Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Десятинний монастир Різдва пресвятої Богородиці
Храм-МАФ[1][2]
Ліквідований кам'яний МАФ («Володимиро-Ольгинський храм Десятинного монастиря»)
Розташування Київ Україна Україна
Конфесія Православна церква
Єпархія Київська єпархія УПЦ (МП)
Тип монастиря Чоловічий монастир
Дати початку спорудження 2006
Зруйнування 2024
Реліквії Володимирська-Десятинна ікона Божої Матері
Список чудотворної ікони Божої матері Княжеградская («Мінська»)
Настоятель Єпископ Гедеон (Харон) звільнений з посади[3]
Стан демонтований
desyatynniy.com


Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці або Храм-МАФ[1][2] — колишня незаконно встановлена мала архітектурна форма (МАФ)[4], розташована на місці будівництва першого кафедрального Собору Київської Русі на честь Пресвятої Богородиці (Десятинної церкви). Це місце вважається місцем смерті руських первомучеників Феодора Варяга і його сина Іоанна. На думку УПЦ МП, МАФ був церквою при їхньому чоловічому монастирі.

Зрештою МАФ було знесено 17 травня 2024 року[5][6].

Незаконне будівництво[ред. | ред. код]

Передісторія спорудження «храму-кіоску» в буферній зоні пам'яток ЮНЕСКО, де заборонене нове будівництво, почалася в 2006 році. Тоді на цьому місці було проведено богослужіння. Цій події передувало благословення митрополита Володимира архімандритові з російським громадянством Гедеону[7][8] відслужити Пасхальне богослужіння на цьому місці. Для цього був встановлений храм-намет (скінія). В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно храм був зареєстррований як «нежитлова будівля, каплиця»[9].

У 2006 році монастир набув своєї головної святині ікону Пресвятої Богородиці «Володимирська-Десятинна».

У 2006 році Митрополит Мінський і Слуцкий, Патріарший Екзарх усієї Білорусі Філарет передав в дар МАФу список чудотворної ікони Божої матері «Княжеградська» («Мінська»)[10].

У травні 2007 року митрополит УПЦ МП Володимир освятив нелегальну будівлю на честь рівноапостольного великого князя Володимира і княгині Ольги.[11]

14 квітня 2009 року синод УПЦ МП вирішив відкрити в Києві Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці[12], а того ж року, 9 липня, намісником монастиря призначений архімандрит Гедеон (Харон).[13]

У 2010 році здійснений перший в історії «монастиря» чернечий постриг.

У грудні 2012 року МАФ було підпалено невідомими. 30 квітня 2013 року митрополит УПЦ МП Володимир (Сабодан) оновив відреставрований після пожежі «храм».

У грудні 2015 року в приміщенні відбулася канонізація блаженного Христа ради юродивого Іоанна Босого.[14]

2017 року тут здійснено літургію з прославлянням Володимирсько-десятинної ікони Божої Матері, її очолив керівник УПЦ МП Онуфрій (Березовський).

25 травня 2018 року синод УПЦ МП обрав намістника «монастиря» Гедеона (Харон) єпископом Макаровским, вікарієм Київської Митрополії УПЦ МП.

18 червня 2018 року керівник Московського патріархату Онуфрій у звершив тут архиєрейську хіротонію архімандрита Гедеона в єпископа Макарівського, вікарія Київської митрополії.[15]

Знесення[ред. | ред. код]

У лютому 2023 року Господарський суд Києва зобов'язав організацію УПЦ МП звільнити ділянку Національного музею історії та демонтувати незаконно встановлений МАФ, організація проігнорувала це рішення[16]. Музей історії України не мав у розпорядженні достатніх коштів на демонтаж незаконної будівлі, тому було оголошено збір на 772 тис. грн для знесення. Кошти було зібрано за 16 годин[17][2].

Вночі 16 травня 2024 року будівлю було знесено під охороною Національної поліції, яка не допустила провокацій[18][17][1].

Національний музей історії України оголосив про плани почати почати археологічні дослідження на місці демонтованої будівлі[19].

