Джон Хейшам Гібон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Гейшам Ґібон
англ. John Heysham Gibbon
Джон Гейшам Ґібон
Джон Гейшам Ґібон
Джон Гейшам Ґібон
Народився 29 вересня 1903(1903-09-29)[1][2][3]
Філадельфія, Пенсільванія, США
Помер 5 лютого 1973(1973-02-05)[1][2][3] (69 років)
Філадельфія, Пенсільванія, США
Країна  США
Діяльність хірург, лікар, кардіохірург
Alma mater Принстонський університет
Thomas Jefferson Universityd
Галузь медицина[4], хірургія[4] і кардіохірургія[4]
Членство Американська академія мистецтв і наук
Національна академія наук США
Нагороди

Джон Гейшам Ґібон-молодший (англ. John Heysham Gibbon Jr.; 29 вересня 1903, Філадельфія — 5 лютого 1973, Філадельфія) — американський кардіохірург, винахідник апарату штучного кровообігу.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

У 1927 році після закінчення медичної школи Джон відправляється в Лікарню Пенсильванії для проходження дворічної інтернатури, де бере активну участь у клінічних дослідженнях, вивчаючи ефекти хлориду натрію і калію в дієті пацієнтів з гіпертензією. Після двох років інтернатури отримує посаду асистента-дослідника доктора Едварда Черчілля (Edward Churchill) в Массачусетської лікарні загального профілю у Бостоні[5].

У лютому 1930 року Джон почав працювати в лабораторії медичної школи Гарварда (Harvard Medical School), де познайомився зі своєю майбутньою дружиною — асистенткою доктора Черчілля, Мері Гопкінс (Mary Hopkins).

3 жовтня 1930 року Джон та Черчілль оглядали пацієнтку, що скаржилась на дискомфорт у грудях і вже 2 тижні перебувала на постільному режимі після холецистектомії. Несподівано пацієнтка втратила свідомість, її дихання порушилося. Доктор Черчілль поставив діагноз: тромбоемболія легеневої артерії. За життєвими показаннями пацієнтку повинні були взяти в операційну для виконання майже завжди фатальної операції Тренделенбурга, також відомої як легенева емболектомія. Джона Гібона призначили стежити за станом пацієнтки вночі, і коли вранці її артеріальний тиск не змогли виміряти, хвору негайно відправили на операцію. Доктор Черчілль виконав емболектомію з легеневої артерії за 6,5 хвилин, але пацієнтка померла. Джек довго думав над тим як можна було б поліпшити стан пацієнтки, і йому прийшла в голову думка перенаправити венозну кров з розширених вен в апарат, де б кров насичуючись киснем, позбавлялася від вуглекислого газу, а потім поверталася назад в артерії хворий.

Повернувшись до Філадельфії в 1931 році, Джон разом з дружиною починає проводити підготовчі дослідження зі створення апарату штучного кровообігу. У 1934 році працюючи в Гарварді під керівництвом доктора Черчілля їм вдалося домогтися перших успіхів: кішки з повною оклюзією легеневої артерії залишалися живими до 2 годин 51 хвилини. Однак у апарату ще залишалися невирішені проблеми, найсерйознішими з них були гемоліз, який розвивався, коли кров проходила через апарат, і неможливість оксигенировати великі обсяги крові. Робота Гібона над апаратом перервалася в січні 1942 року, коли він волонтером відправився на Другу світову війну, де пробув до 1945 року.

Ґібон повернувся до роботи над апаратом в Медичному коледжі Джефферсона в 1946 році, де за допомогою одного зі своїх студентів - Кларка (EJ Clark) познайомився з Томасом Уотсоном старшим (Thomas Watson) президентом IBM. Кларк був студентом-медиком у коледжі Джефферсона та був зарахований на роботу в лабораторію разом з Джоном Темплтоном (John Templeton), який був помічником Гібона. Кларк служив пілотом у Військовій авіатранспортної Службі під час війни і був заручений з дочкою президента коледжу Лафайет, який був близьким другом Томаса Уотсона. Кларк справедливо вважав, що Уотсон може бути зацікавлений в наданні допомоги в розробці апарату штучного кровообігу. Завдяки цьому зв'язку, Гібон був запрошений на зустріч з Уотсоном, який відразу ж став активним прихильником.

Протягом декількох років Джек співпрацював особисто з Томасом Уотсоном старшим і ще п'ятьма інженерами IBM. В результаті вони побудували перший пристрій штучного кровообігу, яке могло стійко працювати безпосередньо під час операцій на серці, не пошкоджуючи при цьому еритроцитів і не створюючи повітряних бульбашок.

6 травня 1953 року Джон Ґібон в Філадельфії вперше в світі виконав успішну операцію на відкритому серці, з приводу дефекту міжпередсердної перегородки, з використанням апарату штучного кровообігу. Ця операція була першою з серії п'яти операцій виконаної Гібоном 1950. В подальшому четверо з п'яти пацієнтів доктора Ґібона померли через різні ускладнення, в зв'язку з чим автор першого апарату штучного кровообігу відмовився від здійснення операцій на відкритому серці.

1955 року Джон Кірклін та його команда в клініці Мейо, модифікувавши АШК Ґібона, використовували його у подальшому для виконання піонерських операцій на відкритому серці.

Звання та нагороди[ред. | ред. код]

Наукові звання[ред. | ред. код]

Почесні звання[ред. | ред. код]

Військові звання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б SNAC — 2010.
  2. а б Енциклопедія Брокгауз
  3. а б Base biographique
  4. а б в Czech National Authority Database
  5. Stoney William S. (2 червня 2009). Evolution of Cardiopulmonary Bypass. Circulation. Т. 119, № 21. с. 2844—2853. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.108.830174. Процитовано 6 травня 2020.