Більмацький район: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 24: Рядок 24:
| селища =
| селища =
| адреса =71001, Запорізька обл., Куйбишевський р-н, смт. Куйбишеве, вул. Леніна, 54, 2-17-96
| адреса =71001, Запорізька обл., Куйбишевський р-н, смт. Куйбишеве, вул. Леніна, 54, 2-17-96
| веб-сторінка =[http://krada.da.zp.ua/r_info.php?id=11 Кубишевська райрада]
| веб-сторінка =[http://http://kuibrda.gov.ua Кубишевська РДА]
| голова РДА =Зайковський Володимир Омелянович
| голова РДА =Попов Артем Вікторович
| голова ради =Савчук Юрій Васильович
| голова ради =Савчук Юрій Васильович
}}
}}

Версія за 13:33, 10 грудня 2015

Куйбишевський район
адміністративно-територіальна одиниця
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті Запорізька область
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область: Запорізька область
Код КОАТУУ: 2322700000
Утворений: 1935
Площа: 1300 км²
Густота: 18.1 осіб/км²
Тел. код: +380-6147
Поштові індекси: 71000—71053
Населені пункти та ради
Районний центр: Куйбишеве
Селищні ради: 2
Сільські ради: 13
Смт: 2
Села: 38
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Голова ради: Савчук Юрій Васильович
Голова РДА: Попов Артем Вікторович
Адреса: 71001, Запорізька обл., Куйбишевський р-н, смт. Куйбишеве, вул. Леніна, 54, 2-17-96
Мапа
Мапа

Куйбишевський район у Вікісховищі

Ку́йбишевський райо́н — район на сході Запорізької області України. Адміністративний центр — селище міського типу Куйбишеве. Населення становить 23 191 (на 1 жовтня 2013). Площа району 1300 км². Утворено 1935 року.

Географія

Розташування

Куйбишевський район розташований на сході Запорізької області, межує з Пологівським, Гуляйпільським, Бердянським, Розівським районами Запорізької області та Володарським районом Донецької області.

Район розташований на Приазовській височині з її найвищою точкою Бельмак-Могила (324 м над рівнем моря).

Площа району становить 1335 квадратних кілометрів, що становить 4,9% загальної площі області. Протяжність його зі сходу на захід — 60 км, з півдня на північ — 56 км.

Відстань до обласного центру 132 км.

Флора

Район відноситься до степової зони, хоча і має 2,6 тисяч гектарів лісового фонду та понад 5 тисяч гектарів лісосмуг.

Водні ресурси

На території району 13 річок загальною довжиною 170 км, а одна з найбільших річок області — Берда, яка впадає в Азовське море, бере початок біля села Зразкове. Багатий район і на ставки, загальна площа їх дзеркал 600 га. Але, попри це, водні ресурси дуже бідні, потреба у воді забезпечується в основному за рахунок підземних вод, запаси яких обмежені і крім того високо мінералізовані.

Клімат

Кліматичні умови району характеризуються високими температурними ресурсами та недостатньою кількістю опадів. Куйбишевський район входить до першого агрокліматичного району області і характеризується як дуже теплий та помірно засушливий. Сума активних температур вище 10 о становить 3000-3050 о С, сума опадів за вегетаційний період становить 232–250 мм за рік — 443–459 мм. Гідротермічний коефіцієнт становить 0,9. Пізні заморозки в повітрі весною в середньому відмічаються в третій декаді травня. Перші заморозки восени можливі в середині вересня, в середньому вони настають в першій декаді жовтня.

Суховії середньої та слабкої інтенсивності відмічаються щорічно, дуже інтенсивні — в 30% років.

Район розташований у степовій природно-сільськогосподарській зоні. Ґрунти переважно чорноземи звичайні малопотужні малогумусні та їх еродовані різновиди. Потужність гумусного профілю чорнозему становить 75-85 см, і містить до 4-5% гумусу.

Корисні копалини

Район багатий запасами корисних копалин. На сьогодні на території району виявлені родовища:

  • абразивної сировини (корунд) — прогнозні ресурси категорії Р3 становлять 3590 тонн;
  • будівельних матеріалів:
    • бут та щебінь (граніти, мігматити, гранодіорити) — запаси по категоріях складають: А-1346 тис.м3; В-2131,3 тис.м3; С1-3846,9 тис.м3.
    • пісок (піски кварцові) — підраховані запаси по категорії А2—1120 тис.м3;
    • гнейси;
    • сировина для металургії (каолін вторинний) перспективна площа;
    • електро- та радіотехнічна сировина (графіт) — прогнозні ресурси категорії Р1 становлять 9,2 млн тонн; прогнозні ресурси до глибини 200 м категорії Р2 становлять 12,8 млн тонн;

Андріївське родовище вермикуліта — площа покладів породи, яка містить вермикуліт становить 600 м х 60-200 м і займає 0,6 км². Це родовище знаходиться на відстані 20-25 км від найближчих залізничних станцій та за 45 км від морського порту м. Бердянська.

