Vaporware
Vaporware — (від англ. Vapor - пара) використовуваний в комп'ютерній індустрії термін, що описує продукт (зазвичай програмне або апаратне забезпечення комп'ютерів), про розробку якого повідомляється широкій публіці, але який в результаті так і не випускається на ринок. При цьому офіційно про скасування продукту не повідомляється. Термін Vaporware також використовується стосовно анонсованих або передвіщених подій, але які зрештою так і не трапляються. Термін також часто вживається відносно продуктів, які оголошуються за кілька місяців або років до випуску, причому процес розробки тримається в таємниці. Іноді такі дії здійснюються виробником, з метою утримати споживачів від придбання продуктів конкурентів що пропонують більшу функціональність.
У пресі розробники програмного та апаратного забезпечення часто звинувачуються в тому, що вони анонсують продукт занадто рано, щоб отримати конкурентну перевагу. Журнал Network World у 1989 році назвав vaporware «епідемією», звинувативши журналістів у тому, що вони не намагаються з'ясувати, чи є заяви розробників істиною[3]. 1989 року сім провідних компаній-розробників програмного забезпечення випустили спільну заяву, в якій говорилося, що vaporware шкодить довірі до комп'ютерної індустрії[4]. У США багато компаній звинувачувалися в порушенні антитрестового законодавства шляхом надмірно раннього анонсу своїх продуктів. У той же час, журнал InfoWorld вказував, що термін vaporware використовується надмірно широко і часто являє собою несправедливе клеймо, що накладається на розробників[5].
Термін був уперше використаний співробітником корпорації Microsoft у 1982 році відносно розробки цієї компанії — операційної системи Xenix. У пресі vaporware як термін вперше фігурує в 1983 році в статті Естер Дайсон, експерта з комп'ютерних технологій. Він швидко став популярним серед комп'ютерних журналістів і використовувався для опису продуктів, які, на їхню думку, занадто довго не випускаються на ринок. Редактор журналу InfoWorld Стюарт Олсоп зробив внесок у його популяризацію, нагородивши Білла Гейтса нагородою «Золоте vaporware» за пізній випуск першої версії Windows у 1985 році. Термін вперше почав мати на увазі звинувачення в навмисному обмані стосовно до офісного пакета Ovation в 1983 році: демонстрація пакета була добре прийнята пресою, однак пізніше з'ясувалося, що такого продукту ніколи не існувало.
Перший відомий випадок використання терміна «vaporware» відноситься до 1982 року[6]. Енн Вінблод, яка тоді була президентом компанії Open Systems Accounting Software, хотіла дізнатися, чи Microsoft планує припинити підтримку і розробку операційної системи Xenix. Від цього залежала доля деяких продуктів Open Systems. Вона попрямувала в офіс Microsoft, де двоє інженерів — Джон Юлетт і Марк Юрсіно — підтвердили їй, що розробка Xenix була зупинена. За її словами, один з них сказав, що Xenix, — фактично, vaporware. Вінблод порівняла це слово з ідеєю «продажу диму», маючи на увазі, що Microsoft продає продукт, який незабаром припинить підтримувати[7].
Вінблод повідомила про цей випадок відомому експерту з комп'ютерних технологій Естер Дайсон[7], а Дайсон розповіла про це у своїй щомісячній газеті RELease 1.0. У статті під заголовком «Vaporware» у випуску газети за 1983 рік Дайсон визначила цей термін як «не до кінця втілені гарні ідеї». Вона описала три продукти, показані в цьому році на шоу COMDEX у Лас-Вегасі, які активно рекламувалися, але, за її словами, демонстрація «передбачуваних революцій, проривів і нових поколінь», представлена на виставці, не відповідала рекламним обіцянкам[8][9].
Після публікації статті Дайсон, слово стало популярним серед журналістів, які пишуть про індустрію програмного забезпечення для персональних комп'ютерів, для опису продуктів, випуск яких вони вважали занадто запізнілим після першого оголошення[6]. Редактор журналу InfoWorld Стюарт Олсоп популяризував його використання в цьому значенні, присудивши Біллу Гейтсу, який у той час був CEO компанії Microsoft, нагороду «Золоте Vaporware» за 18-місячну затримку з випуском першої версії Windows в 1985 році. Олсоп представив її Гейтсу на святкуванні випуску під звуки пісні «The Impossible Dream»[10][11].
