Вікіпедія:Цикл рішучої зміни, відкоту, обговорення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цикл рішучої зміни, відкоту, обговорення (РЗВО) ― факультативний[1] метод досягнення консенсусу в Українській Вікіпедії. Цей процес може бути корисним для виявлення заперечень, започатковування дискусій та сприяння виходу з глухих кутів у випадках конфліктів редагувань. Поводьте себе дипломатично та обережно під час РЗВО. Деякі редактори вважатимуть будь-яке відкочування їх рішучих правок "протиравним", тому будьте терплячі та наполегливі під час РЗВО.

Рішуче редагування-зміна є основоположним принципом Української Вікіпедії. В Українській Вікіпедії вітається позитивний внесок від усіх добренамірних редакторів. Рішучі редагування ― головний метод додавання нової інформації до Української Вікіпедії. Маєте сумнів щодо будь-якого аспекту статті ― браво втілюйте в життя своє бажане редагування! За схожою логікою, якщо перед тим як рішуче відредагувати статтю, ви вирішили спершу розмістили опис свого запропонованого редагування на сторінці обговорення статті, й впродовж здоровоглуздового проміжку часу вам не надходійшло заперечення чи зауваження щодо вашого запропонованого редагування ― сміливо інтерпертуйте це як відсутність заперечення на ваші пропозиції та браво втілюйте в життя своє бажане редагування! Інколи інші редактори зайняті, або ніхто не тримає відповідну статтю у своєму списку спостережень, однак ці обставини не мають вас гнітити та зупиняти від рішучого редагування. Оскільки ваше рішуче редагування завжди спричинить до одного з двох результатів: А) або воно призведе до покращення статті, Б) або воно призведе до зацікавлення до статті інших редакторів що допоможе стимулювати обговорення на СО. Будь-який з цих двох результатів є позитивним для Української Вікіпедії. Якщо у вас є підозра що ваше рішуче редагування може бути суперечливим, у вас завжди є опція додати "(якщо хтось вважає редагування недоречним ― прошу скасувати)" або щось подібне до опису редагування, аби попередити інших про добрі наміри у запропонованому рішучому редагуванні.

Відкочуйте рішуче редагування до доконфліктної версії, якщо ви вважаєте що воно не призвело до покращення статті, й його неможливо швидко виправити шляхом уточнення. Будь ласка відкочуйте рішучі зміни лише коли у вас немає можливості швидко виправити рішучу зміну шляхом уточнення. РЗВО не заохочує відкочування, але визнає, що відкоти неуникні. Під час відкочування вкажіть свою аргументацію в описі редагування. Перегляньте історію статті та сторінку обговорень статті, аби упевнитися, чи не розпочалась там вже дискусія щодо відповідного редагуванн та не цурайтеся долучитися до цієї дискусії на СО, якщо вона вже розпочалася. (Див. Вікіпедія:Глосарій аби ознайомитися з найпоширенішими скорочення Української Вікіпедії, які можна зустріти під час обговорень).

Обговоріть ваше відкочене рішуче редагування на сторінці обговорення статті з редактором який його відкотив та поясніть чому ви вважаєте що ваше рішуче редагування презвело до покращення статті. Не відкочуйте зміну яка попередньо відкотила ваше рішуче редагування та не вступайте у взаємне відкочування правок по колу яке не призведе ні до чого доброго окрім війни редагувань.

Цикл. Аби не застрягти у безкінечнній балаканині на СО, після того як пройшов прийнятний проміжок часу й ви відчуваєте що ви змогли краще зрозуміти аргументи вашого відкочувача, ви можете спробувати знову зробити нове рішуче редагування. Однак впевніться що ви маєте ґрунтовні причини вважате що ваше нове рішуче редагування адекватно уконтентовує застереження відкочувача. Ви можете спробувати цю дію, тобто зробити нове рішуче редагування, якщо обговорення змогло дійти до певного підсумку що ознаменовує новий консенсус, але обов'язково переконайтеся, що ваше нове рішуче редагування дійсно адекватно уконтентовує застереження відкочувача, а не просто є розв'язанням війни редагування.

Загальна структура РЗВО[ред. код]

Іноді важко зрозуміти з ким саме слід вести обговорення аби знайти консенсус. Роблячи рішуче редагвання ви привернете увагу редакторів які щиро зацікавлені у покращенні статті, та тримають її у себе на сторінці спостереження. Вам слід обговорити свої рішучі зміни з ними, аби знайти ВП:Консенсус.
Коли слід використовувати РЗВО

Сміливо робіть рішучі редагування, якщо ви розмістили опис свого запропонованого редагування на сторінці обговорення статті, й впродовж здоровоглуздового проміжку часу вам не надходійшло заперечення чи зауваження щодо вашого запропонованого редагування. Однак ви не зобов'язані наперед питатися на СО у інших щодо вашого запропонованого рішучого редагування, ви можете просто взяти й зробити його.

