Електрична плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Електрична плита
Зображення
CMNS: Електрична плита у Вікісховищі
Електроплита з склокерамічною поверхнею.
Електрична плита з відкритою спіраллю.
Електрична плита з відкритими ТЕНами.

Електри́чна плита́ — кухонна плита, що працює на електриці. Вперше електроплита була представлена публіці 29 серпня 1883 року в Оттаві Томасом Ахерном.

Загальне поняття[ред. | ред. код]

З точки зору електротехніки, електроплита є нагрівальною електроустановкою, так як проходження струму через електричний опір згідно з законом Джоуля-Ленца супроводжується виділенням теплової енергії, що використовується для приготування їжі.

Історія[ред. | ред. код]

20 вересня 1859 року Джордж Б. Сімпсон отримав патент США № 25532 на поверхню «електронагрівача», що нагрівається котушкою з платинового дроту, що живиться від батарей. За його словами, корисно «гріти кімнати, кип'ятити воду, готувати їжу…»[1]

Канадський винахідник Томас Ахерн подав патент № 39916 у 1892 році на «електричну піч»[2], пристрій, який він, імовірно, використовував для приготування їжі для готелю в Оттаві того року[3]. Ахерн і Воррен Ю. Сопер були власниками Оттавської компанії Chaudiere Electric Light and Power Company[4]. Електрична плита була представлена ​​на Всесвітній виставці в Чикаго в 1893 році, де була показана електрифікована модель кухні. На відміну від газової плити, електрична плита розвивалася повільно, частково через незнайому технологію та необхідність електрифікації міст і селищ.

У 1897 році Вільям Хедавей отримав патент США № 574537 на «Автоматично керовану електричну піч».[5]

Типи плит[ред. | ред. код]

За варіантом виконання
За типом поверхні
  • З відкритою спіраллю або ТЕНом
  • З чавунною конфоркою
  • Зі склокерамічною поверхнею
За способом управління
  • Механічне
  • Сенсорне
За способом включення в електромережу

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Класичні[ред. | ред. код]

З точки зору електротехніки, принцип ґрунтується на виділенні теплової енергії при проходженні електричного струму через резистивний нагрівальний елемент (закон Джоуля-Ленца). Нагрівальний елемент являє собою провідник з металу з високим питомим опором, виконаний зазвичай у формі спіралі.

Індукційні[ред. | ред. код]

Докладніше: Індукційна плита

Як нагрівальний елемент використовується дно посуду, яке нагрівається вихровими струмами, наведеними в ньому котушкою індуктивності. У зв'язку з цим для роботи з індукційної плитою потрібний посуд з феромагнітним (наприклад, сталевим, чавунним або нержавіючим, втім, є і немагнітні сталі і чавуни, вони не підходять) першим знизу шаром в дні.

Техніка безпеки[ред. | ред. код]

Варіант роз'єму, розрахованого на струм до 32 ампер.

Електрична плита це, зазвичай, один з найпотужніших побутових електроприладів. Включена плита може споживати струм до 50А, а під час приготування їжі доводиться часто торкатися до частин електроплити. Неправильна установка і підключення електроплити може призвести до вибуху або до ураження електричним струмом. Тому висуваються жорсткі вимоги до дротів і заземлення. Для підключення потужної плити до електромереж недостатньо стандартних побутових роз'ємів загального призначення. Для підключення електроплити використовуються або промислові роз'єми, або нестандартні, призначені саме для електроплит.

Також, як і для інших плит для електричної плити справедливі правила пожежної безпеки. Слід пам'ятати, що багато частин плити при роботі нагріваються до високої температури.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Improved electrical heating apparatus
  2. Patent 39916 Summary. Canadian Intellectual Property Office. 15 June 2015. Процитовано 26 грудня 2018.
  3. Patent no. 39916. Made in Canada. Library and Archives Canada. 22 листопада 2005. Процитовано 19 жовтня 2011.
  4. Early Electric Cooking: 1900 to 1920. Canada Science and Technology Museum. Архів оригіналу за 27 вересня 2011. Процитовано 19 жовтня 2011.
  5. U.S. Patent 574 537