Термін «vaporware» став використовуватися також для опису продуктів, які ніколи не існували. Новостворена компанія Ovation Technologies анонсувала офісний пакет Ovation в 1983 році[12]. Компанія вклала гроші в рекламну кампанію, в якій Ovation подавався як «велика інновація» і показувала демонстрації продукту на комп'ютерних виставках[6][13]. Демонстрації були добре оцінені журналістами, згадувалися в темах номера професійних журналів і, за деякими повідомленнями, змусили споживачів чекати випуску продукту[13]. Пізніше виявилося, що пакет Ovation ніколи не існував. Для того, щоб зібрати гроші й завершити розробку продукту, були зроблені фальшиві демонстраційні версії, але достатніх інвестицій залучити так і не вдалося. Це був перший випадок, коли термін «vaporware» використовувався у значенні навмисного шахрайства[12]. На думку Лорі Флінна з The New York Times, Ovation «вважається прародичем усього vaporware»[6].
Термін «vaporware» не має єдиного визначення. Він зазвичай використовується для опису апаратного забезпечення або програмного продукту, який був анонсований розробником, але який так і не був випущений[9][14] або був випущений із неприйнятно великою затримкою. В останні три десятиліття значення терміна поступово розширювалося. Аллан Слоан в журналі Newsweek у 1997 році назвав маніпуляцію фінансовим ринком, що виконувалася корпораціями Yahoo! і Amazon.com «фінансовим vaporware»[15]. Журнал Popular Science для опису дат випуску нових пристроїв споживчої електроніки використовує шкалу, в якій нижнім поділом є «vaporware», а верхнім — «можна поручитися за це»[16]. Терміном «vaporware» були названі плани автовиробника General Motors розробити та випустити в продаж електромобіль у 2008 році[17].
Цей термін — червона літера на шиї розробників програмного забезпечення. [...] Як і будь-яке інше слово, яке використовується занадто часто і не по справі, термін vaporware втратив своє значення.
Пропуск оголошеної дати випуску продукту і навішування на нього пресою ярлика «vaporware» може бути викликане затягуванням процесу розробки. За даними дослідження, зробленого у 2001 році, яке вивчало причини та наслідки vaporware, велика частина програмних продуктів не випускається вчасно[11]. Розробка програмного забезпечення — складний процес, і часто розробники не можуть з упевненістю сказати, як довго триватиме їхня робота над окремо взятим проєктом[11][18]. Наприклад, істотну частину часу розробки програмного забезпечення може зайняти виправлення помилок, а розробники схильні не випускати у світ програми з помилками, оскільки це може нашкодити їх репутації[11]. Часто в «останню хвилину» відбуваються зміни в архітектурному вирішенні проєкту[11]. У 1986 році мова SQL була прийнята ANSI як національний стандарт США для мов керування базами даних. Компанія Ashton-Tate вже була готова випустити свою систему управління базами даних dBase IV, але реліз був відкладений через необхідність додати підтримку SQL. Було пораховано, що програма без цього не буде конкурентоспроможною[13]. У зв'язку з поширенням використання терміну «vaporware» журналістами в середині 1980-х, редактор журналу InfoWorld Джеймс Фосетт писав, що негативні асоціації, пов'язані з ним, є проявом несправедливості до розробників якраз через подібні ситуації[5].
Терміном «vaporware» також позначають продукти, які так і не були випущені через фінансові проблеми або через зміни технологічного рівня, що відбулися в період розробки[13]. Коли компанія 3D Realms вперше оголосила про майбутній випуск гри Duke Nukem Forever у 1997 році, розробка перебувала на ранній стадії[19]. Попередня гра, Duke Nukem 3D, була випущена в 1996 році й мала успіх у критиків, а також принесла чималий дохід. Користувачі чекали продовження. Лавиноподібне зростання потужностей апаратного забезпечення комп'ютерів наприкінці 1990-х спровокувало «перегони озброєнь» між компаніями, які розробляють комп'ютерні ігри (згідно Wired News). 3D Realms раз за разом відкладала випуск гри протягом наступних 12 років, щоб додати в неї нові, що відповідають потребам часу, можливості. До моменту закриття 3D Realms у 2009 році, так і не випущена гра Duke Nukem Forever фактично стала класичним прикладом «vaporware», використовуваним журналістами[20][21]. Розробка гри все ж була продовжена і її випуск відбувся у 2011 році.
- ↑ Gerlach (2004).
- ↑ IBM Antitrust Suit Records. Hagley Museum and Library. Архів оригіналу за 13 вересня 2012. Процитовано 14 квітня 2010.
- ↑ Mohen (1989 ).
- ↑ Messmer (1990).
- ↑ а б Fawcette (1985).
- ↑ а б в г Flynn (1995), p. 1.
- ↑ а б Shea (1984).
- ↑ Dyson (1983), pp. -6.
- ↑ а б Bayus; Jain; Rao (2001) p. 3.
- ↑ Garud (1997); Ichbiah cited in Bayus; Jain; Rao (2001) p. 3.
- ↑ а б в г д Bayus; Jain; Rao (2001), p. 5.
- ↑ а б Flynn (1995), p. 2.
- ↑ а б в г Jenkins (1998).
