Vivaldi

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Vivaldi
Vivaldi
Vivaldi 2.0 browser.png
Тип веб-браузер
Розробники Vivaldi Technologies[en]
The Chromium Authors
Перший випуск 6 квітня 2016 (2016-04-06)
Репозиторій vivaldi.com/source
Платформа x86, x86-64
Операційна система Microsoft Windows (XP SP3 і пізніші)
Linux
Mac OS X (10.5+, Intel)
Мова програмування JavaScript (ReactJS, Node.js, NPM модулi)
Українська так
Стан розробки активний
Ліцензія пропрієтарна ліцензія[d][1] і Ліцензія BSD[2]
Вебсайт www.vivaldi.com

CMNS: Vivaldi у Вікісховищі

Vivaldi — інтернет-браузер, створений компанією Vivaldi Technologies на основі вільного браузера Chromium і рушія Blink як ідейний послідовник Opera 12. Перша тестова версія стала доступна 27 січня 2015.

Історія[ред. | ред. код]

Після того, як один із засновників Opera Software Йон Стефенсон фон Течнер 30 червня 2011 року через розбіжності з радою директорів і менеджментом покинув компанію[3], він створив компанію Vivaldi Technologies[4], яка зайнялася розробкою власного браузера[5].

Vivaldi покликаний задовольнити користувачів, які бажали функцій Opera 12, видалених з пізніших версій, не потребуючи для цього встановлення окремих доповнень[5]. Ряд функцій, таких як бічна панель, режими візуального подання вебсторінки, нотатки, візуальні вкладки, кошик із закритими вкладками та багато інших, було перенесено з останньої версії браузера Opera 12, зробленого на рушієві Presto. Зовнішній вигляд браузера Vivaldi також нагадує Opera 12[6]. З нових функцій планувалися синхронізація даних користувача між різними пристроями, інтегрований поштовий клієнт, підтримка розширень і багато іншого[7].

За перші 10 днів після своєї появи браузер був завантажений пів мільйона разів. Трохи більше, ніж за місяць, з 27 січня по 5 березня 2015 року, до того моменту, коли вийшла версія Technical Preview 2, Vivaldi був завантажений понад 700 тисяч разів[8].

Перша стабільна версія браузера вийшла 6 квітня 2016. У версії 1.1, що вийшла 26 квітня 2016 року, через поновлення Chromium до версії Chromium 50, перестали підтримуватися операційні системи Windows до версії Windows Vista включно, а також Mac OS X до версії 10.9. Подальше оновлення браузера для цих ОС було припинено[9].

Функції[ред. | ред. код]

Одна з головних особливостей Vivaldi — це можливість розташовувати вкладки з відкритими вебсторінками не лише вгорі, як у більшості браузерів, а також знизу, ліворуч і праворуч. В останніх двох випадках вони зображаються як мініатюри сторінок. Кілька вкладок можуть збиратися у групи чи зберігатися в «сесії» для перегляду пізніше. Впродовж сеансу користування закриті вкладки переміщаються до «смітника», звідки їх можна відкрити повторно.

Сторінку можна переглядати в чорно-білому варіанті, без обраних блоків, у режимі читання (без зайвих зображень і зі збільшеним шрифтом), з виділенням наведених елементів, мінікартою сторінки тощо. Браузер здатний заощаджувати трафік, не відображаючи зображення, або відображаючи тільки кешовані.

Бічна панель функціонально повторює панель з Opera: вона дозволяє групувати закладки у папки, переглядати список завантажень, зберігати текстові нотатки та читати електронну пошту. Подібно до Opera 12, в ній можна закріпити будь-який вебсайт і переглядати його у додатковій бічній панелі поряд з поточною сторінкою.

Аналогічно до багатьох сучасних браузерів і Opera, де ця функція з'явилася вперше, в окремій вкладці відкривається «швидкий набір» зі значками обраних сайтів. На відміну від новіших версій Opera, у Vivaldi замість значка можна поставити власне зображення.

Браузер підтримує багато колірних тем оформлення, надаючи користувачам змогу створювати і власні. Заголовок вікна пропонується відображати одноколірним, або з фоновим малюнком. Тема вікна може підлаштовуватися під гаму сайту, відкритого в активній вкладці, а також змінюватися за розкладом. Крім того, вона може синхронізуватися з пристроями, що мають змінну підсвітку Razer Chroma, або Philips Hue.

