Zero Gravity

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Zero GravityPicto infobox music.png
ZeroGravity Jean-Michel Jarre & Tangerine Dream.jpg
Сингл Жана-Мішеля Жарра
з альбому Electronica 1: The Time Machine
Випущений 30 червня 2015
Формат Платівка 12",
цифрове завантаження
Сторона Б «Zero Gravity (Above & Beyond Remix)»
Записаний 2014
Жанр електронна музика
Композитор Жан-Мішель Жарр, Tangerine Dream
Тривалість 6 хв. 51 с — Сторона А
7 хв. 23 с — Сторона Б
Лейбл The Vinyl factory,
Anjunabeats (лише ремікс),
Columbia
Продюсер Жан-Мішель Жарр
Хронологія синглів Жана-Мішеля Жарра
Попередній
←
«Glory»
(2015)
«Watching You»
(2015)
Наступний
→
Хронологія Electronica 1
Попередній
←
Travelator (Part 2)
(10)
Rely on Me
(12)
Наступний
→
Обкладинка реміксу
Музичний семпл

Zero Gravity (укр. Нульова гравітація) — музична композиція та сингл французького музиканта Жана-Мішеля Жарра в співпраці з німецьким гуртом «Tangerine Dream» із альбому «Electronica 1: The Time Machine» 2015 року. 7 грудня 2016 року студійний альбом був номінований на премію Греммі-2017 в категорії «Найкращий танцювальний/електронний альбом»[1]. Це останній запис за участі Едґара Фрьозе, який помер у січні 2015 року. Тривалий час запис вважався останнім і для «Tangerine Dream», оскільки подальша доля гурту була не вирішена. Композиція стала одинадцятим треком альбому та присвячена Едґару Фрьозе, як і весь альбом загалом. Сингл на фізичному носії вийшов обмеженим накладом лише в 1000 копій[2].

В 2021 році концертний запис композиції і її бінауральна версія були видані як сингл до концертного альбому Live in Notre-Dame VR.

Історія створення[ред. | ред. код]

Співпраця німецького гурту та французького музиканта є знаковою, оскільки саме в цих двох країнах виникла і з них поширилась електронна музика. Наприкінці 60-х років в Німеччині працював Карлгайнц Штокгаузен, з'явились гурти на зразок Tangerine Dream. У Франції в цей час працює П'єр Анрі, існує GRM (Центр дослідження музики) на чолі з П'єром Шеффером, учнем якого був Жан-Мішель Жарр, та виникають різноманітні електроакустичні рухи та рухи дослідження конкретної музики[3].

При створенні Zero Gravity і запису першого демо, Жан-Мішель чітко мав на увазі Tangerine Dream, як гурт з яким він хотів би записати цю композицію. Очевидно, що Tangerine Dream повинний був стати частиною нового проекту Жарра — альбому, що охоплював би чотири десятиліття існування електронної музики. Едгар Фрьозе був добре знайомий з музикою Жана-Мішеля Жарра, оскільки вони розпочали свою музичну кар'єру приблизно одночасно. Тому Едгар був дуже радий та здивований, коли Жан-Мішель зв'язався з ним. Фрьозе шкодував, що їхня зустріч не відбулася раніше, що минуло так багато часу, перед тим, як їм випала нагода попрацювати разом[3].

Синтезатор ARP 2600 зображений на зворотньому боці обкладинки платівки

Працюючи над майбутнім проектом Жарр намагався з кожним музикантом з яким він хотів співпрацювати зустрітися особисто. Жан-Мішель приїхав потягом з Парижу до Відня та подолав ще 70 кілометрів автомобілем[4], щоб відвідати Едгара Фрьозе в його студії, запропонувати співпрацю та створити спільну композицію. Приїхавши до Австрії, Жарр провів цілий день з Фрьозе обговорюючи деталі майбутньої співпраці. Пізніше до обговорення долучився весь склад гурту Tangerine Dream. Ентузіазм був проявлений обома сторонами, перспектива об'єднання зусиль двох піонерів електронної музики віщувала створення дечого особливого. Ця зустріч відбулась на початку 2014 року. Тоді була запропонована Жаном-Мішелем Жарром і назва «Zero Gravity»[3].

