Книга псалмів: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 2: Рядок 2:


== Авторство і призначення ==
== Авторство і призначення ==
КНИГА Псалмів - це богонатхнена збірка пісень, яким користувалися справжні служителі Єгови в стародавній час. Ця книга складається з 150 духовних пісень, або псалмів, що призначалися для виконання під музику під час богослужінь у храмі Бога в Єрусалимі. Псалми - це хвалебні пісні Єгові, але крім хвали вони містять ще і благання про милосердя і допомогу, а також висловлювання впевненості й надії. У них багато слів подяки, захопленого тріумфування і радісних вигуків. Деякі з псалмів є історичні огляди, які розглядають прояви люблячої доброти і великі справи Бога. Звертає на себе увагу і велика кількість пророцтв, багато з яких вже разючим чином справдилися. У псалмах дається безліч корисних настанов, переданих піднесеним художньою мовою, який зворушує читача до глибини душі. Так, псалми - це прекрасно приготовлені духовні страви на чудовому духовному бенкеті.
Вірилось, що вони всі псалми були написані [[Давид]]ом але на сьогодні вважають, що вони написані кількома авторами; деякі з них можуть датуватися раннім періодом Єврейської монархії. Псалми призначалися для співу з музичним супроводженням і вживалися в літургії у [[Єрусалимський Храм|Єрусалимському Храмі]]; вони надалі вживаються як і в громадському так і приватному поклонінні євреями та християнами. Більшість псалмів — вираження хвали та поклоніння [[Бог]]у та Його ділам.

Псалтир віками уживали, як шкільний підручник, читали над померлим, а також над хворим. Цитати з Псалтиря зустрічаються вже в українській літературі з [[11 століття]] до найновіших часів. З Псалтиря у давнину ворожили, і текст так званого гадального Псалтиря, у якому до кожного псалма було пояснення, що в певних обставинах псалми радять діяти, був знаний уже в [[11 століття|11 столітті]].
Псалтир віками уживали, як шкільний підручник, читали над померлим, а також над хворим. Цитати з Псалтиря зустрічаються вже в українській літературі з [[11 століття]] до найновіших часів. З Псалтиря у давнину ворожили, і текст так званого гадального Псалтиря, у якому до кожного псалма було пояснення, що в певних обставинах псалми радять діяти, був знаний уже в [[11 століття|11 столітті]].



Версія за 18:22, 28 лютого 2012

Книга Псалмів, також Псалти́р  — одна з книг Старого Заповіту Біблії. Містить 150 духовних пісень.

Авторство і призначення

Псалтир віками уживали, як шкільний підручник, читали над померлим, а також над хворим. Цитати з Псалтиря зустрічаються вже в українській літературі з 11 століття до найновіших часів. З Псалтиря у давнину ворожили, і текст так званого гадального Псалтиря, у якому до кожного псалма було пояснення, що в певних обставинах псалми радять діяти, був знаний уже в 11 столітті.

Псалми широко вживаються у богослужінні юдаїзму. Також їх використовували найперші християнські спільноти ще до формування канону Нового Заповіту.

Широко вживається у богослужіннях християнських церков (також українських); для цього поділена на відповідні розділи — 20 кафизмів. Текст Псалтиря був у числі найдавніших перекладів на слов'янську мову за часів святих Кирила й Методія і поширився в Україні відразу після прийняття християнства. Дуже рано став тут відомий Псалтир з толкуванням («толковий») неясних місць та викладами, зазвичай проти юдейської віри.

Структура

Тематично псалми поділяють на кілька груп: гімни, індивідуальні лементи, спільні лементи, пісні довіри, індивідуальні псалми подяки, королівські псальми, псальми мудрості, паломницькі псальми, літургічні псальми. По іншій типології псалми поділяють на: пісні Сіона — псальми 48, 76, 84, 87, 122, 134, історичні літанії — псалми 78, 105, 106, 135, 136, паломницькі літургії — псальми 81, 21, літургії входу — псалми 15, 24, літургії правосуддя — псалми 50, 82, змішані типи — псалми 36, 40, 41, 68.

Переклади і видання

Книга Псалмів однією з перших перекладена на старослов'янську мову ще за часів Кирила і Мефодія. Складається з 150 ліричних пісень-псальм з молитвами до Всевишнього, часто друкується окремою книгою та використовується для богослужбових піснопінь.

Як популярна книга, Псалтир був у числі найстаріших білорусько-українських друкованих видань: Франциска Скорини (1517) і Івана Федоровича в Заблудові (1570) та Острозі (1580).

Переклади Псалтиря на українську мову зробили: І. Пулюй (1903 з гебрейської), о. А. Бачинський (1903), о. Я. Левицький (1925), М. Кобрин (1936, 1941), митр. Іларіон (1962), отець І. Хоменко (1963) й інші.

Джерела

Література

Див. також

Посилання