Як діяти у випадках РЗВО

Зрозумійте хто є зацікавленим редактором (ЗР), порозумійтеся з ним, обговоривши запропоновані редагування на СО, та знайдіть консенсус.

  1. Будьте рішучими та зробіть те, що, на вашу думку, є оптимальними змінами, виходячи з ваших найкращих зусиль. Ваша зміна може включати переписування, перестановлення, додавання або вилучення інформації.
  2. Зачекайте, поки хтось відкотить ваше редагування до доконфліктної вересії. Вітаємо, ви знайшли першого зацікавленого редактора (ЗР).
  3. Обговоріть зміни з цим зацікавленим редакторам (ЗР) на СО статті, або, якщо вичерпано усі можливості обговорення на СО статті, спробуйте порозумітися з ним та дійти до спільного знаменника за посередництва альтернативних методів розв'язання конфліктів, та досягніть нового консенсусу. Введіть новий консенсус в дію відповідним рішучим редагуванням, та гляньте чи не прийде ще який-небуть зацікавлений редактор (ЗР) та не відкотить і це ваше, нове рішуче редагування. Якщо відкоти припинилися, і всі сторони суперечки прийшли до спільного знаменника, ви успішно завершили цикл РЗВО.
Деякі зауваги
  • Обговорення як основоположний елемент пошуку та знаходження спільного знаменника з опоненти
Обговорення є оснвооположною складовою РЗВО і його ніколи не можна пропускати. Якщо ви рішуче редагуєте будь-яку статтю, але не берете участі у обговоренні на СО статті, ви не застосовуєте РЗВО належним чином. Обговорення слід розпочати відразу ж після скоєння рішучого редагування, аби стимулювати інших до діалогу. Однак пам'ятайте що ви не мусите вступати у обговорення на СО аж поки хтось не відкотить ваше редагування.
  • Не вступайте у взаємне відкочування редагувань по колу (відкіт-по-колу)
Ваше рішуче редагування, іноді може викликати реакцію зацікавленого редактора (ЗР), який, ймовірно, тримає цю статтю у своєму списку спостереження. Та якщо впродовж певного часу ніхто не відкочує ваше рішуче редагування, це означає що ви маєте мовчазний консенсус й можете продовжити подальші рішучі редагування. Якщо ж ваше редагування було відкочено, ви як ініціатор рішучого редагування мусите започаткувати цикл РЗВО розпочавши обговорення на СО.
Після того, як хтось відкотив вашу зміну, виступивши таким чином за існуючу версію статті або проти запропонованої рішучої зміни, ви зможете досягти консенсусу з таким редактором шляхом обговорення на сторінці обговорення. Обговорюючи спірне редагування, редактор який запропонував рішучу зміну не повинен вступати у відкіт-по-колу, бо це вже вважатиметься війною редагувань.
Якщо ви щоразу дотримуєтесь циклу РЗВО, з часом ви наймовірніше зможете досягти консенсусу з усіма сторонами.
Кожне завершення циклу РЗВО може призвести до нового консенсусу.
РЗВО не є самоціллю, він лиш слугує інструментом, що допомагає редакторам знайти спільний знаменник та розпочати спільне конструктивне редагування статті.
Якщо процес РЗВО працює ідеально (іноді це не так), люди через деякий час почнуть утримуватися від прямої реверсії, і редагування почнуть текти більш природно.

Детальні кроки РЗВО[ред. код]

Рішучі зміни[ред. код]

  • Залишайтеся зосередженими: вносити лише ті зміни, які вам абсолютно необхідні. Рішуче редагування не повинно бути величезним редагуванням, і, якщо ви зробити точкове рішуче редагування, швидше за все, воно дасть ліпший результат, ніж якби ви внесли величезні рішучі зміни.
  • Подивіться, що буде далі : припиніть редагування сторінки впродовж достатнього часу, аби побачити, чи хтось заперечує супроти вашої рішучої зміни. Залежно від характеру вашої рішучої зміни та відвідуваності відповідної статті, це очікування може зайняти від кілької хвилини до більше тижня.
  • Очікуйте опору ― навіть ворожості : будьте готові розпочати дискусію, як тільки помітите, що хтось відкотив вашу рішучу зміну. Якщо ви хочете, ви можете навіть розпочати обговорення на СО з описом своєї рішучої зміни, ще до того як хтось захоче її відкотити.
  • Будьте шанобливі : незалежно від того, що говорять вам інші, завжди зберігайте спокій.