Складова частина композиції записана Жарром є більш мінімалістичною, в порівнянні з Tangerine Dream. За словами звукорежисера і музиканта Торстена Квешнінґа було використано при запису всього вісім чи десять доріжок, але незважаючи на такий мінімалізм, вдалось досягнути дуже потужного звучання.

20 січня 2015 року від емболії легеневої артерії у Відні помер засновник і незмінний керівник гурту Tangerine Dream Едгар Фрьозе[5]. Таким чином Zero Gravity вважалась останньою композицією записаною за участі Tangerine Dream[6].

10 лютого 2015 року Жарр зустрівся з учасниками транс-гурту Above & Beyond у Лос-Анжелесі в готелі Chateau Marmont[7].

Трансовий ремікс від Above & Beyond на Zero Gravity побудований в тональності соль мажор та показником темпу 128 Bpm[8]. Цей ремікс один з небагатьох в Above & Beyond, що почав створюватись фактично у дорозі, на борту літака під час перельотів гурту по Америці.

Джонатан Грант про значення для нього та гурту запису цього реміксу сказав:

Для мене Жан-Мішель Жарр один з батьків-засновників електронної музики. Його музика завжди була акустично та музично вишукана, тому коли я вперше почув його музику ще дитиною, то це стало одним з поштовхів, що надихнули мене створювати електронну музику. Жарр також створив формат концертів великого масштабу для електронних виконавців. Я пам'ятаю, коли вперше відкрив для себе і Tangerine Dream. Це сталось завдяки їхній музиці до фільму «Ризикований бізнес», і я був дуже засмучений, почувши про раптову смерть Едґара Фрьозе. Було за честь працювати з цими двома легендами електроніками на нашому реміксі «Zero Gravity», ідея якого полягала в зображенні ранніх впливів від їхньої музики з ідеями самого треку, і тоді, ввівши Above & Beyond трохи до міксу.

Оригінальний текст (англ.)
For me, Jean-Michel Jarre is one of the founding fathers of electronic music. His music has always been sonically and musically creative, so when I first heard his music as kid it was one of the main things that inspired me to want to make electronic music. Jarre also created the big show format for an electronic performer. I recall first discovering Tangerine Dream – Band via the soundtrack to “Risky Business” and was very sad to hear of Edgar Froese’s recent passing. It was an honour to work with these two legends of electronica on our remix of “Zero Gravity” – the idea was to draw on the early influences from their music combined with ideas from the track itself, and then inject some Above & Beyond into the mix.

14 травня 2015 року ремікс був представлений Above & Beyond і пролунав в їхньому щотижневому радіо-шоу Group Therapy першим треком, відкривши таким чином 130-й епізод даного радіо-шоу[9]. 21 травня 2015 року Армін ван Бюрен включив ремікс до свого 714 епізоду власного радіошоу A State of Trance в рубриці Tune of the Week, тобто за особистим рішенням Арміна ремікс від Above & Beyond був вибраний треком тижня[10]. За результатами голосування в категорії Future Favorite #714 трек зайняв 5 місце, набравши 5,6 % голосів, але 28 травня був включеним до 715 епізоду в рубриці TRENDING TRACK, як найбільш обговорюваний трек в соцмережах[11]. За результатами голосування в категорії Future Favorite #717 трек зайняв 4 місце, набравши 5,4 % голосів[12]. 22 травня і 29 травня в наступних 131-му та 132-му епізодах Group Therapy також пролунала ця композиція[13] [14]. 30 травня 2015 року Армін ван Бюрен включив ремікс до свого сету на фестивалі «The Flying Dutch», що проходив на Олімпійському стадіоні в Амстердамі. Вперше ремікс був складовою мешапу, що включав також трек Corti Organ «Butterfly». 6 червня 2015 року на «A State of Trance Festival» в Мумбаї ремікс пролунав аж три рази, в сетах Рубена де Ронда, Super8 & Tab та Арміна ван Бюрена. Причому в сеті ван Бюрена лунав мешап, що й на фестивалі «The Flying Dutch». На радіо даний мешап ван Бюрен представив 11 червня 2015 року в 717-му епізоді A State of Trance[12]. За результатами голосування в категорії Future Favorite #717 трек зайняв 4 місце, набравши 5,4 % голосів[12].

