Наливаймо, браття, кришталеві чаші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Наливаймо, браття кришталеві чаші - українська пісня, оспівує козацьку тематику. Пісня є авторською, автором слів пісні є Вадим Крищенко, а автором музики Віктор Лісовол. Але в той же час пісня дуже часто помилково зараховується до народних, автори яких невідомі.

Історія створення пісні[ред. | ред. код]

Згідно з розповіддю Віктора Лісовола він у 1967-69 роках він докладно аналізував популярні українські пісні: темпоритм їх, звуковисотне розташування нот, гармонію; як розпочинається пісня – з нижнього голосу, чи з верху, чи з середини. В процесі переглянув багато пісень, бо мав в наявності багато пісенників. Трапився й невеликий посібник – імовірно, якийсь підручник для училищ.

В процесі спільної творчої роботи Вадим Крищенко подарував Віктору Лісоволу збірку своїх віршів за 1966 рік – “Щирість” (з підзаголовками “Розмова з другом”, “Блакитне вікно”). На 10-й сторінці видання був вірш “Пісня козацького коша”. Вадим Крищенко зацікавився піснею. Після трьох років навчання опанував в руках хороший інструмент для супроводу, а саме бандуру. Пісня пішла у люди.

В 1975 року друзів Вадима Крищенка на новосіллі виконав цю “Пісню козацького коша”… Багатьом людям пісня сподобалася, підхопили й понесли далі у світ, між люди [1].

В 1985 року пісню "Наливаймо браття кришталеві чари" вже співав Волинський хор. У них вона від Ніни Матвієнко (їй пісню надав Вадим Смогитель, звідки він отримав пісню невідомо) [2].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Згідно з інтерв'ю Вадима Крищенка в пісні мало бути продовження «…Козаку не треба срібла, ані злата, лиш би Україна не була катами на хресті розіп’ята». Цей рядок не увійшов у пісню, бо в часи СРСР його би не пропустила би цензура. В роки незалежності були спроби його повернути.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]