра, включаючи Diff'rent Strokes, One Day at a Time, The Jeffersons, The Facts of Life та Silver Spoons, прем'єра яких відбулася тієї ж осені на NBC.

  У цей час Гал Б. Волліс, який нещодавно працював головним продюсером у Paramount, переїхав до Universal, де зняв кілька фільмів, серед них розкішну версію Анна на тисячу днів Максвелла Андерсона (1969), і не менш розкішну Мері, королеву Шотландії (1971)[25]. Хоча жоден з них не міг претендувати на великий фінансовий хіт, обидва фільми були номіновані на премію «Оскар», а Анна була номінована на найкращий фільм, найкращу чоловічу роль (Річард Бертон), найкращу жіночу роль (Жев’єв Бюжольд) та найкращу чоловічу роль другого плану (Ентоні Куейл). Волліс пішов у відставку з Universal після того, як зняв фільм Півень Когберн (1975), продовження фільму Справжня мужність (1969), який Волліс продюсував у Paramount. Роустер Когберн знявся у головній ролі Джона Вейна, повторивши свою оскароносну роль з попереднього фільму, і Кетрін Хепберн, їх єдиний спільний фільм. Фільм мав лише помірний успіх.

  У 1983 році Universal Pictures запустила незалежну кінокомпанію, призначену для випуску спеціальних фільмів, Universal Classics, і підрозділ мав намір відокремитися[26]. 1987 року обидві компанії Universal Pictures разом з MGM/UA Communications Co. і Paramount Pictures об’єдналися, щоб продати художні фільми та телевізійні продукти в Китаї, і охоплення споживачів вимірюється з точки зору 25 мільярдів вхідних квитків, які були отримані у Китаї в 1986 році, а відповідальним за підприємство було покладено підрозділ Worldwide Media Sales, який базується в Нью-Йорку у Worldwide Media Group[27].

  На початку 1980-х у компанії було власне відділення платного телебачення Universal Pay Television (він же Universal Pay TV Programming, Inc.), яка породила у 1987 році угоду про кабельне телебачення з 11 картинками з тодішньою незалежною кіностудією New Line Cinema[28].

  На початку 1970-х років Universal об'єдналася з Paramount, щоб сформувати Cinema International Corporation, яка розповсюджувала фільми Paramount і Universal за межами США та Канади. Хоча Universal справді випускав випадкові хіти, серед них Аеропорт (1970), Афера (1973), Американські графіті (також 1973), Землетрус (1974) і великий касовий успіх, який відновив статки компанії: Щелепи (1975), Universal протягом десятиліття була насамперед телестудією. Коли Metro-Goldwyn-Mayer купила United Artists у 1981 році, MGM не могла вийти з підприємства CIC, щоб об’єднатися з United Artists за кордоном. Однак, оскільки майбутні фільми від обох імен вийдуть через плату MGM/UA Entertainment, CIC вирішила об’єднати міжнародні підрозділи UA з MGM і переформувалася як United International Pictures. Були б і інші хіти, як-от Смокі та бандит (1977), Будинок тварин (1978), Придурок (1979), Брати Блюз (1980), Інопланетянин (1982), Обличчя зі шрамом (1983), Клуб «Сніданок» (1985), Назад у майбутнє (також 1985), Американський хвіст (1986), Земля первісних чадів (1988), Поле чудес (1989) і Парк Юрського періоду (1993), але кінобізнес був фінансово непередбачуваним.

  Логотип виробництва Universal Pictures, що зявився 1996 та використовувався до 2012 у фільмах, та аж до 2016 року на фізичних вивісках

  UIP почав розповсюджувати фільми стартап-студією DreamWorks у 1997 році через зв’язки засновників із Paramount, Universal та Amblin Entertainment. 2001 року MGM вийшла з компанії UIP і пішла з міжнародним підрозділом 20th Century Fox для розповсюдження їхніх назв, угода, яка триває. UIP майже втратив зв’язок з Universal Pictures у 1999 році, коли Universal заснувала Universal Pictures International, щоб придбати активи PolyGram Filmed Entertainment, і хотіла, щоб UPI розповсюджувала свої фільми, починаючи з 2001 року[29]. Лише невелика кількість фільмів вийшла в кінотеатрах Universal Pictures International, аж до виходу фільму Міккі Блакитні Очі. Потім UIP бере на себе список розповсюдження в кінотеатрах майбутніх фільмів, які заплановано випустити Universal Pictures International, таких як Зелена миля та Прах Анджели[30]. 4 жовтня 1999 року Universal відновила свої зобов'язання перед United International Pictures випускати свої фільми на міжнародний ринок до 2006 року[31][32].