Відкіт[ред. код]

  • Перш ніж повернутись назад, спочатку подумайте, чи можна було б покращити оригінальний текст іншим способом, чи частину редагування можна зафіксувати на WP: ЗБЕРЕГТИ частину редагування, і чи не хотіли б ви замість цього зробити жирне редагування. Часткова реверсія, WP: PARTR, краще, ніж повна реверсія. Інший спір може відповісти іншим сміливим редагуванням або уточненням щодо вашого вдосконалення. Процес "Жирний ― уточнити" ― ідеальний спільний цикл редагування. Поліпшення сторінок за допомогою спільного редагування ідеально підходить. Однак якщо ви виявили, що робите реверсії або майже реверсії, припиніть редагування та перейдіть до наступного етапу, "Обговорити".
  • Перш ніж зробити відкіт до доконфліктної версії статті (до рішучої зміни) й за відсутності явного вжеіснуючого консенсусу щодо цієї рішучої зміни, переконайтеся, що ви насправді маєте незгоду зі змістом рішучого редагування (і можете конструктивно описати цю незгоду на СО), а не лише стурбовані, що хтось інший може не погодитися з цим рішучим редагуванням. Відкочувач повинен чітко описати своє зауваження у описі редагування чи на СО або описавши неприйнятність змін у статті спричинених рішучим редагуванням, або вказавши на попереднє обговорення де це вже було було зроблено.
  • У описі редагування вашого відкоту коротко поясніть, чому ви зробили цей відкіт, та (можливо, з посиланням на на правило ВП:РЗВО) заохотьте рішучого редактора розпочати обговорення на сторінці обговорення статті, якщо вони хочуть дізнатись більше про те, чому ви зробили свій відкіт. Або ж розпочніть обговорення самостійно на сторінці обговорення статті щодо цього питання. Є більша ймовірність що редактор вступить у продуктивну співпрацю, якщо ви дасте йому зрозуміти, що ви готові вислухати чому він вважає що запропонована рішуча зміна є позитивною для статті. Інакшу ваш відкіт може здатися грубістю.
  • Якщо ви вступили у відкіт-по-колу, то ви більше не дотримуєтесь циклу ВП:РЗВО : якщо ваше редагування було відкочено, то, можливо, для цього була вагома причина. Перейдіть на сторінку обговорення, щоб дізнатись, чому редагування було відкочено.
  • Якщо люди знову почнуть вносити зміни, що не повертаються, ви закінчили : нормальний цикл редагування відновлено.

Обговорення[ред. код]

  • Якщо ваша рішуча зміна була відкочена, то ні в якому разі не робіть повторного-відкоту до своєї "рішучої" версії. Якщо ви дозволили втягнути себе у відкіт-по-колу, то те що ви робите вже не є РЗВО.
  • Дотримуйтесь рекомендацій щодо вікі-етикету та уникайте вікі-брутальності: найпростіший спосіб уможливити успішних РЗВО цикл та зробити його злагодженим ― бути чемним. Намагайся увесь час бути чемним та вимагайте і від свого співбесідника аналогічної цивілізованості.
  • Спілкуйтеся з одним чи максимум двома редакторами одночасно. Поки дискусія рухається вперед, не відчувайте потреби реагувати на зауваження всіх редакторів, оскільки це збільшує шанс що дискусія втратить фокус й переросте у пустопорожню балаканину. Не відходьте від теми обговорення та уважно підбирайте свої слова. Якщо обговорення застрягло, ви завжди можете спробувати зробити нове рішуче редагування та дізнатися чи є якийсь інший зацікавлнеий редактор (ЗР) який також захоче відкотити вашу рішучу зміну.
  • Упевінсться що проста фраза "правило/настанова" чи "консенсус" є достатньо вагомою причиною для відкоту: Іноді редактори зловижвають цими фразами та забувають що в Української Вікіпедії ніщо не є сталим і консенсус може змінитися. З іншого боку, неодноразове повторення старих аргументів без жодного розгляду нових аргументів може здатися деяким редакторам прикладом деструктивної чи тенденційної поведінки (див. ВП:ПОКОЛУ). У вас є повне право не погоджуватися з минулим консенсусом, але користуйтеся здоровим глуздом, коли є доцільним перегляд старого консенсусу. Якщо ви виришили все ж вступити у суперчку на СО, вам можуть допомогти наступні поради:
    • Уважно прислухайтеся до тез інших : Ви намагаєтесь отримати повне та аргументоване пояснення тих, хто вирішив витратити свій власний час на те, щоб посперечатися з вашим рішучим редагування. Якщо ви не будете прислухатися до опонента та не намагатиметеся знайти консенсус, ви марнуєте свій час та час інших. Однак ви не мусити миритися з зневажливими зауваженнями інших редакторів на кшталт "Це правило/настанова Української Вікіпедії, змирися з цим".
    • Завжди будьте готові піти на компроміс : якщо ви силоміць змушуєте когось прийняти ваші запропоновані рішучі зміни, то ви ніколи так не досягнете консенсусу, а лише наживете собі вікі-ворогів. Цей цикл РЗВО призначений для пошуку спільного знаменника між кардинально протилежними точка зору, тому, якщо ви хочете щоб ваші кардинальні зміни прийняла спільноти Української Вікіпедії, очікуйте що вам прийдеться йти на поступки й не раз. Ви маєте йти на якісь поступки аби досягти компромісу, й можете розраховувати на якісь поступки у пошуку компромісу у відповідь, але не сподівайтесь, що це поступки завжди будутть рівнозначними.
  • Обговоріть на СО : Не вважайте, що додавання опису редагування до своєї зміни є повноцінним "обговоренням": інші редактори не можуть "відповісти" у описі редагування. Бажано аби ви використовували СО самої статті для пошуку консенсусу, чи в крайньому випадку СО вашого відкочувача обговорення користувача редактора, але в решті решт обидві СО є прийнятними форумами для обговорення компонентів циклу РЗВО.

