Varanus albigularis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Varanus albigularis
Whitethroatedmonitor.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки
Інфраряд: Вараноподібні(Varanoidea)
Родина: Варанові (Varanidae)
Рід: Варан (Varanus)
Вид: V. albigularis
Біноміальна назва
Varanus albigularis
(Daudin, 1802)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Varanus albigularis
EOL logo.svg EOL: 1055080
ITIS logo.svg ITIS: 716498
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8558

Varanus albigularis — вид тварин роду варан родини варанових.

Таксономія[ред.ред. код]

Раніше цей вид класифікувався як підвид Varanus exanthematicus. Видова назва перекладається як лат. albus — «білий», лат. gula — «горло». Розрізняють три підвиди:

  • Varanus albigularis albigularis
  • Varanus albigularis angolensis
  • Varanus albigularis microstictus

Опис[ред.ред. код]

Голова має колір сірий або коричневий зверху, горло значно світліше. Ніс тупий. Тіло вкрите темними розетками з кремовими центрами у дорослих, розетки набагато менш виразні і можуть дати ілюзію смуг навколо грудної клітини. Кігті гострі, загнуті назад. Розмір варіюється залежно від географічного положення. Статевий диморфізм проявляється тільки після початку відтворення, самці є більшими. Довжина тіла, як правило, 45% від загальної довжини. Довжина тіла понад 500 мм. загальна довжина від 0,85 до 1,5 м. Маса тіла самців репродуктивного віку коливалася від 5 до 8 кг, тоді як самиць — від 4,5 до 6,5 кг. Тварини у неволі можуть стати надзвичайно огрядними, з масою тіла понад 20 кг. Дитинчата мають довжину тіла близько 120 мм і важать від 20 до 25 гр.

Поведінка[ред.ред. код]

Ця головним чином наземна тварина деякий час проводить на деревах, особливо під час репродуктивного періоду і коли уникає хижаків. V. albigularis активно полює за здобиччю як на деревах, а також на землі, а також використовує дерева в якості сховищ від полуденної спеки, вночі або для втечі. V. albigularis влітку є активним протягом усього світлового дня, за винятком опівдні, коли температура навколишнього середовища сягає крайності. У зимові місяці, тварина набагато менш активна. Варани в цілому залишаються на ніч у своїх притулках в найхолодніші місяці, але часто їхні голови виступають із входу в притулок. Зимова бездіяльність є результатом відсутності доступної здобичі, так як експериментальне збільшення продовольчого постачання призвело до 30-кратного збільшення активності. Varanus albigularis — активний хижак, який їсть все, що може подужати.

Розмноження[ред.ред. код]

Варани стають статевозрілими коли тіло стаю розміром 500 мм. У південно-західній Африці, спарювання відбувається на початку весни (серпень і вересень), за близько 3 місяці до настання істотних опадів. У Намібії початок статевої активності на 1 місяць раніше, у східній популяції, ніж західній і це зв'язано з тим, що опади випадають на сході раніше. Самці злучаються з більш ніж однією самицею. У будь який інший час року, самці й самиці є поодинокими і не взаємодіють. Самці часто рухаються від 1 до 4 км на день, щоб знайти сприйнятливу самицю. Після виявлення, спарювання відбувається протягом 1 - 2 днів. Коли самиця сприйнятлива, вона майже завжди розташована на дереві, що передбачає, що феромони привертають самців. Яйцекладки відбувається приблизно через 35 днів після спарювання, за 2 місяці до настання істотних опадів. Великі самиці роблять великі гнізда з яйцями (до 50 яєць). У контрольованих експериментах, малята вилупляються приблизно через 135 днів інкубації, що збігається з серединою сезону дощів. Співвідношення статей дитинчат становить 1:1. Статева зрілість досягається при віці приблизно від 4 до 5 років.

Викопні рештки[ред.ред. код]

Рештки Varanus rusingensis ймовірного предка V. albigularis знайдені в Кенії датовані раннім міоценом.

Поширення[ред.ред. код]

Цей вид широко розповсюджений у південно-західній, південно-центральній і східній Африці (Демократична Республіка Конго, Намібія, Ботсвана, ПАР, Свазіленд, Зімбабве, Мозамбік, Замбія, Ангола, Кенія, Уганда, Танзанія, Ефіопія, Сомалі). Проживає в різних сухих місцевостях, включаючи степ, прерії і савани, але відсутній у пустелі.

Джерела[ред.ред. код]