Учасники запису[ред. | ред. код]

 • Жан-Мішель Жарр
 • Едгар Фрьозе
 • Торстен Квешнінґ

Технічний персонал[ред. | ред. код]

Видання композиції[ред. | ред. код]

Спочатку датою релізу нового синглу було заплановане 19 червня[2]. В цей день мав одночасно відбутися випуск платівки з синглом на британському лейблі The Vinyl Factory, що саме спеціалізується на релізах на вінілових платівках, та стати доступним для придбання ремікс, що випускався Above & Beyond їхнім лейблом Anjunabeats. Замовникам надійшов лист, що через технічні причини і бажання видавця досягнути максимальної якості продукту, дата виходу платівки перенесена на 30 червня. Графічним оформленням синглу займався дизайнер Ерік Корнік, що співпрацює з Жарром з 2009 року та займається візуальним дизайном всіх останніх видань композитора. Передня сторона обкладинки представляє собою фото передньої панелі нової моделі аналогового монофонічного синтезатора GRP A4 виробництва Італії.

26 червня ремікс став доступним для скачування на інтернет-сервісі Beatport за ціною $1,49[8]. Цього дня вийшов і міні-альбом Жарра реміксів Remix EP [1], в основному це були бісайди з випущених синглів. Серед них був і ремікс Above & Beyond на Zero Gravity.

18 грудня світ побачили одразу дві компіляції з треком Zero Gravity (Above & Beyond Remix). Above & Beyond випустили чергову збірку в серії «Anjunabeats Volume», а Армін ван Бюрен включив ремікс до своєї щорічної компіляції A State of Trance Year Mix 2015[15].

16 жовтня вийшла перша частина масштабного проекту Жарра Electronica, що представив серію колаборацій з іншими знаковими музикантами електронної музики. Серед яких, крім Tangerine Dream, були Moby, Air, Роберт Дель Наджа та інші. Робота над цим проектом зайняла 5 років, в результаті було записано дві з половиною години готового матеріалу.[16] Цей альбом, що отримав назву Electronica 1: The Time Machine, був номінований на премію Гремі 2017 року. Реліз був представлений в декількох версіях.