  Matsushita, Seagram, Vivendi і NBCUniversal[ред. | ред. код]

  Логотип що використовувався з 1997 по 2012 рік, досі використовується на деяких об'єктах, таких як Universal Sony Pictures Home Entertainment і Universal Music Group

  Прагнучи розширити трансляцію та кабельну присутність компанії, багаторічний керівник MCA Лью Вассерман шукав багатого партнера. Він знайшов японського виробника електроніки Matsushita Electric (нині відомого як Panasonic), який погодився придбати MCA за 6,6 мільярдів доларів у 1990 році.

  Matsushita забезпечила грошові вливання, але зіткнення культур було занадто великим, щоб його подолати, і через п’ять років Matsushita продала 80% акцій MCA/Universal канадському дистриб’ютору напоїв Seagram за 5,7 мільярди доларів[33]. Seagram продала свою частку в DuPont, щоб профінансувати це розширення в індустрії розваг. Сподіваючись побудувати імперію розваг навколо Universal, Seagram купив PolyGram у 1999 році та інші розважальні об’єкти, але коливання прибутків, характерні для Голлівуду, не замінили надійний потік доходів, отриманих від колишнього володіння акціями DuPont.

  Знімальні павільйони в центрі студійного комплексу Universal Studios

  Щоб зібрати гроші, голова Seagram Едгар Бронфман-молодший продав телевізійні холдинги Universal, включаючи кабельну мережу USA, Баррі Діллеру (пізніше будуть викуплені назад за значно завищеними цінами). У червні 2000 року Seagram було продано французькій водопровідній та медіа-компанії Vivendi, яка володіла StudioCanal; потім конгломерат став знаний як Vivendi Universal. Згодом Universal Pictures придбала у США права на розповсюдження кількох фільмів StudioCanal, таких як Малголлаенд Драйв Девіда Лінча (2001) і Братство вовка (2001), який став другим за прибутковістю фільмом французькою мовою в Сполучених Штатах з 1980 року. Universal Pictures і StudioCanal також були спільним продюсером кількох фільмів, наприклад, Реальна любов (2003), фільм з 40-мільйонним бюджетом, який у підсумку зібрав 246 мільйонів доларів у всьому світі[34]. Наприкінці 2000 року Нью-йоркській кіноакадемії було дозволено використовувати резервну програму Universal Studios для студентських кінопроєктів у неофіційному партнерстві[35].

  Обтяжена боргами, у 2004 році Vivendi Universal продала 80% Vivendi Universal Entertainment (включаючи студію та тематичні парки) компанії General Electric (GE), материнській компанії NBC[36]. Утворений медіа-суперконгломерат був перейменований в NBCUniversal, а Universal Studios Inc. залишилася назва виробничої дочірньої компанії. Після цієї угоди GE володіла 80% NBC Universal; Vivendi володіла рештою 20% з можливістю продати свою частку в 2006 році.

  Наприкінці 2005 року Paramount Pictures компанії Viacom придбала DreamWorks SKG після того, як переговори про придбання між GE та DreamWorks зупинилися. Багаторічний голова Universal Стейсі Снайдер покинула компанію на початку 2006 року, щоб очолити DreamWorks. Снайдера замінили тодішній віце-голова Марк Шмугер і глава Focus Features Девід Лінде. 5 жовтня 2009 року Марк Шмугер і Девід Лінде були звільнені, а їхні посади співголови з'єднані під час колишнього президента відділу всесвітнього маркетингу та дистрибуції Адама Фогельсона, який став єдиним головою. Донну Ленглі також призначили співголовою[37]. 2009 року Стефані Спербер заснувала Universal Partnerships & Licensing within Universal, щоб ліцензувати споживчі товари для Universal[38].

  GE купила частку Vivendi в NBCUniversal у 2011 році[39].

  Епоха Comcast (2011 – дотепер)[ред. | ред. код]

  Будівля студії KNBC та KVEA студійного комплексу Universal Studios

  У 2011 році GE продала 51% компанії кабельному провайдеру Comcast. Comcast об'єднав колишню дочірню компанію GE зі своїми власними програмними активами для кабельного телебачення, створивши нинішню NBCUniversal. Після схвалення Федеральної комісії зі зв'язку (FCC) угода Comcast-GE була закрита 29 січня 2011 року[40]. У березні 2013 року Comcast купила решту 49% NBCUniversal за 16,7 мільярдів доларів[41].