Подібно до Opera, Vivaldi підтримує керування жестами. Наприклад, рух мишкою вниз із затиснутою ЛКМ відкриває нову порожню вкладку. Прямо з браузера можливо створювати нагадування чи задавати відлік таймера. До браузера вбудовано блокувальник реклами[10].

Історія версій[ред. | ред. код]

Vivaldi 1.13

Technical Preview 1 (27 січня 2015). Групування вкладок, різне розташування панелі вкладок, нотатки, швидкий набір, менеджер закладок, менеджер завантажень, швидкі команди, жести мишкою, дії над сторінками, бічна панель, кольорові вкладки, мініатюри сторінок у вкладках, відкриття нещодавно закритих вкладок, гарячі клавіші[11].

Technical Preview 2 (5 березня 2015). Панель закладок, завантаження зображень на вимогу, перемотка в кінці панелі вкладок, просторова навігація[12].

Technical Preview 3 (28 квітня 2015). Розташування групи вкладок в одному вікні відкритими одночасно, позначення непереглянутих сторінок, встановлення домашнього вікна, автоматичне оновлення, імпорт до браузера персональних даних, плагіни на вимогу, позначення фонових вкладок[13].

Technical Preview 4 (16 липня 2015). Налаштування запуску, колірні схеми оформлення, масштабування інтерфейсу, підтримка HiDPI, закріплення вкладок, менеджер завдань[14].

Beta 1 (3 листопада 2015). Веб-панелі, спрощення інтерфейсу сторінок (Chromeless UI), візуальне перемикання вкладок, приватні вікна, позначення прогресу завантаження, список введених адрес, згладжування при прокручуванні, геолокація, підтримка HTML 5 H.264, AAC і MP3, підтримка розширень[15].

Beta 2 (18 грудня 2015). Швидке закриття вкладок, смітник вкладок і закладок, приховування панелей, вимкнення звуку в конкретних вкладках, сповіщення HTML 5, загальні налаштування шрифтів, вибір кодування символів за промовчуванням, переміщення вкладок між вікнами[16].

Beta 3 (4 березня 2016). Експортування закладок, мастшабування сторінок, загальне/індивідуальне масштабування сторінок, подвійне клацання на вкладці для закриття, налаштування кольору вкладок, керування відкриттям/закриттям вкладок, сесії, «сон» вкладок, відладник CSS[17].

1.0 (6 квітня 2016). Пропозиції в пошуку, сторінка привітання, мінімізація вкладок за клацанням[18].

1.1 (26 квітня 2016). Закриття всіх вкладок при клацанні «закрити» й затисненні Alt, відкриття посилань в поточній групі вкладок, комбінація клавіш для відключення / включення всіх інших комбінацій, налаштування закриття вкладок, імпорт швидкого набору з Opera 12, «сон» груп кладок[19].

1.2 (2 червня 2016). Редагування жестів мишкою, налаштування вмісту нової вкладки за промовчуванням, одночасне закриття обраних вкладок, скорочення клавіш для редагування вебадреси[20].

1.3 (11 серпня 2016). Редагування колірних схем оформлення, взяття зразка кольору для схем, налаштування поведінки WebRTC IP[21].

1.4 (8 вересня 2016). Налаштування ширини вебпанелей, зміна колірних схем за розкладом, відкриття закритих вкладок клацанням коліщатком мишки по «смітнику»[22].

1.5 (22 листопада 2016). Переміщення вкладок між вікнами за принципом «перетягни і кинь», синхронізація оформлення з підсвіткою Philips Hue, автоматичні скриншоти в нотатках, перехід в режим читання з рядка адреси, поступові оновлення, підтримка Chromecast, пошук виділеного тексту через контекстне меню[23].

1.6 (15 грудня 2016). Сповіщення від вкладок, перейменування груп вкладок, вибір вкладок за доменом[24].

1.7 (8 лютого 2017). Інструмент зняття скринштотів, ввімкнення/вимкнення звуку в усіх вкладках, налаштовуване розширення доменів вищого рівня, налаштування показу значків доповнень, повідомлення з HTTP вебсайтів про вимогу пароля[25].

