Закон Релея — Джинса: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
TXiKiBoT (обговорення | внесок)
м робот додав: de, es, fi, fr, he, it, ja, nl, pl, pt, ru, zh змінив: en
+ {{Ізольована стаття}} за допомогою AWB
Рядок 28: Рядок 28:
[[ru:Закон Рэлея — Джинса]]
[[ru:Закон Рэлея — Джинса]]
[[zh:瑞利-金斯定律]]
[[zh:瑞利-金斯定律]]
{{Ізольована стаття}}

Версія за 14:02, 6 грудня 2009

Закон Релея-Джинса - формула, що описує частотну та температурну залежності інтенсивності рівноважного випромінювання абсолютно чорного тіла при малих частотах (великих довжинах хвиль).

,

де - енергія випромінювання в спектральному проміжку між частотами та , c - швидкість світла, - стала Больцмана, T - температура.

Інша форма запису (через довжини хвилі):

,

де - енергія випромінювання в проміжку довжин хвилі від до .

Формулу отримали в 1905 англійські фізики Джон Вільям Релей та Джеймс Гопвуд Джинс, виходячи з класичних міркувань. Вона добре описує спектр випромінювання абсолютно чорного тіла при малих частотах, однак передбачає невпинне зростання інтенсивності із збільшенням частоти, що отримало назву ультрафіолетової катастрофи. Розв'язок проблеми ультрафіолетової катастрофи привів Макса Планка до гіпотези випромінювання світла квантами, що було першим кроком до побудови квантової механіки.

Для отримання фомули Релей та Джонс виходили з припущення, що в стані, коли випромінювання перебуває в термодинамічній рівновазі з тілом, на кожну моду випромінювання припадає енергія , за законом про рівномірний розподіл енергії.