  У вересні 2013 року Адама Фогельсона усунули з посади співголови Universal Pictures, підвищивши Донну Ленглі до посади єдиного голови. Крім того, голова NBCUniversal International Джефф Шелл буде призначений головою щойно створеного підрозділу Filmed Entertainment Group. Багаторічний керівник студії Рон Меєр відмовився від нагляду за кіностудією і призначив віце-головою NBCUniversal, надаючи консультації генеральному директору Стіву Берку щодо всіх операцій компанії. Мейєр зберіг нагляд за Universal Parks and Resorts[42].

  Багаторічна угода Universal про фінансування фільмів з Elliott Management закінчилася у 2013 році[43]. Влітку 2013 року Universal уклала угоду з Legendary Pictures Томаса Талла про розповсюдження їхніх фільмів протягом п’яти років, починаючи з 2014 року ( коли подібна угода Legendary з Warner Bros. Pictures закінчувалася)[44].

  У червні 2014 року Universal Partnerships взяла на себе ліцензування споживчих продуктів для NBC і Sprout з очікуванням, що все ліцензування зрештою буде централізовано в NBCUniversal[38]. У травні 2015 року Focus Features відновив Gramercy Pictures як жанровий лейбл, який зосереджений на бойовиках, науково-фантастичних фільмах і фільмах жахів[45].

  16 грудня 2015 року компанія Amblin Partners оголосила, що уклала п'ятирічний договір про розповсюдження з Universal Pictures, згідно з яким фільми будуть розповсюджуватися та продаватись Universal або Focus Features[46][47].

  На початку 2016 року Perfect World Pictures оголосила про довгострокове співфінансування з Universal, що є першим випадком, коли китайська компанія безпосередньо інвестує в багаторічну угоду з великою американською студією[48].

  28 квітня 2016 року материнська компанія Universal, NBCUniversal, оголосила про угоду за умовами якої придбає DreamWorks Animation за 3,8 мільярда доларів[49]. 22 серпня 2016 року угоду було завершено[50]. Universal взяла на себе розповсюдження картин DreamWorks Animation, починаючи з 2019 року з випуском Як приручити дракона: Прихований світ після того, як закінчилася угода про розповсюдження DreamWorks Animation з 20th Century Fox.

  15 лютого 2017 року Universal Pictures придбала міноритарну частку в Amblin Partners, зміцнивши відносини між Universal і Amblin[51] і возз'єднавши міноритарну частку лейбла DreamWorks Pictures з DreamWorks Animation.

  У грудні 2019 року Universal Pictures розпочала ранні переговори щодо розповсюдження майбутнього художнього фільму на основі іграшок Lego. Хоча оригінальні персонажі Lego Movie все ще належать Warner Bros. Pictures, Universal Pictures виступить розповсюджувачем майбутніх випусків і розробить додаткові фільми Lego. Вважається, що майбутнє фільмів, які вже перебувають у розробці, залишиться таким же[52].

  У червні було оголошено, що багаторічний президент Universal International Distribution Дункан Кларк піде у відставку. У серпні він перейде на роль консультанта в студії, і його замінить Вероніка Кван Ванденберг[53].

  Пірозділи[ред. | ред. код]

  Фільмотека[ред. | ред. код]

  На додаток до власної бібліотеки Universal випускає каталог 1929–1949 років Paramount Pictures компанії EMKA, Ltd., що належить дочірній компанії Universal Television.

  Серії фільмів[ред. | ред. код]

