Агора (монета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Монета в 10 агорот, в обігу з 1985 року.

Агора́, Аґора (івр. אגורה‎), мн. «агоро́т» (івр. אגורות‎), дослівно перекладається як «гріш» — ізраїльська розмінна монета. Використовувалася з 1960 року як 1/100 ізраїльської ліри, з 22 лютого 1980 року — як 1/100 шекеля (так званого «старого шекеля»), з 4 вересня 1985 року по сьогодні — як 1/100 нового шекеля.

В обігу перебували монети номіналом 1, 5 і 10 агорот. Монета вартістю 50 агорот номінально зазначена як «1/2 шекеля» і тому належить до шекелів.

У 1992 році монета вартістю в одну агору була скасована в готівкових розрахунках, проте збережена як засіб безготівкових операцій.[1]1 січня 2008 року монета в 5 агор поступово знімалася з обігу і з 1 січня 2011 року перестала прийматися готівкою, але збереглася в електронному обігу[2],[3].

Походження назви[ред. | ред. код]

Назва для монети за пропозицією Єрусалимської Академії мови іврит запозичено з Тори, де вживається вираз івр. אגורת כסף‎ (агорат кесеф, у Синодальному перекладі — як «срібная гера»).

Суперечки навколо монети в 10 агор[ред. | ред. код]

Докладніше: Великий Ізраїль

Монета в 10 агор стала на Близькому Сході предметом жорстких дебатів. Багато палестинців, серед яких був і покійний лідер ОЗП Ясир Арафат, вважають, що на реверсі монети зображена мапа Великого Ізраїлю, від Середземного моря до Месопотамії й від Червоного моря до Євфрату. Таким чином, як вважають прихильні до цієї думки палестинці, Ізраїль декларує політику, що ставить за мету відтворення Ізраїлю в кордонах часів царя Давида, і має намір зайняти територію сучасних держав Йорданії, Сирії, Саудівської Аравії й Іраку. І тим паче територія Палестинської держави, за незалежність якого бореться ОЗП, буде під ізраїльським контролем, з чим палестинці змиритися не можут.


Банк Ізраїлю пояснює, що на реверсі монети зображена стародавня монета останнього Юдейського царя з династії Хасмонеїв, Матитьягу Антигона II, котра була випущена бл.40-37 рр. до н. е. за часів облоги Єрусалима римлянами. На монеті зображений семисвічник (менора).

Уперше спірне зображення з'явилося 2 травня 1984 року на монеті в 100 шекелів (нині знані як «старі шекелі»). Опісля деномінації 4 вересня 1985 року зображення перекочувало на монету в 10 агор, вартісно рівнну 100 старим шекелям.

Також це зображення було обрано офіційним символом Банку Ізраїлю.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]