Above & Beyond
Дата Назва видання № п/п / Кількість Лейбл Тривалість Номер в каталозі Формат
26 червня 2015 Сингл Zero Gravity (Above & Beyond Remix) 1/1 Anjunabeats 7:20 ANJ344D Цифрове завантаження
18 грудня 2015 Компіляція Anjunabeats Volume 12 CD2 5/18 Anjunabeats 4:33 ANJCD047 CD
3 січня 2016 Концертний альбом Little Something Live from Wembley 11/27 Anjunabeats 5:15 - Цифрова дистрибуція
23 вересня 2020 Компіляція Anjunafamily Radio 2015 with Jono Grant 18/36 Anjunabeats 5:47 - Цифрова дистрибуція
Жан-Мішель Жарр
Дата Назва видання № п/п / Кількість Лейбл Тривалість Номер в каталозі Формат
26 червня 2015 EP Remix EP [1] 4/7 Columbia 7:20 0886445360073 Цифрове завантаження
30 червня 2015 Сингл Zero Gravity 1/1 The Vinyl Factory 6:51 VF184 Вінілова платівка
16 жовтня 2015 Альбом Electronica 1: The Time Machine 11/16 Columbia 6:46[17]
7:12
88875123472 CD
Вінілова платівка
Цифрове завантаження
1 січня 2021 Концертний альбом Welcome To The Other Side 6/12 Sony Music 4:43 - Цифрова дистрибуція
27 серпня 2021 Сингл Zero Gravity (Live in Notre-Dame VR) 2 Sony Music 4:49
4:47
- Цифрова дистрибуція
Tangerine Dream
Дата Назва видання № п/п / Кількість Лейбл Тривалість Номер в каталозі Формат
2 вересня 2016 Концертний альбом Live At Philharmony Szczecin-Poland 2016 CD2 3/9 Eastgate Music 9:40 076 CD02 CD
29 березня 2019 Концертний альбом Live At Augusta Raurica Switzerland 2016 CD1/DVD 6/10 Eastgate 9:39 018 DVD+CD
Цифрова дистрибуція

Виконання на концертах[ред. | ред. код]

Виконання композиції Жарром під час першого виступу на фестивалі Коачелла 13 квітня 2018 року.

Вперше, як зазначалось, на концертах та фестивалях прозвучав ремікс від Above & Beyond на композицію в сетах різних DJ.

Живе виконання Zero Gravity одними з основних авторів Tangerine Dream пов'язане з іменем Клауса Шульце, одним з перших учасників цього колективу ще в якості барабанщика. Клауса Шульце було запрошено відіграти в Щецинській філармонії (Польща). Проте за станом здоров'я Шульце не зміг провести цей концерт, натомість вирішив запропонувати це зробити Tangerine Dream. Гурт із задоволенням прийняв це запрошення. 9 червня відбувся концерт, що став першим великим концертом вже без Фрьозе. Матеріали цього концерту були видані в записі Live At Philharmony Szczecin-Poland 2016. Проте з невідомих причин назва композиції була змінена на Second Gravity.

За декілька днів здійснив прем'єру і Ж.-М. Жарр. Це відбулось 17 червня 2016 року на фестивалі Sónar в Барселоні. Варто зауважити, що це була не альбомна версія, а знову ремікс Above & Beyond. При цьому трек був об'єднаний з Oxygene 8 (з альбому Oxygene 7-13) та грався одразу після його закінчення без пауз. Це був перший концерт в рамках світового турне під назвою Electronica World Tour. В рамках якого відбулися й перші північноамериканські та південноамериканський тури Жарра. На кожному концерті завжди виконувалась Zero Gravity. Зазвичай після цієї композиції Жарр представляв музикантів на сцені.

Під час запису альбому Electronica Жарр отримав запрошення виступити в Ізраїлі. Мова йшла про свого роду єдиний виступ, що мав звернути увагу суспільства на екологічні проблеми міліючого Мертвого моря. 6 квітня 2017 року влаштував концерт на березі Мертвого моря, у гори Масада, на найнижчій частині суші. Цей виступ був названий Zero Gravity.

У зв'язку з пандемією коронавірусу та відповідними обмеженнями на живі виступи, в новорічну ніч 2021 року Жан-Мішель Жарр провів онлайн-концерт «Welcome To The Other Side» (укр. Ласкаво прошу на іншу сторону) з віртуального приміщення постраждалого від пожежі 2019 року собору Паризької Богоматері. Жарр фізично перебував у студії в Парижі, вдягнений в спеціальний костюм з вбудованими датчиками, що керували його аватаром який перебував у візуально відтвореному соборі. Унікальне шоу організоване під егідою ЮНЕСКО та адміністрації Парижу транслювалось онлайн в соцмережах, Ютубі, французькому радіо та телебаченні. В 45-ти хвилинний концерт ввійшла й композиція Zero Gravity[18].