1.8 (29 березня 2017). Відображення історії: візуальне або структуроване, створення нотаток за принципом «перетягни і кинь», керування автоматичним оновленням (тільки у Windows), пошук вказаного зображення через контекстного меню[26].

1.9 (27 квітня 2017). Відновлення видалених вебпанелей, інтеграція з пошуковою системою Ecosia, перегрупування значків розширень, скриншот виділеної області, сортування нотаток[27].

1.10 (15 червня 2017). Власні мініатюри у «швидкому наборі», docked developer tools, керовані через розширення нові вкладки, сортування завантажень, автоматичне встановлення шпалер робочого столу як фону «швидкого набору» (тільки у Windows 8 та 10)[28].

1.11 (10 серпня 2017). Налаштування режиму читання, налаштування чутливості жестів, вимкнення анімації .gif, додаткові кнопки «швидкого набору», оновлений значок Vivaldi та фон установника[29].

1.12 (20 вересня 2017). Показ інформації про зображення, показ інформації про завантажувані файли, налаштування колірної насиченості браузера[30].

1.13 (22 листопада 2017). Захист від випадкового скасування завантажень, відновлення незавершених завантажень з минулих сесій, показ швидкості завантаження, панель контролю вікон[31].

1.14 (31 січня 2018). Вертикальний режим читання, редактор Markdown для нотаток, змінний порядок вебпанелей, змінний порядок пошукових рушіїв[32].

1.15 (25 квітня 2018). Встановлення зображення як фону заголовка вікна, меню «Закладки», доступ до адресного рядка в повноекранному режимі[33].

2.0 (26 вересня 2018). Синхронізація між пристроями, «плаваючі» панелі, зміна візуального розміру груп вкладок, відображення візуальних вкладок списком, переміщення панелі вкладок за сполученням клавіш Windows/Linux = Ctrl+Shift+PgUp/PgDn; macOS = Command+Shift+↑/↓, відкриття нових вкладок у новій групі, підказки до вебпанелей, більше пропозиції для «швидкого набору», нова вітальна сторінка, нові стандартні колірні схеми, встановлення мінімальної ширини складок[34].

2.1 (25 жовтня 2018). Створення нотаток зі швидких команд, пошук нотаток зі швидких команд, масштабування інтерфейсу зі швидких команд, відкриття елементів сторінки в новій вкладці через швидкі команди, підтримка відео AV1[35].

2.2 (13 грудня 2018). Збереження обраних вкладок у сесію, пришвидшена робота інтерфейсу, доступ до закритих вкладок зі швидких дій і клавіатури, налаштування адресного рядка, налаштування статусного рядка, вимкнення звуку у вкладках через контекстне меню, пошук у «швидкому наборі», показ клавіатурних скорочень на сторінці, відео поверх екрана, відкриття фонової вкладки за клацанням коліщатком у перемотці історії, автоматичне використання Widevine (EME) для Netflix, Prime Video тощо (лише в Linux)[36].

2.3 (6 лютого 2019). Автоматичне створення групи вкладок, пропозиції з відвіданих раніше сторінок, ручне називання скриншотів, збереження сторінок як MHTML[37].

2.4 (27 березня 2019). Переміщення кнопок між панелями, контекстне меню у папках закладок, закладки з обраних вкладок, профілі користувачів, вбудований калькулятор[38].

2.5 (8 травня 2019). Підтримка Razer Chroma, нові опції вибору елементів сторінок, зміна розміру плиток у «швидкому наборі», контексті меню у папках на панелі закладок (лише в macOS)[39].

2.6 (20 червня 2019). Вбудований блокувальник спливної реклами, лічильник непрочитаних вкладок, фільтрація введених паролів, значки пошукових рушіїв у рядку пошуку, синхронізація з підсвіткою навушників Razer Chroma[40].

2.7 (21 серпня 2019). Вимкнення звуку на сайтах заздалегідь, загальні налаштування для Flash програвача, інформація про сторінку під час її завантаження, ярлики робочого столу для різних профілів користувачів[41].

2.8 (19 вересня 2019). Керування закладками з клавіатури, зміна ширини колонок закладок та історії, відкриття меню за наведенням курсора без клацання, керування зображеннями з клавіатури[42].