Архітектура Володимиро-Ольгинського «храму»[ред. | ред. код]

У 2012 році в малому дерев'яному «храмі» Десятинного монастиря Різдво пресвятої Богородиці на честь рівноапостольного князя Володимира і княгині Ольги був проведений ремонт зовнішніх фасадів і покрівлі. Проект реконструкції був розроблений в візантійському стилі Х століття. Перед поглядом жителів і гостей міста Києва засяяв храм, що вдавав храм у візантійському стилі.

МАФ складається з центральної частини, вівтарної, ризниці і братської трапезної (фактично з трох поєднаних кіосків). Портал центрального входу в «храм» був прикрашений мармуровими різьбленими колонами і деталями з каменю на яких зображені стародавні християнські символи. З боків від входу були встановлені бронзові зображення великих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги. Князь Володимир в лівій руці тримав хрест, а в правій Десятинни собор Пресвятої Богородиці. Над князем Володимиром були зображені лики Святителя Миколая, Архістратига Гавриїла, і священномученика Климента, Папи Римського. Княгиня Ольга в правій руці тримає хрест над нею так само зображення угодників Божих: святої великомучениці Варвари, Архістратига Михаїла та пророка Божого Гедеона.

Логотип монастиря. Абревіатура, яка розшифровуються як Десятинний монастир або Матір Божа

Над порталом центрального входу в «храм» знаходилося зображення нерукотворного образу (Убруса) Спасителя. З боків Спаса зображення ангелів, які якби підтримують ікону схиливши голову перед царем Слави. Зображення виконані з метала, позолочені сусальним золотом. Закінчував ансамбль центрального входу надкупольний образ Пресвятої Богородиці (Оранта) з херувимами, з боків яких встановлені тризуби — стародавні зображення, знайдені під час археологічних розкопок Десятинного Собору. Зображення так само виконані з метала і покриті золотом.

Південна частина «храму» була обкладена кам'яними виробами з пісковика з візантійськими зображеннями хрестів, різьбленими панелями, на яких в техніці барельєфу зображені лінійно стилізовані орнаменти. На стіні встановлено пам'ятну плиту з текстом «Благословенням Отця, поспешеніем Сина, і сприянням Святого Духа, освячений бисть цей храм на честь Святих великих Рівноапостольних кн. Володимира і кн. Ольги Різдва Пресвятої Богородиці Десятіннаго чоловічого монастиря в літо від Різдва Христового 2007 Місяць іюлія 25 дня Блаженнішим Митрополитом Київський і все України Володимир (Сабодан) при наміснику архімандрит Гедеона (Харон) во славу Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії, блаженної пам'яті вождів і воїнів і всіх Православних Християн живіт свій за віру і отечество поклали, амінь.»

На вівтарній частині «храму» в ніші знаходилася мідна ікона Пресвятої Богородиці «Державна». Східна частина будівлі прикрашена 4 плитами, на яких також зображені хрести, під вікнами кам'яні вставки. Так само на стіні влаштована абревіатура з букв ДМР (логотип монастиря).

Північна частина була прикрашена різьбленими кам'яними вставками, на яких зображені хрести. Весь «храм» прикрашений пілястрами, нішами, профільованими поясами і мідними карнизами. Віконні отвори увінчані аркою і забезпечені кованими решітками ручної роботи, за задумом архітектора все решітки мають різну форму, під вікнами розташована візерункова цегляна кладка. Цоколь МАФУ був обкладений природними каменями — граніт, лабрадорит, піщаник, так само в деяких місцях вмонтована плинфа і камені від першого Десятинного храму Пресвятої Богородиці.

Купол над храмом-кіоском був зроблений у візантійському стилі, зливався з об'ємом будівлі, був покритий міддю. Дерев'яні двері були обрамлені мідною чеканкою. Масивні ковані дверні ручки завершували ансамбль дверних прорізів. У темний час доби по периметру храм-кіоск підсвічувався.

