Лі Хуаньчжі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лі Хуаньчжі
Народився 2 січня 1919(1919-01-02)
Гонконг
Помер 19 березня 2000(2000-03-19) (81 рік)
Пекін
Громадянство Китайська Республіка, Китайська Народна Республіка
Національність китаєць
Діяльність композитор
Alma mater Shanghai Conservatory of Musicd
Жанр класична музика
Посада член Всекитайських зборів народних представниківd
Партія КПК

Лі Хуаньчжі (李焕之, 2 січня 1919 — 19 березня 2000) — китайський композитор, диригент, музикознавець.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 2 січня 1919 році у м. Гонконг. З 1925 до 1935 року навчався у середній школі. У 1936 вступив у Шанхаї до Державного музичного вищого навчального закладу (Голі іньюе чжуанькесюесяо), де вивчав гармонію у Сяо Юмея. У серпні 1938 року прибув до Яньань, де продовжив освіту в Академії мистецтв ім. Лу Синя на музизному факультеті та в аспірантурі, вивчаючи композицію і диригування у Сянь Сінхая, про якого згодом написав статтю. Потім там же викладав, а з закінченням війни став деканом музичного факультету інституту мистецтв Північнокитайського об'єднаного університету (Хуабей ляньхе дасюе) в Чжанцзякоу (провінція Хебей).

Після створення Китайської Народної Республіки керував Колективом музичних працівників Центральної музичної академії (Чжун'ян іньюе сюеюань), Центральним ансамблем пісні і танцю (Чжун'ян геу туань), Центральним ансамблем національної музики (Чжун'ян міньцзу юе туань).

З 1954 року був незмінним секретарем, а з 1985 по 1999 — головою Китайської спілки музик (Чжунго іньюецзя сехуй). Помер 19 березня 2000 року у Пекіні.

Творчість

[ред. | ред. код]

З дитинства цікавився народною музикою і в своїх творах широко використовував народні інструменти. З 1935 року писав пісні, зокрема, «Муян айге» («Вівчарська елегія») на вірші (ці) Го Можо та «Хуан хуа Цюй» («Пісня про жовті кольори») на вірші Цзян Гуанці. З 1937 року під час Війни опору Японії в створенні антияпонських пісень співпрацював з Пу Феном та іншими поетами—патріотами, написавши «Сямень цзи чан» («Сямень співає») на вірші Янь Фена і «Баовей цзуго» («Захистимо батьківщину») на вірші Ке Фена.

У 1940-50-і роки створив понад 300 вокальних творів, зокрема відому, улюблену Чжоу Еньлаєм революційну пісню «Шехуйчжуі хао» («Соціалізм — добре», 1957 рік) на вірші Сі Яна. Складав музику до кіно, зокрема о відомого фільму Се Тілі «Бао фен чжоу юй» («буревій та злива», 1961 рік).

У 1955–1956 роках написав чотиригодинну оркестрову сюїту «Чуньцзе цзуцюй» («Новорічна сюїта»), яка регулярно виконується на новорічних концертах. Диригував хором на урочистих концертах, оперою «Бай маонюй» («Сива дівчина»). У 1957 році Пекінський молодіжний аматорський хор під його керівництвом завоював золоту медаль на 6-му Міжнародному фестивалі молоді і студентів у Москві.

Музикознавець

[ред. | ред. код]

Йому належать праці: «Цзоцюй цзяочен» («Курс композиції»), «Цзеньян сюесі цзоцюй» («Як вивчати композицію»), «Іньюе чуаньцзо сань-лунь» ("Окремі судження про музичному творчості "), «Міньцзу міньцзянь іньюе шулунь» («Кілька думок про національну народну музику»), «Лунь цзо цюй ішу» («Судження про мистецтво композиції»).

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Духовная культура Китая: энциклопедия: в 5 т. / гл. ред. М. Л. Титаренко; Ин-т Дальнего Востока. — М.: Вост. лит., 2006-. Т. 6 (дополнительный). Искусство / ред. М. Л. Титаренко и др. — 2010. — 1031 с. С. 616–617.