2.9 (31 жовтня 2019). Заборона показу повідомлення про використання cookies, вебпанелі в режимі перегляду, панель вкладок в режимі перегляду, загальні налаштування сайтів, зміна порядку колонок закладок[43].

2.10 (19 грудня 2019). Передача даних про користувача від імені Chrome, зміна колірних схем за розкладом, згідно налаштувань операційної системи, затримка виконання команд, фокусування в панелі закладок, горизонтальна поява сповіщень замість вертикальної[44].

2.11 (12 лютого 2020). Кнопка для відображення відео поверх екрана, фокусування за F6/Shift+F6, автоматичне підлаштовування під світлу/темну тему операційної системи, переклад тексту установника[45].

Vivaldi 3.0

3.0 (22 квітня 2020). Захист від стеження, наданий DuckDuckGo Tracker Radar, блокувальник реклами, годинник і календар у статусному рядку, вдосконалена просторова навігація та відео поверх екрана[46].

3.1 (11 червня 2020). Розширене редагування нотаток, налаштовувані меню[47].

3.2 (5 серпня 2020). Відтворення відео поверх екрана за межами браузера, керування звуком у фонових вкладках, опція зміни розташування кнопки закриття вкладки[48].

3.3 (10 вересня 2020). Режим «перерви», коли всі інтерактивні елементи браузера тимчасово вимикаються, групування закладок швидкого набору в папки, різні теми для звичайного та приватного режимів, підсвічування базового домена в рядку адреси[49].

3.4 (15 жовтня 2020). Оновлення відкритих сторінок за вказаним інтервалом часу, редагування контекстних меню, вбудована гра Vivaldia[50].

3.5 (8 грудня 2020). Відкриття нових вкладок у фоні за промовчування, клонування вкладок у фоні, покращений попередній перегляд вкладок, покращена доступність стримінгових сервісів Amazon Prime HD, Spotify, Peacock TV та ін., передавання вебадрес через QR-коди, налаштовувані меню[51].

3.6 (28 січня 2021). Опція відображати додатковий рядок вкладок замість групи вкладок. Відображення у вигляді списків: закладок, завантажень, історії переглядів, нотаток, панелей (тільки у Windows). Підтримка копіювання/вставлення вмісту на екрані налаштувань. Підтримка Touch ID на macOS[52].

3.7 (17 березня 2021). Підтримка ARM-процесорів Apple M1. Вдвічі пришвидшене відкриття нових вкладок і на 26 % пришвидшене відкриття нових вікон. Опція періодичного автоматичного оновлення вкладок. Автоматичне створення групи вкладок з одного домена. Налаштовувані контексті меню. Підсвічування шуканого тексту. «Тихі» оновлення (на Windows)[53].

3.8 (29 квітня 2021). Автоматичне блокування повідомлень від сайтів про Cookie. Захист від технології збору даних FLoC. Новий дизайн іконок з округлими формами та без рамок. Налаштовувана прозорість панелей і рядка вкладок. Миттєве створення закладки за командою CTRL/CMD + D. Розширений набір швидких команд[54].

Версія 3.9 була доступна лише для закритого тестування.

4.0 (9 червня 2021). Інтеграція з сервісом мовних перекладів Vivaldi Translate, що дозволяє анонімно перекладати вебсторінки. Вбудовані поштовий клієнт (тільки для настільних версій), агрегатор новин і календар для планування завдань[55].

4.1 (28 липня 2021). Можливість групування вкладок «гармошкою» (декілька вкладок згораються в групу, що займає простір однієї вкладки). Задання ланцюжка автоматизованих дій. «Тихі» оновлення. Оцінка часу, потрібного для читання сторінки в режимі читання[56].

Популярність[ред. | ред. код]