  Назва Дата виходу Примітки
  Монстри Universal/Темний Всесвіт 1925–56; 1979; 1999–дотепер спільне виробництво з Sommers Company, Alphaville, Relativity Media, K/O Paper Products, Perfect World Pictures, і Blumhouse Productions
  Шерлок Холмс 1936–47
  Ебботт і Костелло 1940–55
  Вуді Вудпекер 1941–дотепер спільне виробництво з Walter Lantz Studios та Universal Animation Studios
  Ма та Па Кеттл 1947–57
  Франциск Мул, що говорить 1950–56
  Псих 1960–98 спільне виробництво з Paramount Pictures
  Птахи 1963–94
  Аеропорт 1970–79
  Шакал 1973–97 спільне виробництво Warwick Films, Alphaville та Mutual Film Company
  Щелепи 1975–87
  The Blues Brothers 1980–98 спільне виробництво з SNL Studios
  Хелловін 1981–82, 2018–дотепер спільне виробництво з Compass International, De Laurentiis Entertainment Group, 20th Century Fox, Dimension Films, Miramax, The Weinstein Company, Metro-Goldwyn-Mayer, і Blumhouse Productions
  Конан-варвар 1982–84; TBA спільне виробництво з Lionsgate та Millennium Entertainment
  Щось 1982–2011; TBA спільне виробництво з Morgan Creek Productions та Strike Entertainment
  Та, що породжує вогонь 1984–2022
  Назад у майбутнє 1985–90 спільне виробництво з Amblin Entertainment
  Американський хвіст 1986–99 спільне виробництво з Amblin Entertainment, Amblimation та Sullivan Bluth Studios
  Земля первісних часів 1988–2016 спільне виробництво з Amblin Entertainment, Lucasfilm та Sullivan Bluth Studios
  Дитяча гра / Чакі 1990–98; 2013–дотепер спільне виробництво з Rogue Pictures, Relativity Media, Metro-Goldwyn-Mayer, і United Artists
  Тремтіння землі 1990–дотепер
  Людина пітьми 1990–96 спільне виробництво з Renaissance Pictures
  Дитсадковий поліцейський 1990–2016 спільне виробництво з Imagine Entertainment
  The Little Engine That Could 1991–2011
  Зворотна тяга 1991–2019 спільне виробництво з Imagine Entertainment та Trilogy Entertainment Group
  Бетховен 1992–2014
  Парк Юрського періоду 1993–дотепер спільне виробництво з Amblin Entertainment, Legendary Entertainment, і The Kennedy/Marshall Company
  Шлях Карліто 1993–2005
  Важка мішень 1993–2016
  Флінстоуни 1994–2000 спільне виробництво з Hanna-Barbera та Amblin Entertainment
  Патруль часу 1994–2003 спільне виробництво з Renaissance Pictures
  Бейб 1995–98
  Каспер 1995–2000; 2016–дотепер спільне виробництво з Amblin Entertainment, Harvey Films, Saban Ltd., і 20th Century Fox; правовласники через DreamWorks Classics
  Балто 1995–2005 спільне виробництво з Amblin Entertainment та Amblimation
  Фільми Аполлон 1995–2018 спільне виробництво з Imagine Entertainment, Statement Pictures, CNN Films та Neon
  Раптова смерть 1995–2020
  Серце дракона 1996–дотепер
  Смерч спільне виробництво з Amblin Entertainment та Warner Bros. (обидва 1996)
  Містер Бін 1997–2007 спільне виробництво з PolyGram Films, Gramercy Pictures, Working Title Films, StudioCanal, і Tiger Aspect Productions
  Шафер 1999–дотепер
  Мумія 1999–2008; 2017; TBA спільне виробництво з Relativity Media, Sommers Company, Alphaville, K/O Paper Products, і Perfect World Pictures
  Американський пиріг 1999–дотепер
  Всесвіт Джея Ворда 1999–2014; 2016–дотепер спільне виробництво з Bullwinkle Studios, Mandeville Films, Walt Disney Pictures, Imagine Entertainment, TriBeCa Productions, DreamWorks Animation, DreamWorks Classics, 20th Century Fox, і Pacific Data Images
  Знайомство з батьками 2000–10 спільне виробництво з DreamWorks Pictures, Paramount Pictures та TriBeCa Productions
  Цілковита пітьма 2000–13 спільне виробництво з Gramercy Pictures, USA Films, Original Film, і Relativity Media
  Фільми Доктора Сьюза 2000–18 спільне виробництво з Imagine Entertainment, DreamWorks Pictures, 20th Century Fox, Blue Sky Studios, і Illumination
  Добийся успіху 2000–22 спільне виробництво з Strike Entertainment
  Ганнібал Лектер 2001–02 спільне виробництво з Metro-Goldwyn-Mayer, Orion Pictures, Scott Free Productions, The Weinstein Company, і De Laurentiis Entertainment Group
  Форсаж 2001–дотепер спільне виробництво з Original Film, Relativity Media, і One Race Films
  Шрек спільне виробництво з DreamWorks Animation, Pacific Data Images, DreamWorks, Paramount Pictures, і 20th Century Fox
  Джейсон Борн 2002–дотепер спільне виробництво з The Kennedy/Marshall Company та Relativity Media.
  Цар скорпіонів 2002–18 спільне виробництво з Alphaville та WWE Studios
  Всемогутній 2003–07 спільне виробництво з Spyglass Entertainment, Shady Acres Entertainment, і Original Film
  Галк 2003–08; TBA including MCU's Неймовірний Халк (лише розповсюдження), право власників першої відмови (лише розповсюдження) будь-яких майбутніх сольних фільмів MCU Галка; спільне виробництво з Marvel Studios
  Агент Джонні Інгліш 2003–18 спільне виробництво з StudioCanal та Working Title Films
  Трилогія «Три смаки «Cornetto»» 2004–13 спільне виробництво з Rogue Pictures, Relativity Media, Focus Features, Working Title Films та StudioCanal
  Ніч живих мерців 2004–05 спільне виробництво з Atmosphere Entertainment, Romero/Grunwald Films, Cruel and Unusual Films та Strike Entertainment
  Білий шум 2005–07 спільне виробництво з Gold Circle Films
  Doom 2005–дотепер спільне виробництво з Di Bonaventura Pictures, Bethesda Softworks, і id Software
  Моя жахлива няня 2005–10 спільне виробництво з Working Title Films
  Допитливий Джордж 2006–дотепер спільне виробництво з Imagine Entertainment
  Козирні тузи 2007–дотепер спільне виробництво з Relativity Media
  Мертва тиша спільне виробництво з Twisted Pictures
  Овочеві історії 2008; 2016–дотепер правовласники через DreamWorks Classics; спільне виробництво з Big Idea Entertainment, FHE Pictures, Starz Animation
  Панда Кунг-Фу 2008–дотепер спільне виробництво з DreamWorks Animation, Oriental DreamWorks, Paramount Pictures та 20th Century Fox
  Кіновсесвіт Marvel 2008; TBA Неймовірний Халк (власники прав на розповсюдження) лише, право на розповсюдження першочергових власників майбутніх фільмів Галка;