- ↑ Prentice; Langmore (1994) p. 11.
- ↑ Sloan (1997)
- ↑ What's New. Popular Science. Bonnier Corporation: 15. 1 березня 2007. ISSN 0161-7370. Процитовано 15 квітня 2010.
- ↑ Bersinger, Ken (5 квітня 2008). Road for electric car makers full of potholes. Los Angeles Times. Los Angeles Times. Архів оригіналу за 27 березня 2010. Процитовано 19 квітня 2010.
- ↑ Johnston; Betts (1995).
- ↑ Thompson (2009).
- ↑ Kesten, Lou (11 квітня 2009). RIP `Duke Nukem Forever '. ABC News. ABC News Internet Ventures. Архів оригіналу за 26 липня 2014. Процитовано 15 квітня 2010.
- ↑ Kane, Yukari Iwatani (7 травня 2009). Duke Nukem Nuked. The Wall Street Journal Blogs. Dow Jones & Company. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 14 квітня 2010.
- Flynn, Laurie (24 квітня 1995). The Executive Computer. The New York Times. The New York Times Company. ISSN 0362–4331. Архів оригіналу за 13 жовтня 2015. Процитовано 14 квітня 2010.
{{cite journal}}
: Перевірте значення|issn=
(довідка) - Dyson, Esther (28 листопада 1983). Vaporware (PDF). RELease 1.0. Rosen Research: 5.
- Shea, Tom (7 травня 1984). Developers Unveil 'Vaporware'. InfoWorld. InfoWorld Media Group. 6 (19): 48. ISSN 0199-6649. Процитовано 13 квітня 2010.
- Bayus, Barry L.; Jain, Sanjay; Rao, Ambar G. (1 лютого 2001). Truth or consequences: An analysis of vaporware and new product announcements. Journal of Marketing Research. American Marketing Association. 38 (1): 3—13. doi:10.1509/jmkr.38.1.3.18834. ISSN 0022-2437.
- Johnston, Stuart J.; Betts, Mitch (13 лютого 1995). Industry debates U.S. vaporware probe. Computerworld. Computerworld: 2. ISSN 0010-4841.
- Jenkins, Avery (5 жовтня 1998). Long overdue; The reasons behind vaporware. Computerworld. Computerworld: 10. ISSN 0010-4841.
- Gerlach, Heiko A. (2004). Announcement, entry, and preemption when consumers have switching costs.(econometric analysis). RAND Journal of Economics. The RAND Corporation. 35 (1): 184. ISSN 0741-6261.
- Haan, Marco A. (1 вересня 2003). Vaporware as a Means of Entry Deterrence. The Journal of Industrial Economics. John Wiley and Sons. 51 (3): 345—358. doi:10.1111/1467-6451.00204. ISSN 0022-1821.
- Stern, Richard H. (April 1995). Microsoft and vaporware. IEEE Micro Magazine. IEEE. 15 (2): 6—7. ISSN 0272-1732.
- Messmer, Ellen (22 жовтня 1990). Software firms form group to raise ethics. Network World. IDG Network World. 7 (43): 9. ISSN 0887-7661. Процитовано 14 квітня 2010.
- Mohen, Joseph (19 червня 1989). Seeking a cure for the vaporware epidemic. Network World. IDG Network World. 6 (24): 32. ISSN 0887-7661. Процитовано 13 квітня 2010.
- Fawcette, James E. (10 червня 1985). Press' Vaporgate. InfoWorld. InfoWorld Media Group. 7 (23): 5. ISSN 0199-6649. Процитовано 14 квітня 2010.
{{cite journal}}
: Проігноровано невідомий параметр|unused_data=
(довідка) - Prentice, Robert (1996). Vaporware: imaginary high-tech products and real antitrust liability in a post-Chicago world. Ohio State Law Journal. 57 (4). ISSN 1163-1262.
{{cite journal}}
: Перевірте значення|issn=
(довідка) - Thompson, Clive (21 грудня 2009). Learn to Let Go: How Success Killed Duke Nukem. Wired News. Condé Nast Digital. Архів оригіналу за 1 березня 2014. Процитовано 15 квітня 2010.
- Sloan, Allan (28 квітня 1997). Financial Vaporware. Newsweek. 129 (17): 57.
- Prentice, Robert A.; Langmore, John H. (1994). Beware of varpoware: product hype and the securities fraud liability of high-tech companies (PDF). Harvard Journal of Law & Technology. Harvard Law School. 8 (1). ISSN 0897-3393. Архів оригіналу (PDF) за 4 березня 2016. Процитовано 16 квітня 2010.
- Zachary, G. Pascal; Carlton, Jim (7 березня 1994). Software rivals vying to define how PCs work. The Wall Street Journal (eastern edition). Dow Jones & Company. ISSN 0099-9660.