Орден Залізної Остроги (пластовий курінь): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Lysus (обговорення | внесок)
Немає опису редагування
Lysus (обговорення | внесок)
Немає опису редагування
Рядок 55: Рядок 55:
[http://www.plast.org.ua/about/history/usp/serduklzo/ Історія Лицарства Залізної Остроги (стрілецького)(1916) на Пластовому порталі]
[http://www.plast.org.ua/about/history/usp/serduklzo/ Історія Лицарства Залізної Остроги (стрілецького)(1916) на Пластовому порталі]


[[http://www.youtube.com/watch?v=JiLqY_chsrk&eurl= | Кліп присвячений "Ордену Залізної Остроги" на You Tube ]]
[[http://www.youtube.com/watch?v=JiLqY_chsrk&eurl= Кліп присвячений "Ордену Залізної Остроги" на You Tube ]]
[[Категорія:Пластунство]]
[[Категорія:Пластунство]]

Версія за 23:13, 20 липня 2009

Пластовий курінь УСП ч. 15 «Орден Залізної Остроги» імені Святослава Завойовника.

Файл:Gerb OZO 5x4.jpg
Відзнака куреня «Орден Залізної Остроги»

П'ятнадятий курінь старших пластунів та сеньйорів Пласту — Національної Скаутської Організації України «Орден Залізної Остроги» ім. Святослава Завойовника був заснований 1927 році у Львові. Його засновниками та провідними членами були Володимир Маркусь, Іван Кліщ, Іван Сидорів, Тиміш Білостоцький, Зенон Котович.

Історія

Новостворений курінь ставив собі завданням плекати традиції Українського Січового Стрілецтва і зокрема стрілецького «Ордену Лицарів Залізної Остроги», що постав в 1916 році як напівтаємне політичне товариство. Провідною спеціалізацією куреня була робота з новацтвом. Озони організовували новацькі табори в Підлютому і на Остодорі, вели працю в новацьких гніздах, проводі УПН. Окремі члени куреня працювали також з юнацтвом. Іншим важливим напрямком діяльності ОЗО був економічний: робота в кооперативі «Пласт», виготовлення і постачання спорядження, ведення крамниці і кредитної спілки. Також озони працювали в проводі УСП, при редагуванні пластових часописів, займалися розбудовою Пласту на Волині та Закарпатті, організовували товариські старшопластунські зустрічі. З початком радянської окупації ОЗО припинив свою діяльність в Україні. Курінь відродився в Україні в 1996 році . Зареєстрований ГПБ у 2002 році.

Лицарі Залізної Остроги (1916)

Початки Ордену Залізної Остроги сягають часу Першої світової війни. Після бою в Потуторах із полку Українських січових стрільців (УСС) залишилось кількадесят людей, які переїхали в тил до Вишколу у Розвадові та Коша у Пісочній (тепер Миколаївського р-ну Львівської обл.). Вдень стрільці вишколювалися, а вечорами мали товариські сходини, на яких у листопаді 1916 р. засновується “Орден Лицарства Залізної Остроги” (ЛЗО). Ініціаторами створення Ордену були славнозвісний Іван Цяпка-Скоропад та Лев Лепкий, а організація мала на меті, як писав Роман Купчинський : .

Братчиками Ордену були як і найвищі старшини, так звичайні стрільці, переважно інтелігенція. Члени ділилися на чурів, непохитників і лицарів. Лицарі мали право брати участь у Великому Зборі Лицарства. Лицарі ділилися на кінних і піших (про добрих коней для перших спеціально дбав Великий Конюший Ордену). Непохитники брали участь у Малій Раді – де однак важливих справ не вирішували. Чури не брали участи в жодних радах і не мали жодних прав – вони услугували лицарям. Дуже часто такими чурами були полковники, сотники і т. п., які спершу сміялися з корпорації, потім одначе не могли без неї жити. Дуже часто траплялося таке, що чура-полковник услугував лицареві — звичайному стрільцеві.

На чолі “Залізної Остроги” стояв Великий Комтур, який теж посвячував непохитників на лицарів. Першим Великим Комтуром був Іван Цяпка, а після нього – Володимир Свідерський. Члени “Залізної Остроги” носили на військових одностроях з лівого боку відзнаку: чорно-червона стяжка з острогою. Поміж собою вживали звертання “приятель серця”.

Стрілецький орден проіснував довго. У 1920-х рр. члени Стрілецького Ордену, які перебували у Львові, вважали за своїх молодих спадкоємців старших пластунів з куреня Орден Залізної Остроги і відвідували “in corpore” всі їхні імпрези. “Співаник для дітей” та “Співаник УСС” лицаря ЛЗО Михайла Гайворонського активно використовувалися у виховній роботі Пласту, а Володимир Щуровський був лікарем на організованому ОЗО новацькому таборі у Підлютому (1930) і того ж року був відзначений Свастикою Вдячности.

