Загальний стандарт звітності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Загальний стандарт звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки, англ. Common Standard on Reporting and Due Diligence for Financial Account Information (CRS) — міжнародний стандарт щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки для податкових цілей. Цей стандарт схвалений Радою Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) 15 липня 2014.

Основне[ред. | ред. код]

CRS вимагає від країн, які його імплементують, здійснювати збір інформації від фінансових установ про фінансові рахунки власників рахунків та щорічно на автоматичній основі обмінюватись такою інформацією з юрисдикціями-партнерами з обміну в рамках Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (англ. Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information), скорочено – Багатостороння угода MCAA CRS. Ця угода передбачає забезпечення відповідності національного законодавства та практики вимогам CRS.

Відповідно до CRS фінансові установи країни-учасниці зобов’язані здійснювати належну комплексну перевірку (due diligence) фінансових рахунків та серед власників рахунків (у певних випадках і серед їх контролюючих осіб) виявляти осіб, які є податковими резидентами інших юрисдикцій-партнерів з обміну інформацією. Інформація про такі рахунки подається фінансовими установами до компетентного органу країни-учасниці, який надалі надсилає відомості про фінансові рахунки юрисдикціям, резидентами яких є власники та контролюючі особи власників фінансових рахунків.

Імплементацію CRS координує Секретаріат ОЕСР з метою забезпечення уніфікованого підходу юрисдикцій до його тлумачення та застосування.

Станом на січень 2023 учасниками міжнародного багатостороннього автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, є понад 110 юрисдикцій, включаючи усі держави-члени Європейського Союзу.

Підзвітні установи[ред. | ред. код]

CRS визначає підзвітними такі чотири категорії організацій[1]:

  1. депозитарна установа (банки, кредитні спілки та ін.);
  2. кастодіальна установа (депозитарні установи, що здійснюють депозитарну діяльність, номінальні утримувачі);
  3. інвестиційна компанія (інвестиційні фірми, інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та ін.);
  4. визначена страхова компанія (страховики, недержавні пенсійні фонди).

CRS в Україні[ред. | ред. код]

Упровадження CRS в українське законодавство та практику підтримує Глобальний форум з питань прозорості та обміну інформацією для податкових цілей, а також Програма Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).

Уряд України в серпні 2021 надіслав лист до Секретаріату ОЕСР, яким офіційно висловив намір імплементувати Загальний стандарт звітності CRS та приєднатися до Багатосторонньої угоди СRS.[2]

У серпні 2022 Державна податкова служба України як компетентний орган України приєдналася до Багатосторонньої угоди CRS. Для забезпечення відповідності національного законодавства та практики вимогам CRS 20 березня 2023 Верховна Рада України прийняла окремий закон,[3] який набрав чинності 28.04.2023.

З 1 липня 2023 цей закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов’язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки та подати цей звіт до Державної податкової служби України.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Визначені розділом VIII Загального стандарту звітності CRS
  2. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 № 978-р «Про схвалення проекту листа Уряду України до Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно впровадження Стандарту щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки в податкових цілях»
  3. Закон України № 2970-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі – Закон 2970-ІХ)

Посилання[ред. | ред. код]

  • CRS (Загальний стандарт звітності). Міністерство Фінансів України. Процитовано 2 січня 2024.
  • Automatic Exchange of Information portal OECD
  • Standard for Automatic Exchange of Financial Account Information in Tax Matters, Second Edition OECD
  • List of signatories with implementation date. OECD
  • What Should U.S. Taxable Investors Know About FATCA and CRS? Frederic Behrens
  • Full country table with CRFS implementation status OECD
  • Full current bilateral exchange agreements within CRS OECD