Станом на січень 2021 року Жарр виконав на концертах Zero Gravity 67 разів.

Відгуки[ред. | ред. код]

В базі метаданих Rate Your Music сингл отримав оцінку 3.53 з 5 на основі 21 голосу користувачів[19].

Про враження музичних критиків можна судити з рецензій та оцінок, що отримав альбом Жарра. Журнал Pitchfork, що оцінив альбом на 4.0 бали, про Zero Gravity написав «мелодія характеризується приємними, періодичними звуками синтезаторів»[20]. Газета «Гардіан» оцінила альбом на 4 зірки з 5[21].

Трек на радіо[ред. | ред. код]

Дата Назва радіо-шоу № п/п в треклисті Назва Ведучий Примітка
14 травня 2015 року Group Therapy Radio 130 1 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Paavo Siljamäki [9]
21 травня 2015 року A State of Trance 714 9 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Armin van Buuren TUNE OF THE WEEK[10]
22 травня 2015 року Group Therapy Radio 131 7 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Above & Beyond [13]
28 травня 2015 року A State of Trance 715 10 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Armin van Buuren TRENDING TRACK[11]
28 травня 2015 року Group Therapy Radio 132 5 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Above & Beyond [14]
3 червня 2015 року The Sound of Holland 251 10 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Ruben de Ronde [22]
9 червня 2015 року Electric For Life 029 13 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Gareth Emery [23]
11 червня 2015 року Global DJ Broadcast: Two Hour Studio Mix 11 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Markus Schulz [24]
11 червня 2015 року A State of Trance 717 15 Zero Gravity vs Butterfly (Armin van Buuren Mash-Up) Armin van Buuren [12]
25 червня 2015 року Global DJ Broadcast: Ibiza Summer Sessions Opening 3 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Markus Schulz [25]
23 липня 2015 року Global DJ Broadcast Ibiza Summer Sessions (World Tour — Ibiza) 9 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Markus Schulz [26]
23 липня 2015 року A State of Trance 723 24 Zero Gravity vs Butterfly (Armin van Buuren Mash-Up) Armin van Buuren [27]
6 серпня 2015 року A State of Trance 725 24 Zero Gravity vs Butterfly (Armin van Buuren Mash-Up) Armin van Buuren Live at Ushuaia, Ibiza[28]
1 жовтня 2015 року Group Therapy Radio 150 8 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Above & Beyond Live from Allphones Arena, Sydney[29]
17 грудня 2015 року A State of Trance 744 5 Zero Gravity (Armin van Buuren Mash-Up) Armin van Buuren [30]
31 грудня 2015 року A State of Trance 746 14 Zero Gravity (Armin van Buuren Mash-Up) Armin van Buuren ASOT Year Mix[31]
1 січня 2016 року Group Therapy: Little Something 10 Zero Gravity (Above & Beyond Remix) Above & Beyond Live from Wembley, London[32]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Греммі 2017: Повний список номінантів (англ.). Архів оригіналу за 17 вересня 2017. Процитовано 7 грудня 2016. 
 2. а б The Vinyl Factory (12 травня 2015). Сторінка для замовлення синглу на вініловій платівці (англ.). Архів оригіналу за 18 травня 2015. 
 3. а б в Jean-Michel Jarre with Tangerine Dream - Track Story на YouTube
 4. «Lodown Magazine» Issue 97 August/September 2015, сторінка 123
 5. Tangerine Dream Founder Edgar Froese Dead at 70 (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2015. 
 6. «Lodown Magazine» Issue 97 August/September 2015, сторінка 124
 7. Офіційна сторінка Paavo Siljamäki в facebook (англ.). 
