Вікіпедія:Критерії значущості: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Serg7255 (обговорення | внесок)
Тоді так. Трохи більше "по-українські", адаптовано до реалій, а не взагалі + стилістика (відповідатиме - відповідає та ін.)
зайві -ся
Рядок 6: Рядок 6:


<!-- A topic is presumed to merit an article if it meets the general notability guideline below, and is not excluded under What Wikipedia is not. A topic is also presumed notable if it meets the criteria outlined in a subject-specific guideline listed in the box on the right. -->
<!-- A topic is presumed to merit an article if it meets the general notability guideline below, and is not excluded under What Wikipedia is not. A topic is also presumed notable if it meets the criteria outlined in a subject-specific guideline listed in the box on the right. -->
Тема, предмет статті визнається значимим (таким, що заслуговує на окрему статтю), якщо відповідає нижченаведеним ''загальним настановам значимості'' та не належить до того, [[Вікіпедія:ЧНЄВ|чим не є Вікіпедія]]. Крім того, тема, предмет статті визнається значимим, якщо відповідає будь-якому із затверджених спільнотою ''тематичних критеріїв значимості'' (див. праворуч).
Сама тема заслуговуватиме на статтю, коли відповідатиме нижченаведеним ''загальним настановам значимості'' та не належитиме до того, [[Вікіпедія:ЧНЄВ|чим не є Вікіпедія]]. І предмет статті буде значимим, якщо відповідатиме будь-якому із праворуч наведених ''тематичних критеріїв значимості''.


<!-- These notability guidelines only outline how suitable a topic is for its own article or list. They do not directly limit the content of an article or list. For Wikipedia's policies regarding content, see Neutral point of view, Verifiability, No original research, What Wikipedia is not, and Biographies of living persons. -->
<!-- These notability guidelines only outline how suitable a topic is for its own article or list. They do not directly limit the content of an article or list. For Wikipedia's policies regarding content, see Neutral point of view, Verifiability, No original research, What Wikipedia is not, and Biographies of living persons. -->

Версія за 09:37, 22 червня 2012

Значимість у Вікіпедії — своєрідний тест, що застосовується дописувачами для вирішення питання: «Заслуговує тема на окрему статтю, чи ні?»

Тематичні критерії значущості

Інформація у Вікіпедії повинна піддаватися верифікації: якщо немає надійних незалежних джерел на тему, то й про окрему статтю не може бути мови. Концепція значимості у Вікіпедії застосовує цей базовий принцип для уникнення безладного добору тем: статті й тематичні переліки самі по собі повинні б заслуговувати на увагу — тут не фігурують їхні популярність, важливість, слава тощо, — хоч насправді подібні фактори й інколи посприятимуть підвищенню значимості теми, яка відповідатиме настановам значимості.

Сама тема заслуговуватиме на статтю, коли відповідатиме нижченаведеним загальним настановам значимості та не належитиме до того, чим не є Вікіпедія. І предмет статті буде значимим, якщо відповідатиме будь-якому із праворуч наведених тематичних критеріїв значимості.

Загальні настанови значимості стосуються тільки питання прийнятності теми для окремої статті чи списку: вони аж ніяк не впливають ані на самий зміст, ані на наповнення самих статті і списку. Щодо правил, що регулюють наповнення Вікіпедії, див.: Нейтральна точка зору, Верифіковуваність, Відсутність оригінальних досліджень, Чим не є Вікіпедія та Біографії живих людей.

Загальні настанови значимості

Якщо тему істотно висвітлено в незалежних надійних (авторитетних) джерелах, слід вважати, що вона задовольняє критеріям для окремої статті чи списку.

