Волкова Валентина Олександрівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Волкова Валентина Олександрівна
Народилася 17 жовтня 1925(1925-10-17)
Лубни
Померла 6 листопада 2004(2004-11-06) (79 років)
Громадянство  УРСРУкраїна Україна
Діяльність математик, фізик, викладачка університету
Alma mater механіко-математичний факультет Київського національного університету
У шлюбі з Чорний Володимир Костянтинович
Діти Чорний Олег Володимирович
Нагороди
Медаль «Ветеран праці»
Медаль «Ветеран праці»

Во́лкова Валенти́на Олекса́ндрівна (17 жовтня 1925 6 листопада 2004) — український викладач математики та фізики, автор книг та наукових праць з математики[1].

Біографія[ред. | ред. код]

Народилась 17 жовтня 1925 у місті Лубни Полтавської області.

Батько Волков Олександр Васильович працював машиністом на Південно-Західній залізниці, мати Волкова Тетяна Кіндратівна — домогосподарка.

Чоловік Чорний Володимир Костянтинович. Син кінорежисер Чорний Олег Володимирович.

До червня 1941 року навчалась у 56-й середній транспортній школі міста Лубни, майже щорічно отримувала похвальні грамоти за відмінні успіхи у навчанні. На жаль, війна перервала навчання. На час вступу німецьких військ у Лубни батько перебував у службовому відрядженні, тому довелось залишитись на окупованій території. Про що і доводилось потім писати у всіх анкетах та автобіографіях.

По завершенню війни відновила навчання й отримала повну середню освіту, закінчивши в місті Лубни середню школу номер 7. У атестаті лише дві четвірки, всі інші дисципліни — оцінка «відмінно».

У 1946 році вступила на механіко-математичний факультет Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка і закінчила його у 1951 році.

З 1951 по 1953 за призначенням працювала викладачем математики та фізики у педагогічному училищі міста Хуст на Закарпатті, яке тільки-но увійшло до складу СРСР. Серед її колишніх учнів багато визнаних педагогів, що потім працювали у різних містах України. Серед її учнів — відомий археолог та історик Василь Бідзіля.

У 1953 вступає в аспірантуру Київського національного університету ім.Т. Г. Шевченка.

Керівник аспірантури Валентини Олександрівни — відомий математик, академік Митропольський Юрій Олексійович.

У 1956 році Валентину Олександрівну зараховано на посаду асистента при кафедрі інтегральних та диференційних рівнянь [Архівовано 17 березня 2018 у Wayback Machine.] механіко-математичного факультету. З цього часу двадцять вісім років викладацької та наукової діяльності Валентини Олександрівни пов’язані з університетом та вищезгаданою вже кафедрою. З 1969 року обіймала посаду старшого викладача. Впродовж багатьох років вона читала на механіко-математичному факультеті курс «Історія математики».

У своїх наукових працях Валентина Олександрівна висвітлювала питання історії математики, зокрема, просліджувала процес розвитку основ геометрії в Україні. Значний науково-культурний інтерес становить проведений В. О. Волковою аналіз творчої спадщини Г. В. Пфайффера.

Збірник задач з диференційних рівнянь, написаний Валентиною Олександрівною у співавторстві з Ф. С. Гудименком та І. А. Павлюком у 1962 році витримав кілька видань і був настільною книгою студентів механіко-математичного факультету. Валентина Олександрівна брала участь у створенні збірника задач з вищої математики (1967 р.), на початку 70-х років входила до авторського колективу зі створення навчального посібника «Курс обыкновенных дифференциальных уравнений» (1974 р.) та інших робіт.

Вийшла на пенсію у 1984 році.

Пішла з життя 6 листопада 2004 року у місті Києві, Місце поховання — Берковецьке кладовище, ділянка 46.

Нагороди[ред. | ред. код]

Бібліографія матеріалів Волкової В. О.[ред. | ред. код]

Авторство[ред. | ред. код]

  1. Волкова В. О. Алгебраїчна геометрія в працях Г. В. Пфейфера // Вісник Київського університету. Серія математики та механіки. — К.: Вид. об’єднання «Вища школа», вид-во при КДУ, 1970. — №12, с. 114—122.
  2. Волкова В. О. Гаусс та теорія геометричних побудов // У світі математики: Збірник науково-популярних статей. Випуск 8. — К.: Радянська школа, 1977. — с. 159—169. — 2 шт.
  3. Волкова В. О. Георгій Васильович Пфейфер (до 100-річчя від дня народження) // Вісник Київського університету. Серія математики та механіки. — К.: Вид. об’єднання «Вища школа», вид-во при КДУ, 1973. - №15, с. 137 – 142.
  4. Волкова В. О. Диференціальні рівняння. Випуск II : Методичні вказівки до вивчення курсу. — К.: Радянська школа, 1966. — 94 с.
  5. Волкова В. О. Рівняння та системи рівнянь у частинних похідних першого порядку: Конспект лекцій. — К.: Вид. об’єднання «Вища школа», вид-во при КДУ, 1976. — 38 с.

Співавторство[ред. | ред. код]

  1. Волкова В. О., Терещенко М. І. Векторно-матричний метод розв’язування систем диференціальних рівнянь : Методичний посібник з курсу диференціальних рівнянь для студентів загальнонаукових факультетів вищих навчальних закладів. — К.: Радянська школа, 1967. — 50 с.
  2. Гудименко Ф. С., Павлюк І. А., Волкова В. О. Збірник задач з диференціальних рівнянь /За ред. Ф. С. Гудименко. Видання друге, перероблене і доповнене. — К.: Вища школа, 1972. — 156 с.
  3. Киселевська Л. М., Волкова В. О. Методичні особливості практичних занять з математики в університеті. // Проблеми вищої школи: Фізико-математична підготовка студентів (математика). — К.: Вища школа, 1973. — Випуск 14. — с. 90-94.
  4. Крамор В. С., Михайлов П. А. Тригонометрические функции (Система упражнений для самостоятельного изучения). Пособие для учащихся. — М.: Просвещение, 1979. — 146 с.
  5. Курс обыкновенных дифференциальных уравнений. Еругин Н. П., Штокало И. З., Бондаренко П. С., Павлюк И. А., Самойленко А. М., Шкиль Н. И., Мосеенков В. И., Терещенко Н. И., Волкова В. А. — К.: изд. объединение «Вища школа», 1974. — 472 с.
  6. Парасюк І. О., Волкова В. О. Навчальні завдання та методичні вказівки до практичних занять з курсу «диференціальні рівняння» (розділ «Диференціальні рівняння першого та вищих порядків») для студентів II курсу механіко-математичного факультету. — К.: КДУ, 1981. — 34 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. КНУ імені Т. Г. Шевченка. Механіко-математичний факультет. Кафедра інтегральних та диференційних рівнянь. Історія кафедри. [1] [Архівовано 15 грудня 2014 у Wayback Machine.]