  спільне виробництво з Marvel Studios

  Мамма Міа 2008–18 спільне виробництво з Relativity Media, Playtone, LittleStar, Legendary Entertainment та Perfect World Pictures
  Смертельні перегони 2008–дотепер спільне виробництво з New Horizons, Cruise/Wagner Productions та Relativity Media
  Незнайомці спільне виробництво з Intrepid Pictures, Relativity Media, Rogue Pictures та Aviron Pictures
  Монстри проти чужих 2009–14 спільне виробництво з DreamWorks Animation та Paramount Pictures
  Мочилка та Пипець 2010–13 спільне виробництво з Lionsgate та Marv Films
  Як приборкати дракона 2010–19 спільне виробництво з DreamWorks Animation, Pacific Data Images,  Paramount Pictures та 20th Century Fox
  Нікчемний я 2010–дотепер спільне виробництво з Illumination
  Третій зайвий 2012–15 спільне виробництво з Media Rights Capital, Bluegrass Films, і Fuzzy Door Productions
  Людина з... спільне виробництво з Strike Entertainment та Bluegrass Films
  Pitch Perfect 2012–17 спільне виробництво з Gold Circle Films та Brownstone Productions
  Чистка 2013–дотепер спільне виробництво з Blumhouse Productions та Platinum Dunes
  Сімейка Крудсів спільне виробництво з DreamWorks Animation та 20th Century Fox
  Віджа 2014–16 спільне виробництво з Blumhouse Productions, Hasbro Studios, Genre Films, і Platinum Dunes
  Сусіди спільне виробництво з Point Grey Pictures, Relativity Media, and Good Universe
  Шалений патруль спільне виробництво з Relativity Media and Perfect World Pictures
  Прибрати з друзів 2014–18 спільне виробництво з Blumhouse Productions та Bazelevs Company
  П'ятдесят відтінків сірого 2015–18 спільне виробництво з Focus Features, Michael De Luca Productions та Trigger Street Productions
  Секрети домашніх тварин (франшиза) 2016–дотепер спільне виробництво з Illumination
  Тролі спільне виробництво з DreamWorks Animation та 20th Century Fox
  Співай спільне виробництво з Illumination
  Невразливий 2016–19 спільне виробництво з Touchstone Pictures, Blinding Edge Pictures, і Blumhouse Productions
  Бебі бос 2017–дотепер спільне виробництво з DreamWorks Animation та 20th Century Fox
  Сніговик спільне виробництво з Perfect World Pictures
  Щасливий день смерті спільне виробництво з Blumhouse Productions
  Астрал 2018; TBA спільне виробництво з FilmDistrict, Focus Features, Gramercy Pictures, IM Global, Alliance Films, Stage 6 Films, Entertainment One, і Blumhouse Productions
  Тихоокеанський рубіж спільне виробництво з Legendary Entertainment та Warner Bros.
  Родина Адамсів 2019–дотепер International distributor; спільне виробництво з Metro-Goldwyn-Mayer та Bron Creative

