Vantablack

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Vantablack (вимовляється як Вантаблек) — матеріал з вуглецевих нанотрубок[1]. Є одними з найбільш відомих чорних матеріалів[2]. Поглинає 99,965 % випромінювання: видимого світла, мікрохвиль та радіохвиль[3] (для порівняння: найбільш чорне вугілля поглинає лише 96 % світла). Матеріал складається з масиву насаджених вертикальних трубочок, що «ростуть» на алюмінієвій фользі[4]; фотони, що потрапляють на Vantablack, губляться між нанотрубками і практично не відбиваються назовні, перетворюючись на тепло[1].

Вперше цей матеріал був представлений вченими Національної фізичної лабораторії Великої Британії та Surrey NanoSystems на авіасалоні Фарнборо в липні 2014 року[5]. Назва матеріалу походить від словосполучення Vertically Aligned NanoTube Arrays[2] (укр. вертикально орієнтовані масиви нанотрубок) та слова black (укр. чорний).

У нового матеріалу є багато потенційних застосувань: наприклад, зменшення розсіювання світла в телескопах[2], удосконалення інфрачервоних камер[6], в електромеханічних пристроях тощо[7]. Також можливе його застосування для збільшення поглинання тепла в матеріалах, що використовуються в технологіях з концентрування сонячної енергії, а у військовій сфері Vantablack можна використовувати для створення «температурного камуфляжу», наприклад, для повітряних суден[3]. Хоча говорити з журналістами на тему потенційного військового застосування розробникам заборонено і ціну на матеріал вони також відмовились назвати, зазначивши лише, що «він дуже дорогий»[8].

Цікава реакція людського ока на Vantablack: завдяки майже повній відсутності відбитого світла, людина сприймає його не як чорний предмет, а як ніщо, як провал у безодню, в чорну діру[4], як двовимірну[9] чорноту[1]. Свій інтерес до Vantablack виказав відомий скульптор Аніш Капур, який заявив, що цей матеріал дуже ефектно виглядатиме як фарба, наприклад, для зображення бездонного космосу[10].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Vantablack, the world's darkest material, is unveiled by UK firm. scmp.com. South China Morning Post. 15 липня 2014. Архів оригіналу за 1 липня 2016.  (англ.)
  2. а б в Sebastian Anthony (24 липня 2014). It’s like staring ‘into a black hole': World’s darkest material will be used to make very stealthy aircraft, better telescopes. extremetech.com. Архів оригіналу за 16 квітня 2015.  (англ.)
  3. а б Vantablack: U.K. Firm Shows Off 'World's Darkest Material'. nbcnews.com. NBC News. 14 липня 2014. Архів оригіналу за 9 грудня 2015.  (англ.)
  4. а б Ian Johnston (15 липня 2014). Blackest is the new black: Scientists develop a material so dark that you can't see it.... independent.co.uk. The Independent. Архів оригіналу за 26 листопада 2015.  (англ.)
  5. British breakthrough in worlds darkest material launched at Farnborough International. surreynanosystems.com. Surrey NanoSystems. Архів оригіналу за 27 грудня 2014.  (англ.)
  6. Jacqueline Howard (14 липня 2014). This May Be The World's Darkest Material Yet. huffingtonpost.com. The Huffington Post. Архів оригіналу за 7 березня 2016.  (англ.)
  7. Vantablack — самый черный материал в мире на сегодняшний день. dailytechinfo.org. DailyTechInfo. 15 липня 2014. Архів оригіналу за 22 листопада 2015.  (рос.)
  8. Сергей Грэй (14 липня 2014). Разработан настолько чёрный материал, что человек не способен его увидеть. hi-news.ru. Архів оригіналу за 20 листопада 2015.  (рос.)
  9. Tero Kuittinen (14 липня 2014). Scientists have developed a black so deep it makes 3D objects look flat. news.yahoo.com. Yahoo News Network. Архів оригіналу за 3 березня 2016.  (англ.)
  10. How black can black be?. bbc.com. BBC News. 23 вересня 2014. Архів оригіналу за 26 жовтня 2015.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]