  • «Істотне висвітлення» означає, що відповідні джерела звертаються безпосередньо до теми в подробицях, — і немає потреби в оригінальному дослідженні, щоб отримати відповідний зміст. Істотне висвітлення — це не просто згадка у джерелах, однак, не вимагається, щоб тема була для них основною. Потрібні реальні приклади: широкого висвітлення та просто згадки в україномовних джерелах.
  • «Надійними (авторитетними)» вважаються джерела, які зберігають редакційну цілісність, що дозволяє верифікувати оцінки значимості відповідно до правил про авторитетні джерела. Ці джерела охоплюють опубліковані праці у будь-якому вигляді (паперовому чи електронному) всіма мовами. Наявність вторинних джерел, що висвітлюють тему, є вагомим свідченням значимості.
  • «Джерела» для визначення значимості мають бути вторинними, оскільки саме вони надають найоб'єктивніше свідчення значимості. Кількість та характер необхідних надійних джерел може різнитися залежно від глибини висвітлення теми та якості самих джерел. Зазвичай очікується наявність кількох джерел[1][2]. Від джерел не вимагається аби вони були доступні on-line, як і не вимагається, щоб вони були українською. Численні публікації одного автора чи організації для визначення значимості розглядаються як одне джерело.
  • «Незалежність» від суб'єкта виключає з розгляду роботи, створені пов'язаними особами. Наприклад, публікації про себе, рекламу, автобіографії та прес-релізи незалежними джерелами вважати не можна[3].
  • «Слід вважати» означає, що широке висвітлення у надійних джерелах встановлює презумпцію, але не гарантію, що тема прийнятна. Скажімо, дописувачі можуть дійти консенсусу, що хоча тема і відповідає цим критеріям, проте вона неприйнятна для окремої статті. Наприклад, така стаття може порушувати правило Чим не є Вікіпедія[4].

Вважається, що тема, яка відповідає цим критеріям, зазвичай заслуговує на увагу і задовольняє одному з критеріїв окремої статті в енциклопедії. Верифіковані факти та зміст, які не підтримано численними джерелами, можуть бути прийнятними для включення до іншої статті.

Настанови значимості не стосуються вмісту статей

Критерії, що стосуються змісту статей, відрізняються від критеріїв, що застосовуються для їх створення. Настанови значимості не розповсюджуються на вміст статей та списків (за винятком того, що включення до списків обмежується значимістю предметів чи осіб). Зміст визначеної статті чи списку підпорядковується принципу нейтральності та іншим правилам і настановам щодо вмісту Вікіпедії.

Значимість потребує свідоцтв, що піддаються перевірці

Основною тезою у настановах значимості є Верифіковуваність. Об'єктивні свідоцтва того, що тема отримала суттєву увагу у незалежних джерелах, підтримують претензії на значимість. Втім, відсутність посилань у статті (на відміну від повної відсутності джерел) ще не означає, що тема незначима.

З іншого боку, немає тем, що автоматично (чи за своєю сутністю) значимі просто тому, що вони існують. Свідоцтва мають показувати, що тема отримала широке незалежне висвітлення чи визнання, і що воно не було короткотерміновим інтересом, результатом діяльності з просування або ж тема неприйнятна з інших причин. Джерела свідчень включають реферовані публікації, книги, що мають авторитет та довіру, поважні засоби масової інформації та інші надійні джерела загалом.

Дописувачі, що оцінюють значимість, мають розглядати не лише джерела, названі у статті, але й інші можливі джерела, що визначають значимість, які у статті не згадано. Значимість потребує лише існування відповідних надійних джерел, а не їх безпосереднього цитування. Статті Вікіпедії не є завершеними і тема може бути значимою, якщо такі джерела існують, навіть якщо у статті їх не згадано. Однак, раз значимість було поставлено під сумнів, то існування неназваних джерел рідко є переконливим, особливо коли минув час і докази не лежать на поверхні. Якщо ж широке висвітлення у незалежних джерелах знаходиться у статті, тоді вилучення через недостатність джерел стає недоречним.

Значимість — не тимчасова

Значимість не є тимчасовою: тема, що колись ставала предметом широкого висвітлення відповідно до загальних настанов, постійного подібного висвітлення не потребує.

Хоча власне значимість і не є тимчасовою, однак час від часу який-небудь користувач може подати запит про вилучення внаслідок переоцінки значимості статті або її прийнятності; також можуть з'явитися нові свідчення для статей, які раніше вважалися неприйнятними. Внаслідок цього статті можуть вилучатися, або ж навпаки — створюватися заново, через деякий час після попереднього рішення.