Рішучі зміни (повторно)[ред. код]

  • Дайте змогу іншим редактором внести у статтю вироблені під час пошуку консенсусу узгоджені зміни. Якщо інші редактори не хочуть цього робити, це нормально, але обов'язково запропонуйте їм цю опцію. Сама пропозиція демонструє повагу та пошану до праці інших. Якщо відповідний редактор прийме пропозицію внести узгоджені зміни, то (1) історія редагувань покаже, хто вніс зміни, а інший редактор матиме контроль над точним формулюванням (упевнившись що ви не вносите своїм редагуванням зміни, відмінні від узгоджених), й (2) такий алгоритм унеможливить втягнення вас у війну редагувань.
  • Очікуйте, що навіть ця нова редакція з узгодженими змінами не буде остаточною версією. Вам не потрібно вносити всі ваші запропоновані рішучі зміни за один раз. Якщо ви можете знайти консенсус щодо лише деяких аспектів запропонованої рішучої зміни, внесіть ці зміни, і нехай спочатку буде знайдено консенсус спільноти щодо них. Це дасть вам змогу зрозуміли алгоритм додавання кожного наступного аспекту своєї запропонованої рішучої зміни. Закінчивши один успішний цикл РЗВО та домігшись внесення до статті лише одного з його аспектів, вам ймовірно тепер буде легше отримати консенсус спільноти Української Вікіпедії й для подальших аспекітв вашої рішучої зміни, або ви з'ясуєте, що досягли адекватного спільного знаменника зі своїми опонентами й можете зупинитися.

Війна редагувань[ред. код]

  • Не вступайте у війну редагувань. Після того, як обговорення розпочнеться, відновлення оригінального редагування без урахування занепокоєнь інших користувачів може розцінюватися як деструктивне. Ці так звані "відкоти" є прикладом не конструктивнох поведінки та можуть спричинити до санкцій супроти вас, включно з блокуванням. Мета полягає у пошуку консенсусу, а не нав’язуванні власної волі іншим редакторам. Якщо ви стикаєтеся з кількома відкотами, краще не ескалювати ситуацію, вступаючи у відкіт-по-колу. Натомість спробуйте досягти консенсусу шляхом обговорення. Кілька методів як цього досягнути перелічено у Вікіпедія:Розв'язання конфліктів.
  • Не застрягайте у безкінечнній балаканині на СО. На якій би стороні суперчки ви не опинилися, спробуйте рухати вашу дискусію у напрямку консенсусу, визначивши плюси / мінуси аргуменітів сторін, аби можна було якнайшвидше знайти консенсус. Не соромтеся зробити нову рішучу зміну під час обговорення, якщо ви відчуваєте що ця нова рішуча зміна адекватно уконтентовує застереження вашого відкочувача висловлені ним на СО. Цей підхід швидко покаже, чи було уконтентовано застереження вашого відкочувача чи ні; якщо ні, то він знову відкотить вашу рішучу зміну. Попередження: Відкоти-по-колу можуть легко спричинити до порушення правила 3 вікотів й призвести до блокування добронамірних редакторів, навіть під час продуктивного обміну новими рішучими редагуваннями. Будь-які такі нові рішучі редагування мають бути чіткими спробами уконтентувати хоча б певний аспект застереження вашого відкочувача. Якщо ви зробили три відкоти впродовж 24 годин (правило 3 вікотів), не редагуйте цю статтю за будь-яких умов, повністю або частково, впродовж наступних 24 годин.

Примітки[ред. код]

  1. вживається у значенні необов'язковий, опціональний

Див. також[ред. код]