Іліарабіх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іліарабіх
Народився 14 століття до н. е.
Діяльність письменник
Посада king of Byblosd

Іліарабіх (Ілі-Рапі) — цар (енсі) міста-держави Бібл в середині XIV ст. до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Найперша згадка про Іліарабіха відноситься до пануванні в Біблі його брата Рібадді. В одному з послань останнього, спрямованих до єгипетського фараона Ехнатона, міститься приписка зроблена від імені Іліарабіха. Це свідчить про те, що вже в той час той обіймав високе політичне становище. Частина істориків припускає, що він міг бути одним перших з суфетів Біблу, тобто намісників царя за його відсутності.

Під час облоги Бібла з боку Азіру, царя Амурру, держав Сідон, Тір і Азвад, Рібадді рушив до Беріта з наміром отримав допомогу. В цей час Іліарабіх вступив у змову зі знаттю та Азіру, звнаслідок чого захопив владу в державі. Внаслідок цього Рібадді, що повернувся, не зміг увійти до Бібла. Іліарабіха невдовзі було оголошено царем. З Азіру був укладений мир, за умовами якого Бібл повернув частину своїх володінь в обмін на визнання того своїм зверхником.

Відомі його листи до фараона Ехнатона, в яких той запевняв єгипетського володаря у своїй вірності, а також повідомляв про успіхи Азиру і просив надати Біблу військову допомогу для відбиття його нападів. Відповіді фараона на ці послання невідомі.

Тривалість панування Іліарабіха невідомі. Його наступником напевне став Ахірам Ітобаал.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Moran, William L. The Amarna Letters. Johns Hopkins University Press, 1987, 1992. (softcover, ISBN 0-8018-6715-0)
  • Naʼaman N. Canaan in the Second Millennium B.C.E.. — Eisenbrauns, 2005. — P. 53. — ISBN 978-1-5750-6113-9.
  • Bryce T. Ancient Syria: A Three Thousand Year History. — Oxford: Oxford University Press, 2014. — P. 50—51. — ISBN 978-0-1996-4667-8.