Кількість користувачів браузера Vivaldi порівняно невелика. Станом на липень 2021 року, вона складала 2,3 млн користувачів[57].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. A few words about Open Source & Vivaldi — 2016.
 2. https://jon.vivaldi.net/a-few-words-about-open-source-vivaldi/
 3. Jon S. von Tetzchner is leaving Opera Software [Йон С. фон Течнер іде з Opera Software] (англійською). Opera Software. 24 червня 2011. Архів оригіналу за 2012-03-10. Процитовано 24 червня 2011. 
 4. Інформація про реєстрацію компанії Vivaldi Technologies (норвезькою). PROFF. 27 січня 2015. Архів оригіналу за 14 лютий 2015. Процитовано 27 січня 2015. 
 5. а б Ex-Opera CEO composes Vivaldi, a new Web browser [Колишній CEO Opera створює Vivaldi, новий веб-браузер] (англійською). CNET. 27 січня 2015. Процитовано 27 січня 2015. 
 6. Bidasaria, Gaurav (2019-05-18). Opera vs. Vivaldi: Which Is a More Private and Feature Rich. TechWiser (en-US). Процитовано 2020-04-23. 
 7. Шпаньков, Ілля (27 січня 2015). Браузер Vivaldi — первая тестовая версия [Браузер Vivaldi — перша тестова версія] (російською). Хабрахабр. Процитовано 27 січня 2015. 
 8. Новая версия Vivaldi Technical Preview 2. habr.com (ru). Процитовано 2020-04-23. 
 9. Релиз Vivaldi 1.1. Браузер Vivaldi (ru-RU). 2016-04-26. Процитовано 2020-04-23. 
 10. Функції. Vivaldi Browser (uk). Процитовано 2020-04-26. 
 11. Shankland, Stephen (January 27, 2015). Ex-Opera CEO composes Vivaldi, a new Web browser. CNET. CBS Interactive. 
 12. Tatsuki, Tomita (March 5, 2015). Technical Preview 2 is here!. Vivaldi Technologies. 
 13. von Tetzchner, Jon (April 28, 2015). TP3 is here!. Vivaldi Technologies. 
 14. Tatsuki, Tomita (July 16, 2015). Vivaldi browser Technical Preview 4 is here!. Vivaldi Technologies. 
 15. Tatsuki, Tomita (November 3, 2015). Vivaldi launches its first beta. Vivaldi Technologies. 
 16. von Tetzchner, Jon (December 18, 2015). Happy holidays: Vivaldi browser Beta 2 is here in time for holidays. Vivaldi Technologies. 
 17. Tatsuki, Tomita (March 4, 2016). Vivaldi getting closer to 1.0. Beta 3 is here with New session load/save, tab zoom and a lot of new options!. Vivaldi Technologies. 
 18. von Tetzchner, Jon (April 6, 2016). Vivaldi 1.0: Not for everybody, just you. Vivaldi Technologies. 
 19. Tatsuki, Tomita (April 26, 2016). No time to rest. Vivaldi 1.1 is here with enhanced tab handling, better hibernation and more!. Vivaldi Technologies. 
 20. Tatsuki, Tomita (June 2, 2016). Ready to make your own mouse gestures? Now you can with Vivaldi 1.2. Vivaldi Technologies. 
 21. Tatsuki, Tomita (August 11, 2016). The most customizable browser is now the most colorful: Vivaldi version 1.3 debuts with custom themes, enhanced privacy and much more. Vivaldi Technologies. 
 22. Tatsuki, Tomita (September 8, 2016). Vivaldi 1.4 is released with more control! Schedule, Restore and get more flexibility!. Vivaldi Technologies. 
 23. von Tetzchner, Jon (November 22, 2016). Lighten up your Day with Vivaldi Browser. Vivaldi Technologies. 
 24. von Tetzchner, Jon (December 15, 2016). Details matter. Vivaldi 1.6 is ready. Vivaldi Technologies. 
 25. von Tetzchner, Jon (February 8, 2017). Seize the moment with Vivaldi 1.7. Vivaldi Technologies. 
 26. von Tetzchner, Jon (March 29, 2017). Vivaldi makes History. Vivaldi Technologies. 
 27. von Tetzchner, Jon (April 27, 2017). Vivaldi 1.9 – Plant trees as you browse. Vivaldi Technologies. 
 28. von Tetzchner, Jon (June 15, 2017). Vivaldi powers up the Start Page and adds docked Dev Tools. Vivaldi Technologies. 
 29. von Tetzchner, Jon (August 10, 2017). Vivaldi 1.11 – Focus on accessibility. Vivaldi Technologies. 
 30. von Tetzchner, Jon (September 20, 2017). Vivaldi 1.12 – Giving you the browser you want. Vivaldi Technologies. 
