Батальйон «Свобода»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Батальйон «Свобода»
Засновано квітень 2022
Країна  Україна
Належність  МВС
Вид  Національна гвардія
(квітень 2022 — дотепер)
У складі 4 БрОП
Війни/битви

Російське вторгнення в Україну (2022)

Командування
Поточний
командувач
майор
Петро Кузик

Батальйон «Свобода» — формування Національної гвардії України (НГУ), в/ч 3018, що входить до складу 4-ї бригади оперативного призначення. Формування було створене у квітні 2022 року як добровольчий батальйон «Свобода».

Батальйон «Свобода» обороняв Київщину, звільняв Ірпінь, Бучу, Гостомель. Після відступу ворога з Київщини батальйон «Свобода» вирушив на схід і брав участь у битвах за Рубіжне, Сєвєродонецьк, Лисичанськ околиці Горлівки, Бахмут.

Історія[ред. | ред. код]

Зовнішні відеофайли
1. Кузик: правда про Бахмут, батальйон «Свобода», окопні бої, пекельна ТРО, піар на трупах на YouTube, «Антиподи» (канал «ISLND TV»), 18 березня 2023.

Добровольчий батальйон «Свобода» з першого дня російсько вторгнення захищав та обороняв столицю України. З 26 лютого обороняли Київ на Вишгородському напрямку. Частина бійців з 1 березня зайняла оборону Броварів. Разом з місцевою теробороною та ЗСУ брали участь в контролі та зачистці території від диверсійних груп.[джерело не вказане 474 дні]

З 2 березня 2022 року підрозділ (розвідувальні та штурмові групи) розпочав глибоку розвідку за лінією зіткнення з позиціями противника в Київській та Чернігівській областях. Розпочали з н/п Баришівка. Проводили диверсійні акти, встановлювали інженерне обладнання та знищували окремі групи окупантів та їх техніку.[джерело не вказане 474 дні]

Разом з іншими підрозділами провели зачистку Лук’янівки, Стариці, Лукашів. Організували взводні опорні пункти в населених пунктах із необхідним забезпеченням бійців.[джерело не вказане 474 дні]

З 24 березня 2022 року прибули до м. Ірпінь для виконання бойових завдань та подальшого звільнення населених пунктів Ірпінь, Буча та Гостомель. Зачищали непідконтрольну територію від ворога, відбивали контратаки ворога та нищили ворожу техніку.

З 20 квітня «свободівці» захищають Україну на передових позиціях на Сході України. Батальйон «Свобода» замінив роту в якій залишилося 18 людей в місті Рубіжне. Декілька сотень військових батальйону «Свобода» утримували місто Рубіжне в складних умовах проти переважаючих сил противника.[джерело не вказане 474 дні]

12 травня батальйон «Свобода» відступив від Рубіжного, щоб уникнути оточення і зайняв оборону Сєвєродонецька.

16 червня командир батальйону «Свобода», капітан Петро Кузик зустрівся в Києві з міністром оборони Олексієм Резніковим та розповів про складності в обороні Сєвєродонецька на Луганщині[1]. Вночі з 23 на 24 червня 2022 року українські підрозділи організовано залишили частину промзони Сєвєродонецька після важких боїв[2][3].

3 липня росіяни взяли під контроль Золотарівку та штурмували Верхньокам'янку. Під натиском росіян українська війська, зокрема і батальйон «Свобода» був вимушений залишити Лисичанськ.[джерело не вказане 474 дні]

В серпні підрозділи «Свободи» займали оборону села Зайцеве Бахмутського району[4].

З вересня воїни батальйону обороняють Бахмут і околиці міста[5].

Склад батальйону[ред. | ред. код]

Відомі бійці[ред. | ред. код]

Втрати[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. “Свободівський” комбат Кузик із Сєвєродонецька поскаржився міністру, що “деякі генерали воюють як політики”. novynarnia.com (укр.). 16 червня 2022. Процитовано 28 листопада 2022.
  2. "У цій точці зіткнення у росіян максимальна перевага у техніці". Як батальйон “Свобода” обороняє Сєвєродонецьк. Суспільне. 31 травня 2022.
  3. «Вони розстріляли командирів». Як росіяни намагалися швидко захопити Рубіжне та Сєвєродонецьк — розмова з бійцем батальйону Свобода. nv.ua (укр.). Процитовано 31 січня 2023.
  4. Як 6-та рота батальйону “Свобода” втримала Зайцеве. ВІДЕО. novynarnia.com (укр.). 2 вересня 2022. Процитовано 31 січня 2023.
  5. Гвардієць батальйону "Свобода" про бої за Бахмут. Суспільне. 30 січня 2023.
  6. а б Мали грати у виставі про війну, а зараз — воюють: історія про акторів театру, які на передовій.
  7. Досі не зіграв ролі військового, але став справжнім комбатом на війні: історія київського актора.