Розробкою будівельних матеріалів, буту та щебеню (гранітів, мігматитів) займаються Трудівське кар'єроуправління ДП «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України» та ТОВ «Куйбишевський гранкар'єр».

Історія

Куйбишевський район створений у 1923 році. У той час він називався Царекостянтинівським і входив до Бердянської округи. 1925 року переданий до Маріупольської округи, з 1930 — район республіканського підпорядкування. 27 лютого 1932 року район увійшов до новоствореної Дніпропетровської області.

1 квітня 1935 року на вшанування державного діяча В. В. Куйбишева Царе-Костянтинівський район був перейменований на район імені товариша Куйбишева.[1] А 7 серпня того ж року для узгодження з назвою району був перейменований і районний центр — село Царекостянтинівка на село Куйбишеве.[2] З 10 січня 1939 року — в складі Запорізької області.

До 26 червня 1992 року Розівський район входив до складу Куйбишевського.

Адміністративний устрій

Адміністративно-територіально район поділяється на 2 селишні ради і 13 сільських рад, які об'єднують 40 населених пунктів та підпорядковані Куйбишевській районній раді. Адміністративний центр — смт Куйбишеве[3].

Транспорт

Автотранспорт

Через територію району проходять три територіальні автомагістралі: Оріхів—Бердянськ, Запоріжжя-Маріуполь та Куйбишеве-Осипенко. Загальна довжина районних автодоріг становить 291 км, із них з твердим покриттям 271 км. Щільність доріг 81.

Залізничний транспорт

На території району розташовані дві залізничні станції Комиш-Зоря, що обслуговує пасажиро — та вантажоперевезення та Більманка. Станції належать Придніпровській залізниці. На станції Комиш-Зоря розміщені такі об'єкти інфраструктури станції: відділення залізничних перевезень, залізнична дистанція зв'язку, залізнична електростанція, локомотивне депо, механізована дистанція вантажно-розвантажувальних робіт та Пологівська дільниця водопостачання.

Промисловість

Промисловість району представлена трьома промисловими підприємствами: Трудівське кар'єроуправління ДП «Управління промислових підприємств державної адміністрації автомобільного транспорту України», ТОВ «Куйбишевський комбікормовий завод» та ТОВ «Куйбишевський гранітний кар'єр». Основна продукція промислових підприємств — це комбікорм та будівельні матеріали.

Площа сільськогосподарських угідь району становить 116,8 тис.га в тому числі ріллі 94,4 тис. га. У структурі сільськогосподарського виробництва переважає продукція рослинництва.

Освіта

Освітня система району характеризується такими показниками: загальна кількість шкіл — 20, з них шкіл І ступеня 1, шкіл І-ІІ ступеня-8, шкіл І-ІІІ ступеня — 10.

Станом на 01.01.2010 року мережа дошкільних закладів налічує 11 дитячих садків, з них у селищах міського типу — 3, у сільській місцевості — 8.

На території району розташований Куйбишевський професійний аграрний ліцей, який почав своє існування у 1980 році, як Куйбишевське професійно-технічне училище, багатофункціональний навчальний заклад у системі неперервної багатоступеневої професійної освіти.

Туристичний потенціал

Території та об'єкти природно-заповідного фонду

  1. Природний заповідник «Кам'яні Могили»
  2. Ботанічний заказник «Балка Конькова»
  3. Ландшафтний заказник «Кам'янка лісова»
  4. Ландшафтний заказник «Фогельрейх»
  5. Ландшафтний заказник «Водяне»
  6. Ландшафтний заказник «Більманська лісова дача»[4]
  7. Ботанічний заказник «Балка Молодецька»
  8. Ботанічний заказник «Балка Янчур»
  9. Ботанічний заказник «Балка Гайчур»
  10. Ботанічний заказник «Балка Берда»
  11. Ботанічний заказник «Балка Безводна»
  12. Ентомологічний заказник «Цілинна кам'яна ділянка»
  13. Ентомологічний заказник «Балка Коньякова»
  14. Ентомологічний заказник «Балка Каларіна»
  15. Ентомологічний заказник «Ділянка цілини»
  16. Ентомологічний заказник «Балка Бельманка»
  17. Ланцевська кам'яна могила
  18. Редути старих укріплень
  19. Кам'янська лісова дача

Заклади культури і мистецтв

  1. Районний краєзнавчий музей ім. М. Я. Гудини в с. Гусарка

Історико-культурні та археологічні пам'ятки

  1. Курганний могильник «Більмак-могила»

Примітки

  1. Постанова ЦВК СРСР від 1 квітня 1935 року «Про перейменування Царе-Костянтинівського району Дніпропетровської області на район імені т. Куйбишева» (рос.)
  2. Постанова ЦВК СРСР від 7 серпня 1935 року «Про перейменування Антоно-Кодинцівського району і деяких районних центрів УРСР»(рос.)
  3. Адміністративно-територіальний устрій Куйбишевського району на сайті Верховної Ради України
  4. Створений рішенням Запорізької обласної ради № 17 від 30 травня 2013 року «Про оголошення території природно-заповідного фонду місцевого значення Куйбишевського району Запорізької області»

Джерела