Водорості Пеле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Водорості Пеле

Водорості Пеле (від гав. Limu o Pele, англ. Pele's seaweed — водорості богині Пеле) — форма лави у вигляді тонких листочків, що утворюються в результаті застигання лавових бульбашок під впливом води.

Утворення «водоростей Пеле» на березі, вулкан Кілауеа

Утворюються ці «водорості», як правило, в субаеральних (наземних) умовах при закипанні морських хвиль всередині потоку розплавленої лави[1]. При цьому формуються лавові бульбашки з водяною парою, а лава швидко остигає і твердне. При руйнуванні ці застиглі бульбашки перетворюються в лусочки від буро-зеленого до майже прозорого кольору[2]. Механізм утворення глибоководних «водоростей» відрізняється тим, що бульбашки утворюються під великим тиском і в меншій мірі розширюються[1].

Термін

[ред. | ред. код]

Це вулканічне скло із застиглих стінок бульбашок лави нагадує за зовнішнім виглядом морські водорості. Друга частина терміна походить від імені Пеле — гавайської богині вогню і вулканів

Поширення

[ред. | ред. код]

«Водорості Пеле» знаходять в місцях зіткнення гарячої лави з водою, зазвичай на узбережжі. Знайдено близько прибережних вулканічних конусів і на підводних вулканах, наприклад, на вершині вулкана Лоїхі, Гаваї[3].

Див. також

[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Doris Maicher, White James D. The formation of deep-sea Limu o Pele springer.com/article/10.1007/s004450100165 [Архівовано 24 жовтня 2017 у Wayback Machine.] // Bulletin of Volcanology. — 2001. — Vol. 63, No 7. — P. 482—496.
  2. Hawaiian Volcanic Rocks. Архів оригіналу за 25 березня 2018. Процитовано 24 березня 2018.
  3. Clague D. A. et al. (2000) Lava bubble-wall fragments formed by submarine hydrovolcanic explosions on Lō'ihi Seamount and Kılauea Volcano [Архівовано 25 березня 2018 у Wayback Machine.] // Bulletin of Volcanology. — vol. 61. — Р. 437—449.