Дмитро Козинський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дмитро Козинський
Дмитро Козинський
Кирдій
підстароста вінницький
 
Смерть: після 1577
Підданство: Велике Князівство Литовське, Корона Польська
Рід: Козинські
Батько: Q123337646?
Шлюб: Софія кн. Масальська, Богдана Красносельська
Діти: Іван, Олехно, Павло, N син, Таміла, N донька, N донька, N донька

Дмитро́ Олехно́вич Ко́зинський (? — після 1577) — руський (український) боярин, представник роду Кирдійовичів, гербу Кирдій. Зем'янин у Луцькому, Володимирському та Кременецькому повітах Волинської землі Великого князівства Литовського, Волинському воєводстві Корони Польської1569). Державний та військовий діяч.

Відомості[ред. | ред. код]

Дмитро Козинський син королівського дворянина Олехна Гриньковича Козинського. Рід Козинських є однією з гілок волинсько-холмських Кирдійовичів. Найдавнішим з відомих репрезентантів цієї гілки є Гринько Мжачич Козинський.[1] Дмитро Козинський один поміж дванадцяти дітей Олехна Козинського, який був у шлюбі з Софією Петрівною княгинею Головнянкою-Острожецькою.[2] Основні володіння Козинських розташовувалися у Володимирському, Луцькому, Кременецькому повітах Волинського воєводства. Відомі з тих, що належали Дмитру Олехновичу це частина села Томахів, Пруси, Тишиця на Случі. Станом на 1563 рік обіймав посаду вінницького підстарости. У 1569 році серед іншої волинської знаті брав участь у підписанні Люблінської унії.

Відомо, що Дмитро Козинський був у шлюбі двічі. Вперше із Софією княгинею Масальською, від якої мав синів Івана, Олехна, Павла та вочевидь старшу доньку Тамілу. Другим шлюбом з Богданою Красносельською. Всього мав близько восьми дітей, з них чотирьох синів та щонайменше чотири доньки.[3] Як відомо, у 1577 році склав тестамент який є не єдиним, а вочевидь доповненням попереднього.[4]

Син — Іван Дмитрович Козинський у шлюбі з Софією Бабинською — донькою Андрія Бабинського. Відомо, що мали синів Костянтина, Івана та Андрія. Костянтин Іванович Козинський у шлюбі з Галшкою Бруякою (на 1606).

Визначні представники роду[ред. | ред. код]

Ганна Гостська з Козинських — фундаторка Почаївського монастиря (двоєрідна сестра Дмитра Козинського).

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Яковенко Н.М. (2008). «Українська шляхта з кін. XIV - до сер. XVII ст. Волинь і Центральна Україна» (українська) . Київ. с. 148.
  2. Ворончук, Ірина (2012). «Населення Волині в XVI – п., пол., XVII ст.: родина, домогосподарство, демографічні чинники.» (українська) . Київ. с. 128.
  3. Ворончук, Ірина (2012). «Населення Волині в XVI – п., пол., XVII ст.: родина, домогосподарство, демографічні чинники.» (українська) . Київ. с. 469, 487.
  4. Ворончук І.О. (2012). «Населення Волині в XVI – п., пол., XVII ст.: родина, домогосподарство, демографічні чинники.» (українська) . Київ. с. 46.