  Найкасовіші фільми[ред. | ред. код]

  Universal була першою студією, яка заровила три мільярди на фільмах за один рік; ця відмінність була досягнута в 2015 році з Форсаж 7, Світ Юрського періоду і Посіпаки[55].

  Найкасовіші фільми Північної Америки[56]
  Ранг Назва Рік Касові збори
  1 Світ Юрського періоду 2015 $652,270,625
  2 Світ Юрського періоду 2 2018 $417,719,760
  3 Секрети домашніх тварин 2016 $368,384,330
  4 Нікчемний Я 2 2013 $368,061,265
  5 Іншопланетянин 1982 $359,197,037
  6 Парк Юрського періоду 1993 $357,067,947
  7 Форсаж 7 2015 $353,007,020
  8 Посіпаки 2015 $336,045,770
  9 Знайомство з Факерами 2004 $279,261,160
  10 Ґрінч 2018 $270,620,950
  11 Співай 2016 $270,329,045
  12 Нікчемний я 3 2017 $264,624,300
  13 Як Ґрінч украв Різдво 2000 $260,044,825
  14 Щелепи 1975 $260,000,000
  15 Нікчемний Я 2010 $251,513,985
  16 Брюс Всемогутній 2003 $242,829,261
  17 Форсаж 6 2013 $238,679,850
  18 Парк Юрського періоду 2: Загублений світ 1997 $229,086,679
  19 Ультиматум Борна 2007 $227,471,070
  20 Форсаж 8 2017 $226,008,385
  21 Третій зайвий 2012 $218,815,487
  22 Кінг-Конг 2005 $218,080,025
  23 Лоракс 2012 $214,030,500
  24 Назад у майбутнє 1985 $210,609,762
  25 Форсаж 5: Пограбування в Ріо 2011 $209,837,675
  Найкасовіші фільми у світі
  Ранг Назва Рік Касові збори
  1 Світ Юрського періоду 2015 $1,670,400,637
  2 Форсаж 7 2015 $1,516,045,911
  3 Світ Юрського періоду 2 2018 $1,308,534,046
  4 Форсаж 8 2017 $1,238,764,765
  5 Посіпаки 2015 $1,159,398,397
  6 Нікчемний я 3 2017 $1,034,800,131
  7 Парк Юрського періоду 1993 $1,033,928,303
  8 Нікчемний Я 2 2013 $970,761,885
  9 Секрети домашніх тварин 2016 $875,457,937
  10 Іншопланетянин 1982 $792,910,554
  11 Форсаж 6 2013 $788,679,850
  12 007: Не час помирати 2021 $774,153,007
  13 Форсаж 9 2021 $726,229,501
  14 Форсаж: Гоббс та Шоу 2019 $721,040,050
  15 Співай 2016 $631,214,341
  16 Форсаж 5: Пограбування в Ріо 2011 $626,137,675
  17 Парк Юрського періоду 2: Загублений світ 1997 $618,638,999
  18 Мамма Міа! 2008 $609,841,637
  19 П'ятдесят відтінків сірого 2015 $571,006,128
  20 Кінг-Конг 2005 $550,517,357
  21 Третій зайвий 2012 $549,368,315
  22 Нікчемний Я 2010 $543,113,985
  23 Як приборкати дракона 3: Прихований світ 2019 $517,049,060
  24 Знайомство з Факерами 2004 $516,642,939
  25 Ґрінч 2018 $511,303,509

  Включає театральне перевидання.

  Див. також[ред. | ред. код]

  Нотатки[ред. | ред. код]

  1. Роберт Х. Кокрейн (1879–1973) заснував Cochrane Advertising Agency в Чикаго в 1904 році. 1906 року він приєднався до Laemmle Film Service як рекламний менеджер і протягом наступних 30 років присвятив себе рекламі Карла Лемма як «зірки» різних фільмів кінопідприємства. 1912 року Кокрейн був обраний віце-президентом Universal Film Manufacturing Company, і працював президентом Universal у 1936–37 роках після того, як Леммле продав свої частки[4].

