Westland Helicopters

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Westland Helicopters
Тип літакобудівне підприємство[d]
Галузь Аерокосмічна
Доля Об'єднана/Придбана
Попередник(и) Westland Aircraft
Bristol Aeroplane Company
Fairey
Saunders-Roe
Наступник(и)
(спадкоємці)
AgustaWestland
Leonardo (перед Finmeccanica)
Засновано 1961
Закриття (ліквідація) 2000
Штаб-квартира  Велика Британія, Йовіл, Сомерсет
Продукція Вертольоти
Холдингова компанія GKN plc
Сайт agustawestland.com/index.html

Westland Helicopters — була британською аерокосмічною компанією. Компанія утворилася з Westland Aircraft, коли остання зосередила свої зусилля на виробництві вертольотів після Другої світової війни. Вона об'єдналася з кількома британськими фірмами у 1960 і 1961. У 2001 вона об'єдналася з італійським виробником вертольотів Agusta утворивши AgustaWestland (в свою чергу, об'єднана з Leonardo, перед Finmeccanica[1] у 2016).

Історія[ред. | ред. код]

Повоєнна зміна напряму[ред. | ред. код]

Red brick factory buildings seen across roads and traffic light controlled junction.
Вхід до AgustaWestland у Йовілі, Англія

Westland Aircraft було створено у 1935 коли Petters Limited відокремили виробництво літаків від виробництва авіадвигунів. Протягом Другої світової війни компанія випускала військові літаки в тому числі Lysander, Whirlwind і Welkin.

Після війни компанія почала будувати вертольоти за ліцензійною угодою з компанію Sikorsky. З середини 1950-х компанія більше концентрується на роботі над вертольотами, відмовившись від будування інших типів літальних апаратів. Виробництво було розпочато з Sikorsky S-51, який отримав назву Westland Dragonfly, він піднявся у повітря у 1948 і був прийняти на озброєння Королівських ВМС та ВПС у 1953. Westland розробили покращену версію Widgeon, який не мав великого успіху. Успіх Dragonfly було повторено з Sikorsky S-55 який отримав назву Whirlwind, а також з переробленим Sikorsky S-58, обидва мали турбовальні двигуни як і Wessex.

Примусове злиття[ред. | ред. код]

За головування Еріка Менсфорта у період 1953—1968 розпочався перехід, якому допоміг уряд у 1959—1961 примусово об'єднавши 20 або більше авіаційних фірм у три групи, British Aircraft Corporation і Hawker Siddeley Group яки розробляли літаки, у той час як Bristol, Fairey і Saunders-Roe (зі своїм судном на повітряній подушці) були об'єднані, для розробки вертольотів, з Westland утворивши Westland Helicopters у 1961.

Приватний, колишній військовий, Westland Scout AH.1 (XV134)

Westland успадкували вертоліт Saro Skeeter, розробку Cierva W.14 Skeeter та Fairey Rotodyne. Вони продовжили розробку останнього, скасувавши розробку власного великого транспортного Westland Westminster.

Компанія продовжила випускати інші ліцензійні вертольоти компаній Sikorsky (Sea King) та Bell (Sioux). Вони також випускали свої власні конструкції; Westland Scout і його морський варіант Westland Wasp з P.531 які використовували у Корпусі армійської авіації і у Повітряних силах флоту відповідно.

Наприкінці 1960-х компанія почала співпрацювати з Aérospatiale створивши три нових вертольоти, Aérospatiale Puma, Aérospatiale Gazelle та Westland Lynx, останній було розроблено Westland.

Отримавши Saunders-Roe, Westland стала власником першої частини, а з 1970 повним власником British Hovercraft Corporation, продаючи під маркою Westland Aerospace. Більшість конструкції походять від Saunders-Roe або Saunders-Roe.

Багато років Westland належав основний вертодром Лондона у Баттерсі.

Занепад[ред. | ред. код]

Незважаючи на хорошу підтримку з боку британського істеблішменту, компанія поступово стала нерентабельною. У 1985 Sikorsky представив антикризову угоду яка розділила кабінет міністрів і призвела до відставки міністра оборони Майкла Хезелтайма у січні 1986 через долю єдиного британського виробника вертольотів. Розкол отримав назву справа Westland, треба було обрати один з двох шляхів: об'єднання з європейською компанією або прийняти американську пропозицію. Зрештою було прийнято угоду з Sikorsky.[2]

Повернення[ред. | ред. код]

У 1990-х компанія повернула собі прибутки і виросла в результаті кількох контрактів від міністерство оборони Великої Британії на вертольоти EH101 Merlin і на 67 ліцензійних ударних вертольотів Boeing AH-64 Apache, які отримали назву WAH-64 і які були прийняті на озброєння у 2005.

Британський вертоліт Westland Apache WAH-64D Longbow на авіашоу

GKN купили Westland у 1988, придбавши акції які належали Hanson plc. Незабаром вони придбали акції, які належали Fiat, що дало їм абсолютний контроль. У 1994 Westland стала дочірньою компанією GKN. Вона об'єдналася з вертолітним підрозділом компанії Finmeccanica Agusta у 2001. Нова компанія AgustaWestland до сих пір має завод у Йовілі. У 2004 Finmeccanica S.p.A. придбала частку акції GKN у спільному підприємстві.

Колишній майданчик Westland не використовується, там побудовані будинки Вестон-супер-Мар. У Вертолітному музеї знаходиться багато зразків літальних апаратів Westland.

Продукція[ред. | ред. код]

Вертольоти[ред. | ред. код]

Приватний Westland Wasp HAS.1.
Вертольоти Westland Lynx Королівських ВМС пілотажної групи Black Cats
RAF Westland Sea King

Судно на повітряній подушці[ред. | ред. код]

Ракети[ред. | ред. код]

БПЛА і дрони[ред. | ред. код]

  • Westland Mote
  • Westland Wideye
  • Westland Wisp

Коробки передач[ред. | ред. код]

  • Airship Industries Skyship 500 — системи передач

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • James, Derek N. Westland: A History. Gloucestershire UK: Tempus Publishing Ltd, 2002. ISBN 0-7524-2772-5.
  • Mondey, David. Westland (Planemakers 2). London: Jane's Publishing Company, 1982. ISBN 0-7106-0134-4.
  • James, Derek N. 'Westland Aircraft since 1915'. London: Putnam, 1991. ISBN 0-85177-847-X

Посилання[ред. | ред. код]