За двома зайцями (балет)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балет
"За двома зайцями"
Афіша балету "За двома зайцями" Національної опери України (2017)
Композитор Юрій Шевченко
Автор
лібрето
Тетяна Андреєва
Кількість дій 2
Перша постановка 29 червня 2017 року
Місце першої постановки Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка 
Інформація у Вікіданих

«За двома зайцями» (балет) — балет на 2 дії Юрія Шевченка, ідея і лібрето Тетяни Андреєвої за мотивами однойменної п'єси Михайла Старицького.

Сюжет[ред. | ред. код]

Цирульник Свирид Голохвастий, знаний в Києві боржник-пройдисвіт, впадає за замріяною красунею Галею та одночасно залицяється до бридкої, але закоханої в нього багатої Проні. Голохвастий спочатку отримує благословення матері Галі — Секлети, а потім — батьків Проні. Новина про заручини Голохвастого з Пронею миттєво поширюється Києвом і доходить до Секлети. На пишному весіллі Голохвастого і Проні з'являється Секлета і розповідає правду про пройдисвіта нареченого.

Музика[ред. | ред. код]

Юрій Шевченко працював над музикою до балету майже рік. Він використовував мотиви з музики Вадима Гомоляки до фільму «За двома зайцями». Лейтмотивом балету, в якому звучать і кадриль, і танго, і народні мелодії, стали веселі куплети Голохвастого.[1]

Юрій Шевченко так схарактеризував музику до балету[2]:

На перший погляд здається, що моя музика проста. Але був такий період, коли я не знав, як відтворити потрібну інтонацію… Музика мала бути легкою та іронічною. Не такою, знаєте, дурнуватою і веселою, а саме іронічною. А от як цього досягнути? Чи, наприклад, якими зробити фольклорні танці на ринку? Це ж міг бути такий собі ансамбль Вірського. А мені потрібно було, щоб воно було народне, але не зовсім… Я побачив іронічність у тому, що ти наче смієшся, музика немовби весела, та закінчується трохи сумно. Або вона сумна-сумна і навіть трагічна, а потім виявляється, що це жарт. Тільки-но ти повірив в одне, а тебе раз — і розвертає в інший бік. От такий я знайшов хід.

Прем'єра[ред. | ред. код]

Прем'єра балету відбулася у Національному академічному театрі опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка (Національна опера України) 29 червня 2017 року. Прем'єрою балету було завершено 149-й театральний сезон.

Постановники балету[ред. | ред. код]

Виконавці головних партій[ред. | ред. код]

У прем'єрній виставі ролі виконували:

Мистецтвознавці про виставу[ред. | ред. код]

Леся Олійник [Архівовано 1 липня 2020 у Wayback Machine.], заслужений діяч мистецтв України, доктор філософії мистецтва так охарактеризувала виставу:[8]

Юрій Валентинович (Шевченко) — блискучий мелодист, і кожна його робота має свій колорит. Успіх прем'єри балету „За двома зайцями“ багато в чому відбувся саме завдяки яскравій музиці, написаній Юрієм Шевченком. Мені здається, що саме нотна партитура надала поштовх хореографу Віктору Литвинову й сценографу Сергію Маслобойщикову створити оригінальну постановку, де відчувається колорит п'єси М. Старицького, якого було талановито „прочитано“ нашими сучасниками. Дуже тонко розставлені всі акценти оркестрантами театру під орудою диригента Володимира Кожухаря. Саме музика — гротескова, яскрава, фантазійна і колажева, з використанням знайомих й улюблених мелодій, давала танцівникам широке поле для розкриття колоритних образів цієї популярної історії. Думаю, що цей балет буде мати щасливу долю й стане однією з візитівок Національної опери України

Нагороди[ред. | ред. код]

У 2018 році балет Ю. Шевченка «За двома зайцями» був відзначений театральною премією «Київська пектораль»[9] двічі: «За краще пластичне вирішення» ‑ балетмейстер-постановник Віктор Литвинов та «За кращу сценографію» ‑ художник-постановник Сергій Маслобойщиков.[1]

Подарунок композитору[ред. | ред. код]

6 вересня 2018 року Національна опера України імені Т. Г. Шевченка відзначила 65-річчя від дня народження заслуженого діяча мистецтв України Юрія Шевченка показом балету «За двома зайцями».[10]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Балет «За двома зайцями» на 2 дії за мотивами п'єси Михайла Старицького Національного академічного театру опери та балету України імені Т.Г.Шевченка. Архів оригіналу за 8 лютого 2021.
  2. Ольга Голинська. Юрій Шевченко націлився на «Греммі». Як музика і балет об’єднали киян. Архів оригіналу за 8 лютого 2021.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 лютого 2021. Процитовано 29 січня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 29 січня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 січня 2021. Процитовано 29 січня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 29 січня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  7. Балет «За двома зайцями» Юрій Шевченко.
  8. Тетяна Поліщук. Проня, Голохвастий і… порося у мальвах. Архів оригіналу за 3 лютого 2021.
  9. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 лютого 2021. Процитовано 29 січня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  10. 65-річчя святкує…. Архів оригіналу за 9 лютого 2021.