Затока Посьєта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Затока Посьєта
Зображення
Країна  Росія
У межах природно-географічного об'єкта Затока Петра Великого
Вертикальна глибина 45 м
Мапа
CMNS: Затока Посьєта у Вікісховищі

Координати: 42°30′ пн. ш. 130°55′ сх. д. / 42.500° пн. ш. 130.917° сх. д. / 42.500; 130.917

Затока Посьєта — затока у південно-західній частині затоки Петра Великого Японського моря, розташована між мисами Суслова та Гамова.

Гідрографія[ред. | ред. код]

Розміри затоки — близько 31 км з північного сходу на південний захід і 33 км з північного заходу на південний схід. Береги затоки сильно порізані та утворюють внутрішні затоки та бухти: бухта Експедиції[ru], бухта Новгородська[ru][1], бухта Рейд Паллада[ru], затока Китова та низка дрібніших. Площа поверхні— 445 км²[2].

Льодовий режим[ред. | ред. код]

Східна частина затоки практично не замерзає, тут з кінця листопада до кінця березня зустрічається лід, що дрейфує. Західна частина затоки з другої половини грудня по першу половину березня скута нерухомим льодом.

Глибина[ред. | ред. код]

Західна частина затоки Посьєта мілководна; глибини понад 10 м зафіксовані тільки у бухті Паллада і біля входу до бухти Новгородська. Глибини у східній частині затоки рівні та поступово зменшуються до її берегів. Грунт здебільшого — камінь, вкритий шаром піску та мулу[3].

Кліматичні умови[ред. | ред. код]

Улітку в затоці Посьєта переважають східні та південно-східні вітри із середньою швидкістю 3—4 м/с, узимку — західні та північно-західні із середньою швидкістю до 6 м/с. При цьому якщо восени вершини гір півострова Гамова починають закриватися хмарами, варто очікувати сильного північно-західного вітру. Штормові вітри найчастіше бувають взимку. У вершині затоки Посьєта кількість днів зі швидкістю вітру 14 м/с не перевищує чотирьох на місяць, біля вхідних мисів сягає дев'яти на місяць.

Тумани у затоці Посьєта з'являються у перші весняні місяці і продовжуються до серпня, досягаючи найбільшої повторюваності у червні-липні. Дуже часто район між островом Фуругельма та мисом Гамова покритий туманом, тоді як у решті акваторії затоки у цей час ясно. Навесні та пізно восени в штиль або при слабкому вітрі у затоці Посьєта іноді спостерігається імла із запахом гару, застилаюча берега, яка розганяється першими ж поривами вітру[3].

Господарське значення[ред. | ред. код]

На березі затоки знаходяться такі населені пункти: Посьєт, Зарубіне[ru], Краскіне[en], Андріївка[ru] та декілька дрібніших населених пунктів.

З початку липня і до кінця вересня на берегах затоки проводять свій відпочинок багато жителів Примор'я та Далекого Сходу. У затоці знаходиться плантація морського гребінця.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Новгородская бухта // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
  2. ГИС «ПримGPS». — ФГУП «Приморское аэрогеодезическое предприятие».
  3. а б От реки Туманная до мыса Белкина // Лоция Северо-Западного берега Японского моря. — М.: ГУНиО МО СССР, 1984. — С. 53—54. — 115 с.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Залив Посьета. khasan-district.narod.ru (рос.). Сайт Хасанского района. Архів оригіналу за 14 червня 2008. Процитовано 28 травня 2021.
  • Маяки Хасанского района. khasan-district.narod.ru (рос.). Сайт Хасанского района. Архів оригіналу за 14 червня 2008. Процитовано 28 травня 2021.

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Затока Посьєта