Змащувально-охолоджувальні рідини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Використання ЗОР при обробці алюмінюєвої заготовки деталі на фрезерному верстаті з ЧПУ.

Зма́щувально-охоло́джувальні ріди́ни (ЗОР) — технічні рідини, звичайно складні багатокомпонентні системи, призначені в основному для змащування і охолоджування металообробних інструментів і деталей, сприяють зниженню зносу інструментів і підвищенню точності оброблених деталей (в процесі обробки матеріалів ЗОР виконують, крім того, ряд інших функцій: вимивають абразивний пил і стружку, захищають оброблені деталі, інструмент і устаткування від корозії, покращують санітарно-гігієнічні умови роботи).

Класифікація ЗОР[ред. | ред. код]

Залежно від складу розрізняють три групи ЗОР:

Концентрація робочих емульсій і розчинів залежить від умов застосування і звичайно становить 2-10 %. ЗОР одержують змішуванням базової основи з присадками.

Застосування ЗОР[ред. | ред. код]

Застосовуються ЗОР головним чином при обробці металів різанням, обробці металів тиском, при обробці пластмаси і металокераміки. У кожному окремому випадку вибір ЗОР визначається виглядом і режимом обробки, складом і властивостями інструментального і оброблюваного матеріалів, вимогами до якості обробленої поверхні, способом подачі рідини і ін. Оливні ЗОР, завдяки їх високим змащувальним властивостям, широко застосовують при важких режимах обробки (низькі швидкості, великі глибини різання); водні ЗОР з урахуванням їх охолоджувальних властивостей використовують головним чином для високошвидкісної обробки.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Смазочно-охлаждающие технологические средства для обработки металлов резанием: Справочник / Под ред. С. Г. Энтелиса, Э. М. Берлинера. — М.: Машиностроение, 1986. — 352 с.
  • Латышев В. Н. Повышение эффективности СОЖ. — М.: «Машиностроение», 1975. — 88 с.