Зокрема, якщо надійні джерела висвітлюють особу лише в контексті однієї події і така особа, швидше за все, залишається маловідомою, слід вилучити статтю про цю особу.

Для чого нам необхідні ці вимоги

Редактори мають застосовувати критерії значимості до всіх тем, щоб визначити — чи має бути з деякої теми окрема стаття у українській Вікіпедії? Головною метою цих критеріїв значимості є забезпечення того, щоб редактори створювали статті відповідно до основних політик Вікіпедії.

  • Вимагається «широке висвітлення» в надійних джерелах, щоб можна було написати повноцінну статтю, а не пів-абзацу чи лише визначення. У випадку, коли за темою може бути написано і підтверджено джерелами лише кілька речень, вона не може претендувати на висвітлення в окремій статті, і її має бути об'єднано у ширшу статтю або відповідний список. (див. поради нижче).
  • Вимагається існування «авторитетних джерел», аби можна було впевнитися, що ми не увічнюємо містифікацій, використовуючи випадкові плітки, а також не розміщуємо невибіркову збірку інформації.
  • Вимагається, щоб усі статті покладалися в першу чергу на «сторонні» або «незалежні джерела», щоб можна було написати чесну та збалансовану статтю, відповідно до нейтральної точки зору та правила Вікіпедія:Чим не є Вікіпедія.
  • Вимагається існування принаймні одного вторинного джерела, аби стаття відповідала політиці Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень, яка вимагає, щоб усі статті було написано на основі вторинних джерел.
  • Вимагається наведення кількох джерел, аби можна було написати збалансовану статтю, яка відповідає вимогам Вікіпедія:Нейтральна точка зору, а не подає погляди лише одного автора. З цієї ж причини численні публікації однієї особи чи організації вважаються одним джерелом, якщо розглядати їх з погляду вимоги про кілька джерел.

Оскільки ці вимоги ґрунтуються на основних політиках щодо вмісту Вікіпедії, вони стосуються всіх статей, а не лише статей, приведених у відповідість до загальних настанов значимості. Вони, однак, не поширюються на сторінки, призначені для навігації (тобто всі сторінки неоднозначності та деякі списки).

Загальні настанови

Самопросування та огульна реклама

Публікації в надійних та достовірних джерелах не завжди є достатнім свідченням значимості.

Вікіпедія не є майданчиком для реклами. Самореклама, замовлені матеріали, автобіографії, а також продакт-плейсмент (прихована реклама) — це не шлях створення енциклопедичної статті. Показником значимості є те, що незалежні від висвітлюваної теми (або виробника, творця, автора, винахідника чи продавця) люди справді вважають її настільки значимою, що вони написали чи опублікували свої власні нетривіальні роботи з цієї теми, зробивши це без чийогось стимулювання, не задля свого просування по службі та без впливу інших людей, пов'язаних із темою статті.

Нейтральні джерела також необхідні як гарантія нейтральності написаної статті — самостійно написані або видані джерела не можна вважати нейтральними (для з'ясування нейтральності та об'єктивності подібних джерел див. Вікіпедія:Автобіографії та Вікіпедія:Конфлікт інтересів). Навіть не рекламні самостійно видані джерела (такі як технічні інструкції, що супроводжують певний продукт), все ж не свідчать про значимість, бо вони не є мірилом тієї уваги, яку отримала дана тема.

Події

Основна стаття: Вікіпедія:Критерії значимості/Події

Вікіпедія не є джерелом новин: вона вимагає більше, ніж звичайний репортаж про новини щодо однієї події чи теми, для визнання широкого її висвітлення. Наприклад, звичайні новини, такі як прес-релізи, оголошення, спортивні огляди або бульварна преса не є широким висвітленням. Навіть велика кількість новин, які не дають критичного аналізу подій, не свідчить про широке висвітлення теми. Для висвітлення актуальних новин створено проект Українські Вікіновини. У деяких випадках, коли щодо значимості об'єкта (наприклад, книги) може виникати суперечка — чи має він самостійну значимість, чи об'єкт значимий завдяки події — слід враховувати обидві позиції.