 8. а б Трек Zero Gravity Above & Beyond Remix на beatport. Архів оригіналу за 13 жовтня 2015. 
 9. а б Above & Beyond (15 травня 2015). Сторінка 130 випуску Group Therapy (англ.). Above and Beyond. Архів оригіналу за 23 травня 2015. Процитовано 15 травня 2015. 
 10. а б A State Of Trance (21 травня 2015). Список композицій ASOT 714 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 26 травня 2015. Процитовано 21 травня 2015. 
 11. а б A State Of Trance (28 травня 2015). Список композицій ASOT 715 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 29 травня 2015. Процитовано 28 травня 2015. 
 12. а б в г A State Of Trance (11 червня 2015). Список композицій ASOT 717 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 14 червня 2015. Процитовано 11 червня 2015. 
 13. а б Above & Beyond (23 травня 2015). Сторінка 131 випуску Group Therapy (англ.). Above and Beyond. Архів оригіналу за 26 травня 2015. Процитовано 23 травня 2015. 
 14. а б Above & Beyond (29 травня 2015). Сторінка 132 випуску Group Therapy (англ.). Above and Beyond. Архів оригіналу за 30 травня 2015. Процитовано 29 травня 2015. 
 15. Pre-order the A State Of Trance Year Mix 2015. Архів оригіналу за 16 січня 2018. Процитовано 30 січня 2018. 
 16. Интервью с Jean-Michel JARRE. Архів оригіналу за 18 січня 2018. Процитовано 30 січня 2018. 
 17. На звороті стандартного діджіпаку та в брошурі до нього вказана тривалість треку 7'12, що не відповідає дійсності. Така тривалість відповідає лише вініловому виданню та версії Zero Gravity (3d Version) з делюкс видання.
 18. https://www.hi-fi.ru/news/event/detail/podarok-k-novomu-godu-ot/[недоступне посилання] Подарок к Новому году от Жан-Мишеля Жарра
 19. Сторінка синглу Zero Gravity в базі RYM. 
 20. Sherburne, Philip (19 жовтня 2015). Jean-Michel Jarre Electronica 1: The Time Machine. Архів оригіналу за 31 січня 2018. Процитовано 31 січня 2018. 
 21. Dennis, Jon (15 жовтня 2015). Jean-Michel Jarre: Electronica 1: The Time Machine review – pop goes the master. Архів оригіналу за 17 червня 2017. Процитовано 31 січня 2018. 
 22. Сторінка 251 випуску The Sound of Holland (англ.). Архів оригіналу за 30 листопада 2015. Процитовано 30 листопада 2015. 
 23. Сторінка випуску Electric For Life 029 (англ.). Архів оригіналу за 30 листопада 2015. 
 24. Сторінка випуску Global DJ Broadcast за 11 червня 2015 року (англ.). Архів оригіналу за 26 червня 2015. 
 25. Сторінка випуску Global DJ Broadcast за 25 червня 2015 року (англ.). Архів оригіналу за 1 липня 2015. 
 26. Сторінка випуску Global DJ Broadcast за 23 липня 2015 року (англ.). Архів оригіналу за 24 липня 2015. 
 27. A State Of Trance (23 липня 2015). Список композицій ASOT 723 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 25 липня 2015. Процитовано 23 липня 2015. 
 28. A State Of Trance (6 серпня 2015). Список композицій ASOT 725 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 27 вересня 2015. 
 29. Above & Beyond (29 травня 2015). Сторінка 150 випуску Group Therapy (англ.). Above and Beyond. Архів оригіналу за 30 листопада 2015. Процитовано 29 травня 2015. 
 30. A State Of Trance (17 грудня 2015). Список композицій ASOT 744 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 19 січня 2016. 
 31. A State Of Trance (31 грудня 2015). Список композицій ASOT 746 (англ.). A State Of Trance. Архів оригіналу за 17 березня 2016. 
 32. Above & Beyond (1 січня 2016). Сторінка новорічного випуску Group Therapy (англ.). Above and Beyond. Архів оригіналу за 18 червня 2016. Процитовано 1 січня 2016.