Намістники[ред. | ред. код]

Особливо шановані свята[ред. | ред. код]

  • 21 вересня — Різдво Пресвятої Богородиці (престольне свято)
  • 28 липня — день свята Хрещення Русі і день пам'яті св. равноап. князя Володимира (престольне свято)
  • 24 липня — день пам'яті св. равноап. великої княгині Ольги (престольне свято)
  • П'ятниця Світлої Седмиці — день пам'яті «Володимирської-Десятинної» ікони Божої Матері
  • 29 грудня — день пам'яті св. блаженного Іоанна Босого, Христа ради юродивого
  • 9 жовтня — день пам'яті св. пророка Божого Гедеона

Святині «монастиря»[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Мапа

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в У Києві демонтували незаконний храм-МАФ “УПЦ МП” біля Десятинної церкви. ФОТО. novynarnia.com (укр.). 17 травня 2024. Процитовано 18 травня 2024.
  2. а б в Свобода, Радіо (17 травня 2024). У Києві знесли «храм-МАФ» УПЦ (МП) на території Національного музею історії України. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 18 травня 2024.
  3. ПРЕОСВЯЩЕННЕЙШИЙ ЕПИСКОП ГЕДЕОН ПОЧИСЛЕН НА ПОКОЙ ПО СОСТОЯНИЮ ЗДОРОВЬЯ. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 21 березня 2023.
  4. Суд зобов'язав демонтувати «храм-кіоск» біля Десятинної церкви — Ткаченко
  5. У Києві цієї ночі знесли “храм-МАФ” незаконно побудований у буферній зоні ЮНЕСКО. Українська правда (укр.). Процитовано 17 травня 2024.
  6. m.volodina (17 травня 2024). У Києві знесли споруду, незаконно побудовану в буферній зоні об'єкта ЮНЕСКО. Медіацентр Україна (укр.). Процитовано 18 травня 2024.
  7. Єпископу УПЦ (МП) Гедеону з "колекцією" паспортів заборонили в'їзд в Україну. Еспресо. 18 лютого 2019. Архів оригіналу за 30 квітня 2019. Процитовано 27 квітня 2019.
  8. Вели, как преступника! Скандального священника РПЦ выгнали из Украины. Кияни (рос.). Архів оригіналу за 15 лютого 2019. Процитовано 14 лютого 2019.
  9. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 113407780000. Номер запису про право власності: 1788799 Виписка з реєстру.
  10. Беларусь, Андрей Петрашкевич Sputnik. Минская икона Богородицы — в центре противостояния. Sputnik Беларусь (рос.). Архів оригіналу за 25 липня 2020. Процитовано 25 липня 2020.
  11. Десятинный монастырь отпраздновал 10-летний юбилей. spzh.news (англ.). Архів оригіналу за 26 липня 2020. Процитовано 25 липня 2020.
  12. У Десятинному монастирі молитовно відзначили 10-річчя заснування обителі
  13. Засідання 9 липня 2009 року | Священний Синод УПЦ. sinod.church.ua. Архів оригіналу за 28 червня 2020. Процитовано 25 липня 2020.
  14. У Києві 29 грудня відбудеться канонізація блаженного Христа ради юродивого Іоанна Босого. religions.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 25 липня 2020. Процитовано 25 липня 2020.
  15. Блаженнейший митрополит Онуфрий возглавил хиротонию архимандрита Гедеона (Харона) во епископа Макаровского / Новости / Патриархия.ru. Патриархия.ru (рос.). Архів оригіналу за 28 січня 2019. Процитовано 25 липня 2020.
  16. Суд зобов'язав демонтувати "храм-МАФ" УПЦ МП в Києві. РБК-Украина (укр.). Процитовано 18 травня 2024.
  17. а б У Києві демонтували незаконний храм-маф УПЦ МП біля Десятинної церкви. РБК-Украина (укр.). Процитовано 18 травня 2024.
  18. Як у Києві зносили скандальний МАФ Московської церкви 17 травня 2024
  19. Стало відомо, що буде на місці знесеного храму біля Десятинної церкви. РБК-Украина (укр.). Процитовано 18 травня 2024.
  20. Святыни монастыря | Десятинный Рождества Пресвятой Богородицы мужской монастырь. desyatynniy.com. Архів оригіналу за 21 серпня 2020. Процитовано 26 липня 2020.