Окремі списки

Додаткова інформація: Вікіпедія:Списки

Настанови зі значимості застосовуються і до окремих списків і таблиць. Значимість списків (названих «Список Хх» або "Хх") базується на принципі групування. Список об'єктів вважається значимим, якщо він висвітлювався у незалежних надійних джерелах як група чи множина, відповідно до вищезазначених принципів; значимий список об'єктів передбачає створення окремого списку Вікіпедії. Не потрібно, щоб список підтверджувався документальними джерелами повністю, потрібно лише, щоб загалом було таке групування. Оскільки група або множина значима, окремі елементи в цьому списку не потребують незалежної значимості, хоча редактори можуть на свій розсуд визначити обмеження для великих списків шляхом включення до них лише тих елементів, які значимі самостійно, або про які є статті у Вікіпедії.

Наразі не існує консенсусу щодо того, як оцінювати значимість складніших та перехресно категоризованих списків (наприклад, «Список X у Y»), або у визначенні інших засобів формування окремих списків, хоча неенциклопедична перехресна категоризація розглядається у Вікіпедія:ЧНЄВ. Редакторам, як і раніше, наполегливо рекомендовано показати значимість списку (як класифікації) перед його створенням.

Статті, що не відповідають порадам щодо значимості

Статті, що не відповідають критеріям, здебільшого підлягають вилученню, однак є деякі альтернативні варіанти.

Для статей сумнівної значимості вилучення має бути останнім шляхом.

Якщо через недостатність джерел у статті немає змоги продемонструвати значимість теми, пошукайте джерела самостійно або ж:

  • запитайте авторів статті чи експертів з відповідної тематики, де шукати джерела[5];
  • поставте у статті шаблон {{Значимість}}, аби привернути увагу інших дописувачів;
  • якщо стаття належить до вузькофахової галузі, скористайтеся шаблоном {{Expert}} для залучення дописувачів, обізнаних у відповідній тематиці, які мають доступ до джерел, відсутніх в on-line. Із списком таких статей можна ознайомитись тут.

Якщо відповідні джерела неможливо знайти після сумлінного пошуку, розгляньте можливість приєднання верифікованого вмісту до статті ширшої тематики[6].

  • Якщо стаття задовольняє критеріям швидкого вилучення, поставте на сторінці відповідний шаблон.
  • Скористайтеся шаблоном {{Delete}} у тих статтях, які критеріям швидкого вилучення не задовольняють, але є безперечними кандидатами на вилучення. Такі статті може бути вилучено після обговорення. Детальніше дивіться Вікіпедія:ВИЛ.

Для статей, тематика яких вочевидь незначуща, вилучення зазвичай є найбільш прийнятною реакцією, хоча іншою можливістю може бути допомога спільноті зберегти будь-які корисні матеріали.

Див. також

Примітки

  1. У разі нестачі відповідних джерел вважається, що тема більш придатна для включення до статті ширшої тематики.
  2. Зазвичай буває, що газети та журнали публікують одне й те ж повідомлення, іноді з невеликими відмінностями чи під різними заголовками. Тож кілька одночасних публікацій різних статей не завжди становлять різні роботи, подібно до того, як серія публікацій одного й того ж автора зазвичай вважається одним джерелом.
  3. Праці, видані самими суб'єктами чи тими, хто пов'язаний із ними, навряд чи можна вважати серйозним свідченням значимості. Дивіться також Конфлікт інтересів.
  4. Більше того, не всяке висвітлення у надійних джерелах є свідченням значимості для створення статті. Наприклад, бази даних, каталоги, реклама, оголошення та незначні новини є прикладами висвітлення, що можуть і не підтримувати значимість після їх дослідження, незважаючи на їх існування як надійних джерел.
  5. Іноді незалежні джерела надаються суб'єктами біографій чи представниками відповідних організацій після звертання до них. Звичайно, слід бути обережним, оцінюючи незалежність таких джерел. Ви також можете поглянути, чи є Вікіпроект відповідної тематики, і запитати там.
  6. Наприклад, статті про незначні персонажі може бути приєднано до статті про твір, у якому їх описано; статті про школи можна приєднати до статті про місто чи район, де вони розташовані; статті про осіб, пов'язаних із відомою особою, можна приєднати до відповідної персоналії.