День чуваської мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
День чуваської мови
Місце Чуваська Республіка i чуваські діаспори Росії та світу
Ким святкується Проходить мітинг біля пам'ятника І.я. Яковлєва, перед Національною бібліотекою. По всій республіці проводять Всечуваський диктант. У навчальних закладах проводяться конкурси, концерти, флешмоби.
Засновано 9 квітня 1992 році
Значення культурний
Дата 25 квітня

День чуваської мови — щорічне культурологічне свято, що відзначається 25 квітня на території Чуваської Республіки, а також діаспорами чуваського народу в Росії та світі. Як офіційно оголошено, свято було засноване Постановою Президії Верховної Ради Чуваської Республіки 9 квітня 1992 року, з метою підкреслити самобутність і унікальність мови як одного з численних етносів, що входять до складу Російської Федерації.

Святкування приурочене до Дня народження Івана Яковича Яковлєва-вченого-лінгвіста — просвітника, філолога, який вивчав чуваську мову, поклав основи сучасної Чуваської писемності[1].

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Чуваська мова, як і російська, в Республіці є державною. Мова викладається в школах. Чуваська мова поширений не тільки в Чувашії, але також в місцях компактного проживання чувашів в Татарстані, Башкортостані, Оренбурзької, Самарської, Ульяновської областях та інших регіонах.

Також в цей день проводиться з метою привернути увагу громадськості, влади та всіх тих, хто небайдужо ставиться до проблеми можливого зникнення рідної мови через скорочення числа тих людей, які є його носіями та володіють ним досконало.

Історія[ред. | ред. код]

Відродження інтересу до культури народів Росії, а також зростання національної самосвідомості, що стався на початку 1990-х років, привів до того, що в Чувашії питання збереження мовної самобутності та культури постало на державному рівні. Саме тоді, в 1992 році та було прийнято рішення про заснування Національного свята — Дня чуваської мови, що відзначається в Чувашії, а також серед чувашів, які проживають в інших суб'єктах Російської Федерації.

Святкування[ред. | ред. код]

Заходи на честь Дня чуваської мови починається заздалегідь до настання 25 квітня. Проводяться читання, конкурси, виставки, огляди та семінари з чуваської мови, писемності та її історії.

За традицією Чебоксарах проходить мітинг перед пам'ятником І.я. Яковлєву за участю представників міністерств освіти, молодіжної політики, культури, у справах національностей Республіки Чувашія. Покладають вінки від організацій і товариств, приносять квіти жителі республіки та гості Чебоксар, виступають фольклорні ансамблі, читають вірші та прозу, співають пісні.

У 2019 році до Дня чуваської мови була приурочена благодійна акція «Подаруй дитині книгу чуваською мовою»[2].

Література[ред. | ред. код]

  • Чувашская Республика. Верховный Совет. Об учреждении дня чувашского языка: постановление от 9 апреля 1992 г. // Совет. Чувашия. — 1992. — 14 апр. — См. текст
  • Чувашская Республика. Верховный Совет. Об учреждении дня чувашского языка: постановление от 9 апреля 1992 г. // ГИА ЧР. Ф.Р-1041. Оп.6. Д.2250. Л.35. — См. док.
  • Багадерова, В. Чӗлхе хӑвачӗ ан иксӗлтӗр / В. Багадерова // Хыпар. — 2013. — 27 ака. — С. 5.
  • Наумова, Т. Тӑван чӗлхерен хакли ҫук / Т. Наумова ; В. Кузьмин сӑн ӳкерчӗкӗсем // Чӑваш хӗрарӑмӗ. — 2015. — 25 ака (№ 15). — С. 4.
  • Педюсева, Г. А. «Чӑваш чӗлхи кунӗ» уява ирттермелли материал / Г. А. Педюсева // Актуальные проблемы изучения и преподавания национальных языков и литератур. — Чебоксары, 2014. — С. 115—121 : сӑн ӳкерчӗк.
  • Смирнова, Н. Тымар татӑлсан… / Н. Смирнова // Хыпар. — 2013. — 16 ака. — С. 3.
  • Тумаланова, М. Йӑх-несӗле сума сӑвать чӑваш / М. Тумаланова ; Г. Верблюдов сӑн ӳкерчӗкӗ // Чӑваш хӗрарӑмӗ. — 2014. — 26 ака (№ 16). — С. 1, 5.
  • В День чувашского языка // Совет. Чувашия. — 2012. — 26 апр. — С. 1.
  • Васильев, Л. Широко звучит чувашская речь / Л. Васильев // Совет. Чувашия. — 2012. — 24 апр. — С. 1.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]