Баптистерій: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Luckas-bot (обговорення | внесок)
м робот додав: bg:Баптистерий
м r2.7.1) (робот додав: sh:Baptisterium
Рядок 38: Рядок 38:
[[ru:Баптистерий]]
[[ru:Баптистерий]]
[[sc:Battisteru]]
[[sc:Battisteru]]
[[sh:Baptisterium]]
[[sk:Baptistérium]]
[[sk:Baptistérium]]
[[sl:Krstilnica]]
[[sl:Krstilnica]]

Версія за 00:38, 26 квітня 2011

Восьмикутний баптистерій у Латерано (Рим) з четвертого століття.

Баптистерій (лат. baptisterium. , грец. Βαπτίζω «хрестити», хрестильний, хрещальня) - прибудова до церкви або окрема будівля, призначена для здійснення хрещення. Всередині баптистерія розташовується хрестильна купіль, як правило, досить великого розміру, щоб в нього могла поміститися доросла людина, або навіть кілька людей.

Баптистерії відомі не раніше як з IV ст. і спочатку були досить великих розмірів. Часто вони служили для підготовки людей що готувалися прийняти хрещення, а іноді і для зборів християнської громади. Приблизно з початку IX ст. баптистерії зустрічаються значно рідше, через християнізацію основної маси населення, яка призвела до того, що більшість людей приймали хрещення ще в дитячому віці. Розміри купелі зменшилися - замість басейну вона набрала виду великої чаші, яка могла бути як переносною (як правило, у цьому випадку вона виготовлялася з металу), так і непереносною. У другому випадку вона встановлювалася в каплиці або в храму - біля західної стіни, ближче до входу (так було прийнято на Заході) або в особливому притворі (більш поширене на Сході). У XX ст. через зростання числа дорослих людей, які бажають прийняти хрещення, баптистерії у хрестильних храмах знову стали набувати частішого використання.

Джерела

Meyers Grosses Handlexikon. Klambt Druck GmbH, Speyer, 1974. ISBN 3-411-01334-6 [] помилка: {{lang-xx}}: немає тексту (допомога)