Квач Юрій Валерійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юрій Валерійович Квач
Місце проживання Одеса
Країна Україна Україна
Діяльність дослідник, біолог
Alma mater Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Галузь зоологія, паразитологія, гідробіологія, іхтіологія, гельмінтологія, інвазивні види
Заклад Інститут морської біології НАН України
Науковий ступінь доктор біологічних наук

CMNS: Квач Юрій Валерійович у Вікісховищі
Систематик живої природи
Дослідник, який окреслив низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів для вказівки авторства супроводжують позначенням «Kvach».

Юрій Валерійович Квач — український зоолог, паразитолог і гідробіолог, фахівець з інвазивних видів риб і їх паразитів, доктор біологічних наук (2019), старший науковий співробітник Інституту морської біології НАН України. Автор близько 150 наукових праць, зокрема розділів у монографіях і довідниках та великої кількості статей у провідних міжнародних журналах, в тому числі «Parasitology Research», «Journal of Applied Ichthyology», «Journal of Helminthology» тощо. Описав три нових для науки види акантоцефал, один вид моногеней і один вид паразитичних війчастих.

Станом на 2022 рік має одні з найвищих наукометричних показників серед зоологів і гідробіологів України[1]: індекс Гірша 15 у Scopus (702 цитування, 80 документів)[2] і 20 у Google Scholar (1318 цитувань)[3].

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1999 році закінчив кафедру зоології Одеського університету, після чого до 2002 року навчався там само в аспірантурі. З 2002 року з перервами працює в Інституті морської біології НАН України (до 2014 — Одеський філіал Інституту біології південних морів НАН України). У 2005 році захистив кандидатську дисертацію «Гельмінти бичків (Gobiidae) та інших фонових видів риб Одеської затоки та лиманів Північно-Західного Причорномор'я (фауна, екологія)» (спеціальність — зоологія) у вченій раді Інституту зоології НАН України у Києві. У 2008—2009 і у 2014—2017 роках працював постдоком в установах Чехії — Інститут паразитології Академії наук Чеської Республіки та Інституту біології хребетних Академії наук Чеської Республіки. У 2019 році захистив докторську дисертацію «Формування угруповань паразитів у популяціях інвазивних видів риб ряду Бичкоподібних (Actinoterygii: Gobiiformes)» (спеціальність — гідробіологія) у вченій раді Інституту морської біології та отримав відповідний ступінь того ж року[4].

Під час початку пожежі в Інституті морської біології 4 грудня 2019 року був на робочому місці, втратив у пожежі свої наукові колекції, архіви та обладнання, згодом давав коментарі та інтерв'ю ЗМІ щодо обставин.[5][6]

Описані нові для науки таксони[ред. | ред. код]

  • Acanthocephaloides irregularis Amin, Oğuz, Heckman, Tepe & Kvach, 2011 (Acanthocephala)
  • Gyrodactylus ginestrae Kvach, Ondračková, Seifertová & Hulak, 2019 (Monogenea)
  • Harpagorhynchus golvaneuzeti Kvach & de Buron, 2019 (Acanthocephala)
  • Harpagorhynchus Kvach & de Buron, 2019 (рід)
  • Harpagorhynchinae Kvach & de Buron, 2019 (підродина)
  • Megistacantha sanghaensis Kvach, Jirků & Scholz, 2016 (Acanthocephala)
  • Trichodina lepomi Yuryshynets, Ondračková, Kvach & Masson, 2019 (Oligohymenophorea)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бібліометрика української науки — Zoology (Scopus).
  2. Scopus — Kvach, Yuriy — Author profile preview.
  3. Google Scholar — Yuriy Kvach.
  4. Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства від 16 грудня 2019 року. Архів оригіналу за 15 Лютого 2022. Процитовано 8 Лютого 2020.
  5. УНІАН — Очевидцы пожара в Одессе, которые спаслись из охваченного огнем здания: «Жертв могло быть больше». Архів оригіналу за 13 Грудня 2019. Процитовано 8 Лютого 2020.
  6. Первый Городской. Одесса — Інтерв'ю Юрія Квача щодо пожежі

Посилання та джерела[ред. | ред. код]