15 курінь УСП "Орден Залізної Остроги" (1927 - 1930)

Перші гуртки Уладу старших пластунів (УСП) почали творитися у 1922-1923 рр. Восени 1923 р. постав перший гурток старших пластунів, невдовзі перейменований на “Клюб старших пластунів і пластунок ім. сотн. Федора Черника у Львові”. У березні 1925 р. на основі Клюбу зареєстровано І курінь старших пластунів ім. Ф. Черника. Восени 1926 р. курінь розрісся настільки, що його було поділено на самостійні гуртки, які згодом дали початок кільком куреням старших пластунів. 2-й самостійний гурток “Орден Залізної Остроги” у травні 1927 р. був оформлений в 15 курінь УСП. Засновниками ОЗО були Володимир Маркусь, Іван Кліщ і Володимир Кметик. Новостворений курінь ставив собі завданням плекати традиції стрілецького Ордену Лицарів Залізної Остроги. При переведенні із паломників (кандидатів) у кавалери (лицарі) відбувався ритуал посвячення, подібний до того, що робився в ЛЗО. Першим Великим Комтуром (курінним) ОЗО став Володимир Маркусь. До старшини куреня входили: І Кавалер (Іван Сидорів), Камерарій (Іван Кліщ), Вікарій (Олекса Ратич) та Великий Канцлер Юліан Дорош. До останньої команди куреня, вибраної 13.07.1930 р., належали Великий Комтур (Іван Кліщ), І Кавалер (Іван Сидорів), Великий Канцлер (Тарас Дурбак), Камерарій (Володимир Винницький).

Всі озони перед тим були в Юнацтві. Шість з них були вихованцями 1 куреня ім. П. Сагайдачного (Львів), інші належали до куренів ім. Дмитра Вітовського (Дрогобич), ім. Петра Дорошенка (Сокаль), ім. кн. Льва (Львів), ім. Івана Мазепи (Станиславів, тепер Івано-Франківськ), ім. Пилипа Орлика (Золочів), ім. Богдана Хмельницького (Львів). Майже всі члени ОЗО здобули вищу освіту, як правило, технічну, хоча були теж правники, філософи, біолог, богослов, ветеринар. Для вступу в ОЗО ставилися високі вимоги, тому курінь не належав до найчисельших у Пласті, проте був одним із найдіяльніших. Всього членами ОЗО були близько 20 старших пластунів, ще кілька з ними тісно співпрацювали. Багато з них мали пластові відзначення. Зокрема, свастику заслуги отримали Тиміш Білостоцький (1922), Тарас Дурбак (1929), Іван Кліщ (1928, 1930), Зенон Котович (1930), Володимир Маркусь (1930), похвальне письмо – Володимир Винницький (1930), Юліан Дорош (1930).

Провідною спеціалізацією ОЗО була робота з новацтвом. Ще до створення куреня, Іван Кліщ та Зенон Котович організували у 1924 р. відділ новаків і під їх проводом вперше 30 хлопчиків маршувало прилюдно серед інших пластових частин під час традиційного у Львові релігійного ходу на Святі Пресв'ятої Євхаристії.

Сьогодення. Мета і діяльність

Сьогодні ОЗО ставить собі за мету працювати для здійснення пластових ідеалів в особистому і суспільному житті та для росту пластової організації в Україні. На сьогодні "Орден Залізної Сотроги" є найбільш чисельнішим в Україні пластовим куренем Уладу старшого пластунства. ОЗОни плекають лицарський дух і цінують побратимство. Тому гасло ОЗО: «Перемога або смерть!», а курінне вітання: «Рука і серце!»

Основна діяльність: а) плекання традиції визвольних змагань у Пласті, б) кампанія за здоровий спосіб життя, в) розвиток пластових спеціалізацій - пішого, велосипедного, кінного і водного туризму тощо.

Курінь веде працю в різних напрямках діяльності Пласту:

1. Виховництво. Озони ведуть постійну виховну роботу в 12 куренях УПЮ та 1 гнізді УПН, проводять літні табори і мандрівки, беруть участь у організації різних виховних заходів на крайовому і станичному рівнях.

2. Адміністрування організації. Члени куреня працюють в пластових проводах в Україні усіх рівнів. Зокрема беруть значну участь в проводі станиць Київ, Тернопіль, Івано-Франківськ та відповідних округ.

3. Інструкторство. Спеціалізаційні програми. Курінь працює для розвитку кількох спеціалізаційних програм в УПЮ та проводить відповідні виховні крайові і станичні заходи:

a. Табори: Військово - виховний табір - "Легіон", Мандрівний табір - "Говерля", Вело -мандрівний табір - "Ревор",Кінно - спортивний "Герць".

b. Змаги: Мандрівний змаг з орієнтування для юнацтва - «Осінній рейд», Всеукраїнські змагання з пішого мандрівництва - «Стежками Героїв», Всеукраїнський пластовий спортивний змаг «Спартакіада».

с. Плекання традиції визвольних змагань у Пласті: "Свято Героїв", | Щорічна акція "Молодь пам'ятає Шухевича, Щорічна акція "Пам'ятай про Крути".

Головні вимоги до членства: активна праця в Пласті, добра пластова постава, здоровий спосіб життя, зокрема не вживання тютюну і алкоголю, участь в діяльності куреня. Члени Ордену Залізної Остроги діють у Київі, Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Черкасах, Луцьку, Камянеці-Подільському.

Посилання

Сайт куреня "Орден Залізної Остроги"

15 курінь УСП Орден Залізної Остроги (1927-1930) на Пластовому порталі

Історія Лицарства Залізної Остроги (стрілецького)(1916) на Пластовому порталі

[Кліп присвячений "Ордену Залізної Остроги" на You Tube ]