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. Brad Weston Launches Production Company With Backing From Universal, eOne. Variety.
  2. Who We Are | Motion Picture Association. Motion Picture Association. Процитовано 6 квітня 2020.
  3. Our Story. MPAA.
  4. Cochrane, Robert H. (2007). Beginning of motion picture press agenting. Film History: An International Journal. Indiana University Press. 19 (3): 330—332. doi:10.2979/fil.2007.19.3.330. S2CID 191585832. Процитовано 7 січня 2016.
  5. Vander Hook, Sue (2010). Steven Spielberg: Groundbreaking Director. ABDO Publishing Company. с. 35. ISBN 978-1617852527. Процитовано 12 квітня 2018.
  6. Rose, Liza (29 квітня 2012), 100 years ago, Fort Lee was the first town to bask in movie magic, The Star-Ledger, процитовано 11 листопада 2012
  7. Koszarski, Richard (2004), Fort Lee: The Film Town, Rome, Italy: John Libbey Publishing -CIC srl, ISBN 0-86196-653-8
  8. Studios and Films. Fort Lee Film Commission. Архів оригіналу за 25 квітня 2011. Процитовано 30 травня 2011.
  9. Fort Lee Film Commission (2006), Fort Lee Birthplace of the Motion Picture Industry, Arcadia Publishing, ISBN 0-7385-4501-5
  10. Florence Lawrence. www.cemeteryguide.com. Процитовано 28 березня 2022.
  11. About Us: Universal Studios History. The Filmmakers Destination. NBCUniversal. Архів оригіналу за 14 лютого 2016. Процитовано 12 лютого 2016.
  12. LC Linked Data Service: Authorities and Vocabularies (Library of Congress). The Library of Congress.
  13. The Universal Program. Motion Picture News. Motion Picture News, inc. 6 травня 1916. с. 2704. Процитовано 7 лютого 2021.
  14. а б Hirschhorn, Clive (1985). The Universal Story. New York: Crown Publishers. ISBN 0-7064-1873-5.
  15. Universal Studios Lot | Universal Studios. Universal Studios Lot. Процитовано 28 березня 2022.
  16. Michael Zmuda (30 квітня 2015). The Five Sedgwicks: Pioneer Entertainers of Vaudeville, Film and Television. McFarland. с. 54–. ISBN 978-0-7864-9668-6.
  17. B movies (Hollywood Golden Age)#Roots of the B movie: 1910s–1920s
  18. Opam, Kwame (6 червня 2017). Universal is adding The Phantom of the Opera and The Hunchback of Notre Dame to its cinematic universe. The Verge (англ.). Процитовано 28 березня 2022.
  19. Leonard Leff and Jerold Simmons The Dame in the Kimono, 1990 (original edition)
  20. Universal Announces Release Of "Oscar, the Rabbit" Cartoons. Moving Picture World. 12 березня 1927. Процитовано 23 серпня 2019.
  21. Universal Signs for 3 More Years of Oswald. Motion Picture News. 18 лютого 1928. Процитовано 23 серпня 2019.
  22. Linked to British Company. The New York Times (амер.). 15 березня 1936. ISSN 0362-4331. Процитовано 26 травня 2021.
  23. International Pictures and the merger with Universal Pictures. cobbles.com. Процитовано 8 листопада 2017.
  24. UNIVERSAL-INTERNATIONAL AND THE EARLY MCA YEARS. Film Reference. Процитовано 8 листопада 2017.
  25. Page, Tim (8 жовтня 1986). HAL B. WALLIS, FILM PRODUCER, IS DEAD. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 28 березня 2022.
  26. Classics 'On Line' with Universal As Unit Has Sights on Separation. Variety. 2 березня 1983. с. 8.
  27. MGM/UA, Par, Universal Team To Market U.S. Products In China. Variety. 3 червня 1987. с. 6.
  28. New Line, Universal Pay TV Sign Cable Deal For Theatrical Pics. Variety. 10 червня 1987. с. 46.
  29. Carver, Benedict; Dawtrey, Adam (10 лютого 1999). U to start int’l distrib. Variety (амер.). Процитовано 9 січня 2022.
  30. Groves, Don (8 жовтня 1999). ‘Eyes’ to close UPI slate. Variety (амер.). Процитовано 9 січня 2022.
