Ахеменідське царство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ахеменідське царство
پادشاهی هخامنشی

Ахеменідське царство, Ахеменідське князівство (перс.: پادشاهی هخامنشی, pādšāhie haxāmaneši) відноситься до доімперської історії Ахеменідської імперії. Першим князем держави був Ахемен, який був прабатьком Ахеменідів, що також дав ім'я династії.[1] Ахеменідське царство було правлячим князівством Персії (регіон на південному заході Ірану) та Аншана (також на південному заході Ірану).

Відповідно до Ахеменідської традиції, Ахемена змінив Теїсп, який розділив своє князівство між синами Арярамна та Кира І.

Історія[ред. | ред. код]

Невідомо, чи був перший член династії Ахемен — міфічною фігурою чи фактичним князем. Але історичний чи міфічний, він був відомий пізнішим Ахеменідам як батько Теїсп.[1] Ймовірно, Ахеменідське царство було розділене Теїспом між його синами, Арярамом і Киром I. З того часу династія мала дві гілки, тоді як Арярамніди були князями Парса (Персія або Персія, провінція на півдні Ірану), Кирисиди були князями Аньшану.

Камбіс І, син Кира I та батько Кира II, панував під владою Астяга, мідійського князя і одружився з Манданом, дочкою Великого короля. Але незабаром Камбіс повстав проти Астяга. Після того, як Камбіс загинув під битви на перському кордоні, його син Кир Великий успішно завоював царство свого діда і створив Ахеменідську імперії.

Правителі[ред. | ред. код]

У своєму циліндрі Кир Великий представився як нащадок Тейспа. Проте про Ахеменаха немає жодної згадки:[2]

Я, Кир, цар Всесвіту, великий князь, могутній князь, князь Вавилону, князь Шумеру та Аккаду, князь чотирьох сторін світу, син Камбіза, великого князя, князя міста Аншан, онук Кира, великого князя, князя міста Аншан, нащадка Тейспеса, великого князя, князя Аншану.
— Кир Великий

У Бехістунському написі Дарій І Великий пише, що Ахемен був батьком Теїспе:

My father is Hystaspes; the father of Hystaspes was Arsames; the father of Arsames was Ariaramnes; the father of Ariaramnes was Teispes; the father of Teispes was Achaemenes.
— Дарій Великий

За Дарієм, перед ним було вісім ахеменідських князів:

Ось чому нас називають Ахеменідами; ми з давніх часів були благородними; з давніх часів наша династія була княжою. Вісім з моєї династії були князями до мене; Я дев'ятий. Дев'ять поспіль ми були князями.
— Дарій І Великий

Про родовід Ахеменідів також повідомляє Геродот. За його словами, Дарій, Гистасп, Арсам, Арярамн і Теїсп були ахаменідськими князями гілки Дарія, а Кир [II], Камбіс [І], Теїсп і Ахемен були царями іншої гілки.[3] Платон також описує Ахемена як сина грецького бога Персея, сина Зевса.[4]

Ахеменідські князі Аньшани[ред. | ред. код]

Портрет Ім'я Сімейні відносини Панувати Примітки
Династія Ахеменідів (~ 705—559 рр. До н. е.)
Ахемен ~ 705 р. до Р. Х. Перший правитель Ахеменідського царства
Теїсп син Ахеемена ~ 640 р. до Р.Х.
Кир І син Теїспа ~ 580 р. до Р.Х.
Камбіс I син Кира I і батько Кира II ~ 550 р. до Р.Х.

Спадщина[ред. | ред. код]

Розмах Ахеменідської імперії

Колись другорядна династія на півдні Ірану, династія Ахеменідів правила великою частиною Стародавнього світу понад два сторіч. Кир Великий, член династії, підкорив Мідію, Вавилон і Лідію, а його син Камбіс II підкорив Єгипет.[5]

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. а б ACHAEMENES – Encyclopaedia Iranica. www.iranicaonline.org. Архів оригіналу за 24 січня 2022. Процитовано 5 квітня 2019.
  2. The Cyrus Cylinder. British Museum (брит.). Архів оригіналу за 19 січня 2019. Процитовано 5 квітня 2019.
  3. ACHAEMENID DYNASTY – Encyclopaedia Iranica. www.iranicaonline.org. Архів оригіналу за 29 квітня 2011. Процитовано 5 квітня 2019.
  4. Plato, Alcibiades 1, section 120e. www.perseus.tufts.edu. Архів оригіналу за 4 серпня 2021. Процитовано 5 квітня 2019.
  5. ACHAEMENID DYNASTY – Encyclopaedia Iranica. www.iranicaonline.org. Архів оригіналу за 29 квітня 2011. Процитовано 5 квітня 2019.