Балатонфюред

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балатонфюред
Balatonfüred
Герб Прапор
Герб Прапор
Гавань
Гавань
Гавань
Основні дані
Країна Угорщина Угорщина
Медьє Веспрем
Регіон Центральне Задунав'я
Населення 13 306
Площа 46,45 км²
Густота населення 288,50 осіб/км²
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Поштові індекси 8230
Телефонний код +36-+(36)87
Географічні координати 46°57′ пн. ш. 17°53′ сх. д. / 46.950° пн. ш. 17.883° сх. д. / 46.950; 17.883Координати: 46°57′ пн. ш. 17°53′ сх. д. / 46.950° пн. ш. 17.883° сх. д. / 46.950; 17.883
Мапа
Балатонфюред (Угорщина)
Балатонфюред
Балатонфюред
Мапа

Балатонфюред у Вікісховищі

Алея Тагора

Балатонфюред (угор. Balatonfüred) — місто в південно-західній Угорщини, розташоване в північно-східній частині Балатону. Найбільший населений пункт північного берега озера, відомий курорт. Назва міста походить, за однією версією, від слова fürdo (купальня), за іншою, від слова fürj (перепел). Неформально ім'я міста часто скорочують до «Фюреді».

Населення Балатонфюреда за даними на 1 січня 2014 року — 13 306[1] чол.

Географія і транспорт[ред. | ред. код]

Місто розташоване приблизно за 130 кілометрах на північний захід від Будапешта та за 20 кілометрів на південь від Веспрема. Через місто проходять залізна і автомобільна дороги, що йдуть уздовж всього північного берега озера аж до Кестхея і зв'язують місто з Веспремом, Будапештом і іншими угорськими містами. Балатонфюред пов'язаний регулярним автобусним та залізничним сполученням з Будапештом і сусідніми містами. Час шляху на поїзді до Будапешта — 2,5—3 години.

У місті є пристань, на якій швартуються як прогулянкові судна, так і ті, що виконують регулярні рейси по озеру.

Історія[ред. | ред. код]

Див. також Історія Балатону, Історія Угорщини

Цілющі джерела мінеральної води біля міста були відомі ще в римську епоху, проте курортна слава до міста прийшла в кінці XVIII століття, офіційно статус курорту був отриманий в 1772 році. Перший гостьовий будинок поруч з цілющими джерелами був побудований в 1730 р до кінця XVII в. це були скромні кімнати з корчмою на першому поверсі. Спочатку відпочиваючих приваблювала мінеральна вода, потім в моду увійшли купання на озері. В 1846 році з гавані Балатонфюреда вийшов перший теплохід на Балатоні.

Санаторно-курортне значення[ред. | ред. код]

Основним профілем санаторіїв Балатонфюреда є кардіологія. Славу курорту принесли цілющі джерела мінеральної води. Низькомінералізовані вуглекислі сульфатно-гідрокарбонатні кальцієво-магнієві води (вміст вільної вуглекислоти близько 1,3 г/л; температура 14 — 15 °C), використовуються для питного лікування, ванн та інших процедур. Найбільше лікувальний заклад міста — Державний кардіологічний госпіталь, де проходять реабілітацію хворі, які перенесли операції на серці або інфаркти. Цілющі води допомагають і при захворюваннях шлунка, кишечника, печінки і жовчовивідних шляхів а також цукровому діабеті[2].

Цікаві[ред. | ред. код]

На центральній площі Балатонфюреда, яка називається площа Дьйодь (площа здоров'я), в 1800 році був побудований питний бювет імені Лайоша Кошута, у якому до цих пір п'ють воду курортники. Найстаріші джерела зосереджені біля Державної кардіологічної клініки. Одне з джерел неподалік від клініки досі носить назву сироватки — його воду змішували з молоком овець і використовували для лікування захворювань органів дихання. Уздовж узбережжя Балатону тягнеться алея Рабіндраната Тагора, названа на честь індійського поета, після того як він в 1926 р посадив липу у променади Колос. На алеї також знаходяться скульптури і меморіальні дошки на честь інших іменитих курортників.

Майже всі будинки Старого міста знаходяться під охороною як пам'ятки архітектури (бароко, класика). Старовинні маєтки і вілли, численні скульптури в парках і безліч квітів — своєрідна візитна картка цього міста.

  • Будинок родини Хорват. Знаходиться на площі Дьйодь, побудований в XVIII столітті в стилі пізнього бароко.
  • Вілла Луїзи Благи, знаменитої співачки та акторки, яка жила в Балатонфюреді з 1893 по 1916 рік.
  • Музей Мора Йокаї. Розташовується в віллі кінця XIX століття, присвячений письменнику Мору Йокаї.

Відомі особистості[ред. | ред. код]

В поселенні народився:

Міста-побратими[3][ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Щорічне видання «Адміністративна Угорщина», Центральне Статистичне Бюро, 2014.
  2. Маньшина Н. В. Лікування на курортах Угорщини / в кн. Низовский А. Ю., Маньшина Н. В. Угорщина. — М.: Віче, 2006. — С. 304 ISBN 5-9533-1200-8
  3. Офіційний сайт міста Балатонфюред, розділ Міста-побратими. Архів оригіналу за 5 квітня 2016. Процитовано 25 березня 2016.

Посилання[ред. | ред. код]