  31. Dawtrey, Adam; Petrikin, Chris (4 жовтня 1999). A Universal appeal. Variety (амер.). Процитовано 9 січня 2022.
  32. Petrikin, Chris (15 жовтня 1999). U, Par extend UIP pact. Variety (амер.). Процитовано 9 січня 2022.
  33. Fabrikant, Geraldine (10 квітня 1995). THE MCA SALE: THE DEAL; Seagram Puts the Finishing Touches on Its $5.7 Billion Acquisition of MCA. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 4 квітня 2019.
  34. Love Actually (2003) – Box Office Mojo. Box Office Mojo.
  35. New York Film Academy – Los Angeles. nyfa.edu.
  36. Ahrens, Frank (13 травня 2004). GE, Vivendi Give Rise To a Giant. Washington Post (амер.). ISSN 0190-8286. Процитовано 28 березня 2022.
  37. Andreeva, Nellie (5 жовтня 2009). 'Two And A Half Men' Cast's Holiday Gifts For The Show's Crew And Staff. Deadline.
  38. а б Goldstein, Lindsay (19 червня 2014). Universal Partnerships & Licensing to Expand to Consumer Products Covering NBC and Sprout. The Wrap. Процитовано 27 червня 2014.
  39. James, Meg (27 січня 2011). GE completes its purchase of Vivendi's stake in NBC Universal. Los Angeles Times. Процитовано 22 квітня 2013.
  40. Lafayette, Jon (29 січня 2011). Comcast Competes Deal. Multichannel News. Процитовано 21 травня 2011.
  41. Lieberman, David (19 березня 2013). Comcast Completes Acquisition Of GE's 49% Stake In NBCUniversal. Deadline. Процитовано 9 червня 2020.
  42. Fleming, Mike Jr. (9 вересня 2013). UNIVERSAL SHAKEUP: Adam Fogelson Out, Donna Langley Sideways, Jeff Shell In, And Ron Meyer Up As Studio Taken By Surprise. Deadline. Процитовано 9 червня 2020.
  43. Masters, Kim (13 грудня 2012). Why Studios Don't Pay to Make Movies Anymore. The Hollywood Reporter. с. 4. Процитовано 22 квітня 2013.
  44. Faughnder, Ryan (10 липня 2013). Legendary Entertainment strikes five-year deal with NBCUniversal. Los Angeles Times. Процитовано 10 липня 2013.
  45. Focus Revives Gramercy Pictures Label For Genre Films. Deadline Hollywood. 20 травня 2015. Процитовано 20 травня 2015.
  46. а б Lang, Brent (16 грудня 2015). Steven Spielberg, Jeff Skoll Bring Amblin Partners to Universal. Variety. Процитовано 23 грудня 2015.
  47. а б Busch, Anita (16 грудня 2015). It's Official: Spielberg, DreamWorks, Participant, eOne, Others Pact For Amblin Partners. Deadline.com. Процитовано 23 грудня 2015.
  48. Rainey, James (17 лютого 2016). Universal and Perfect World Pictures of China Complete $500 Million Film Slate Deal.
  49. Comcast's NBCUniversal buys DreamWorks Animation in $3.8-billion deal. Los Angeles Times. Процитовано 28 квітня 2016.
  50. James Rainey (23 серпня 2016). DreamWorks Animation's New Management Structure. Variety. Процитовано 11 жовтня 2016.
  51. а б Perry, Spencer (15 лютого 2017). Universal Studios Buys a Minority Stake in Amblin Partners. Comingsoon.net. Процитовано 20 лютого 2017.
  52. Matt Donnelly (19 грудня 2019). Universal in Talks With Lego Group to Develop New Films Based on Toys (EXCLUSIVE). Variety.
  53. Tartaglione, Nancy (9 червня 2020). Duncan Clark To Exit Universal As President Of International Distribution; Former WB Exec Veronika Kwan Vandenberg Will Take Over Role. Deadline. Процитовано 9 червня 2020.
  54. Fritz, Ben (16 грудня 2015). Steven Spielberg's DreamWorks Relaunches as Amblin Partners. The Wall Street Journal (амер.). ISSN 0099-9660. Процитовано 4 квітня 2019.
  55. Nancy Tartaglione. 'Minions' Tops $1 Billion Worldwide; Universal Sets Another Industry Record - Deadline. Deadline.
  56. Universal All Time Box Office Results. Box Office Mojo. Процитовано 9 квітня 2017.

  Посилання[ред. | ред. код]