VGA (роз'єм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

VGA (DE-15) — 15-контактний субмініатюрний аналоговий роз'єм для підключення моніторів за стандартом відеоінтерфейсу VGA (англ. Video Graphics Array).

VGA розроблений в 1987 році і призначений для моніторів на електронно-променевих трубках. Також цим інтерфейсом оснащуються деякі програвачі DVD і багато плазмові та РК-телевізори.

VGA передає сигнал через підрядник, при цьому зміна напруги означає зміну яскравості (напруга сигналу становить 0,7-1 В), для ЕПТ воно означає зміну інтенсивності променя електронних гармат кінескопа (і, відповідно, яскравість світлової плями на екрані).

Розташування і призначення контактів 15-штирьового (пинового) роз'єму[ред. | ред. код]

Цокольовка роз'єму

Описується розташування і призначення 15-штирьового (пинового) роз'єму VESA DDC2 / E-DDC; нумерація в списку відповідає цифрам на ілюстрації раз'ема- «мами» праворуч:[1]:

 1. RED - червоний канал відео;
 2. GREEN - зелений канал відео;
 3. BLUE - синій канал відео;
 4. ID2 / RES - раніше другої біт ID монітора, став зарезервований з появою E-DDC;
 5. GND - земля горизонтальної синхронізації;
 6. RED_RTN - земля червоного каналу;
 7. GREEN_RTN - земля зеленого каналу;;
 8. BLUE_RTN - земля синього каналу;
 9. KEY / PWR - раніше ключ (був відсутній контакт в виделці), зараз +5 В постійного струму для E-DDC (вузли E-DDC працюють при відключеному живленні монітора);
 10. GND - земля вертикальної синхронізації і DDC;
 11. ID0 / RES - раніше нульовий біт ID монітора, став зарезервований з появою E-DDC;
 12. ID1 / SDA - раніше перший біт ID монітора, став використовуватися для I²C з появою DDC2;
 13. HSync - горизонтальна синхронізація;
 14. VSync - вертикальна синхронізація;
 15. ID3 / SCL - раніше третій біт ID монітора, лінія тактирования I²C з появою DDC2.

Використання роз'єму[ред. | ред. код]

Адаптер VGA-DVI

До 2010-х років VGA застарів і активно витісняється цифровими інтерфейсами DVI, HDMI і DisplayPort. Найбільші виробники електроніки Intel і AMD оголосили про повну відмову від підтримки VGA в 2015 році[2]. Більшість моніторів, вже не мають роз'єму VGA, підключаються до відеоадаптера з комбінованим DVI-I-виходом за допомогою перехідника, оскільки частина ліній роз'єму DVI з метою сумісності є інтерфейсом VGA (за винятком формату DVI-D, в якому аналогові лінії відсутні).

Роз'єм VGA зайняв свою нішу в промисловій автоматизації та диспетчеризації. Цей роз'єм найбільш популярний для підключення різних типів пристроїв за стандартом RS-485 і створення архітектур ModBus-протоколів.

Відмова від роз'єму[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день практично всі виробники відеокарт і моніторів відмовилися від цього роз'єму, що в разі несумісності і наявності тільки цифрових відеовиходів (присутній тільки HDMI, Display Port, DVI-D) і аналогового відеоінтерфейсу вимагає покупки перехідника-конвертера для підключення старого монітора до нової відеокарти . Однак з моменту виходу Windows 10 версії 1803 (завдяки змінам в WDDM), з'явилася можливість транслювати зображення з дискретної відеокарти на вбудовану графіку яка має даний роз'єм VGA, таким чином можна підключити старий VGA монітор до виходу на материнській платі і працювати одночасно з дискретною відеокартою, де даний відеовихід відсутній. Пункти для настроювання в Windows 10 наступні: Параметри-> Система-> дисплей-> Налаштування графіки. Тут слід додати .exe додатків, яких необхідно буде запускати на дискретній відеокарті і в разі потреби вказати додатки, які повинні працювати тільки на вбудованій графіці. Значення Енергозбереження - вбудована графіка і Висока продуктивність - дискретна відеокарта відповідно.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

 • список відеоконнекторів

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]