 31. von Tetzchner, Jon (November 22, 2017). Vivaldi 1.13 adds Window Panel, improves Downloads and brings under-the-hood enhancements. Vivaldi Technologies. 
 32. von Tetzchner, Jon (January 31, 2018). Vivaldi 1.14 – Three years of continuous innovation. Vivaldi Technologies. 
 33. von Tetzchner, Jon (April 25, 2018). Vivaldi 1.15 : Just Better. Vivaldi Technologies. 
 34. von Tetzchner, Jon (September 26, 2018). Vivaldi 2.0 : Your browser matters. Vivaldi Technologies. 
 35. von Tetzchner, Jon (October 25, 2018). Vivaldi 2.1 launches with improved Quick Commands. Vivaldi Technologies. 
 36. von Tetzchner, Jon (December 13, 2018). Vivaldi 2.2: Focus on details. Vivaldi Technologies. 
 37. von Tetzchner, Jon (February 6, 2019). Vivaldi 2.3 introduces Auto-Stacking in Tabs, addresses the Address Field and more. Vivaldi Technologies. 
 38. von Tetzchner, Jon (March 27, 2019). Vivaldi 2.4: Next level Toolbar Customization. Vivaldi Technologies. 
 39. von Tetzchner, Jon (May 8, 2019). Browse with full color: Vivaldi browser enables Razer Chroma. Vivaldi Technologies. 
 40. von Tetzchner, Jon (June 20, 2019). Vivaldi browser blocks abusive ads, improves profile management and more. Vivaldi Technologies. 
 41. von Tetzchner, Jon (August 21, 2019). Vivaldi 2.7 : Bring more productivity to your day. Vivaldi Technologies. 
 42. von Tetzchner, Jon (September 19, 2019). Vivaldi 2.8: Inspires new desktop and mobile experiences. Vivaldi Technologies. 
 43. von Tetzchner, Jon (October 31, 2019). Vivaldi 2.9: Adding more to the Vivaldi Menu. Vivaldi Technologies. 
 44. von Tetzchner, Jon (December 19, 2019). Vivaldi 2.10: No strings attached. Vivaldi Technologies. 
 45. von Tetzchner, Jon (February 12, 2020). Vivaldi 2.11 improves Pop-out video. Vivaldi Technologies. 
 46. von Tetzchner, Jon (April 22, 2020). One day. Two big Vivaldi browser releases. Vivaldi Technologies. 
 47. czerwca, Opublikowano 11; Wyświetlenia: 7264, 2020-przez Jon von Tetzchner – (2020-06-11). Vivaldi introduces a full-page Notes Manager and configurable menus to its browser for computers. Vivaldi Browser (pl). Процитовано 2020-06-11. 
 48. August 5, Опубліковано; переглядів, 2020-Автор Jon von Tetzchner – 18282 (2020-08-05). The Vivaldi browser adds a mute button to Pop-out Video on desktop. Vivaldi Browser (uk). Процитовано 2020-08-10. 
 49. Changelog – Vivaldi Desktop Browser 3.2 to 3.3. Vivaldi Browser (de). Процитовано 2020-09-16. 
 50. views, Jon von Tetzchner-8121 (2020-10-15). Vivaldi browser launches configurable context menus, periodic page loading, and a built-in arcade game. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2020-11-09. 
 51. views, Jon von Tetzchner-38171 (2020-12-08). Vivaldi updates its browser on desktop. Includes sharing URLs with QR codes.. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2021-01-04. 
 52. views, Jon von Tetzchner-63151 (2021-01-28). Vivaldi takes tabs to the next level, literally. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2021-05-08. 
 53. views, Jon von Tetzchner-28328 (2021-03-17). Vivaldi fires up performance. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2021-05-08. 
 54. views, Jon von Tetzchner-18733 (2021-04-29). Vivaldi crumbles cookie dialogs, raises privacy, design bars.. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2021-05-08. 
 55. views, Jon von Tetzchner-3293 (2021-06-09). Vivaldi 4.0 | Vivaldi Translate launches on desktop and Android. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2021-06-09. 
 56. views, Jon von Tetzchner-1102 (2021-07-28). Vivaldi introduces Accordion Tabs and Command Chains. Vivaldi Browser (en). Процитовано 2021-07-28. 
 57. У що ми віримо. Vivaldi Browser (uk). Процитовано 2021-07-28. 

Посилання[ред. | ред. код]